Connect with us

Siyaset

İmamoğlu’ndan Kurban Bayramı Uyarısı

Published

on

blank

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Ataşehir’deki Ferhatpaşa Hayvan Satış ve Kesim Alanı’nda incelemelerde bulundu. Vatandaşların Kurban Bayramı’nı şimdiden kutlayan İmamoğlu, “İsteğimiz, hiçbir vatandaşın izinli yerler dışında bir yere itibar etmemesi. Lütfen belediyelerimizin izin verdiği yerlerde kurban kesiminizi yapınız. Kaçak kesimin yapıldığı noktalara itibar etmeyiniz” dedi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ataşehir’deki Ferhatpaşa Hayvan Satış ve Kesim Alanı’nda beyaz önlüğünü giyip incelemelerde bulundu. Canlı hayvanların bulunduğu bölümü ve kesim yerini gezen İmamoğlu, yetkililerden teknik bilgiler aldı.

Hayvan sahipleriyle sohbet eden ve sorunlarını dinleyen İmamoğlu, gazetecilerin isteği üzerine temsili pazarlık yaptı.

Kurbanlık alımı için nasıl pazarlık yapıldığını anlatan İmamoğlu, “Cılız görürsün hayvanı. Aslında iyi hayvanı kötülemeye başlarsın. O da över, şöyle böyle. Aslında göz koymuşsundur, alacaksındır” dedi.

“MALİYETLER YÜKSEK”

Hayvancılıkla uğraşan tüccarların çok emek verdiklerini vurgulayan İmamoğlu, “Allah yardımcıları olsun. Haklarını alıp dönsünler isterim. Maliyetleri yüksek. İstanbul’da toplam 160 bin kurban kesiliyor. Birbirini takip eden fiyatlar var, çok farklı fiyatlar oluşmuyor. Tabii bazen hayvanın formuna göre de fiyatlar değişebiliyor. Yöresine göre değişiklikler oluyor. Ama günün sonunda aşağı yukarı aynı fiyatlar oluyor. Kurbanın kesim koşulları çok önemli. Kontrollü alanlar olması çok önemli. Benim İstanbullulara yapacağım şu uyarı çok önemli: Ben, vatandaş olarak elhamdülillah Müslümanım ve kurban vazifesini yerine getiren bir insan olarak şunu söylüyorum: Lütfen ama lütfen kesim ruhsatı olan yerlerde kurban kesimi yapsınlar. Başka yerlerde yapılan kontrolsüz kesim çevreye, her yere zarar veren bir çalışma. Diğer noktaları tercih etmeleri toplum sağlığını, çevre sağlığını riske sokuyor. Bundan kaçınsınlar” diye konuştu. İmamoğlu, “Kurbanınızı seçtiniz mi” sorusuna, “Kurbanla, babam ve amcam ilgileniyor. Eskiden ben ilgilenirdim. 13-14 yaşından 6-7 sene öncesine kadar kurban alımıyla ben ilgilenirdim. Şimdi vazifeyi devrettik” dedi.

“BÜYÜK ŞEHİRLERİN ÖNEMLİ MESULİYETLERİ VAR”

İmamoğlu, kurbanlık alanından vatandaşlar için düzenlenen dinlenme bölgesine geçti. Vatandaşlarla sohbet eden ve fotoğraf çektiren İmamoğlu, burada da Kurban Bayramı hazırlıklarıyla ilgili bilgiler verdi. Vatandaşların Kurban Bayramı’nı şimdiden kutlayan İmamoğlu, “Büyük şehirlerin önemli bir mesuliyeti var. Kurban vazifesini en iyi şekilde yerine getirebilecek koşulların olgunlaştırılması. İstanbul bu anlamda çok zor bir şehir. Herkes en üst seviyede memnun olmak ister. Kurumlar da en üst seviyede memnun etmek ister. Fakat bir gerçeklik var ki, nüfus arttıkça bu hizmetin en doğru şekilde verilmesiyle ilgili zorluklar yaşanmakta. Çözüm ve tedbir için her kurum çalıştı. Bizim de ilçe belediye başkanlığım döneminde de bu sürece dahil etkin çalışmalarımız oldu” dedi.

