Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: 2023 yılı pek de hoş gelmedi

Published

on

blank

Geçen yılın son yazısında “YENİ YIL İÇİN YENİ UMUTLAR” başlığını kullanmıştık. Ancak 2023 yılına sert bir başlangıç yaparak girdik. Siyasi bir cinayet gündeme damgasını vurdu. Henüz soruşturma safhasında olan ve pek çok tutuklamanın olduğu iktidar destekçisi bir siyasi partiye ait üye, taraftar ve kuruluşların adının geçtiği siyasi cinayetle ilgili yorumlar ve spekülasyonlar hala gündemde. Ülkenin yakın gelecekte çok önemli bir seçim dönemine yaklaşması endişeleri arttırıyor maalesef… Bunun yanında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun görevden alınmasını sağlayacak hukuki bir zemin oluşturmaya yönelik dava ve soruşturmalar giderek artıyor ve halkın büyük tepkisiylekarşılaştı. Siyasi iktidara karşı safların sıklaştırılmasına vesile oldu. Geçmişte de Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı seçimlerin yenilenmesiyle sonuçlanan tepkiler yeniden akla geldi. Devamında Ana Muhalefetin Grup Başkanvekilinin TROL orduları ve onların yolsuzluk yapılarak devlet olanaklarıyla muhalefete saldırı iddiaları gündeme düştü…

****

Her neyse ilk yarısı ülke geleceği açısından çok önemli sonuçlar doğuracak ve önemli siyasi olaylara gebe bir yıla girdik. Sert bir seçim ortamı geçirirken halkın enflasyon, işsizlik ve yoksulluk içinde yaşadığını göz ardı eden bir yönetim anlayışının hukuku zorlayarak ve araçsallaştırarak yaptığı uygulamaların hesabını yapmayanların nasılbir sonuç elde edeceği gerçekten merak konusu…

***

Halkımızın siyasi tercihlerini belirleyen beslenme dahil en basit ihtiyaçlarının bugün için giderilmediği, kiraların yükselmesinin insanları sokakta bırakmaya başladığı ya da çok zorladığı bir ortamda sadece algı pazarlamasıyapmanın nasıl bir siyasal getirisi olacağı gerçekten merak konusu…

***

Halkın günlük yaşamında Demokrasi, Ekonomi ve Yolsuzluklarla(DEY) kendi durumu arasında her geçen gün giderek daha fazla ilişki kurduğuna ve sistemi sorguladığına yapılan anketler ve sokak röportajlarıyla tanık olunuyor. Ortaya çıkan kanunsuzluk iddialarının takipsiz kalması Hukuk Devletinin yargı dahil denetleme fonksiyonunu yerine getirmekte parti devleti engeliyle karşılaşması, yargının bağımsızlık sorunları tıkanan sistemde çözüm arayışlarını daha da gündeme taşımış ve  bütün bunlara karşı çıkanlara olan ilgiyi giderek arttırmıştır. Dikkati çeken bir başka hususta Basın ve Haber alma özgürlüğüne, özgür basına getirilen kısıtlamalar olarak ortaya çıkmıştır.

***

Bazı muhalif kanallara havadan sudan verilen yayın yasakları dikkati çekmekte, yakın dönemde girilecek seçim ortamının demokratikliği konusunda kuşkuları arttırmaktadır. Sanırım gelecek dönem seçimlerinin sonuçlarında belirleyici olan konulardaki bu küçük ufuk turumuzun sizlerin de dikkatinizi çekeceğini umuyoruz.

***

Devletin ve Anayasal sistemin Demokrasi, Özgürlükler, Sosyal ve Denetlenebilir Hukuk Devleti doğrultusunda yeniden organizasyonu halkın ekonomi kadar beklentileri arasındadır. Çünkü özgürlükleri amaçlayan modern Hukuk Devleti olmadan çağdaş temiz topluma ulaşma konusunda engellerin devam edeceği görüşümüzü koruyoruz.

