Connect with us

Genel

TKP Sarıyer: Bu ülkede işçiler var

Published

on

blank

TKP Sarıyer Semtevi’nin Çayırbaşı mahallesinde düzenlediği “Bu Ülkede İşçiler Var” konulu toplantıda konuşmacılar Sol TV Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Gökhan Kazbek ile Patronların Ensesindeyiz Avukatı (PE) Recep Demir gündelik hayata dair çok önemli, yararlı konuşmalar yaptı ve bilgiler verdi.

Türkiye Komünist Partisi Sarıyer Semtevi, Sarıyer’in Çayırbaşı Mahallesi’nde, “Bu Ülkede İşçiler Var” konulu bir panel gerçekleştirdi. Panelde özellikle ezilen, sömürülen ve yok edilmeye çalışılan işçilerimiz için yararlı, gerekli, aydınlatıcı, yol gösterici ve destekleyici bilgiler verildi.

Panelde Sol TV Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Gökhan Kazbek de söz aldı. Kazbek’in konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

“Serbest bırakarak piyasayı kendi haline bırakıyorlar. Tıpkı başka alanlarda olduğu gibi. Bilim ve sağlık ve diğerlerinde olduğu gibi. Yani ev sahibi ile sizi karşı karşıya getiriyor. Orada herkes kendi hukukunu, adaletini getirmeye çalışıyor. Bu kime yarıyor? Vatandaşlara yaramıyor, emekçilere yaramıyor. Ev sahibi bir evi vardır ve oradan aldığı kira ile geçimini sağlıyordur. Ama bunu gelin, gazetelerde okuyorsunuzdur, televizyonlarda duyuyorsunuzdur. Beş yüz tane evi olan insanlar var ve bu evleri çalışarak aldığını iddia ediyorlar. Bu şimdinin Türkiye’sinde mümkün müdür?  Beş yüz tane evden bahsediyoruz beş taneden bahsetmiyoruz. Bizimle dalga geçiyorlar.  Faiz neredeyse Türkiye’nin toplam borcunun beş-on katına çıkmış durumda. Bu paralar kimin cebinden gidiyor? Vatandaşın cebinden gidiyor. AKP’nin mi veya siyasetçinin mi cebinden gidiyor? Asla!!! Ama şimdi sermaye ve siyaset ilişkisi bu ülkede asla ve asla yok olmadı. Fakat hiçbir zaman bu zaman kadar ayyuka çıkmamıştı. Artık göz göre göre yapılıyor. Yani adaletten, demokrasiden veya aklınıza gelen hangi alan olursa olsun hepsinde bunu göz göre göre yapıyorlar. Yani bir aymazlık içerisindeler. Şimdi bunları yaparken de diğer taraftan kendi sermayesini oluşturuyor AKP iktidarı. Biz komşumu, arkadaşımı, komşumun komşusunu, arkadaşımın arkadaşını örgütlemeliyiz ki ancak bu düzeni öyle yıkabiliriz. Bu düzene öyle karşılık verebiliriz. Fiedel Castro’nun dediği gibi “birileri lüx otomobillerde gezecek diye birileri yalın ayak yürümeyecek”

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Sarıyer’de aidatlar cep yakıyor

Published

on

blank

Enflasyonun artmasıyla son yıllarda ev sahipleri ve kiracılar için büyük gider kalemlerinden biri haline gelen aidatlar, Sarıyer’de yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi.

Konumu, sosyal alanları, temizlik ve güvenlik hizmetleri gibi kriterlere göre değişiklik gösteren konut aidatları, site ya da apartmanlarda yaşayan ev sahipleri ve kiracılar için yüklü giderler arasında yer alıyor. Bir gayrimenkul teknoloji platformunun, İstanbul’un 39 ilçesinde site içi ve site dışı aidat rakamlarını incelediği İstanbul Konut Aidat Raporu’na göre, İstanbul’da ortalama aidatlar site içerisinde yüzde 107 site dışında yüzde 118 artış gösterdi. Sitelerde en yüksek aidat ödeyen ilçe ortalama bin 971 lira ile Şişli olurken en düşük aidat ödemesi 423 lira ile Arnavutköy ilçesinde gerçekleşti. En yüksek aidatlarda ise 8 bin 575 TL ortalama ile Şişli, 7 bin 477 TL ile Büyükçekmece, 7 bin 334 TL ile Beşiktaş ilk üçte yer alıyor.

SİTE DIŞINDA ZİRVE SARIYER’İN

Site dışı aidat ödemelerinde ise ilk sırayı 533 lira ile Sarıyer ve Beyoğlu paylaşıyor. Bu ilçeleri 420 lira ile Kadıköy ve 359 lira ile Beşiktaş ve 275 lira ile Bakırköy takip ediyor.

Continue Reading

Genel

Vergili: Turban Tesisi kış aylarında evsiz vatandaşlarımıza tahsis edilsin

Published

on

blank

Hava sıcaklığının düşmesi ve yılın ilk kar yağışının ardından deneyimli siyasetçi Erhan Vergili, sokakta yaşayan vatandaşlar ve ihtiyaç sahipleri için Sarıyer Belediyesi’ne çağrıda bulundu.

Kilyos’ta bulunan Turban Tesisleri’nin kış ayları boyunca sokakta yaşayan evsiz vatandaşlara tahsis edilmesi konusunda Sarıyer Belediyesi’ni göreve davet eden Vergili, ihtiyaç sahipleri için de sıcak yemek dağıtılması gerektiğini belirtti.

“Vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapılıyor?

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Vergili, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Hava sıcaklıkları düştü, Meteoroloji’den gelen bilgiler önümüzdeki günlerde yoğun kar yağışı olacağını gösteriyor. Peki Sarıyer Belediyesi evsiz insanlarımız ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapıyor? Yılın sadece belirli günlerinde hizmet veren Kilyos Turban Tesisleri kış aylarında sokakta yaşayan vatandaşlarımız için tahsis edilmeli, barınma, giyecek ve yiyecek ihtiyaçları karşılanmalı. Bunun yanı sıra 2019’daki açıklanan ama aradan geçen 4 yıla rağmen tamamlanamayan Aşevi projesi de bir an önce hayata geçirilmeli. Bu sayede ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek dağıtılabilir.

blank

Continue Reading

Genel

Emirgan’da görme engelli çiftin çığlıkları sahili inletti

Published

on

blank

Emirgan Sahili‘nde yürüdükleri sırada merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Yardım seslerini duyan vatandaşların kurtararak banka oturttuğu çift uzun süre kendine gelemedi.

Olay, önceki gün saat 16:00 sıralarında meydana geldi. Sarıyer Emirgan Sahili’nde önlerindeki merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Çiftin yardım seslerini duyan sahildeki vatandaşlar onların yardımına koştu. Vatandaşların seferber olduğu olayda, önce genç kadın ardından da erkek arkadaşı denizden çıkartıldı. Sırılsıklam olan iki arkadaş ardından da banka oturtuldu. Neye uğradığını şaşıran çift olayın şokunu uzun süre atlatamadı. Çiftin durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler

blank