Connect with us

Kültür

Sarıyer Akademi’den Üniversite Tercihi Yapan Öğrencilere Ücretsiz Hizmet

Published

on

blank
Eğitimdeki başarısıyla adından sıkça söz ettiren Sarıyer Akademi, üniversite tercihi yapacak öğrencilere ücretsiz olarak tavsiyelerde bulunmak için kapılarını açtı.

2019 YKS tercihleri için geri sayım başladı. 29 Temmuz’a kadar devam edecek tercih günlerinde, üniversite adayları sınavdan aldıkları puanlara göre önlisans ve lisans bölümlerini tercih edebilecek. Sarıyer Akademi Rehber Öğretmeni Hatice Çağan Aslan 2019 YKS tercihleri hakkında ipuçlarını paylaştı. İşte tercih yapılırken dikkat edilmesi gerekenler:

2019 YKS tercihleri nasıl yapılmalıdır?

2019 YKS sonuçları temelinde 23-29 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan tercihlerde YKS puanı değil öğrencinin başarı sırası ölçü alınmalıdır. Tercihlerde kaynak olarak 2019 YKS Yükseköğretim ve Programları Kılavuzu kullanılacağı için bu kılavuz çok iyi incelenmelidir. Öğrencilerin 24 tercih hakkı olmakla birlikte tamamını doldurma zorunluluğu yoktur. Bu nedenle istenmeyen programlar tercih listesine alınmamalıdır. Öğrenci bir programa yerleştiği takdirde kayıt yaptırmasa da (OBP) Ortaöğretim Başarı Puanı yarı yarıya düşecektir.

Sayısal puan türüne göre tercih yapacak öğrenciler nelere dikkat etmeli?

Geçen yıl sayısalda 4 puan türünün 1 puan türüne düşmesi bu alandaki belirsizliği ortadan kaldırmıştır. Bu nedenle 2019 YKS sayısal puan türünde bir sürpriz beklenmemektedir. Sayısalda tercihlere yüzde 50 üstten başlayıp yüzde 100 alta inilmelidir. Örneğin 40 bininci sıradaki bir öğrenci 20 binden başlayıp 80 bine kadar tercih yaparsa açıkta kalma riskini en aza indirecektir.

Bu dönemde eşit ağırlık ve sözel bölümleri için neler söyleyebilirsiniz?

Bu puan türlerinde çok fazla sürpriz bekleniyor. Sayısal öğrencileri eşit ağırlık puan türü ile girilen Hukuk, Psikoloji, PDR, İşletme, İktisat, Ekonomi gibi bölümleri tercih edebilmektedirler. Aynı şekilde eşit ağırlık öğrencileri de sözel puan türüyle öğrenci alan Türkçe Öğretmenliği, Reklamcılık gibi bölümleri de isteyebilmektedirler. Bu nedenle eşit ağırlık ve sözel puan türünde çok üstten ve çok alttan tercih listesi oluşturulmalıdır. Örneğin 100 bininci sıradaki bir aday 20 binlerden başlayıp 300 bine kadar tercih yapmalıdır. Böylece öğrenciler riski en aza indirmiş olacaktır.

Eşit ağırlık bölümüne yerleşen sayısal öğrenciler için neler söyleyebilirsiniz?

Eşit ağırlık alanından Hukuk, Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik gibi bölümlere giren sayısal bölüm öğrenci sayısı artmaktadır. Geçen yıl Hukuk bölümlerine giren sayısal alanındaki öğrenciler oldukça fazladır.

Peki, baraja takılan eşit ağırlık öğrencileri?

Eşit ağırlık öğrenciler Öğretmenlik ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümlerini tercih edebilmek için 300 bin; Hukuk bölümünü tercih edebilmek için ise 190 bin barajını geçmek zorundadır. Sayısal öğrenciler bu bölümlere daha kolay girebilmektedir.

Öğretmenlik bölümlerini tercih edecek öğrenciler nelere dikkat etmeli?

Öğretmenliklerdeki toplam kontenjanın yüzde 10 azaltılması çok talep gören İngilizce ve Sınıf Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği gibi bölümlerin başarı sıralarını yükseltecektir. Bu nedenle öğrencilerin geniş bir aralıkta liste oluşturmaları gerekmektedir. Bu vakıf üniversiteleri içinde geçerlidir. Bu konuda 2018 ile 2019 kontenjanları mutlaka karşılaştırılmalıdır.

Tıp Fakültesi düşünen öğrenciler için neler söyleyebilirsiniz?

Tıp Fakültesinin de 50 bin barajı vardır. Devlet üniversitelerinde 4 yeni Tıp Fakültesi açıldı. Toplam kontenjanları 91’dir. Devlet üniversitelerinin en düşük 20 bin sıralamasında öğrenci alacağı beklenebilir.