Genel

Özgür Özel’den Başkan Genç’e teşekkür

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’de yaptığı grup toplantısında, haftasonu açılışı yapılan Büyükdere Atatürk Fidanlığı için Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e teşekkür etti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’de yaptığı grup toplantısında Pazar günü Sarıyer’de açılışını yaptığı Büyükdere Atatürk Fidanlığı’na değindi. Genel Başkan olarak yaptığı ilk açılışın önemine değinen Özel, bugüne kadar bu alanı koruyan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve yeşil alan olarak İstanbullulara kazandıran İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etti.

İMARA AÇMAYA DİRENEN ŞÜKRÜ GENÇ’E TEŞEKKÜR

Özgür Özel konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Pazar günü çok önemli bir binayı açtık. Sadece açarken eski dokusuna uygun olarak yapılmış o binaların içinde, kadınlarımız çalışma hayatı içinde olsun diye bir tane kreş, bir tane meslek edindirme kursu, İstanbul Vakfı’nın bursiyer öğrencilerinin gelip doğayla çiçekle iç içe olacakları alan, bir tarafı yeniden bahçıvanlık okulu. İnanılmaz güzel bir tesisti. Kurdelesini kestiğim ilk açılış olmasından büyük memnuniyet duydum. Oraya emek veren, geçmişten bu güne orayı imara açmaya direnen Belediye Başkanımız Şükrü Genç’e, meclis üyelerimize ve İstanbul’da yaptığı muhteşem işlerle İstanbulluların teveccühünü kazanan ve 31 Mart’ta rekor oyla yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olacak olan Ekrem İmamoğlu’na bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

 

Continue Reading

Genel

Sarıyer Belediyesi ekipleri Sarıyerliler için seferber oldu

Published

on

blank

Sarıyer’de etkisini gösteren yoğun yağış ve fırtına sonrasında mazgallar taştı, çatılar uçtu ve ağaçlar devrildi.  Sarıyer Belediyesi ekipleri yağıştan etkilenen bölgelere hızla müdahalede bulunuyor.

Sarıyer Belediyesi ekipleri,  sabah saatlerinden itibaren etkisini gösteren sağanak yağış ve lodos sonrasında Sarıyerlilerin olumsuz etkilenmemesi için çalışmalarını sürdürüyor. Aşırı yağıştan dolayı caddelerde oluşan su birikintilerine müdahale eden Fen İşleri ekipleri, mazgalları da temizliyor. Park Bahçeler ekipleri ise fırtına nedeniyle devrilen ağaçları ve kırılan dalları kaldırıyor. Ekipler kriz masasından gelen ihbarları değerlendirerek, sorun yaşanan noktalara tek tek giderek çalışmalarına devam ediyor.

blank

 

Continue Reading

Genel

İbrahim Temur özel kalem bütçesini eleştirdi

Published

on

blank

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2024 yılı bütçesinin kabul edilmesinden sonra İBB’nin özel kalem bütçesi üzerinden Sarıyer Belediyesi ile ilgili değerlendirme yapan İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, “Nasıl oluyor da Sarıyer Belediyesinin Özel Kalem Bütçesi, koskoca İBB’nin Özel Kalem Bütçesinin 4 katından fazla oluyor?” diye sordu.

İBB’nin 2024 yılı bütçesinin açıklanmasının ardından İBB’nin özel kalem bütçesi üzerinden Sarıyer Belediyesi’nin özel kalem bütçesini eleştiren İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, “İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2024 bütçesi, İBB Meclisinde kabul edildi. Öncelikle İstanbul’umuz için hayırlı olsun. Sarıyer için dikkatinizi çekmek istediğim konu şu; İBB’nin 2024 Özel Kalem Bütçesi 13.157.000 TL Peki Sizce Sarıyer Belediyesinin 2024 Özel Kalem Bütçesi ne kadar? Sarıyer Belediyesinin 2024 Özel Kalem Bütçesi 54.871.000 TL. Nasıl oluyor da Sarıyer Belediyesinin Özel Kalem Bütçesi, koskoca İBB’nin Özel Kalem Bütçesinin 4 katından fazla oluyor? Sarıyer Belediye Başkanı ve bu bütçeye Sarıyer Meclisinde kabul oyu veren Meclis Üyeleri nasıl oluyor anlatın!” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Continue Reading

Popüler