Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: Yeni yıl için yeni umutlar

Published

on

blank

Yeni yıl yaklaşırken hemen hepimiz yakın geçmişin muhasebesini yapar ve iyi gitmeyen ya da memnun olmadıklarımızı düşünerek umutları tazeleriz. Özellikle 16 Nisan 2017’den sonra ülkemizde yapılan Anayasa değişikliği ve ondan iki yıl sonra ortaya çıkan pandemi koşullarının zayıf olan ülke ekonomisinde bir deprem etkisi yaratması nedeniyle ciddi bir enflasyon ve ekonomik krizle karşılaştık. Uluslararası camiada kişi başına yıllık 20 bin doların üstünde geliri olan çağdaş ve organize toplumlar bu krizden %10 oranında etkilenirken ve ufak tefek sıyrıklarla bu kazayı atlatırken biz %150’ler üstünde enflasyonla ölümcül bir kaza geçirdik ve çarpıldık. Adeta komaya girdik. Özellikle düşük gelir grupları, işsizler, yoksullar, emekliler ve konutsuzlar bu ağır ekonomik krizden ölümcül yara aldılar ve yaşam mücadelesi veriyorlar.

***

Yeni yıl yaklaşırken bu ağır ve ölümcül ekonomik krizin nedenleri tartışılıyor ve krizden çıkış yolları konusunda topluma muhtelif reçeteler sunuluyor. Mevcut yönetim ve siyasi iktidar biz bu işi çözeriz diyor, ama hiçbir somut, bilimsel ve akla dayalı bir reçete sunamıyor. Ülkeye 2002’den sonra girmiş olan yabancı sermayeyi alınan borç ve kaynakları bol keseden ve şaibeli şekilde harcayıp yanlış tercihle üretim dışı betona yatıranlar şimdi para bulmak için yazın öten ağustos böcekleri gibi bu defa doğal zenginlikleri olan Arap Kabileleri peşinde dolaşıyorlar. Çünkü daha önce AB kapısında dolaşıp havai fişeklerle Avrupa’ya dönük mesajlar verenlerin inandırıcılığı kalmadı batıda. Ayrıca ülkenin satılan varlıklarından elde edilen milyarlarca dolar bu kez yanlış politikalar sonunda sığınmacılara harcanıp heba edildi.

***

Yeni yılda yani Cumhuriyet’in 100’üncü yıldönümünde bir seçim var yasalarımıza göre. Hem Cumhurbaşkanını hem de Parlamentoyu seçecek halkımız. Acaba bütün bu olanlardan etkilenen seçmenler mevcut sisteme güven oyu verip aynı koşulların devamını kabul mu edecek, yoksa bu ağır ekonomik koşulları bertaraf edecek ya da etme vaadinde bulunan yeni bir siyasi anlayışa geçit mi verecek. Mantık ve eşyanın tabiatına bakarsak bu koşullardan zarar görenlerin bu sistemin devamından yana olmayı kabul etmeleri akla yakın gözükmüyor. Ama burada bir sorun var.Acaba yenilikçiler ve sistemi restore etmek isteyen dönüşümcüler halka ne kadar yakınlar,ya da halka ulaşabilmek için gerekli organizasyonları ve becerileri var mı? Çünkü günümüz siyasetindeki algı cambazları karnı aç olan bir insanda tokluk duygusu oluşturarak kendilerini başarılı gösterme becerisine sahipler. Bu konuda mevcut siyasi iktidar çokbecerikli ve mahir. Çünkü ellerindeki malzeme ucuz ve herkesin anlayabileceği dış düşmanlar, din düşmanları, teröristler, beka sorunu yerli ve milli olmayanlar sloganları… Bu duygular okşanınca halkımızın karnı doymasa da doymuş gibi oluyor.

***

Ama bu defa ayağı suya ermiş, rakibini iyi tanıyan, ülke sorunlarının farkında, ne yapacaklarını bilen ve halktan destek alan bir muhalefet grubu var. Yeni yılda tüm muhalefetin başta Demokrasi ve Hukuk cephesi olarak genişlemesi halinde düzen değişikliğinin olması kaçınılmazdır. Yeni yıla yeni umutlarla giren halkımızla yeni yılda yine bu köşede ve sosyal medyada buluşmaya devam ediyoruz.

