Connect with us

Siyaset

CHP İSTANBUL İL GENÇLİK KOLLARI YÖNETİCİSİ EMRE GÜL YAZDI: LAİKLİK NEDİR?

Published

on

blank

Laiklik, din ve devlet işlerinin ayrı bir biçimde icra edilmesidir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ün en başlıca ilkelerindendir laiklik.

Laikliğin aslında özeti, herhangi bir dini veya mezhepi kullanarak, bu din ve mezhep üzerinden siyaset yapılıp diğer din ve mezheplerin 2.plana atılmasını engelleyen bir sistem olmasıdır. Başta demokrasi olmak üzere bütün ilkelerin özünde de laiklik bulunmaktadır.

Demokrasi, insanların rahat ve özgür biçimde düşüncelerini dile getirdiği ve aynı zamanda doğrudan veyahutta kişi ve kişiler aracılığıyla yönetimde bulunmasıdır. Demokrasinin kelime anlamı da kısacası halk iradesidir.

Bizler demokrasiyi ve laikliği savunarak doğrudan olmasa da, kişiler ve siyasi partiler aracılığıyla ülke yönetiminde kendi hak ve özgürlüklerimiz için mücadele etmekteyiz. Bu mücadelemiz gün geçtikçe kişi veya kişiler tarafından farklı algılar ile farklı şekilde topluma yansıtılmaya çalışılıyor.

Sokaklarda, meydanlarda ve her nerede olursa olsun bizim anlatmak istediğimiz, mücadelesini verdiğimiz ve vermeye devam edeceğimiz düşüncenin temel ilkeleri, demokrasi ve laiklik olmaya devam edecektir. Sizler bizleri demokrasi ve laikliği savunduğumuz için ülkeyi bölmekle suçluyorsunuz… Aslında bizleri bu şekilde suçlayarak (düşünce özgürlüğüne karşı gelerek )ülkeyi bölmeye çalışan sizlersiniz…

Her ne koşulda olursa olsun bizler ideolojimiz doğrultusunda inandığımız düşüncelerden vazgeçmeyerek Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde yürüyerek Cumhuriyet’e, deemokrasiye ve laikliğe sahip çıkarak mücadeleye devam edeceğiz…

Emre Gül CHP İstanbul İl Gençlik Kolları Yöneticisi

Click to comment

Bir Cevap Yazın

blank
blank
blank