Connect with us

Siyaset

CHP’Lİ DİDEM ENGİN: ZEYTİNLİKLERİN KADERİ O KURULUN ELİNDE

Published

on

blank

Zeytinlik sahalarının yatırıma açılmasıyla ilgili konuşan CHP’li Didem Engin, “Zeytinlik sahalarının yatırıma açılmasıyla ilgili olan maddenin tamamen paketten çıkarılması talebini sunduk komisyonda. Aynı talebimiz genel kurulda da devam edecek.” dedi.

Zeytinlik, mera ve kıyıların sanayiye açılmasını da içeren üretim reform tasarısındaki bazı maddelere tepki sürüyor. Zeytinlikleri imara ve turizm yatırımlarına açan maddelerin taslaktan çekilmesine rağmen 4. maddede değişiklik yapılmaması, tepkilere yol açtı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, “Zeytinlik sahalarının yatırıma açılmasıyla ilgili olan maddenin tamamen paketten çıkarılması talebini sunduk komisyonda. Aynı talebimiz genel kurulda da devam edecek. Çünkü bu maddede asıl zeytincilik kanununda zeytinlik sahalarına ve zeytinlik sahalarına 3 km mesafede tesislerin kurulmaması yönünde bir düzenleme var. Fakat bu gelen tasarının içinde şöyle bir cümle ekleniyor; ancak alternatif başka bir alan bulunamazsa ve kurul da uygun görürse zeytinlik alanları tamamen yatırıma açılabilir.” diye konuştu.

ZEYTİNLİKLERİN KADERİ VALİ’NİN ELİNDE

“Zeytinlik sahalarının kaderi, hükümetin atadığı valinin başkanlığında oluşacak kurulun insafına bırakılıyor. Buna göz yumamayız.” diyen Engin, hükümetin yeni bir kurul oluşturmayı öngördüğünü ve Vali’nin başkanlığı altında, Bakanlık temsilcilerinden oluşan, zeytin üreticilerinin olmadığı, ziraat mühendisleri odasının olmadığı, çevre ile ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin olmadığı bir kurulun istendiğini belirtti.

 

 

Click to comment

Bir Cevap Yazın