Tüm okurların ve dostların yeni yılda sabırlı sağlıklı ve umutlu olmasını diliyoruz…

Genel

Sarıyer’de aidatlar cep yakıyor

Published

on

blank

Enflasyonun artmasıyla son yıllarda ev sahipleri ve kiracılar için büyük gider kalemlerinden biri haline gelen aidatlar, Sarıyer’de yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi.

Konumu, sosyal alanları, temizlik ve güvenlik hizmetleri gibi kriterlere göre değişiklik gösteren konut aidatları, site ya da apartmanlarda yaşayan ev sahipleri ve kiracılar için yüklü giderler arasında yer alıyor. Bir gayrimenkul teknoloji platformunun, İstanbul’un 39 ilçesinde site içi ve site dışı aidat rakamlarını incelediği İstanbul Konut Aidat Raporu’na göre, İstanbul’da ortalama aidatlar site içerisinde yüzde 107 site dışında yüzde 118 artış gösterdi. Sitelerde en yüksek aidat ödeyen ilçe ortalama bin 971 lira ile Şişli olurken en düşük aidat ödemesi 423 lira ile Arnavutköy ilçesinde gerçekleşti. En yüksek aidatlarda ise 8 bin 575 TL ortalama ile Şişli, 7 bin 477 TL ile Büyükçekmece, 7 bin 334 TL ile Beşiktaş ilk üçte yer alıyor.

SİTE DIŞINDA ZİRVE SARIYER’İN

Site dışı aidat ödemelerinde ise ilk sırayı 533 lira ile Sarıyer ve Beyoğlu paylaşıyor. Bu ilçeleri 420 lira ile Kadıköy ve 359 lira ile Beşiktaş ve 275 lira ile Bakırköy takip ediyor.

Continue Reading

Genel

Vergili: Turban Tesisi kış aylarında evsiz vatandaşlarımıza tahsis edilsin

Published

on

blank

Hava sıcaklığının düşmesi ve yılın ilk kar yağışının ardından deneyimli siyasetçi Erhan Vergili, sokakta yaşayan vatandaşlar ve ihtiyaç sahipleri için Sarıyer Belediyesi’ne çağrıda bulundu.

Kilyos’ta bulunan Turban Tesisleri’nin kış ayları boyunca sokakta yaşayan evsiz vatandaşlara tahsis edilmesi konusunda Sarıyer Belediyesi’ni göreve davet eden Vergili, ihtiyaç sahipleri için de sıcak yemek dağıtılması gerektiğini belirtti.

“Vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapılıyor?

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Vergili, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Hava sıcaklıkları düştü, Meteoroloji’den gelen bilgiler önümüzdeki günlerde yoğun kar yağışı olacağını gösteriyor. Peki Sarıyer Belediyesi evsiz insanlarımız ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapıyor? Yılın sadece belirli günlerinde hizmet veren Kilyos Turban Tesisleri kış aylarında sokakta yaşayan vatandaşlarımız için tahsis edilmeli, barınma, giyecek ve yiyecek ihtiyaçları karşılanmalı. Bunun yanı sıra 2019’daki açıklanan ama aradan geçen 4 yıla rağmen tamamlanamayan Aşevi projesi de bir an önce hayata geçirilmeli. Bu sayede ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek dağıtılabilir.

blank

Continue Reading

Genel

Emirgan’da görme engelli çiftin çığlıkları sahili inletti

Published

on

blank

Emirgan Sahili‘nde yürüdükleri sırada merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Yardım seslerini duyan vatandaşların kurtararak banka oturttuğu çift uzun süre kendine gelemedi.

Olay, önceki gün saat 16:00 sıralarında meydana geldi. Sarıyer Emirgan Sahili’nde önlerindeki merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Çiftin yardım seslerini duyan sahildeki vatandaşlar onların yardımına koştu. Vatandaşların seferber olduğu olayda, önce genç kadın ardından da erkek arkadaşı denizden çıkartıldı. Sırılsıklam olan iki arkadaş ardından da banka oturtuldu. Neye uğradığını şaşıran çift olayın şokunu uzun süre atlatamadı. Çiftin durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler

blank