Connect with us

Siyaset

KURTULMUŞ’TAN BOĞAZİÇİ YORUMU

Published

on

blank

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Boğaziçi Üniversitesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atamasını yaptığı rektör için, “Üniversiteleri iyi bilen, içerisinden gelmiş birisi olarak söylüyorum. Rektör seçimleri konusunda geçtiğimiz dönemlerde her rektör seçiminde kamplaşmalar olurdu.Kamplaşmaları önlemek için bu yasa çıktı.Boğaziçi için hayırlı olsun.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan.Boğaziçi Üniversitesi’ndeki rektörlük seçimlerinde aday olmayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi rektörü olarak atanması ile ilgili de konuşan Kurtulmuş, “Üniversiteleri iyi bilen, içerisinden gelmiş birisi olarak söylüyorum. Rektör seçimleri konusunda geçtiğimiz dönemlerde her rektör seçiminde kamplaşmalar olurdu. Şu tarafın, bu tarafın adamları olurdu. Rektörlük seçimi bittikten YÖK’ten sıralama yapıldıktan sonra tüm dönem boyunca devam ederdi. Bu anlamda KHK çerçevesinde işte bu öğretim üyeleri arasında bölünme yaşanmaması konusunda bir atılan adım… Zaten seçimden sonra isimleri YÖK sıralıyordu. Seçimler dolayısıyla da öğretim üyeleri arasında husumet olmaması bakımından böyle bir KHK çıktı ve sayın Cumhurbaşkanı birisini seçti. Mesele budur. Boğaziçi için hayırlısı olur.” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Mehmed Özkan

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Mehmed Özkan

REKTÖRLÜK SEÇİMLERİNDEKİ YÜZDE 86’LIK OYA RAĞMEN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğretim üyelerinin yüzde 90’ının katıldığı seçimlerde yüzde 86 oy alan ve YÖK tarafından tek isim olarak Cumhurbaşkanlığı’na gönderilen  Prof. Gülay Barbarosoğlu yerine Prof. Mehmed Özkan’ı rektör olarak atamıştı. Prof. Özkan, 12 Temmuz’da yapılan seçimlerde aday olmamıştı.

Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu

Prof. Gülay Barbarosoğlu

BARBAROSOĞLU VEDA ETTİ

Boğaziçi Üniversitesi rektörlük seçiminde oyların yüzde 86’sını almasına rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından göreve atanmayan Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, veda mesajı yayımladı.

Barbarosoğlu’nun veda mesajı şöyle:

“5 Ağustos 2012 tarihinden itibaren büyük gurur, mutluluk ve heyecanla sürdürdüğüm rektörlük görevimin sonuna gelmiş bulunuyorum. Ülkemizde olduğu kadar uluslararası alanda da birçok başarıya imza atan, özgürlükçü, çoğulcu ve katılımcı bir anlayışla üniversitemizi akademik ve bilimsel alanda daha da yukarılara taşıyan, birlikte görev yaptığım tüm arkadaşlarıma, destek veren tüm öğretim üyelerimize, çalışanlarımıza ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum.

Kırk yılı aşkın bir süredir öğrenci, öğretim üyesi ve idareci olarak çeşitli düzeylerde katkıda bulunduğum üniversitemize veda ediyor ve akademik hayatımı noktalıyorum. Boğaziçi Üniversitesi’nin tarihi, gelenekleri, ilkeleri ve üstün kadrosu sayesinde gelecekte de varlığını en başarılı şekilde sürdüreceğine eminim. Göreve yeni atanan Sayın Prof. Dr. Mehmed Özkan’a ve yeni yönetime başarılar dilerim.”

 

Click to comment

Bir Cevap Yazın