“RAHATSIZ EDİCİ GÖRÜNTÜLER YAŞAMAYALIM”

İmamoğlu, şunları söyledi: “Hayvanın yetiştiği alandan İstanbul’a nakli, burada çadırlarda korunması, adından kesilmesi ve hak sahiplerinin hisselerini almasına kadar oluşan süreç, yine burada oluşan hayvan gübrelerinin kaldırılması, hayvanların etinin dışında derisinin değerlendirilmesi gibi birçok aşaması var. Gönül arzu ediyor ki, bunu çok düzenli bir şekilde sürdürelim ve toplum çok düzenli hizmet alsın. Çevreye en ufak bir zarar verilmesin. İnsanın gözünü ve gönlünü rahatsız eden hiçbir görüntü yaşamayalım. Çünkü, ne yazık ki bazen bir evin balkonunda hayvan kesilirken gördüğümüz fotoğraflar var. Bir semtin sokağında hayvan kesiliyor ve bunların hiç birisi bir şehre uygun değil. İstanbul artık büyük bir kent. İsteğimiz hiçbir vatandaşın izinli yerler dışında bir yere itibar etmemesi. Lütfen belediyelerimizin izin verdiği yerlerde kurban kesiminizi yapınız. Kaçak kesimin yapıldığı noktalara itibar etmeyiniz.”

“2019’A YAKIŞAN BİR BAYRAM OLSUN”

Gelecek yıllarda kurban kesim alanlarının daha iyi olması adına teknik çalışmalar yapılacağı bilgisini veren İmamoğlu, “İstanbul, 16 milyonluk bir şehir. Bu şehirde en doğru şekilde ibadetimizi yerine getirmek, vatandaşlarımızın ruhları rahat bir şekilde, manen huzurlu bir şekilde Kurban Bayramı’nı geçirdiğinden emin olmak istiyoruz. Bunun yanı sıra bu kurban kesim alanlarında fiyat kontrolü konusunda İBB’nin yaptığı uygulamada hayvanın fiyatı belli, elbette ki pazarlık ediliyor. Kesim ücretleri belli, bir kurul tarafından karara bağlanıyor. Hiçbir şekilde keyfi fiyat belirleme yok. Süreç bütünüyle kontrollü şekilde tanımlanıyor. Kaçak kesim yapılan yerlerde sağlımız da tehdit altındadır dememin bir başka sebebi, burada tümüyle veterinerlerimizin resmi kontrolleriyle hayvan girişleri, kesimi ve bütün bu süreçler yönetiliyor. Kaçak olan noktalarda böyle bir resmi hizmetin verilme alınma şansı yok. Kurban Bayramımım mübarek olsun. İnşallah kazasız, belasız, İstanbul’a yakışmayan görüntülerin olmadığı, sokakta hayvanların kovalanmadığı, bir kazayla insanların elinin, kolunun kesilmediği bir Kurban Bayramı diliyorum. 2019 yılına yakışan çağdaş bir Kurban Bayramı olsun temennisinde bulunuyorum”şeklinde konuştu. İmamoğlu, konuşmasını bitirdikten sonra İBB görevlileri ve vatandaşlarla bol bol fotoğraf çektirdi.

Kaynak: Sözcü

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Adıgüzel ailesinin acı günü

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi’nin eski meclis üyesi, CHP Sarıyer önceki dönem ilçe başkan yardımcısı İlyas Adıgüzel’in ağabeyi Rıza Adıgüzel hayatını kaybetti.

CHP Sarıyer önceki dönem ilçe başkan yardımcısı İlyas Adıgüzel’in ağabeyi, 1989-1994 döneminde Sarıyer Belediyesi ve İBB SHP Meclis Üyesi olan Rıza Adıgüzel, bir süredir mücadele ettiği kansere yenik düştü ve 63 yaşında hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden Rıza Adıgüzel’in cenazesi, bugün (5 Ekim 2022 Çarşamba) saat 13:00’te Okmeydanı Cemevi’nden kaldırılacak ve Aşiyan Mezarlığı’na defnedilecektir.

