Connect with us

Genel

Türkiye’de kadın olmak Sarıyer’de konuşuldu

Published

on

blank

Türkiye’de kadın olmanın zorlukları Sarıyer Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte masaya yatırıldı. Açılış konuşmasını yapan İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği Türkiye Yöneticisi Arzu Özyol, Birleşmiş Milletlerin hazırladığı rapora göre; tüm dünyada toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için 99,5 yıla ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. 

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde BPW, Rotary Kulübü ve Sarıyer Belediyesi katkıları ile düzenlenen konferansta siyaset, iş dünyası ve sosyal yaşamda kadının yeri, yaşadığı zorluklar konuşuldu. Gazeteci Özlem Gürses’in moderatörlüğünü yaptığı “Türkiye’de Kadın Olmak” konferansı yeğeninin ölümünden sorumlu tutulduğu için bir yaylada tek başına yaşayan Robinson Nine olarak bilinen Fatma Kayacı’nın hayatının anlatıldığı “Fatma Kayacı’nın Bilinmeyen Hikayesi” belgeseli gösterimi ile başladı. Belgeselin ardından konuşma yapan katılımcılar Kadın Dostu Belediye Başkanı olarak nitelendirdikleri Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e teşekkür etti.

Kadınsız toplumların mutsuz toplumlar olduğunu ifade eden Gazeteci Özlem Gürses, açılış konuşmasında, “Kaç kadın gecenin bir vakti İstanbul’da karanlık sokakta evine gidebilir. Hele bu yeni misafirlerimizle daha da zorlaştı. Türkiye’de kadın olmak anlatılmaz, yaşanır. Eşitlik meselesini çözemediğimiz sürece hepimiz çok mutsuz olacağız. Çünkü dünyada hiçbir ülke yok ki kadınlarını sosyal hayattan, istihdam alanından uzaklaştırarak, evine kapatarak ve onları baskı altına alarak ne demokrasiyi bulmuş olsun ne medeniyeti sağlamış olsun ne de aşkla mutlu olsun. Kadınsız toplumlar neşesiz, mutsuz, yalnız toplumlardır. Bugün Türkiye’de erkekler yalnız oldukları için çok mutsuzlar. Kadınları başka bir şeye dönüştürdükleri için sohbet edecekleri bir kadın yok. Kendilerine bir arkadaş, bir eş, bir yoldaştan daha fazla bir hizmetkar, bir köle, resmi bir cinsellik objesine dönüştürdüler. Oysa ki eşitliğin tadına varmış olsalardı evdeki, el ele tutuştukları, üniversitede aynı sırayı paylaştıkları, aynı iş yaşamını yüklendikleri kadınla arkadaş olmayı başarabilselerdi, ikisinin eşit varlıklar olduğunu içselleştirebilselerdi çok mutlu olacaklardı. Aynı şey kadınlar için de geçerli. Neşesizlikten öleceğiz neredeyse” şeklinde konuştu.

EŞİTLİĞİNİN SAĞLANMASI İÇİN 99,5 YILA İHTİYAÇ VAR

Etkinliğin ev sahiplerinden BPW üyesi Arzu Özyol, “BPW olarak AB uyum sürecinde çok sayıda kanunun kadın bakış açısıyla değerlendirilmesini sağladık. Birleşmiş Milletler Kadın Örgütü ve Küresel İlkeler Sözleşmesi ortaklığının ortaya koyduğu ve bütün dünyada geçerliliğini koruyan kadınların güçlenmesi prensibinin gerek Birleşmiş Milletler’de ki oluşum sürecinde gerekse de Türkiye’de tanıtılmasında etkin bir rol oynadık. Birleşmiş Milletler, hazırladığı raporda bugün gösterilen gayretler hiç ara verilmeden devam ettirilse dahi, tüm dünyada toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için 99,5 yıla ihtiyaç duyulduğunu belirtmektedir” dedi.

SLOGANCILIKTAN ÇOK YAŞAM BİÇİMİ YAPTIK

10 Aralık 1919 tarihinde Kastamonu’da yapılan Kadın Mitinginde Cemiyet Başkanı Zekiye Hanım’ın kadınlara seslendiği konuşma ile başlayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Kadınların açmış olduğu bu bayrak cephelerde dalgalanan bayraklara önderlik etti. Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi, “Şuna inanmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir. Dünyada hiçbir milletin kadını, ‘Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar hizmet gösterdim’ diyemez. Birilerinin bize yol gösterdiği inandığımız bir yaşam var. Bunların en başında da Mustafa Kemal geliyor. Ne mutlu ki biz olayı slogancılıktan çok yaşam biçimi yaptık. Birçok projemizin yanı sıra Rotary Kulübü ile yürüttüğümüz mikrokredi projemiz sadece kadınlarımızı kapsıyor” şeklinde konuştu.

