Connect with us

Siyaset

BAYKAL: VATAN İÇİN, MİLLET İÇİN, TÜRKİYE İÇİN BURADAYIM…

Published

on

blank

Ordu’nun Fatsa ilçesinde konuşan CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, “Cumhuriyet Halk Partisi için değil, vatan için, millet için Türkiye için buradayım” diye konuştu.

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, partisinin Fatsa’da düzenlediği anayasa değişikliği ve referandumla ilgili toplantıya katıldı. Toplantıya CHP Genel Başkanı Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, CHP eski Ordu Mellitvekili İdris Yıldız, CHP Ordu İl Başkanı Atilla Şahin, CHP Fatsa İlçe Başkanı Onur Çam ile çok sayıda partili katıldı.

“Bugün ülkenin önümüzdeki çok önemli bir konusunu, çok önemli bir sorununu karşılıklı konuşmak için bir aradayız” diyen Deniz Baykal, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin geleceği ile yakından ilgili, Türkiye’nin tarihsel kimliğinin, siyasal benliğinin çok önemli bir yol ayırımına geldik. Geleceğimizin bugüne kadar alıştığımız belki zaman zaman şikayet ettiğimiz ama bizim olan bizim olduğunu bildiğimiz kendi alın terimizle, kendi emeğinizle ortaya koyduğunuz siyasi çizgimizin çok tehlikeli, çok kaygı verici, çok sakıncalı bir istikamete doğru yönlendirilip, yönlendirilemeyeceği kararının konuşulacağı bir dönemde bir aradayız.

Türkiye’yi bugün bu kavgadan çekip çıkaracak, hak ettiği yere taşıyacak politikaların Cumhuriyet Halk Partisi polititkalarıdır.Cumhuriyet Halk Partisi’nin geçmişi açısından değil, bugünümüzle, geleceğimiz açısından da çok büyük önem taşıdığını biliyorum ve o nedenle ben Cumhuriyet Halk Partiliyim. Ama ben bugün ben burada Cumhuriyet Halk Partisi’nin sözcüsü olarak bulunmuyorum. Kimliğimle iftihar ediyorum ama bugün burada günlük siyaset için değil, siyaset için değil, Cumhuriyet Halk Partisi için değil, vatan için, millet için, Türkiye için buradayım. Konumuz Türkiye. Parti değil. Günlük siyaset günü geldiği zaman yapılıyor. Yine yapılacak. Ortada bir Cumhurbaşkanı var, başbakan var, milletvekilleri var, meclis var. Bununla ilgili karar almak gerektiğinde bir karar alınır, milletimiz de bu konulardaki tercihini ortaya koyar. Bugün burada her partiden vatandaşımızın olduğunu biliyorum. Öyle de olmalı. Bugün burada siyaset yapmıyoruz. Türkiye’nin geleceğini konuşuyoruz.

Tek adama bu yetkiler verilir mi? Önümüzdeki konu siyasi parti konusu değil. Önümüzde ki konu memleket, millet, devlet, Türkiye konusu. Biz de bunu bu anlayışla konuşacağız. 80 milyonuz, arkadaşlar. Türkiye’yiz biz. 600 yıl bir imparatorluğu ayakta tutmuş bir milletiz. 100 yıldır da bir cumhuriyeti dünyanın en zor koşullarında, 7 düvele karşı bir namus mücadelesini zaferle sonuçlandırarak, olmadık koşullarda dimdik bir Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak ve bu bölgede 100 yıl yaşatarak bugünlere getirmiş bir milletiz. Şimdi bu milletin 80 milyonu diyecek ki ‘Ben yapamıyorum, sen gel yapıver.’ Bir kişi kim olursa olsun, olmaz arkadaşlar. Böyle bir kişi tasavvur edilemez. Dünyada yok böyle bir uygulama. Türkiye’de niye olsun? Yani ben imkansızlıkları siyaseten başarmış bir milletim. Gideceğim, ‘Al sen beni yönet, istediğini yap’ diyeceğim. Olmaz böyle bir şey arkadaşlar. Beşer şaşar. Olmaz, kimseye bu yetki verilmez, verilmemeli.” diye ifade etti.

TOPLANTIYA BBP’Lİ BAŞKANDA KATILDI

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin ‘Evet’ kararına uymayacağını açıklayan BBP’nin Fatsa İlçe Başkanı Fatma Yümlü de Baykal’ın konuşma yaptığı salona geldi. Yümlü’nün geldiğini farketen Baykal “Arkadaşlar Büyük Birlik Partisi İlçe Başkanı Fatma Yümlü arkadaşımızın da aramızda olduğunu öğrendim” diyerek Fatma Yümlü’nün elini sıktı, daha sonra bütün salon BBP’li kadın başkanı alkışladı.

 

Click to comment

Bir Cevap Yazın