Sarıyer Son Baskı gazetesi olarak, hayatını kaybeden Rıza Adıgüzel’e Allah’tan rahmet, tüm Adıgüzel ailesine ve sevenlerine ise baş sağlığı dileriz.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de 19 Eylül Gaziler Günü kutlandı

Published

on

blank

19 Eylül Gaziler Günü, Sarıyer Atatürk Anıtı önüne çelenk bırakarak kutlandı. Törenin ardından gaziler, Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile çay içerek sohbet etti.

Destansı mücadelelerden biri olan Sakarya Meydan Muharebesi sonrasında, 19 Eylül 1921’de, Gazi Meclisimiz tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi”lik unvanı ve “Mareşallik” rütbesi verilmiş ve bu tarihe atfen her yıl, 19 Eylül Gaziler Günü olarak kutlanmıştır. Bu anlamlı günde de, Sarıyer Atatürk Anıtı önünde her yıl olduğu gibi bu yıl da tören düzenlendi. Törene, başta Sarıyerli gaziler olmak üzere, Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı Mustafa Yazıcı, siyasi partilerin temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katılım sağladı.

blank

ADD SARIYER’DEN MESAJ

19 Eylül Gaziler Günü olması sebebiyle günün anlam ve önemine vurgu yaparak paylaşımda bulunan Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi, Mustafa Kemal’in 19 Eylül 1921 günü Sakarya Meydan Savaşı’nda yaralandığı günü Gaziler Günü olarak anıyoruz. Tüm Gazilerin gününü kutlarız.” ifadelerine yer verdi. Saygı duruşuyla başlayan ve  İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törenin ardından gaziler, Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ile çay içerek sohbet ettiler.

blank

Continue Reading

Genel

Sarıyer’e Almanya’dan kardeş ziyaret

Published

on

blank

Sarıyer Beledyesi’nin yaklaşık dokuz yıl önce kardeş şehir protokolü imzaladığı Almanya Aachen’ın Belediye Başkanı Sibylle Keupen ve beraberindeki heyet Sarıyer’i ziyaret etti. Belediye Başkanı Şükrü Genç’in ev sahipliğinde bir dizi ziyarette bulunan misafirler, 17 Ağustos depreminin ardından Aachen halkının topladığı yardımlar ile Sarıyer’de ilk yardım eğitimi verilen 100 kadına afet çantası dağıttı.

Sarıyer’in kardeş şehri Almanya Aachen Belediye Başkanı Sibylle Keupen ve beraberindeki heyet hem ilçemizi yakından tanımak hem de yapılan çalışmaları yerinde incelemek için Sarıyer’e geldi. Aralarında; Aachen Merkez Belediyesi Başkanı Achim Ferrari, Aachen Belediye Başkan Yardımcısı Hilde Scheidt, Aachen Belediyesi İdari Bölüm Amiri Dana Duikers, Eurotürk Alman – Türk Toplumu Derneği Başkanı ReinerBertrand ve yönetimi ile Aachen – Sarıyer Kardeş Şehir Derneği(ASPA) Derneği Başkanı Nurhan Karacak ve yönetiminin de bulunduğu heyet Sarıyer’in farklı mahallelerini ziyaret ederek özelikle eğitim ve kadınlara yönelik yapılan çalışmaları yerinde inceledi.Ziyarette, Aachen halkının afet durumlarında kullanılması için topladığı yardım ile ilçede yaşayan ve ilkyardım eğitimi verilen 100 kadına afet çantası dağıtıldı. BKSM’de düzenlenen törende konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “İki yerel yönetim Sarıyer ile Aachen’ın arasında kurulan dostluk köprüsünün temelleri “önce yaşam” ilkesine olan inancın üstünde yükselmeye devam edecektir” dedi.

KADINLARDAN EL EMEĞİ HEDİYELER

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in ağırladığı konukların ilk durağı Sarıyer Akademi oldu. Burada kurum koordinatörü Sami Görey’den verilen eğitim hakkında bilgi alan heyet, ders gören öğrencileri sınıflarında ziyaret etti. Misafirlerin ikinci durağı ise Zekeriyaköy ve Gümüşdere’ydi. Sarıyer ve Çevresi Girişimci Kadın Kooperatifi, Sarıyer Tarım Kooperatifi, Zekeriyaköy Kurs Merkezi ve Gümüşdere’de seraları ziyaret eden Keupen ve ekibi yoğun bir ilgiyle karşılandı. Kadınlar Keupen’e kendi ürettikleri tarhana ve el emeği ürünleri hediye etti. Buradan rotayı Rumeli Kavağı’na çeviren heyet beş yaşından beri balıkçılık yapan Necla Yazıcı ve midyecilik yapan Filiz Tanka’nın misafiri oldu. Rumeli Feneri’nde meramet (ağ tamiri) yapan Nimet Demir ile de görüştükten sonra Kuş Gözlem Evi’ni ziyaret etti. Gün BKSM’de kadınlara afet çantası dağıtılmasının ardından son buldu.