KADINLAR YORULMADI AMA KIRILDI

İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Nazan Moroğlu, yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Türkiye’de olduğu kadar dünyada da kadın olmak çok zor. Bu nedenle kadının insan hakları mücadelesi bugün dahi sürüyor. Doğru başlangıcın değerini bilememiş bir ülke olduğumuzu söylemek isterim. Kadına yönelik şiddet dünyanın sorunu. Kadın erkek eşitliğinin olduğu yerde şiddetin az olduğunu biliyoruz. 2002 yılında medeni kanun değiştirilene kadar koca ailenin reisidir hükmü vardı. Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir, devlet bu eşitliği yaşama geçirmekte hükümlüdür kuralı var. Kararlılıkla önce kadını, kız çocuklarını güçlendirmek, o eşitliğe doğru taşımak, tam da Mustafa Kemal’in açtığı yolda ilerlemek için mücadele ediyoruz. Kadın sorunu değimiz zaman kadının sorunu diye bakıldı. Kadınlar yorulmadı ama kırıldı. Yan yana, birlikte yol alırsak bu mücadeleyi kazanacağız. Bu aydınlık Türkiye’yi kadınlar ve erkekler Atatürk’ün yolunda birlikte oluşturacak”.

Yöneticilikte erkeklerin daha çok tercih edildiğine vurgu yapan İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanı Prof. Dr. Figen Yıldırım, “İş hayatımda hep evet çok iyisin ama ikinci adamsın denildi.  Önce Türkiye’de insan olmayı da tartışmak lazım. Birlikte hareket ettiğimizde, bazı hak ve hukukların geliştirildiği noktada özgürlüğümüzden bahsedebiliriz. Bir durum tespiti yapmak lazım. Nerede olduğumuza gerçekçi olarak bakmak lazım. Türkiye olarak, Türkiye’de kadın olmak markası olarak güçlü yanımızın ne olduğunu tespit etmemiz lazım. Hangi hakları elde edemiyoruz, nerelerde iyiyiz ya da kötüyüz ona bakmak lazım.

Kadın girişimcilere verdiğim eğitimler sırasında çoğu kadının gücünü ekonomik olarak yaptığı işten aldığını ve ekonomik olarak güçlendiğinde kendini ifade edebildiğini görüyorum. Birey olarak Türkiye’de kadın olmak markasına destek vermemiz gerekiyor” dedi.

KADIN İÇİN SİYASET ZOR AMA ASLA BİR GEREKÇE DEĞİL

Araştırmacı yazar Elfin Tataroğlu, siyasette kadının yerini şu sözlerle ifade etti; “Prof. Serpil Sancar hocamız sahada bununla ilgili bir araştırma yaptı. Mesele ailede başlıyor. Siyaset zordur. Ben de eski milletvekili annenin kızıyım. Kadın için siyaset zor ama asla bir gerekçe değil. Yaşam birlikte paylaşıldıkça güzel.

Siyasette kadın görmek ister misiniz diye yapılan araştırmalarda yüzde 80’i evet diyor. Aynı kişilere eşiniz ya da kızınız siyasete atılsın ister misiniz diye sorulduğunda ise hayır diyorlar. Bu konuda ciddi bir önyargı var. İkinci faktör rol model eksikliği olarak karşımıza çıkıyor. Kadınların siyasette yükselmemesi için üçüncü faktör olarak karşımıza çıkan ise siyasette maddiyata bağlılık. Tüm bu süreçleri aşan kadınlar eğer ki temsil noktasına kadar yükselebilmişlerse parti içi hiziplere takılıyor. O gruplara, ekiplere, hizmetlere takılıyor”.

Konferansta konuşma yapan birbirinden değerli katılımcılar, programı başından sonuna kadar izleyen, kadın çalışmalarına yaptığı katkılarından dolayı Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e teşekkür ederek konuşmaların tamamladılar.

Genel

EÇADEM çocukları engel tanımıyor

Published

on

blank

EÇADEM öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde muhteşem bir etkinliğe imza attı. Ritimden dramaya, halk oyunlarından piyanoya kadar hazırladıkları sahne şovlarını aileleri için sergileyen çocukların mutlulukları görülmeye değerdi.

