Connect with us

Siyaset

Cumhur İttifakı Çöküyor…

Published

on

blank

Türkiye’de “Erken Seçim” olur mu tartışmaları sürerken, yeni anketlerde gelmeye devam ediyor. Yapılan son araştırmada, ilk genel seçimde Cumhur ittifakının hem meclis çoğunluğunu, hem de Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybedeceği belirtildi.

1973 yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Mehmet Günal Ölçer’in Polimetre şirketi tarafından yapılan 5 Ekim tarihli, “Bugün (2019-Ekim) veya zamanında (2023-Haziran) Genel Seçim yapıldığında siyasi partilerin beklenen oy oranları” başlıklı bilimsel çalışması çok önemli verileri ortaya koydu.

Bugün (2019-Ekim) veya zamanında (2023-Haziran) yapılacak Milletvekili Genel Seçiminde siyasi partilerin alacakları oy oranları, Türkiye geneli, iller, seçim bölgeleri ve ilçeler için ayrı ayrı hesaplandı.

AKP+MHP’nin oy oranlarındaki düşüş genel seçime göre şöyle:

– 2011-Haziran: % 62.8

– 2018-Haziran: % 53.5

– 2019-Ekim: % 47.2

2023-Haziran ayında yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminde Cumhur İttifakı’nın alacağı toplam oy oranı % 40.7 olarak hesaplandı.

Bu araştırma, Cumhur İttifakı’nın her geçen gün oy kaybetmekte olduğunu yani AKP ve MHP oy oranlarındaki trendin aşağı yönünde olduğunu bilimsel olarak ortaya koyuyor.

İSTANBUL’DA DURUM:

İstanbul’da, 2011 Haziran’da yapılan Milletvekili Seçiminde % 58.8 olan AKP+MHP oy oranı, 2018 Haziran Genel Seçimlerinde % 50.7’e geriledi…

Bugün, İstanbul’da Milletvekili Seçimi olsa Cumhur İttifakı’nın (AKP+MHP) alabileceği oy oranı Polimer’in araştırmasına göre, % 45.0 olarak hesaplandı.

2023-Haziran’da Milletvekili Seçiminin zamanında yapılması durumunda ise İstanbul’da AKP+MHP oy oranı % 39.7 oranına düşüyor.

ANKARA’DA DURUM:

Ankara’da, 2011 Haziran’da yapılan Milletvekili Seçiminde % 63.8 olan AKP+MHP oy oranı, 2018 Haziran Genel Seçiminde Cumhur İttifakı olarak % 53.4’e geriledi.

Bugün, Ankara’da Milletvekili Seçimi olsa Cumhur İttifakı’nın (AKP+MHP) alabileceği oy oranı % 45.4 olarak hesaplandı.

Milletvekili seçiminin zamanında 2023-Haziran ayında yapılması durumunda Ankara’da Cumhur İttifakı’nın oy oranı % 37.3 olarak hesaplandı.

80 SEÇİM BÖLGESİNDE DURUM

Türkiye genelinde Cumhur İttifakı’nın (AKP+MHP) oy oranı azalmakta, 7 seçim bölgesinde artmaktadır.

Cumhur İttifakı’nın oy oranlarının artmakta olduğu iller Van, Hakkari, Şırnak, Siirt, Mardin, Bartın ve Tunceli’dir.

Bartın hariç bu illerin tümü son Genel Seçimde HDP’nin birinci olduğu illerdir.

SONUÇ:

Polimer şirketinin bilimsel araştırması şu gerçekleri ortaya açıkça koyuyor:

– Cumhur İttifakı partileri AKP ve MHP’nin sürekli oy kaybetmekte oldukları anlaşılıyor.

– Siyasi partiler için birinci amaç yeni anayasa düzenine göre, TBMM’de çoğunluğu sağlamak değil, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmaktır.

– Yapılacak bir erken seçimde AKP ile MHP işbirliğinin çıkaracağı Cumhurbaşkanı adayının seçimi kazanması çok zor görünüyor.

– Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı seçimini kaybetmesi olasılığı giderek artmaktadır.

Değerli okurlarım,

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin çöktüğünü bu araştırma ortaya daha net şekilde çıkarttı.

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay tarafından sonuçlandırmak üzere olan tek adam rejimini revize etme yani aksaklıklarını giderme çalışmasının iki yeni adım getireceği kulislerde seslendiriliyor.

Birinci adım, Cumhurbaşkanı yardımcısı sayısının arttırılarak Erdoğan’ın çalışmasının ağırlığını AKP’ye vermesi çalışmasıdır.

Çünkü gerek Ali Babacan’ın gerekse Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partilerin AKP’yi her geçen gün daha çok parçaladığı gerçeğini Recep Tayyip Erdoğan’ın da gördüğüdür.

İkinci adım ise Meclis’e “Nöbetçi Bakan” atayarak bakanlar ile milletvekillerinin arasındaki kopukluğu giderme niyetidir

Kızılcahamam kampında Erdoğan’ı “Hiç olmadığı kadar kızgın” tavır içinde gördüğünü belirten deneyimli AKP milletvekili telefon görüşmemizde, “Son kamplarda görmediğimiz kadar moralsiz gördüm başkan Erdoğan’ı. Ancak zorlukları aşmak için büyük çaba içinde.” diye konuştu.

Değerli okurlarım AKP’nin Kızılcahamam kampında kopan kızılca kıyameti dün ortaya koyarken milletvekillerinin en fazla emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili şikayetlerinin birinci sırada olduğunu yazdım.

Milletvekillerinin en fazla şikayet ettiği bakanın da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak olduğunu vurguladım.

Damat Bakan Albayrak kamp biter bitmez milletvekillerinin inadına şu açıklamayı yaptı:

 “EYT gündemimizde yok, böyle bir çalışma da yok…”

İşte, AKP’deki çöküşün temelinde bu sorun vardır.

Millet istemekte, AKP milletvekilleri EYT sorununu çözmek istemekte ama damat bakan ile Cumhurbaşkanı Erdoğan karşı çıkmaktadır.

Milletten kopan parti, iktidarda kalamaz…

Kaynak: Orhan Uğuroğlu-Yeniçağ

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Adıgüzel ailesinin acı günü

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi’nin eski meclis üyesi, CHP Sarıyer önceki dönem ilçe başkan yardımcısı İlyas Adıgüzel’in ağabeyi Rıza Adıgüzel hayatını kaybetti.

CHP Sarıyer önceki dönem ilçe başkan yardımcısı İlyas Adıgüzel’in ağabeyi, 1989-1994 döneminde Sarıyer Belediyesi ve İBB SHP Meclis Üyesi olan Rıza Adıgüzel, bir süredir mücadele ettiği kansere yenik düştü ve 63 yaşında hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden Rıza Adıgüzel’in cenazesi, bugün (5 Ekim 2022 Çarşamba) saat 13:00’te Okmeydanı Cemevi’nden kaldırılacak ve Aşiyan Mezarlığı’na defnedilecektir.

Sarıyer Son Baskı gazetesi olarak, hayatını kaybeden Rıza Adıgüzel’e Allah’tan rahmet, tüm Adıgüzel ailesine ve sevenlerine ise baş sağlığı dileriz.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de 19 Eylül Gaziler Günü kutlandı

Published

on

blank

19 Eylül Gaziler Günü, Sarıyer Atatürk Anıtı önüne çelenk bırakarak kutlandı. Törenin ardından gaziler, Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile çay içerek sohbet etti.

