Connect with us

Genel

Hayrettin Dereli: Meclis Üyeleri Delege Olmamalıdır

Published

on

blank

Sarıyer Belediye CHP Meclis Üyesi ve Koordinatörü Hayrettin Dereli, gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Çetin Ali Aytaç’ın sorularını yanıtladı. Dereli, meclis üyelerinin parti içi seçimlerde delege olmaması gerektiğini ifade etti.

Gazetemizin sorularını yanıtlayan Sarıyer Belediye Meclis Üyesi ve Koordinatörü Hayrettin Dereli, yapılan çalışmalardan, CHP Sarıyer’de yaşanan kongreye dair sorularımızı yanıtladı. Dereli, voleybol takımının Sultanlar Ligi’ne çıkacağına, Sarıyer Spor Kulübü’nün de bu sene Play Off oynayacağına inandığını söyledi. Ayrıca CHP içinde yaşanan kongre süreçleriyle ilgili de sorularımızı yanıtlayan Dereli, meclis üyelerinin delege olmaması gerektiğini ifade etti. İlçe kongresinin birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleşeceğini söyledi.

İşte Hayrettin Dereli ile gerçekleştirdiğimiz röportajın tamamı:

Sarıyer Belediyesi Kadın Voleybol takımı geçen sezon son maçta şampiyonluğu kaçırmıştı. Takımınızın bu dönem yeniden üst lige çıkacağına inanıyor musunuz?

Benim olduğum yerde başarısızlıktan söz edilemez. Amaçsız bir takım değiliz. Lige çok iyi başladık. Şu an sadece iki yenilgimiz var. İkinci sıradayız. Geçen seneki çocuklarımızla devam ediyoruz. Gücümüzün geçen sezondan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bir defa, takım olmayı başardık. Takımımızın yaş ortalaması 20’dir. Kızlarımı çok seviyorum. Onlarla başarılı bir şekilde ligi götürüyoruz. Aslolan, ligi ilk dörtte bitirip Play Offlara kalmaktır. Play Off statüsünde de, aksi durumlar, sakatlık vs. olmassa şampiyon olacağımıza inanıyorum. Orada zaten diğer grupların güçlü takımlarıyla oynayacağız. Ve onlara karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Sultanlar Ligi’ne çıkacağımıza inanıyorum.

Sarıyer’de futbola ilgi yüksek durumdadır. Sarıyer Spor Kulübü adına bu sezon işler yolunda gitmemektedir. Bu anlamda, futbola da bir yatırım yapmayı düşünüyor musunuz? 

Bizim Sarıyer Belediyesi Spor Kulübü olarak bir futbol takımımız bulunmaktadır. Ancak 18 yaş üstü oyuncumuz bulunmamaktadır. 18 yaşını geçen oyuncularımız, ilçemizde 30’un üzerinde bulunan amatör takımlarımızda mücadele etmektedir. Yaşları ilerlediğinde amatör kulüplere transfer oluyorlar. Tabi, iki tane de Sarıyer Spor Kulübü’ne oyuncu verdik. Yani şöyle söyleyebilirim ki, bizim desteğimiz ancak ve ancak yetiştirebildiğimiz oyuncuları Sarıyer’imizin takımlarına sunmak ve o oyuncularımızın katkısıyla takımlarımızı bir üst kademelere çıkarmaktır. Sarıyer Spor Kulübü, profesyonel bir takımdır. Bütçesi yüksek, masrafları fazla olan bir takımdır. Kulübümüzün denetçiliğini yapan biriyim. Aynı zamanda fiili olarak da görevlerim bulunmaktadır. Hiçbir maçını da kaçırmam. Bu sezon ilk yarıyı iyi geçirdiğimizi söyleyemem; ama ikinci yarı takımımızın açılacağına inanıyorum. Ve bu sene birinci hedef, Play Off oynamak olmalıdır. Bu heyecanı Sarıyer’e yaşatmalıyız. Çünkü futbol başka bir tutkudur. Benim 500 tane çocuğum var. 8 tane branşta mücadele ediyoruz. Judo, voleybol, basketbol, futbol, karete, tekvando ve briç kulüplerimiz var. Mesela bunların içinden briç kulübümüz, dillere destandır. Bunu daha sonra detaylı olarak anlatacağım. Türkiye’nin birçok yerinden briççiler geliyor ve bizle müsabaka oynuyorlar. Bunun dışında satranç ile ilgileniyoruz. Denizcilik üzerine çalışmalar yapıyoruz. Yelken ve yüzme üzerine önemli gelişmeler var. Birinci ve ikinci sınıfa giden 25 yüzme takımı öğrencimiz bulunmaktadır. Üç aydır onlarla birlikte çalışıyoruz. Bende yakından takip ediyor, antrenmanlarını seyrediyorum. Velileriyle onların geleceğini konuşuyoruz. Onların çocuklarına destek olması, bizlerin de katacağı güç ile güzel başarılar elde edeceğimize inanıyorum. 13-14 yaşlarına geldiklerinde yarışan, müsabakalarda mücadele eden çocuklarımız olacak.