Sarıyer Belediyesi ve Koç Üniversitesi iş birliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle kurulan Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi (EÇADEM) öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde hazırladıkları gösterilerle gönülleri fethetti. Piyano gösterisi ile başlayan etkinlik ritim gösterisiyle devam etti. Yeşilçam filmlerinden kesitlerin yer aldığı oyunda Adile Naşit ve Türkan Şoray gibi usta oyuncuları canlandıran öğrencilerin performansı büyük alkış aldı. Etkinlikte Burak Pasun’un zeybek gösterisi büyük beğeni kazanırken, insan ve hayvan etkileşiminden yararlanarak, fizyolojik ve psikolojik mekanizmaları harekete geçiren, metabolizmada sağlığı olumlu yönde geliştiren değişiklikleri başlatan hayvan destekli terapi gösterisinin ardından sahne alan halk oyunları ekibini izleyenler ayakta alkışladı.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Koç Üniversitesi Rektör Vekili ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, EÇADEM Müdürü Arzu İnan, Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeleri Hayrettin Dereli ve Nihal Yeşilbaş ile EÇADEM öğrencilerinin aileleri katıldı.

YAŞAMLARINA DOKUNUYORUZ

6 yıl önce engelli çocuklara ve ailelerine destek vermek amacıyla EÇADEM’in kurulduğunu ifade eden Koç Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, “Engelli çocukların ve ailelerinin bakım ile danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, bu vesile ile aile bütünlüğünün korunması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla çok önemli bir görevi yerine getiren EÇADEM projesine büyük katkı sağlayan Sarıyer Belediyesi’nden onur duyduğumuzu belirtmek isterim. EÇADEM olarak engelli bireylerin ve ailelerinin yaşamlarına dokunmak, ailelerin bakım ve yüklerine nefes olabilmek, gençlerimizin öz bakım becerilerini ve öz güvenlerini artıracak çalışmalar yaparak onlara katkı sağlamak için çok çalışıyoruz” dedi.

SINIRLAMANIN KİMSEYE FAYDASI YOK

Yaşamın her alanında engelli bireylerin hayat kalitelerini arttıran projelere imza atmaya büyük özen gösterdiklerinin altını çizen Sarıyer Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, “Yaşam bize sızlanmanın hiç kimseye faydası olmadığını öğretti. EÇADEM, oluşturacağınız küçük yaşam alanının koca yüreklere, milyonlara nasıl ulaşabildiğinin en somut örneğidir. Bireyi, sadece kendisine yapılacak eğitimle değil, ailesinin ruhsal olarak, psikolojik olarak duruma hazırlanması ile ilgili yapacağımız çok şey var. Küçük küçük fedakarlıklarla kocaman yüreklere dokunabiliriz” dedi.

Continue Reading

Genel

Reşitpaşa’da amcasıyla bekçiyi yaralayan şahıs intihar etti!

Published

on

blank

Reşitpaşa’da yolda yürüyen bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C.’yi silahla ağır yaralayan Hüseyin Arslan(20) aynı silahla intihar etti.

Olay, saat 22.00 sıralarında, Sarıyer Reşitpaşa Mahallesi Kıbrıs Caddesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, istirahatte olan bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C. caddede yürüdükleri sırada silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan amca ile yeğen ihbar üzerine sevk edilen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Olaya ilişkin çalışma başlatan polis ekipleri, saldırıyı gerçekleştiren Hüseyin Arslan’ın motosikletle kaçtıktan sonra Cengiz Topel Caddesi’nde aynı silahla kendisini başından vurarak intihar ettiği ve hayatını kaybettiği belirlendi.

Ekiplerin olaya ilişkin çalışmaları sürüyor.

Continue Reading

Genel

Kılıçdaroğlu’ndan İstinye’ye ziyaret

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’deki İspirliler Derneği’nde vatandaşlarla buluştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’de bulunan Erzurum İspirliler Derneği’nde mahallelilerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’na CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ve CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek de eşlik etti. Mahallede yoğun ilgiyle karşılanan Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada ekonomiden, yaşam koşullarına dair ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı süreçle ilgili önemli konulara değindi. Dernek yöneticilerinin sorularına da cevap veren Kılıçdaroğlu, onlara CHP’nin tüm bu sorunları nasıl çözeceğini de birçok çözüm yolu sunarak anlattı.

 

Continue Reading

Popüler

blank