Connect with us

Siyaset

NİHAT GENÇ: NEYDİ O MEŞHUR SLOGAN, SIRA SANA DA GELECEK…

Published

on

blank

Gazeteci-yazar Nihat Genç, Oda Tv’deki köşesinde bugünkü Cumhuriyet gazetesi baskınını kaleme alarak,”Demokrasi ve insanlık değerleri Fetö ve etnik yapılara yem edildi, kurban edildi.” ifadelerini kullandı.

Sabah saatlerinde Cumhuriyet gazetesine yapılan polis baskınının ve ardından gelen gözaltılarının yankıları giderek büyürken, yaşanan bu olayla ilgili bir tepki yazısı da, gazeteci-yazar Nihat Genç’ten geldi.Genç, Oda Tv’deki bugünkü köşesinde Cumhuriyet gazetesine yapılan baskını kaleme alarak,”Hiçbir muhalifi dışarıda koymadan Cumhuriyet ve Aydınlanma ve insanlık değerlerinisavunabileceğimiz bir muhalif vicdanımız ve sivil kurumlarımız ve örgütlerimiz kaldı mı?” dedi.

İşte Nihat Genç’in “Sıra herkese geldi” başlıklı köşe yazısı:

Yıllardır bu sütundan Fetö’ye etnik yapılara bulaşmayın diye sağa sola her yere bağırdık, canımız çıktı, kalbimiz karardı.

Daha bir gün önce, Ulusal Kanal’da, İslamcı iktidarın, muhalif cephenin bu darmadağınıklığını fırsat bilip hem başkanlık hem de ağır yaptırımlar için daha yok edici hareketlere girişeceğini söyledik.

Zavallı durumdayız.

Kimin eli kimin cebinde, neyi nasıl savunacağımızı, şaşırdık.

Hiçbir muhalifi dışarıda koymadan Cumhuriyet ve Aydınlanma ve insanlık değerlerini savunabileceğimiz bir muhalif vicdanımız ve sivil kurumlarımız ve örgütlerimiz kaldı mı?

Hem AKP’si hem de yeni CHP’si daha düne kadar Fetö ve etnik ideolojik yapılarla el ele mutlu bir hayat yaşamışlar.

Şimdi güç kimdeyse, kendi Fetö’sünü ve kendi etnik bölücülerini görmüyor.

Yıllardır bu sütundan Fetö’ye etnik yapılara bulaşmayın diye sağa sola her yere bağırdık, canımız çıktı, kalbimiz karardı.

Hem AKP’de hem CHP ve Cumhuriyet Gazetesi’nde ezici bir çoğunluk bizlerin bu sesini boğdu, hatta tutukladı.

Gördük ki herkesin bir savaşı varmış, herkesin savaşı kendineymiş.

Bir de bu toprakların demokrasi ve insanlık değerlerinin savaşımı vardı, ne oldu?

Demokrasi ve insanlık değerleri Fetö ve etnik yapılara yem edildi kurban edildi.

MUHALEFETİMİZ KALMADI

AKP’nin ve yeni CHP’nin Fetö ve etnik yapılarla uzun yıllar izlediği politikalarda o kadar karanlık nokta var ki, içimizde anlayabilen, ayıklayabilen tek kişi kalmadı.

Sonunda, bu ‘umutsuz’ atmosferde, yazdıkça rezil olmaya başladık, yazdıkça kendimiz okumaya, yazdıkça ‘yenilmeye’ başladık.

Hem AKP’de hem yeni CHP’de bu karanlık yapılarla kirlenmiş bulaşmış karışmış siyasetçi ve yazarların sayısı o kadar fazla ki.

Bu topraklara demokrasi ve insanlık değerleri adına umut verici konuşabileceğimiz bir küçük ışık kalmadı.

Çürüme kargaşasını yanına alıp siyasetin tüm yollarını hafriyat kamyonları gibi kapattı.

İnsana kuvvet verecek.

İnsana cesaret verecek, sesimiz kurumumuz muhalefetimiz kalmadı.

Baskılara ve zulme dur diyecek, kimimiz kaldı.

Hukuk ve siyaset karşısında alnım açık diyecek kim kaldı?

İçimizde yaşayan tertemiz yiğit insanlar ya kovuldu dışlandı ya vuruldular ya da kendileri alınlarına kurşun sıkıp gittiler.

Kaldık, kurumsuz, örgütsüz, umutsuz, şimşir tarak, baş başa.

Tarihin en karışık bu felaket günlerinde siyaset tek bir büyük adam çıkartamadı, çürüme, siyasetçileri ve yazarları küçük hesapların içine düğümleyip itibarlarını ve kişiliklerini yok etti, gülünç hale soktu.

O, Cumhuriyet kazanımları dediğimiz o aydınlanma kazanımları dediğimiz bütün kaleler kurumlar çok uzun yıllardır dinci askeri bir kuşatma altındaydı, şimdi, kale kapıları kırılıp tek tek kılıçtan geçiriliyoruz.

Ve hepimiz hala suçu birbirimize atmakla meşgulüz.

