Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: Yeni yıl için yeni umutlar

Published

on

blank

Yeni yıl yaklaşırken hemen hepimiz yakın geçmişin muhasebesini yapar ve iyi gitmeyen ya da memnun olmadıklarımızı düşünerek umutları tazeleriz. Özellikle 16 Nisan 2017’den sonra ülkemizde yapılan Anayasa değişikliği ve ondan iki yıl sonra ortaya çıkan pandemi koşullarının zayıf olan ülke ekonomisinde bir deprem etkisi yaratması nedeniyle ciddi bir enflasyon ve ekonomik krizle karşılaştık. Uluslararası camiada kişi başına yıllık 20 bin doların üstünde geliri olan çağdaş ve organize toplumlar bu krizden %10 oranında etkilenirken ve ufak tefek sıyrıklarla bu kazayı atlatırken biz %150’ler üstünde enflasyonla ölümcül bir kaza geçirdik ve çarpıldık. Adeta komaya girdik. Özellikle düşük gelir grupları, işsizler, yoksullar, emekliler ve konutsuzlar bu ağır ekonomik krizden ölümcül yara aldılar ve yaşam mücadelesi veriyorlar.

***

Yeni yıl yaklaşırken bu ağır ve ölümcül ekonomik krizin nedenleri tartışılıyor ve krizden çıkış yolları konusunda topluma muhtelif reçeteler sunuluyor. Mevcut yönetim ve siyasi iktidar biz bu işi çözeriz diyor, ama hiçbir somut, bilimsel ve akla dayalı bir reçete sunamıyor. Ülkeye 2002’den sonra girmiş olan yabancı sermayeyi alınan borç ve kaynakları bol keseden ve şaibeli şekilde harcayıp yanlış tercihle üretim dışı betona yatıranlar şimdi para bulmak için yazın öten ağustos böcekleri gibi bu defa doğal zenginlikleri olan Arap Kabileleri peşinde dolaşıyorlar. Çünkü daha önce AB kapısında dolaşıp havai fişeklerle Avrupa’ya dönük mesajlar verenlerin inandırıcılığı kalmadı batıda. Ayrıca ülkenin satılan varlıklarından elde edilen milyarlarca dolar bu kez yanlış politikalar sonunda sığınmacılara harcanıp heba edildi.

***

Yeni yılda yani Cumhuriyet’in 100’üncü yıldönümünde bir seçim var yasalarımıza göre. Hem Cumhurbaşkanını hem de Parlamentoyu seçecek halkımız. Acaba bütün bu olanlardan etkilenen seçmenler mevcut sisteme güven oyu verip aynı koşulların devamını kabul mu edecek, yoksa bu ağır ekonomik koşulları bertaraf edecek ya da etme vaadinde bulunan yeni bir siyasi anlayışa geçit mi verecek. Mantık ve eşyanın tabiatına bakarsak bu koşullardan zarar görenlerin bu sistemin devamından yana olmayı kabul etmeleri akla yakın gözükmüyor. Ama burada bir sorun var.Acaba yenilikçiler ve sistemi restore etmek isteyen dönüşümcüler halka ne kadar yakınlar,ya da halka ulaşabilmek için gerekli organizasyonları ve becerileri var mı? Çünkü günümüz siyasetindeki algı cambazları karnı aç olan bir insanda tokluk duygusu oluşturarak kendilerini başarılı gösterme becerisine sahipler. Bu konuda mevcut siyasi iktidar çokbecerikli ve mahir. Çünkü ellerindeki malzeme ucuz ve herkesin anlayabileceği dış düşmanlar, din düşmanları, teröristler, beka sorunu yerli ve milli olmayanlar sloganları… Bu duygular okşanınca halkımızın karnı doymasa da doymuş gibi oluyor.

***

Ama bu defa ayağı suya ermiş, rakibini iyi tanıyan, ülke sorunlarının farkında, ne yapacaklarını bilen ve halktan destek alan bir muhalefet grubu var. Yeni yılda tüm muhalefetin başta Demokrasi ve Hukuk cephesi olarak genişlemesi halinde düzen değişikliğinin olması kaçınılmazdır. Yeni yıla yeni umutlarla giren halkımızla yeni yılda yine bu köşede ve sosyal medyada buluşmaya devam ediyoruz.