Psikoloji bölümü isteyen öğrenciler nelere dikkat etmelidir?

Psikolojide başarı sırası yoktur bu da talebi yükseltmektedir. Geçen yıl devlette en düşük 78 binden öğrenci alınmıştır. Vakıf üniversitelerinde kontenjanlar dolmamıştır. 2019’da yeni açılan psikoloji bölümleri vardır bu nedenle 1-2 binlik gerileme olacağı düşünülebilir.

Tercihleri istek sırasına göre yapmak için öğrenciler nelere dikkat etmeli?

Öğrenciler tercihlerini istek sırasına göre yapmalıdır. Örneğin 15 binden öğrenci alan bir bölümü daha çok isteyen bir öğrenci 12 binden alan bir bölümün üzerine yazabilir.

Kontenjanlara Dikkat!

Programların kontenjanlarına dikkat edilmelidir. Örneğin 2018’de 150 kontenjanı olan bir bölüm 2019’da 100 kontenjana düşmüşse bu bölümün başarı sırası yükselecektir.

Tercih edilen programların karşısında yazan özel koşullar mutlaka okunmalıdır. Yeni açılan bölümler kılavuzla “ — “ şeklinde belirtilmiştir. Bu bölümler istek sırasına göre listeye eklenmelidir.

Bazı bölümler merkezi yerleştirmede dolmadığı için puan ve başarı sırası yazmamaktadır. Vakıf üniversitelerinde bu yılda sürprizler beklenebilir.

Tüm öğrencilere başarılar diliyoruz.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Sarıyer Akademi başarı çıtasını yükseltiyor

Published

on

blank

Türkiye çapında yarıştığı kurumlar arasında her geçen gün bir adım daha ileri giderek eğitimde değişimin markası haline gelen Sarıyer Akademi,  2023 – 2024 Eğitim Öğretim Yılı Kurum Kabul Sınavı’nı kazanan öğrencilerin velileri ile bir araya geldi. Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen toplantıya katılan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, başarılı bir öğrencinin aldığı eğitimin sacayaklarının eğitim aldığı okuldan, öğretmenlerinden ve ailelerinden oluştuğuna vurgu yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Türkiye’nin ilk belediye özel eğitim kurumu olma özelliği taşıyan Sarıyer Akademi, kurulduğu 2015 yılından bu yana TYT’de yüzde 90, LGS’de ise yüzde 100 başarı sağladı. Kurulduğu günden itibaren 1013 öğrenci liseye, 1103 öğrenci üniversiteye girdi. Eğitim alanları ve etkinlikleri her yıl değişerek günümüz çağına ayak uyduran, hibrit eğitiminin yanı sıra Matematik olimpiyatlarına hazırlık sınıfı, proje odaklı yapay zeka eğitimi,  Python ile programlamaya giriş, kodlama ve proje tabanlı öğrenme, öğretmen eğitimlerine önem veren Sarıyer Akademi’de okuyan öğrenciler büyük bir şansa sahip oluyorlar.

AKADEMİ BİR AYRICALIKTIR

Eğitime inanan insanlarla verilen çaba ile çok daha fazla mesafe alındığına, çocukluk döneminde ihtiyacı olan her şeyi şimdinin çocukları için yapmaya çalıştığına dikkat çeken Başkan Genç, Sarıyer Akademi’de okumanın bir ayrıcılık olduğunun altını çizerken, konuşmasında şunları söyledi: “İşim gereği birçok ülkede bulundum. Eğitimli toplumlarla eğitilmemiş toplumlar birbirinden ayrılıyor. Biri insanlığı yönetiyor, diğeri ise yönetiliyor. 1921’de savaşın ortasında Eğitim Şurası yapmak büyük bir akıl. Deprem hepimizi çok üzdü ve yordu. Eğitime ara verilmemesi gerekiyor. Hatay Akademi’nin hayata geçirilmesi için çalışmalar yapılırken depremin olması bütün çabaları boşa çıkardı. Gündemin dışına itti. O çocuklar için Türkiye Akademi çatısı altında çadır kentlerde eğitimleri konteynırlara taşıdık. Depremin önlenmesi ancak ona karşı mücadele yöntemini bilmekle olur. Bunu da eğitimli insan yapar.

blank

ÖZGÜVENLİ BİREYLER YETİŞTİRİYORUZ

Yaşamın içinde olunca her şeyi yapmak çok kolay. Eğitimin sacayakları okul, eğitmen ve ailedir. Sizlerden tek isteğim bundan sonra başarılı olmaları için elinizden geleni yapmanızdır.  Sarıyer’de bulunan bütün okullarda lojistik anlamda ciddi destek veriyoruz. Öğrenci burslarına önem veriyoruz. Özgüvenli bireyler yetiştiriyoruz. Akademi’de sadece eğitim vermiyoruz. Özgüvenli bireyler olmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Özellikle özgüvenini kazanan kız çocuklarımıza hiç kimse bir şey yapamaz. Koskoca bir imparatorluğun küllerinden bir Cumhuriyet yaratmış toplumuz. Şartlarımız çok daha avantajlı.”