Destansı mücadelelerden biri olan Sakarya Meydan Muharebesi sonrasında, 19 Eylül 1921’de, Gazi Meclisimiz tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi”lik unvanı ve “Mareşallik” rütbesi verilmiş ve bu tarihe atfen her yıl, 19 Eylül Gaziler Günü olarak kutlanmıştır. Bu anlamlı günde de, Sarıyer Atatürk Anıtı önünde her yıl olduğu gibi bu yıl da tören düzenlendi. Törene, başta Sarıyerli gaziler olmak üzere, Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı Mustafa Yazıcı, siyasi partilerin temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katılım sağladı.

blank

ADD SARIYER’DEN MESAJ

19 Eylül Gaziler Günü olması sebebiyle günün anlam ve önemine vurgu yaparak paylaşımda bulunan Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi, Mustafa Kemal’in 19 Eylül 1921 günü Sakarya Meydan Savaşı’nda yaralandığı günü Gaziler Günü olarak anıyoruz. Tüm Gazilerin gününü kutlarız.” ifadelerine yer verdi. Saygı duruşuyla başlayan ve  İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törenin ardından gaziler, Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ile çay içerek sohbet ettiler.

blank

Continue Reading

Genel

Sarıyer’e Almanya’dan kardeş ziyaret

Published

on

blank

Sarıyer Beledyesi’nin yaklaşık dokuz yıl önce kardeş şehir protokolü imzaladığı Almanya Aachen’ın Belediye Başkanı Sibylle Keupen ve beraberindeki heyet Sarıyer’i ziyaret etti. Belediye Başkanı Şükrü Genç’in ev sahipliğinde bir dizi ziyarette bulunan misafirler, 17 Ağustos depreminin ardından Aachen halkının topladığı yardımlar ile Sarıyer’de ilk yardım eğitimi verilen 100 kadına afet çantası dağıttı.

Sarıyer’in kardeş şehri Almanya Aachen Belediye Başkanı Sibylle Keupen ve beraberindeki heyet hem ilçemizi yakından tanımak hem de yapılan çalışmaları yerinde incelemek için Sarıyer’e geldi. Aralarında; Aachen Merkez Belediyesi Başkanı Achim Ferrari, Aachen Belediye Başkan Yardımcısı Hilde Scheidt, Aachen Belediyesi İdari Bölüm Amiri Dana Duikers, Eurotürk Alman – Türk Toplumu Derneği Başkanı ReinerBertrand ve yönetimi ile Aachen – Sarıyer Kardeş Şehir Derneği(ASPA) Derneği Başkanı Nurhan Karacak ve yönetiminin de bulunduğu heyet Sarıyer’in farklı mahallelerini ziyaret ederek özelikle eğitim ve kadınlara yönelik yapılan çalışmaları yerinde inceledi.Ziyarette, Aachen halkının afet durumlarında kullanılması için topladığı yardım ile ilçede yaşayan ve ilkyardım eğitimi verilen 100 kadına afet çantası dağıtıldı. BKSM’de düzenlenen törende konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “İki yerel yönetim Sarıyer ile Aachen’ın arasında kurulan dostluk köprüsünün temelleri “önce yaşam” ilkesine olan inancın üstünde yükselmeye devam edecektir” dedi.

KADINLARDAN EL EMEĞİ HEDİYELER

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in ağırladığı konukların ilk durağı Sarıyer Akademi oldu. Burada kurum koordinatörü Sami Görey’den verilen eğitim hakkında bilgi alan heyet, ders gören öğrencileri sınıflarında ziyaret etti. Misafirlerin ikinci durağı ise Zekeriyaköy ve Gümüşdere’ydi. Sarıyer ve Çevresi Girişimci Kadın Kooperatifi, Sarıyer Tarım Kooperatifi, Zekeriyaköy Kurs Merkezi ve Gümüşdere’de seraları ziyaret eden Keupen ve ekibi yoğun bir ilgiyle karşılandı. Kadınlar Keupen’e kendi ürettikleri tarhana ve el emeği ürünleri hediye etti. Buradan rotayı Rumeli Kavağı’na çeviren heyet beş yaşından beri balıkçılık yapan Necla Yazıcı ve midyecilik yapan Filiz Tanka’nın misafiri oldu. Rumeli Feneri’nde meramet (ağ tamiri) yapan Nimet Demir ile de görüştükten sonra Kuş Gözlem Evi’ni ziyaret etti. Gün BKSM’de kadınlara afet çantası dağıtılmasının ardından son buldu.