AACHEN HALKINDAN 100 KADINA AFET ÇANTASI

Törende konuşan Eurotürk Başkanı Reiner Bertrand, “ Her şey Ağustos 1999’da başladı. Korkunç bir deprem 20.000 kişinin ölümüne sebep oldu. Çok daha fazla insan yaralandı ve çok fazla bin yerle bir oldu. Bir gecede hayatlar yok oldu. Şanslıyız ki, bu duruma düşen insanların acısı Avrupa’da, Almanya’da ve Aachen’da duyuldu. Kuzey Ren-Vestfalya’nın o zamanki Aachen’lı Başbakanı Armin Laschet, Aachen’da okumuş olan büyük işadamı Kemal Şahin, o zamanın Türkiye Fahri Konsolosu Hans-Josef Thouet ve derneğim Eurotürk bir araya gelip bağış kampanyası başlattı. Bu parayla Çorlu’ya yakın olan Velimeşe’de 12 ailelik bir apartman inşa ettik. Bu şekilde bu kampanya tamamlanmış oldu.Sonradan giderler veya tamir işleri olması ihtimalini gözeterek arta kalan 17bin Euro’yu elimizde tuttuk. Şanslıyız ki, bu parayı kullanmamız gerekmedi ve başka bir kullanım alanı aramaya başladık. Bu süre zarfında kurulmuş olan Aachen-Sarıyer kardeş şehir ilişkimiz bunu için uygun olabilirdi. Önerilerden ikisi çok hoşumuza gitmişti. Bir seçenekte 5000 Euro değerinde 100 tane deprem-ilk yardım çantası sağlama durumu vardı. Bu çantalar sel, yangın, ve deprem gibi tehlikelerle başa çıkmak için verilen bir kursu tamamlayan kadınlara armağan edilecekti” dedi. Konuşmanın ardından heyet 17 bin Euro’luk  temsili çeki Sarıyer Belediye Bakanı Şükrü Genç’e teslim etti.

ÖNCE YAŞAM

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Kardeş kentimiz Aachen Belediye Başkanı Sayın Sibylle Keupen ve değerli Aachen heyetinin ilçemize yaptığı ziyaret dolayısıyla düzenlediğimiz davete hoş geldiniz” diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü; “Önce Siyaset, önce kimlik, önce inanç ya da dil gibi farklılık çağrıştırabilecek kavramlar yerine her alanda “önce yaşam” diyen yönetimlere ihtiyaç var. İşte bu noktada da birebir yaşamın içerisinde olan yerel yönetimler yadsınamaz güce sahiptir.İki yerel yönetim Sarıyer ile Aachen’ın arasında kurulan dostluk köprüsünün temelleri “önce yaşam” a olan inancın üstünde yükselmeye devam edecektir. Sayın Başkan ve ekibinin yerel yönetime bakış açısına baktığınızda Sarıyer’de uzun yıllardır uyguladığımız yerel yönetim anlayışına çok benzer ilkelere dayandığını görüyoruz.

YENİ İŞ BİRLİKLERİNİN BAŞLANGICI

Yaşamın içerisinde mutluluk kadar acılar, yaşanan felaketler var. 1999 Marmara depreminden etkilenerek, hem bir önlem hem de farkındalık oluşturmak adına kardeş kent Sarıyer’e destek gönderen bütün Aachen halkına şahsım ve Sarıyerliler adına çok teşekkür ediyorum. Afet eğitimi almış kadınlarımıza dağıtılacak afet çantası, ilçe öğrencilerimiz için de hazırlanarak yıl içerisinde verilecek eğitimler sonrasında kendilerine dağıtılacak. Sayın Başkanın ve heyetinin gerçekleştirdiği bu ziyaret yeni iş birliklerimiz için başlangıç olacaktır. Sarıyer ve Aachen’ın kardeş kent olması, çalışmaların yürütülmesi ve bu ziyaretin gerçekleşmesinde emeği geçen Eurotürk Başkanı Sevgili Reiner ve yönetimi ile Aachen – Sarıyer Kardeş Şehir Derneği Başkanı sevgili Nurhan’a ve yönetimine teşekkür ediyorum.”

