Connect with us

Siyaset

Avukat Öztürk: “Parti Örgütü Sarıyer’de Çok Başarılı Bir Sınav Vermiştir”

Published

on

blank

Emekli Genelkurmay Başsavcısı Avukat Hasan Saim Öztürk, gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Çetin Ali Aytaç’ın sorularını yanıtladı. Öztürk, “Demokrasi talebinde ve iddiasında bulunan siyasi partilerin, özellikle Ana Muhalefetin sadece örgütsel açıdan güçlü olduğu yerlerde değil, ülkenin her yerinde ve sandıkta, sandık güvenliği açısından gerekli önlemleri alması gerekir.” diye konuştu.

İşte Avukat Hasan Saim Öztürk ile gerçekleştirdiğimiz çok özel röportaj:

– Bir Emekli Genelkurmay Başsavcısı olarak, bir avukat olarak CHP Sarıyer’e hangi seçimlerde destek oldunuz?

2014 seçimlerinden bu yana genel seçimler, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, yerel yönetim seçimleri, referandumlar ve parti içi seçimlerde sandık güvenliği için hukukçu arkadaşlarımla beraber görev aldım. Bu görev, kimi seçim komisyonu, kimi ilçe seçim kurulu ve hukuk komisyonu gibi görevlerle devam etti.

– “En önemli tecrübem” dediğiniz bir seçim var mıdır?

Aslında her seçim kendine özgü siyasal koşullardan etkilenen ve tecrübe oluşturan ayrı bir deneydir. Seçim mevzuatında kısmi değişiklikler olmasına rağmen seçim hukukunun esasları ve mantığı genellikle aynıdır.

– Seçim hukukunun öneminden biraz bahseder misiniz?

Seçim hukuku, anayasa ve yasalarla yapılan düzenlemelerin YSK tarafından pratiğe indirgenmesiyle hayata geçer ve uygulama bulur. Bu nedenle Yüksek Mahkeme yargıçlarıyla yerel yargıçların oluşturduğu kurulların mevcut siyasal iktidardan etkilenme olasılığı ve kuşkusuz yurttaşların sisteme olan güveni açısından çok önemlidir.

– Türkiye’de vatandaşların seçim sonuçlarına olan güvensizliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

48 yıllık bir hukukçu olarak gözlemim şudur: Seçimlerin icrasına özellikle son birkaç seçimde yargıçlardan oluşan kurulların seçim güvenliği ve pratiği konusundaki verdiği kararlardan anlaşıldığı üzere, siyasi iktidarlardan olabildiğince etkilendiğini, sandık güvenliği konusunda kuşkuların ötesinde masa başında verilen kararlarla sonuçlara etki edildiği görülmektedir. Bu görünüm ve algı, yurttaşların seçim sonuçlarına olan güvensizliğini arttırmış ve kuşkular doğurmuştur. 31 Mart İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin inandırıcı olmayan gerekçelerle iptali tipik bir örnektir.

– Muhalefet partilerinin sandık güvenliği çalışmaları için neler söylemek istersiniz?

Demokrasi talebinde ve iddiasında bulunan siyasi partilerin, özellikle Ana Muhalefetin sadece örgütsel açıdan güçlü olduğu yerlerde değil, ülkenin her yerinde ve sandıkta, sandık güvenliği açısından gerekli önlemleri alması, bilinçli, eğitimli ve deneyimli parti üyelerini ve gönüllülerini görevlendirmesi, bu konuda ciddi bir arşive sahip olması zorunlu, zaruri ve gereklidir.

– CHP Sarıyer Hukuk Komisyonu Başkanı olarak, son 23 Haziran seçimlerinde örgütsel olarak başarılı olduğunuzu söyleyebilir misiniz?