AACHEN HALKINDAN 100 KADINA AFET ÇANTASI

Törende konuşan Eurotürk Başkanı Reiner Bertrand, “ Her şey Ağustos 1999’da başladı. Korkunç bir deprem 20.000 kişinin ölümüne sebep oldu. Çok daha fazla insan yaralandı ve çok fazla bin yerle bir oldu. Bir gecede hayatlar yok oldu. Şanslıyız ki, bu duruma düşen insanların acısı Avrupa’da, Almanya’da ve Aachen’da duyuldu. Kuzey Ren-Vestfalya’nın o zamanki Aachen’lı Başbakanı Armin Laschet, Aachen’da okumuş olan büyük işadamı Kemal Şahin, o zamanın Türkiye Fahri Konsolosu Hans-Josef Thouet ve derneğim Eurotürk bir araya gelip bağış kampanyası başlattı. Bu parayla Çorlu’ya yakın olan Velimeşe’de 12 ailelik bir apartman inşa ettik. Bu şekilde bu kampanya tamamlanmış oldu.Sonradan giderler veya tamir işleri olması ihtimalini gözeterek arta kalan 17bin Euro’yu elimizde tuttuk. Şanslıyız ki, bu parayı kullanmamız gerekmedi ve başka bir kullanım alanı aramaya başladık. Bu süre zarfında kurulmuş olan Aachen-Sarıyer kardeş şehir ilişkimiz bunu için uygun olabilirdi. Önerilerden ikisi çok hoşumuza gitmişti. Bir seçenekte 5000 Euro değerinde 100 tane deprem-ilk yardım çantası sağlama durumu vardı. Bu çantalar sel, yangın, ve deprem gibi tehlikelerle başa çıkmak için verilen bir kursu tamamlayan kadınlara armağan edilecekti” dedi. Konuşmanın ardından heyet 17 bin Euro’luk  temsili çeki Sarıyer Belediye Bakanı Şükrü Genç’e teslim etti.

ÖNCE YAŞAM

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Kardeş kentimiz Aachen Belediye Başkanı Sayın Sibylle Keupen ve değerli Aachen heyetinin ilçemize yaptığı ziyaret dolayısıyla düzenlediğimiz davete hoş geldiniz” diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü; “Önce Siyaset, önce kimlik, önce inanç ya da dil gibi farklılık çağrıştırabilecek kavramlar yerine her alanda “önce yaşam” diyen yönetimlere ihtiyaç var. İşte bu noktada da birebir yaşamın içerisinde olan yerel yönetimler yadsınamaz güce sahiptir.İki yerel yönetim Sarıyer ile Aachen’ın arasında kurulan dostluk köprüsünün temelleri “önce yaşam” a olan inancın üstünde yükselmeye devam edecektir. Sayın Başkan ve ekibinin yerel yönetime bakış açısına baktığınızda Sarıyer’de uzun yıllardır uyguladığımız yerel yönetim anlayışına çok benzer ilkelere dayandığını görüyoruz.

YENİ İŞ BİRLİKLERİNİN BAŞLANGICI

Yaşamın içerisinde mutluluk kadar acılar, yaşanan felaketler var. 1999 Marmara depreminden etkilenerek, hem bir önlem hem de farkındalık oluşturmak adına kardeş kent Sarıyer’e destek gönderen bütün Aachen halkına şahsım ve Sarıyerliler adına çok teşekkür ediyorum. Afet eğitimi almış kadınlarımıza dağıtılacak afet çantası, ilçe öğrencilerimiz için de hazırlanarak yıl içerisinde verilecek eğitimler sonrasında kendilerine dağıtılacak. Sayın Başkanın ve heyetinin gerçekleştirdiği bu ziyaret yeni iş birliklerimiz için başlangıç olacaktır. Sarıyer ve Aachen’ın kardeş kent olması, çalışmaların yürütülmesi ve bu ziyaretin gerçekleşmesinde emeği geçen Eurotürk Başkanı Sevgili Reiner ve yönetimi ile Aachen – Sarıyer Kardeş Şehir Derneği Başkanı sevgili Nurhan’a ve yönetimine teşekkür ediyorum.”

