Connect with us

Siyaset

BAYKAL: ANAYASAYA AYKIRI BİR CUMHURBAŞKANI SİSTEMİ OLUŞTURDUNUZ

Published

on

blank

CHP Eski Genel Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, 6 yıl sonra ilk defa meclis kürsüsüne çıktı ve kürsüden parlementoya seslendi.

CHP Eski Genel Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, 6 yıl sonra ilk defa meclis kürsüsüne çıktı ve kürsüden parlementoya seslendi.Baykal, hükümetin Danıştay’la ilgili kanunda yapmak istediği değişikliği eleştirdi.

Danıştay kanunda değişikliği ön gören yasa tasarısıyla ilgili partisi adına konuşan Baykal’ın konuşmasında öne çıkanlar:

“Bu düzenleme Anayasaya aykırıdır. Ama öyle anlışılıyor ki Anayasa Mahkemesi karar alana kadar, sıfırlanan kadrolara yeni üyeler atanacak. Bu kurnazlıkların itibar gördüğü Anayasa’nın önünü geçtiği bir durum yaşamaktayız.”

Anayasa’ya karşı fiili bir durum inşa etmek saflıktır. Anayasaya aykırı olduğu belirlenen bir kanunla oluşturulan yeni Yargıtay ve Danıştay üyelerinin Cemaat etkisinin kırılması düşünülüyor. Ne yazık ki böyle bir durumun olduğu bir gerçektir. Cemaat sorununun hukuk içinde çözülme imkanı vardır. Anayasa’nın 129’uncu maddesi gereği bu sorun çözülebilir. Fakat anlaşılıyor ki iktidar bu bahaneyle Yargıtay ve Danıştay’ın tümünü temizlemek niyetindedir.”

“NE OSMANLI DA NE CUMHURİYET TARİHİNDE TOPYEKÜN AZLEDİLMEDİLER”

“Bu düzenleme Anayasa’ya uygun değildir legal değildir meşru değildir. Ne Osmanlı ne de Cumhurriyet tarihinde yüksek yargı mensupları topyekün azledilmiş değildir.”

Anayasaya aykırı bir Cumhurbaşkanı sitemi oluşturdunuz, şimdi de Anayasa’ya aykırı bir yargı oluştururyorsunuz.”

PKK’YA NE İSTEDİLERSE VERDİNİZ

“Filli durum işliyorsa hukuki durum işleyemiyor demektir. Yüksek Yargı da fiili durumu işleteceksiniz. PKK ile de fiili durum işlettiniz. Habur da seyyar mahkemeler kurdunuz. Tüm bunlar hukuka karşı fiili bir durumdur. Ne istedilerse verdiniz. Şimdide aldatıldık deyip, tüm hukuki yükümlülüklerden sıyrılmayı düşünüyorsunuz.”

Click to comment

Bir Cevap Yazın