Son seçimlerde ve özellikle 23 Haziran seçiminde 150’den fazla avukat, sandık görevlisi, üyeler, müşahitler, gönüllüler ve ilçe yönetimiyle ana muhalefet parti örgütü Sarıyer’de çok başarılı ve ciddi bir sınav vermiştir. Bu başarının yurt sathına yayılması ve siyasi örgütlenmenin güçlenmesiyle doğru orantılı olarak partinin başarı ve iktidara gelme ihtimali artabilecektir.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

İYİ Parti Sarıyer, gazilerle kahvaltıda buluştu

Published

on

blank

İYİ Parti Sarıyer İlçe Toplumsal Politikalar Başkanlığı, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Sarıyer’de gazilerle bir araya geldi.

İYİ Parti Sarıyer İlçe Toplumsal Politikalar Başkanlığı; Gaziler Günü dolayısıyla Sarıyer’de bulunan gazilere bir kahvaltı programı düzenledi. Programa İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Coşkun Yıldırım ve İl Başkan Yardımcıları katılım sağladı. İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur’un ev sahipliğinde ve Başkan Yardımcılarının gazilerle bir araya geldiği etkinlikte gazilerin talepleri dinlenildi.

”GAZİLERİMİZE ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ”

Sarıyerli gaziler, kendilerini unutmayarak böyle bir kahvaltı programında bir araya gelmekten duydukları mutluluğu ifade ettiler. İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, katılımlarından dolayı İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Coşkun Yıldırım’a ve tüm gazilere teşekkür ederken, “Geçmişten bugüne taşınan en değerli miras olan vatanımız için, gazilerimize çok şey borçluyuz.” dedi.

Programın sonunda günün anısına fotoğraf çekildi.

blank

Continue Reading

Genel

TKP Sarıyer piknikte buluştu

Published

on

blank

TKP Sarıyer İlçe Örgütü, Emirgan Korusu’nda MYK Üyesi Serap Emir’in katılımıyla bir piknik gerçekleştirdi.

TKP Sarıyer’in Emirgan Korusu’nda gerçekleşen pikniğinde, şiir ve müzik dinletileri yapıldı. Düzenlenen piknikte ortak mesaj veren örgüt üyeleri, “Tek bir yolumuz var. Biz çoğunluğuz. Türkiye’de emekçiler, yoksullar, işsizler, geleceğin işsiz adayı öğrenciler, biz çoğunluğuz hep beraber. Halkı örgütlemeden halkın kahramanlarını yaratamayız. Örgütlülük bizim tek silahımız. Onların parası var, onların kanlı ve kirli bir siyaset kültürü var, bizim tek silahımız birlikte olmak” diyerek etkinliğe katılanlara örgütlenme çağrısı yapıldı.

 

Continue Reading

Genel

İYİ Parti Sarıyer’den balıkçılara ziyaret

Published

on

blank

İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, 2023/2024 balık av sezonunun başlamasıyla birlikte balıkçılara, “hayırlı olsun” ziyaretinde bulundu.

Denizlerde 15 Nisan’da başlayan av yasağı 1 Eylül itibarıyla sona erdi. Balıkçılar ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açıldı. 4 buçuk ay süren av yasağı sonrasında denize açıldı. İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, balıkçı esnafını ve derneklerini ziyaret etti.

“BALIKÇILARIMIZI HER ZAMAN DESTEKLEYECEĞİZ”

Yeni Av Sezonunun başlaması dolayısıyla, Rumeli Kavağı Su Ürünleri Kooperatifi ve Rumeli Feneri Su Ürünleri Kooperatifini ziyaret eden İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur ve beraberinde bulunan heyet, Rumeli Kavağı ve Rumeli Feneri’nde bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Dernek başkanları ve balıkçı esnafı ile bir arayan gelen Temur, “Ülkemizin gücüne güç katma noktasında emeğini ortaya koyan balıkçılarımızı her zaman destekleyeceğiz. Yeni sezonda hayırlı kazançlar diliyorum” dedi.

Continue Reading

Popüler