Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: 2023 yılı pek de hoş gelmedi

Published

on

blank

Geçen yılın son yazısında “YENİ YIL İÇİN YENİ UMUTLAR” başlığını kullanmıştık. Ancak 2023 yılına sert bir başlangıç yaparak girdik. Siyasi bir cinayet gündeme damgasını vurdu. Henüz soruşturma safhasında olan ve pek çok tutuklamanın olduğu iktidar destekçisi bir siyasi partiye ait üye, taraftar ve kuruluşların adının geçtiği siyasi cinayetle ilgili yorumlar ve spekülasyonlar hala gündemde. Ülkenin yakın gelecekte çok önemli bir seçim dönemine yaklaşması endişeleri arttırıyor maalesef… Bunun yanında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun görevden alınmasını sağlayacak hukuki bir zemin oluşturmaya yönelik dava ve soruşturmalar giderek artıyor ve halkın büyük tepkisiylekarşılaştı. Siyasi iktidara karşı safların sıklaştırılmasına vesile oldu. Geçmişte de Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı seçimlerin yenilenmesiyle sonuçlanan tepkiler yeniden akla geldi. Devamında Ana Muhalefetin Grup Başkanvekilinin TROL orduları ve onların yolsuzluk yapılarak devlet olanaklarıyla muhalefete saldırı iddiaları gündeme düştü…

****

Her neyse ilk yarısı ülke geleceği açısından çok önemli sonuçlar doğuracak ve önemli siyasi olaylara gebe bir yıla girdik. Sert bir seçim ortamı geçirirken halkın enflasyon, işsizlik ve yoksulluk içinde yaşadığını göz ardı eden bir yönetim anlayışının hukuku zorlayarak ve araçsallaştırarak yaptığı uygulamaların hesabını yapmayanların nasılbir sonuç elde edeceği gerçekten merak konusu…

***

Halkımızın siyasi tercihlerini belirleyen beslenme dahil en basit ihtiyaçlarının bugün için giderilmediği, kiraların yükselmesinin insanları sokakta bırakmaya başladığı ya da çok zorladığı bir ortamda sadece algı pazarlamasıyapmanın nasıl bir siyasal getirisi olacağı gerçekten merak konusu…

***

Halkın günlük yaşamında Demokrasi, Ekonomi ve Yolsuzluklarla(DEY) kendi durumu arasında her geçen gün giderek daha fazla ilişki kurduğuna ve sistemi sorguladığına yapılan anketler ve sokak röportajlarıyla tanık olunuyor. Ortaya çıkan kanunsuzluk iddialarının takipsiz kalması Hukuk Devletinin yargı dahil denetleme fonksiyonunu yerine getirmekte parti devleti engeliyle karşılaşması, yargının bağımsızlık sorunları tıkanan sistemde çözüm arayışlarını daha da gündeme taşımış ve  bütün bunlara karşı çıkanlara olan ilgiyi giderek arttırmıştır. Dikkati çeken bir başka hususta Basın ve Haber alma özgürlüğüne, özgür basına getirilen kısıtlamalar olarak ortaya çıkmıştır.

***

Bazı muhalif kanallara havadan sudan verilen yayın yasakları dikkati çekmekte, yakın dönemde girilecek seçim ortamının demokratikliği konusunda kuşkuları arttırmaktadır. Sanırım gelecek dönem seçimlerinin sonuçlarında belirleyici olan konulardaki bu küçük ufuk turumuzun sizlerin de dikkatinizi çekeceğini umuyoruz.

***

Devletin ve Anayasal sistemin Demokrasi, Özgürlükler, Sosyal ve Denetlenebilir Hukuk Devleti doğrultusunda yeniden organizasyonu halkın ekonomi kadar beklentileri arasındadır. Çünkü özgürlükleri amaçlayan modern Hukuk Devleti olmadan çağdaş temiz topluma ulaşma konusunda engellerin devam edeceği görüşümüzü koruyoruz.

Genel

Sarıyer’in Sultanları PTT’ye set vermedi

Published

on

blank

Sultanlar Ligi‘nde Play Off mücadelesi veren Sarıyer’in Sultanları, ligin orta sıralardaki ekibi PTT‘ye karşı zorlanmadı ve salondan 3-0’lık galibiyetle ayrıldı.

Sultanlar Ligi’nde üst üste iki zorlu maçta THY’ye 3-0, Vakıfbank’a ise 3-1 mağlup olan Sarıyer Belediyespor Kadın Voleybol Takımı, Play Off iddiası için mutlak kazanması gereken mücadelede konuk ettiği PTT’yi 3-0 mağlup etti. Bahçeköy Orman Fakültesi’nde oynanan ve Sarıyer Belediyesi’nin Kilyos Sosyal Tesisleri’nde kalan depremzedelerin de izlediği mücadelede Sarıyer’in Sultanları, ilk seti 25-18, ikinci seti 25-20 ve üçüncü seti de 25-17 kazandı.

GALATASARAY’A KONUK OLACAK

21. haftayı 8. sırada tamamlayan Sarıyer Belediyespor Kadın Voleybol Takımı, 22. haftada Burhan Felek Spor Salonu’nda ligin güçlü ekiplerinden Galatasaray’a konuk olacak. Bu zorlu mücadele, 1 Nisan Cumartesi saat 15:00’te oynanacak.

Continue Reading

Genel

Derya Avcı DP’den aday adayı oldu

Published

on

blank

28 yıldır çalıştığı devlet memurluğu görevinden emekliye ayrılan Derya Avcı, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimleri öncesinde Demokrat Parti’den Milletvekili Aday Adayı oldu.

BASK İstanbul İl Temsilcisi ve TEÇ-SEN İstanbul İl Başkanı Derya Avcı, 28 yıldır çalıştığı devlet memurluğu görevinden emekliye ayrılmasının ardından 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimleri öncesinde Millet İttifakı ortağı Demokrat Parti’den, “Yeter! Söz milletindir.” diyerek Milletvekili Aday Adayı olduğunu duyurdu. Uzun yıllardır sendikal faaliyetlerde aktif görevlerde bulunan Avcı, mücadelesini daha etkin bir şekilde meclis çatısı altında sürdürmek istediğini ifade etti.

blank

Continue Reading

Genel

CHP’li belediye başkanları Ankara’da toplandı

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Ankara’da düzenlenen Belediye Başkanları Toplantısı’na katıldı.

“Yerelde yaptık, genelde de başaracağız” sloganı ile açılış konuşmasına başlayan Seyit Torun’un ardından Onursal Adıgüzel seçim güvenliği konusunda bilgilendirme yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş‘ın konuşmaları ile devam eden toplantı Kemal Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanlarına hitap etmesiyle son buldu.
Basına kapalı gerçekleşen toplantı ile ilgili bilgi veren Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, güçlü yerel yönetimler kavramına vurgu yapıldığını söyledi.

Yaşamın merkezinde olan yerel yönetimlerin yetki ve imkanlarının artırılması ile sorunların daha kısa sürede ve daha doğru şekilde çözüleceğinin önemli olduğunu belirten Başkan Genç, “Yerel yönetimler katılımcılığın en önemli basamağıdır. Bu nedenle de demokrasinin gelişmesi için çok önemli rol oynamaktadırlar. Ayrıca sorunların tespitini daha kolay yapmak ve sürdürülebilir bir anlayışla çözebilmektedirler. Bu temelde paylaşımların yapıldığı toplantı çok başarılı geçti” dedi.

blank

Continue Reading

Popüler

blank