Connect with us

Siyaset

METİN FEYZİOĞLU: TERÖRİSTLE SİLAH YOLUYLA MÜCADELE EDİLİR

Published

on

blank

Terörle, akıl yoluyla mücadele edilir. Aklını emanete veren, hamasetin kırmızısına kapılan, daha çok şehide, daha fazla acıya davetiye çıkarır.

Teröristle, silahla mücadele edilir. (Terör örgütlerine karşı açıkça tavır almayanı, barış istiyorum dediğinde ciddiye alamam.)

Terörle, akıl yoluyla mücadele edilir. Aklını emanete veren, hamasetin kırmızısına kapılan, daha çok şehide, daha fazla acıya davetiye çıkarır.

Dış politikada başarılı olamazsak, terörü yenemeyiz. Düşmanlarımızın sayısını azaltmalı, dostları arttırmalıymışız. İyi de dış politikada dost-düşman olmaz. Devletlerin milli menfaatleri vardır. Devletler arası ilişkiler, gelin-görümce, damat-bacanak, konu – komşu ilişkisi değildir. Marifet, kendi milli menfaatlerimizi, bölgede etkin olan devletlerin milli menfaatleri ile çatışmaz hale getirmek, uzlaşmaları başarmaktır. Bu faaliyetin adı, diplomasidir. Hani, yıllarca iç politikanın sığ ve hamasi söylemleriyle yerden yere vurulan, işlevsiz kılınan, kızağa alınan diplomatlarımız var ya, işte onların sanatıdır diplomasi.

Önce, milli menfaatlerimizi doğru belirlememiz gerekir. Sonra da diğer devletlerin milli menfaatlerini, diplomasi yoluyla bizimkilerle uyumlu hale getirmemiz lazımdır. Bunu yaparken,A, B, C plan ve pozisyonlarımız önceden hazırlanmalıdır. Milli menfaatlerin belirlenmesi, stratejinin oluşturulması için zorunludur. Çünkü hedef belirlenmeden, o hedefe ulaşacak yol belirlenemez.

Güvenlik, dış politika, uluslararası hukuk ve ekonomi uzmanlarımız, devlet çatısı altında birlikte çalışmak, analizler yapmak ve strateji üretmek zorundadır.

İşte “ÜST AKIL” denilen budur. Bunu yapan devletleri suçlayıp durmak ve “üst akıl” üretmemek, kendini küçük görmekten ve peşin bir teslimiyetten başka bir şey değildir.

İktidar birleştirici olduğu takdirde, Türkiye’nin elinde üst akıl üretecek bütün imkan ve unsurlar vardır. Oysa, fiilen Cumhurbaşkanı tarafından kullanılan iktidar; ne yazık ki halkı kutuplaştırarak üst akıl üretecek unsurları darmadağın etmekte, terörün taban kazanmasına ve devletin arkasındaki iç ve dış desteğin azalmasına neden olmaktadır.

Demek ki, ihtiyacımız olan giderek daha otoriterleşen bir rejim değildir. ÇIKIŞ YOLU; akılcı, bilimci, çağdaş, laik, özgürlükçü, kuvvetler ayrılığına dayanan çoğulcu – katılımcı demokrasidir.

Prof. Dr. Metin Feyzioğlu

Türkiye Barolar Birliği Başkanı

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı 18 Mart mesajı yayımladı

Published

on

blank

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Ahmet Güveloğlu, Çanakkale Zaferi’nin 108. yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 

Güveloğlu yayımladığı mesajda, “108 yıl önce Çanakkale’de tam bağımsızlığın meşalesi yakıldı. Tarihin akışı değişti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları büyük bir destan yazdı. Çanakkale’de, Conkbayırı’nda, Arıburnu’nda bağımsızlık mücadelesi verenlere, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve tüm silah arkadaşlarına selam olsun. Bu uğurda mücadele eden tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. 18 Mart Çanakkale Zaferi’miz kutlu olsun.” dedi.

Continue Reading

Genel

İYİ Parti Sarıyer’den 18 Mart mesajı

Published

on

blank

İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, 18 Mart Çanakkale Zaferi dolayısı ile bir mesaj yayımladı.

Temur, 18 Mart Çanakkale Zaferi dolayısı ile yayımladığı mesajda, “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi saygı ve şükranla anıyoruz.

Milletimiz; cesaretin ve birliğin getirdiği mücadele gücüyle ” Çanakkale Geçilmez ” diyerek kazandığı büyük zaferle, tam bağımsız ve çağdaş yeni bir Türk devleti olma yolunda yürümeye başlamıştır.

İnanıyoruz ki; milletimiz 108 yıl sonra bugün de, aynı ruh ve inanmışlıkla, adil ve hür bir yaşam için, yeniden tarih yazacaktır!” dedi.

 

Continue Reading

Genel

Sarıyer’in İYİ Partili Meclis Üyesi Taylan Yıldız istifa etti

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi’nin ve İBB’nin İYİ Partili Meclis Üyesi Vedat Taylan Yıldız, milletvekili aday adayı olabilmek için istifa etti.

İYİ Parti’nin Sarıyer Belediyesi ve İBB Meclis Üyesi Dr. Vedat Taylan Yıldız yaptığı açıklamada, “Açtığım canlı yayında gençlere sordum TBMM’de milletvekili adayı olayım mı diye, anket sonucunda gençler yüzde 90 milletvekili adayı olmamı istedi. Sevgili genç arkadaşlarım. Sizinle beraber Pazar akşamı Twitch yayınımızda aldığımız karar üzerine Sarıyer ve İBB meclis üyeliklerimden bugünden itibaren istifa etmiş bulunuyorum. Geçmiş dört yıl zarfında beraber çalışma mutluluğuna eriştiğim değerli eski il başkanım Sayın Buğra Kavuncu‘ya, İl başkanımız Coşkun Yıldırım‘a, Grup Başkan Vekilim İbrahim Özkana ve birbirinden kıymetli İYİ Parti meclis üyelerimize teşekkürü bir borç bilirim.” dedi.

Continue Reading

Popüler

blank