KENDİNİ ÇOK BEĞENMİŞ YAZARLARIMIZ…

Cumhuriyet ve Mustafa Kemal Atatürk, pazardan bir nar almıştı, evimize götürmeye başaramadık, narı etnik yapılar ve Fetö tezgahlarıyla sokaklarda bin parça dağıttık.

Şimdi zulüm konuşmaya takat bırakmıyor, hepimizin ağzında acı bir salya soğuk bir gülümseme.

Başımıza gelen felaketler karşısında dişlerimizi hırsla gıcırdatacak kadar dahi güç kalmadı.

Ey güzel memleketim, çok bilmiş ve kendini çok beğenmiş yazarlarımız ve muhaliflerimiz işte bizi bu kör noktaya getirdi.

Söyleyin hile yapmadan yan yatmadan gerçeğin ta kendisini söyleyecek tek bir muhalifiniz kaldı mı?

Neydi o meşhur slogan, sıra sana da gelecek.

Sıra herkese geldi, bugün Cumhuriyet Gazetesi basıldı gözaltına alındı haberleri yarın ODATVbasıldı bir daha gözaltına alındılar şeklinde okuyacaksınız.

Tertemiz lekesiz tüm aydınlanma güçleri kimseyi dışarıda bırakmadan tek bir bayrak altında toparlanma güç ve iradesini bulamadıkları sürece.

Zulmün kasları daha da büyüyecek.

Acılarına tutunan kalemlerimiz çürüyüp çürüyüp dalından bu sefer tek tek değil topluca düşecek.

 

Nihat Genç – Oda Tv

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Mehmet Deniz’den istifa açıklaması

Published

on

blank

Memleket Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı Mehmet Deniz, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Yaklaşık 7 yıl CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı görevini yürüten, daha sonra Muharrem İnce’nin CHP’den ayrılarak kurduğu Memleket Partisi’nde siyasi hayatına devam eden ve İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Mehmet Deniz, yaptığı yazılı açıklama ile partisinden istifa ettiğini duyurdu.

İşte Mehmet Deniz’in istifa açıklaması:

Değerli arkadaşlarım ;

Bizler genel başkan sayın Muharem İnce önderliğinde Memleket partisini ;
Ülkemizde bir çok alanda uygulanan
bazı antidemokratik şartların burada yaşanmayacağı vaadi, yeni bir anlayış,yeni bir çıkış yol arayışı,yeni bir umut yaratmak amacıyla ve de şevkle heyecanla kurduk. Bende İstanbul İl Başkanlığı kurucu üyesi olarak görev aldım.

Tüzüğümüzde hiç bir partide olmayan, Cumhurbaşkani adayının üyelerle seçilmesi, fermuar sistemi, 1.derece yakınların aynı kurullarda görev almaması,adayların daha az delege ile aday olabilmesi gibi demokratik maddeler koyduk.
“Parti içinde demokrasiyi yaşatamayanlar Ülkeye demokrasi getiremez.”dedik.
Bu konu ile ilgili partiler yasasını değişmesi için TBMM önerge verdik.
Kendimizi tanımlarken ATATÜRÇÜ CUMHURİYETÇİ VE DEMOKRAT Olarak tanımladık.
Eğer burada demokrasi zedelersek ki zedelenmiştir, Atatürkçülük te Cumhuriyetcilikte zedelenir.
Eğer demokrasiyi bugün olağanüstü şartlar vardiye askıya alırsanız, siz bugünkü devletin yönetim şekline Cumhurbaşkanlığının Kanun hükmünde kararnamelerine (,KHK) karşı söyledikleriniz boşa çıkar.
KHK Mantığı ile parti yönetmeye kalkarsanız, partiiçi demokrasiyi askıya alırsınız;
Sadece bununla kalmaz ayrıca;
Bilimi,
Aydınlanmayı,
Özgürlüğü,
Üretimi,
Hakça paylaşımı da kaldırmış olursunuz.

“PARTİDE DEMOKRASİ TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ” diyen de biz olduk.

İstifa onurlu ve tek taraflı bir davranıştır, yeterki gerçek nedenlere,haklı sebeplere dayansın, gerekçe belirterek ayrılmak ,ayrılmış olduğunuz kurumu eleştirmek değil, kötülemek değil bilakis anlayana demokratik yolda kuruma katkı sunmaktır.
En azından başkaları farklı düşünsede ben öyle olduğuna inanıyorum.
Yapılan kurultayda hiç bir yere aday olmadım. Çünkü bulunduğum makam benim için yeterli ve önemli bir makam idi. ( koltuk bulamadı da ayrıldı diye klasik eleştiri yapacaklar için yazdım bu cümleyi)

Buraya gelirken hiçbir menfaat beklemediğim gibi, ayrılırken de hiç bir yerden veya hiç bir partiden,kişiden, beklentim olmayarak ayrılıyorum.
Yukarıda birtirtmiş olduğum nedenlerle,
Memleket partisinin İstanbul il başkan vekilliğinden,İl yönetim kurulundan ve parti üyeliğinden ayrılıyorum.

