Connect with us

Siyaset

KILIÇDAROĞLU: DARBELERDEN EN BÜYÜK ZARARI GÖREN MUSTAFA KEMAL’DİR

Published

on

blank

84. Dil Bayramı töreninde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,”Atatürk, Atatürk dediler, Atatürk’ün bütün kurumlarını neredeyse kapattılar.”dedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Dil Derneği ve Çankaya Belediyesi’nin Ankara Şinasi Sahnesi’nde düzenlediği 84. Dil Bayramı Töreni’ne katıldı.
Türk Dil Kurumunun yeniden özerk bir yapıya kavuşturulması, yönetim ve araştırma etkinliklerinin özgürleşmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Darbelerden, özellikle 12 Eylül darbesinden en büyük zararı gören, Mustafa Kemal’in kendisi ve onun mirasıdır. Atatürk, Atatürk dediler, Atatürk’ün bütün kurumlarını neredeyse kapattılar. Kapatılan o kurumlardan ikisi de Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumudur. Mustafa Kemal’in vasiyetine uygun olarak Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’nun yeniden eski koşullarda kurulması gerekiyor.” dedi.
Hem 12 Eylül düzenlemesini hem de darbe hukukunu tahkim eden 2 Kasım 2011 tarihli 664 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin yürürlükten kaldırılması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün kişisel mirasından bütün giderlerini karşıladığı Türk Dil Kurumu’nun, Atatürk devrimleri ve ilkeleri doğrultusunda yeniden çalışmasının sağlanması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, bu adımlar atıldığında, Atatürk’ün hayali olan Türkçe’nin bilim ve sanat dili olarak gelişmesinin, Türk toplumunun düşünsel üretkenliğinin artmasının, bunun gelecek kuşaklara güçlü bir şekilde aktarılmasının mümkün olacağını belirtti.

 

Click to comment

Bir Cevap Yazın