Sutopu takımı üzerine bir çalışmanız var mıdır?

Sutopu takımı, bizim için şu an bir sonraki aşamadadır. Biraz külfetli bir iştir. Bunu zamana bırakıyorum. Ama ilerleyen zamanlarda olacağına inanıyorum. Ayrıca ampute takımı için görüşmelerim var. Yani pek çok alanda çalışmalarımızın olduğunu söyleyebilirim. Bu arada dalgıç kısmını halledeceğiz. Belediyenin birçok alanda sosyal projeleri bulunmaktadır. Hem güvenlik, hem de kurtarma alanında belediyemizin bu alanda çalışan personelleri olacaktır.

ÇAYIRBAŞI STADI’NI YENİLEYECEĞİZ

Sarıyer’de yeni bir futbol stadı yapılması adına bir ön çalışmanız, ya da öneriniz var mıdır?

Tabi ki. Bildiğiniz üzere, yerel seçimlerden çıktık. Piyasanın da hali ortadadır. Ekonomik bir felaketin ortasında yaşıyoruz. Doğal olarak piyasanın vehameti, belediyelere ve devlete yansımaktadır. Devlet vergi toplayamıyor. O da, belediyelere yansıyor. Aslında hayatın içinde olan hepimize yansıyor. Bunun için, şu anda bir projemizin olduğunu size daha öncede anlatmıştım. Benim var olmamın en önemli sebeplerinden biri, Sarıyer’e bir kapalı spor salonu yapmaktır. Temelini de atacağım, açılışını da yapacağım. Bunun dışında, Çayırbaşı’nda bulunan stadımızı daha modern bir hale getirmek istiyoruz. Çayırbaşı Stadı’mız maalesef pis ve bakımsız bir staddır. Bu stadımızı daha modern ve bakımlı bir hale getirirsek, daha yararlı bir şekilde ondan faydalanırız. Ayrıca üç tarafında da tribün olacak. Alt katlarında da çalışma salonlarımız yer alacak. Belediyemizin bu döneminde, bu çalışmaları gerçekleştireceğiz.

Yusuf Ziya Öniş Stadyumu ile ilgili önerileriniz var mıdır?

Orası bize ait değildir. Gençlik ve Spor Bakanlığı ilgilenmektedir. Onunla ilgili bir projemiz yoktur. Kilyos’taki stadımızı düzenledik. Zekeriyaköy’de bulunan sahamızı düzenledik. Vaatlerimizden bir tanesi de, büyük bir spor kompleksi yapmaktır. İnşallah, inanıyorum ki, projelerimizi bu beş sene içerisinde gerçekleştireceğiz. Bunu yapabilecek gücümüz var. Her şeyden önce, büyük bir isteğimiz var.

TARAF OLMAMAM GEREKİR

Üyesi olduğunuz Cumhuriyet Halk Partisi’nde mahalle delege seçimlerini geride bıraktık. Önümüzdeki süreçte de, ilçe kongresi gerçekleşecektir. Bu sürecin nasıl ilerlediğini düşünüyorsunuz?

Ben bir meclis üyesi olarak kendi fikrime göre, mahalle delegeliğine aday olmamalıyım. Zaten kendi mahallemin delegasyon seçimlerinde de, tercihimi bu yönden kullandım. Partim, partililerim bana meclis üyesi olmam için yerel seçimlerde oy kullanmış. Benim oraya gelmemi sağlamıştır. Delege seçimlerinde mahallelerde iki liste çıktığı zaman bir tarafta yer alıyorsunuz. Diğer listede olanlarda benim partilimdir. Taraf olmamam gerekiyor. Bence tüzüğe de meclis üyelerinin delege olmamaları yazılmalıdır. Çokta mantıklı olacağını düşünüyorum. Zaten meclis üyesi olarak siyasetin içindeyiz. İlçe başkanı seçilen partilimiz, mecliste bizim grup başkanımızdır.

İlçe kongresinin nasıl geçeceğini düşünüyorsunuz?

Demokratik ve birlik, beraberlik içerisinde, hak edenin kazanacağı bir seçim olacağına inanıyorum.

blank
blank
blank