Connect with us

Siyaset

KULİSLERDEN GELEN HABER: YILDIRIM ERDOĞAN’A İSTİFASINI SUNDU

Published

on

blank

Başkanlık sistemini öngören anayasa değişikliği teklifinin referandumda kabul edilmesinin ardından, AKP’de bundan sonra izlenecek senaryolar konuşulmaya başlandı. Başbakan Binali Yıldırım’ın, siyasi nezaket gereği  geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “genel başkanlık” istifasını sunduğu iddia edildi.

Başbakan Binali  Yıldırım’ın, AKP olağan kongresinin 2018’de yapılmasını açıklamasına rağmen, atmosfer değişti. Ankara’da konuşulan bir diğer konu ise, partide yeni bir Davutoğlu krizinin, ve partide iki başlılığın yeniden yaşanmaması için, AKP 20-21 Mayıs’ta olağanüstü kongreye gidecek.Sabah gazetesinin haberine göre ise Erdoğan askeri ihtilalin yıldönümü olan 27 Mayıs’ta partinin başına geçecek.Yani Erdoğan 2019’u beklemeyecek.

İSTİFAMI SUNMAYA HAZIRIM

ANKA’nın edindiği bilgilere göre; Başbakan Binali Yıldırım geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “bu sistemin adı aynı zamanda partili cumhurbaşkanlığı sistemi. Bu süreçte sizin partinin başına geçmenizde bir engel yok. Ben genel başkanlık istifamı sunmaya hazırım. İsterseniz hemen olağanüstü kongreyi toplarız” dediği iddia edildi. Bu sürecin olması gerektiğine dikkat çeken AKP’li kurmaylar, “referandumda anayasa değişikliği kabul edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partinin başına geçmesinde bir engel yok. İki başlılığın yaşanmaması adına bu gerekli” şeklinde görüş bildirdiler.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

blank
blank
blank