KALİTEDEN TAVİZ VERMİYORUZ

Pandemi ile hibrit eğitim modelini hayata geçirdiklerini belirten Sarıyer Akademi Genel Koordinatörü Sami Görey, ders programları ve verilecek eğitimleri anlattığı konuşmada, “Türkiye’de eğitimin bir problemi var. Aslında 2015 yılı bir milattır. Dershaneler bir anda kapatıldı. Hepsi birer özel okul oldu. 30 yıl devlette öğretmenlik yaptım. Velimin baskısı ile puan arttırdığımı hatırlamıyorum. Gerçekçi geri bildirimin olmadığı bir süreç yaşıyoruz. Bizler 2015 yılında Sarıyer Akademi çatısı altında bir yola çıktık. Sizlerle hikayenin devamını yazmak istiyoruz. Bu yıl 2846 öğrenci sınava girdi. Yüz yüze ve hibrit eğitim olmak üzere 1140 öğrenciyi kabul ettik.  Bu yıl itibari ile bütün seviyelerde Türkiye Akademi alt yapısını kullanacağız. 7 gün hizmet veriyoruz. Yüz yüze alacağımız öğrenci sayısı maalesef sınırlı oluyor. Kaliteden taviz vermek gibi bir niyetimiz olmadığı için hibrit eğitim modeline yöneldik. Öğrencinin bilgiye ulaşması bizim çocukluk zamanımızda ki gibi değil. Dün tek bilgi kaynağı öğretmendi. Ama bugün internetten ulaşamadığı bilgiye öğretmenle ulaşmak istiyor. Bunun da farkında olduğumuz için öğretmenlerimize eğitim verdik. Her öğrencinin bir öğrenme konfor alanı vardır. Bu anlamda hibrit eğitimin ayrıcalığı vardır” dedi.

YAPAY ZEKA İLE SINAV ARKADAŞI OLUŞTURDUK

Sarıyer Akademi’nin çözüm ortağı Şükrü Uzun, velilerin katıldığı toplantıda günümüz teknolojisinin en önemli adımlarından biri olan yapay zeka konusunda uygulamalı bilgi verdi. Heyecan verici bir teknolojiyi geliştirmenin haklı gururunu yaşadıklarına değinen Uzun, 4 yıldır aldıkları verileri işleyerek gelişen teknolojiye uyum sağladıklarını belirtti. Sarıyer Akademi öğrencileri için bir sınav arkadaşı yarattıklarını açıklayan Uzun, “Ona istediğiniz soruyu sorabiliyorsunuz ve cevaplarını alabiliyorsunuz. Benim eksiklerim ne dediğinizde ise size bir çalışma programı oluşturuyor. Herhangi bir kaynaktan bir sorunun çözümüne ulaşamayan öğrenci, sorunun resmini çekip yapay zeka sistemine yüklediğinde cevabını bulabiliyor” şeklinde konuştu.

blank

Continue Reading

Genel

Belma Bozkurt’tan sergiye davet

Published

on

blank

Sanatçı Belma Bozkurt, 27 Nisan-3 Mayıs 2023 tarihlerinde, Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek ‘ Shade of Branches’ isimli, yaklaşık 60 eserden oluşan kişisel sergisine tüm sanatseverleri bekliyor.

BELMA BOZKURT KİMDİR?

Sanat terapisi uygulayıcısı ve CTI sertifikalı Co-active profesyonel koç olan Bozkurt, Sanat terapisi koçluğu uygulamalarıyla gönüllü çalışmalarda bulunuyor. Yurtiçi ve yurtdışı pek çok sergi ve fuarda eserleri yer alan sanatçının eserleri en son Tokyo Metropolitan Müzesi’nde ve Türkiye’de IAAF Istanbul, ArtAnkara ve Bodrum’da sergilendi. Anda farkındalık teknikleriyle sanat üretimini birleştiren sanat pratiğiyle “insan” olma değerine temas etmeyi araştırmaktadır. “Mükemmel varılacak bir yol değil, özgün ve otantik olan ise an içinde çok keyifli bir yolculuk” sözleriyle sanata yaklaşımını ifade eden sanatçı, yarattığı zamansız atmosferle izleyiciye ruhsal bir huşu deneyimi yaşatıyor.