BU ZİYARETLER DÜNAYAYI BİRBİRİNE BAĞLIYOR

Aachen Belediye Başkanı Sibylle Keupen ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Son yıllarda, şehirlerimiz arasındaki bu güçlü ve sıcak bağların gelişmesine önemli katkı sağladınız. Dünyayı birbirine bağlayan tam da insanlar arasındaki bu doğrudan temaslardır. Bunu sürdürmek ve güçlendirmek, bu sıkıntılı zamanlarda her zamankinden daha önemlidir. Bizim kardeş şehir olmamız da böyle başladı.Euroturk Şükrü Genç’i Aachen’e davet etti. Kardeş şehri fikri kıvılcımlandı ve giderek netleşti: Şükrü Genç ve Sarıyer’in Aachen’ın Türkiye’ye bağlantısı olması gerekiyordu. 19 Şubat 2013 tarihinde, Aachen Kardeş Şehir derneğinin açılış toplantısı gerçekleşti. Ve 22 Haziran 2013’te, kardeş şehir ilişkisi resmi olarak Aachen’in tarihi belediye binasının taç giyme salonunda başlatıldı. Aynı şekilde Sarıyer’de Tarabya Oteli’nde çok sayıda Aachen’linin de katıldığı bir kuruluş töreni ve kutlaması düzenlendi. Ardından Aachen ve Sarıyer’de çok sayıda karşılaşma yaşandı. Aachen ve Sarıyer’deki üniversiteler arası değişim, okullar arası bağlantılar, vatandaşların karşılıklı ziyaretleri, öğrenci değişimi… Sonra maalesef Covid-19 geldi.

PROJELERİNİZ İLHAM VERİCİ

Bugün Sarıyer ve Aachen şehirlerimiz arasındaki iyi ilişkileri tekrardan başlatıyoruz. Kardeş şehir ilişkimizin 10. yıl dönümünü planlamaktan mutluluk duyduğumuz bu davet için çok teşekkür ederiz. Özellikle kültür, iş ve bilim alanlarından insanları bir araya getirerek şehirlerimizin ve ülkelerimizin geleceği için ortak fikirler üretmek benim için çok önemli. Böylece toprağa ekilen ve şimdi güçlü bir bitkiye dönüşen tohum meyve vermeye ve Avrupa’ya barış getirmeye devam ediyor. Sevgili Şükrü Genç, bugün sizlerle yapabildiğim görüşmeler bende büyük bir beklenti uyandırdı. Şehrinizde bugün ziyaret etmeme ve bilgi almama izin verilen projeler çok ilham vericiydi ve bunun için çok teşekkür ederim. Bunlar arasında daha sonraki temaslarımız için birçok yeni başlangıç ​​noktası olduğundan eminim.”

SİBYLLE KEUPEN KİMDİR?

Uzun yıllar Aachen’de kadın çalışmaları, oyuncu, tiyatro öğretmenliği yaptı. 1997’de gençlik sanat okulunu kurdu. Burada kültürel eğitimde yenilikçi kavram ve projelerin geliştirilmesinden, yaygınlaştırılmasından sorumluydu. Aachen piskoposluğunda çocuk koruma çalışmaları alanında danışmanlık yaptı. 2020 yerel seçimlerinde Bündnis 90/DieGrünen partisi tarafından belediye başkanlığına aday gösterildi. 27 Eylül 2020’deki ikinci tur seçimlerinde partisiz aday olarak oyların %67,37’sini alarak belediye başkanlığına seçildi. Keupen, Aachen şehri tarihinde bu pozisyona seçilen ilk kadın ve federal meclis üyesiydi unvanını taşıyor.

Continue Reading

Popüler

blank