BU ZİYARETLER DÜNAYAYI BİRBİRİNE BAĞLIYOR

Aachen Belediye Başkanı Sibylle Keupen ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Son yıllarda, şehirlerimiz arasındaki bu güçlü ve sıcak bağların gelişmesine önemli katkı sağladınız. Dünyayı birbirine bağlayan tam da insanlar arasındaki bu doğrudan temaslardır. Bunu sürdürmek ve güçlendirmek, bu sıkıntılı zamanlarda her zamankinden daha önemlidir. Bizim kardeş şehir olmamız da böyle başladı.Euroturk Şükrü Genç’i Aachen’e davet etti. Kardeş şehri fikri kıvılcımlandı ve giderek netleşti: Şükrü Genç ve Sarıyer’in Aachen’ın Türkiye’ye bağlantısı olması gerekiyordu. 19 Şubat 2013 tarihinde, Aachen Kardeş Şehir derneğinin açılış toplantısı gerçekleşti. Ve 22 Haziran 2013’te, kardeş şehir ilişkisi resmi olarak Aachen’in tarihi belediye binasının taç giyme salonunda başlatıldı. Aynı şekilde Sarıyer’de Tarabya Oteli’nde çok sayıda Aachen’linin de katıldığı bir kuruluş töreni ve kutlaması düzenlendi. Ardından Aachen ve Sarıyer’de çok sayıda karşılaşma yaşandı. Aachen ve Sarıyer’deki üniversiteler arası değişim, okullar arası bağlantılar, vatandaşların karşılıklı ziyaretleri, öğrenci değişimi… Sonra maalesef Covid-19 geldi.

PROJELERİNİZ İLHAM VERİCİ

Bugün Sarıyer ve Aachen şehirlerimiz arasındaki iyi ilişkileri tekrardan başlatıyoruz. Kardeş şehir ilişkimizin 10. yıl dönümünü planlamaktan mutluluk duyduğumuz bu davet için çok teşekkür ederiz. Özellikle kültür, iş ve bilim alanlarından insanları bir araya getirerek şehirlerimizin ve ülkelerimizin geleceği için ortak fikirler üretmek benim için çok önemli. Böylece toprağa ekilen ve şimdi güçlü bir bitkiye dönüşen tohum meyve vermeye ve Avrupa’ya barış getirmeye devam ediyor. Sevgili Şükrü Genç, bugün sizlerle yapabildiğim görüşmeler bende büyük bir beklenti uyandırdı. Şehrinizde bugün ziyaret etmeme ve bilgi almama izin verilen projeler çok ilham vericiydi ve bunun için çok teşekkür ederim. Bunlar arasında daha sonraki temaslarımız için birçok yeni başlangıç ​​noktası olduğundan eminim.”

SİBYLLE KEUPEN KİMDİR?

Uzun yıllar Aachen’de kadın çalışmaları, oyuncu, tiyatro öğretmenliği yaptı. 1997’de gençlik sanat okulunu kurdu. Burada kültürel eğitimde yenilikçi kavram ve projelerin geliştirilmesinden, yaygınlaştırılmasından sorumluydu. Aachen piskoposluğunda çocuk koruma çalışmaları alanında danışmanlık yaptı. 2020 yerel seçimlerinde Bündnis 90/DieGrünen partisi tarafından belediye başkanlığına aday gösterildi. 27 Eylül 2020’deki ikinci tur seçimlerinde partisiz aday olarak oyların %67,37’sini alarak belediye başkanlığına seçildi. Keupen, Aachen şehri tarihinde bu pozisyona seçilen ilk kadın ve federal meclis üyesiydi unvanını taşıyor.

Continue Reading

Popüler

blank