Sanat çalışmaları ve eserleriyle katıldığı sanat etkinlikleri

Kişisel Sergi, CKM (Caddebostan Kültür Merkezi), 27 Nisan-3 Mayıs 2023

Barış Manço Kültür Merkezi, Alegori 2,

8-21 Nisan 2023

ARTANKARA, Sanat Hayatı, Mart 2023

Büyük Kulüp, ALEGORİ 1, 28 Ocak 2023

Signature Art Gallery, Dışavurum, Ocak 2023

İAAF 2021, Doart Galeri

ArtAnkara, Galerim Sanat Galerisi, Mart 2022

Japonya- Tokyo Metropolitan Müzesi’ nin 50. Yılı anısına düzenlenen sergi

Uluslararası Resim Sergisi Varna

Bodrum: Karl Ein Art Gallery, MAİ sergisi

Karl Ein Art Gallery- Vuslat, Akaretler

Karl Ein Art Gallery- Queen, Akaretler

La Visione Art Gallery-Four Seasons-Santa Maria Church, Beyoğlu

La Visione Art Gallery- Harmony, Maçka

Next Gallery, Less is More, Nişantaşı

3459 Art Gallery, Uluslararası Resim Sergisi, online

Gallery Punto, online karma sergi

Karşılıksız Aşk, Gallery Next

Networkhan Artpromoter Gallery

Manifesto:

‘Hepimiz bir ağacın dallarıyız ve her halimiz birbirinden’

Kiraz ağacı, çocukluk odamdan içeriye, dallarındaki bembeyaz çiçekleriyle salınırdı. Bu ağaç yazıma, kışıma ve baharıma ortak olurdu. Bilinçaltıma işleyen dallar, sanat terapisi uygulayıcılığı eğitimleriyle derinleşti, zamanla tuvale dökülmeye başladı. Beni ben yapan bilgelik, canlılık, üretkenlik ve yaratıcılık, bir ağacın eşliğinde kök verdi. Bu yaşlarımda hayatıma yüklediğim anlam, kökleriyle maddenin bilgisini alarak, dallarıyla manevi tezahürünü gerçekleştiriyor bu sergide.

“Kökleri cehenneme kadar uzanmayan bir ağacın, dalları cennete yükselemez” der Jung. Bazen çiçek açar, bazen kuşlar konar, bazen yaprak döker, bazen karları taşır üstünde. Zaman zaman narince kuruyup kırılsa da vakti geldiğinde yeşermek için güven ve umut verir. Anlık vaziyetim, dost ağacımın tanıklığında tuvalime yansır ve gölgemi duygularım aydınlatır.

Hepimiz bir ağacın dallarıyız ve her halimiz birbirinden mesul. Mevlana’nın dediği gibi “Sevgi varsa kuru dal bile çiçek açar.” Kalbimi ve ruhumu tüm çıplaklığıyla sizlere açtığım kişisel sergimde, yolculuğuma tanık olduğunuz için teşekkürler.

blank

Continue Reading

Genel

İBB’den Sarıyer’de Hulusi Kentmen seferi

Published

on

blank

Türk Sineması’nın ‘tonton amcası’ Hulusi Kentmen, doğumunun 111. yıl dönümünde İETT otobüsü ile anılıyor. Rumeli Hisarı’nda bulunan İETT durağındaki Kentmen fotoğrafına atıfta bulunularak, aynı duraktan geçen bir otobüsün dış cephesi, usta sanatçının resimleriyle kaplandı.

İETT, sinema kariyeri boyunca 278 farklı sinema filminde oynayan, özellikle baba ve komiser rolleri ile 7’den 77’ye büyük hayran kitlesine sahip olan usta sanatçı Hulusi Kentmen’i unutmadı. İETT, Kentmen’in doğum günü olan 20 Ocak tarihinde onun ismine özel olarak tasarladığı otobüs ile yolcuları buluşturdu. Sanatçının, Rumeli Hisarı’nda İETT durağındaki fotoğrafına atıfta bulunularak aynı duraktan geçen İstinye Dereiçi – Kabataş / 22 hattındaki bir otobüsün dış cephesi, yeniden tasarlanarak hazırlandı ve doğum gününde sefere başladı.

Kentmen’in fotoğraflarının yer aldığı otobüs, bir hafta yollarda olacak. İstanbullular, İstinye Dereiçi – Kabataş hattından geçen otobüsü kullanabilecek. İETT, ülkemizin kültür ve sanat alanındaki duayen isimlerini çeşitli etkinliklerle anmaya devam edecek.

Continue Reading

Popüler