Tüm okurların ve dostların yeni yılda sabırlı sağlıklı ve umutlu olmasını diliyoruz…

Genel

Zekeriyaköy’de 5 Milyon liralık uyuşturucu operasyonu

Published

on

blank

Sarıyer Asayiş Büro Amirliği polisleri yoğun koku üzerine Zekeriyaköy’de bir eve yaptığı baskında, piyasa değeri yaklaşık 5 milyon lira olan 17 kilogram marihuana ele geçirdi.

Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği polisleri, önceki hafta Pazar günü saat 02.00 sıralarında Zekeriyaköy’de uygulama yaptı. Uygulama esnasında polis ekipleri, bir binanın bahçesinden yoğun uyuşturucu madde kokusu geldiğini fark etti. Bunun üzerine ekipler, belirlenen adresi bir süre izlemeye aldı. Binanın çevresinde araç ve yaya yoğunluğunun olduğunun görülmesi üzerine yapılan çalışmada şahısların girdiği dairenin M.M.K. isimli şahsa ait olduğu belirlendi.

SARIYER ASAYİŞİN YİNE GÖZÜNDEN KAÇMADI

Çalışmaların ardından operasyon için düğmeye basan Sarıyer Asayiş Büro Amirliği polisleri, binanın çevresinde güvenlik önlemleri aldı. Ardından harekete geçen polis, dairede ve müştemilatında yaptığı aramada piyasa değeri yaklaşık 5 milyon lira olan 17 kilo 258 gram marihuana ele geçirdi. Aramaların ardından M.M.K. isimli şahıs gözaltına alındı. Devam eden çalışmalar çerçevesinde binanın bodruma katına inen polis, gördüğü manzara karşısında adeta şoke oldu. Katta uyuşturucu madde yetiştirmek maksatlı düzenek kurulduğunun görülmesi üzerine inceleme yapıldı. İçeride 81 adet Marihuana ekili saksı, marihuana bitkisi dalları, Led ışıklı sistemleri, bağlantı kabloları, plastik boru ve hortumlar, havalandırma boruları ve motorları, nem cihazı, buhar cihazı, termostat ve çok sayıda vantilatör ele geçirildi.

UYUŞTURUCU İMAL VE TİCARET SUÇUNDAN TUTUKLANDI

Gözaltına alınarak emniyete getirilen şahsın ifadesi alınarak adli işlemleri yapıldı. Ardından adliyeye sevk edilen şahsı, çıkarıldığı mahkemece, “Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Continue Reading

Genel

Sarıyer Belediyesi’nin personelleri sağlık taramasından geçti

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi, ortaya çıkabilecek sağlık problemlerinin önceden belirlenmesi amacıyla personeline sağlık taraması yapıyor. Sağlık İşleri Müdürlüğü koordinatörlüğünde gerçekleşen çalışma sonrasında sonuçlar uzman doktorlar tarafından değerlendirilecek.

Sarıyer Belediyesi, iş sağlığı ve güvenliği kapsamında personele sağlık taraması yapıyor. Muayeneler kapsamında; akciğer filmi, görme ve işitme testi, kan tetkikleri ve fiziksel muayene yapılarak tarama verileri personele ait sağlık takibi dosyalarına işleniyor. Ayrıca personele iş sağlığı ve güvenliği hakkında düzenli olarak eğitimler de veriliyor. Çalışanların sağlığını önemsediklerini belirten Sağlık İşleri Müdürü Dr. Armağan Eren, belediye bünyesinde çalışan personelin yaptıkları işe bağlı olarak gelişebilecek sağlık problemleri ve iş risklerini tespit etmenin ve çalışanları bu risklerden korumanın öncelikleri olduğunu söyledi.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’in sevilen ismi hayatını kaybetti

Published

on

blank

Sarıyer’in sevilen isimlerinden, bir dönem Sarıyer Lisesi Mezunlar Derneği Başkanlığı görevini yürüten Ali Tuncer Hülagü hayatını kaybetti.

Sarıyer’in sevilen isimlerinden Ali Tuncer Hülagü vefat etti. Acı haberi ailesi sosyal medya hesabından duyurdu. Bir dönem Sarıyer Lisesi Mezunları Derneği Başkanlığını yapan Ali Tuncer Hülagü, 2017’de seçildiği görevini başarıyla sürdürmüştü.

Ali Tuncer Hülagü’nün cenazesi, bugün ikindi namazına müteakip Sarıyer Merkez Camii’nden kaldırılacak ve Kilyos Mezarlığı’na defnedilecek.

Sarıyer Son Baskı gazetesi olarak, Ali Tuncer Hülagü’ye Allah’tan rahmet, tüm sevenlerine ise başsağlığı dileriz.

Continue Reading

Popüler

blank