1 yıldan fazla birlikte çalışmış olduğumuz Memleket partili arkadaşlarıma başarılar dilerim .
Saygılarımla

Continue Reading

Genel

Başkan Genç Sarıyer’de farkı açtı! AKP ise iyice eridi

Published

on

blank

AREA Araştırma Şirketi’nin CHP İstanbul İl Başkanlığı adına Sarıyer’de yaptığı performans araştırmasında; Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer’de farkı iyice açtı. İstanbul’daki başarılı ilçe belediye başkanları sıralamasında da zirvede çıkan Şükrü Genç’in Sarıyer’deki tanınırlık oranı ise yüzde 90,5 olarak ölçüldü.

CHP İstanbul İl Başkanlığı, İstanbul’un ilçelerinde CHP’li ilçe belediye başkanlarının ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun performansı ile ilgili anket çalışması yaptırdı. Sarıyer genelinde 22 Ocak – 4 Şubat 2022 tarihleri arasında 18 yaş ve üzeri 1.070 kişi ile görüşülerek, Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin performansını ve seçmen eğilimleri ölçüldü. Bu Pazar yerel seçim olsa Sarıyer Belediyesi’nde 2019 Sarıyer Belediye Başkanlığı seçimi resmi sonuçlarına oranla; AK Parti’nin oyunun yüzde 11 oranında düştüğü görülüyor.  Yine bu Pazar seçim olsa Sarıyer’de Şükrü Genç’in 2019’daki farkı daha da arttırdığı görülüyor.

Bu pazar bir yerel seçim olsa mevcut SARIYER Belediye Başkanı Şükrü GENÇ’e oy vereceğini belirtenlerin toplam oranı yüzde 53,2 çıktı. Genel itibariyle Sarıyer Belediyesi’nin hizmetlerinden memnun olanların toplam oranı ise yüzde 51,3 oldu.

ŞÜKRÜ GENÇ İSTANBUL’DA ZİRVEDE

Araştırmada Sarıyerlilere “İstanbul’un 39 ilçe belediye başkanını düşündüğünüzde en başarılı bulduğunuz hangisidir?” sorusu da soruldu. Verilen cevaplara göre Şükrü Genç açık ara zirvede yer aldı.

İstanbul’un 39 ilçe belediye başkanı en başarılı ilk 3;

SARIYER-Şükrü GENÇ %24,8

ESENLER-Mehmet Tevfik GÖKSU %5,9

BEŞİKTAŞ-Rıza AKPOLAT %5,7

Continue Reading

Genel

CHP’li 39 ilçe başkanından Kaftancıoğlu açıklaması

Published

on

blank

CHP’nin İstanbul’daki 39 ilçe başkanı ortak açıklama yaparak, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun parti üyeliğinin Yargıtay tarafından düşürülmesine tepki gösterdi.

İstanbul’daki 39 CHP ilçe başkanı, hakkındaki hapis cezaları onandığı gerekçesiyle CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun parti üyeliğinin düşürülmesine tepki gösterdi.

‘HUKUKSUZLUĞUN SON ÖRNEĞİ’

39 ilçe başkanı ortak açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın İstanbul İl Başkanımız Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun üyeliğinin düşürülmesi yönündeki bildirimi, Türkiye’nin içinde bulunduğu haksızlık ve hukuksuzlukların geldiği noktanın son örneğidir.”

‘HUKUKSUZ SÜRECİN SORUMLUSU ERDOĞAN’

Canan Kaftancıoğlu’nun yargı sürecinde evrensel hukuk normlarına uyulmadığı kaydedilen açıklamada, “Tüm vatandaşlarımız bilmektedir ki, bu hukuksuz sürecin temel sorumlusu AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Siyaseti kendi mağduriyeti üzerinden inşa eden Recep Tayyip Erdoğan bilmeli ve anlamalıdır ki, Cumhuriyet Halk Partililer savaş meydanlarında kurulmuş bir partinin mensubudur. Üyelikleri bir inanç, yürek ve emek işidir; sade bir üyelik kaydına indirgenemez” ifadeleri kullanıldı.

‘HUKUKSUZLUKLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN BİZ VARIZ’

Karara karşın Canan Kaftancıoğlu’nu il başkanı olarak gördüklerini vurgulayan ilçe başkanlarının açıklaması şöyle devam etti: “Canan Kaftancıoğlu, yaratılmış ve tarafımıza iletilmiş sonuç ne olursa olsun, partimizin İstanbul İl Başkanı’dır. İstanbul’un nefes almasına, İstanbulluların geleceğe umutla bakmasına neden olan siyasi performansının, bazılarının korkusu olması normaldir. Ancak korkunun ecele faydası yoktur. İstanbul’da ve Türkiye’nin dört bir yanında iktidarlarını kaybeden, ülkenin soyulmasına, talan edilmesine, haksızlık ve hukuksuzluklarla insanlarımızın umudunun çalınmasına neden olanların korkusu olmaya devam edecektir. Türkiye bu iktidara mahkûm değildir! Ülkenin gerçek sorunları olan yoksulluk, işsizlik, eşitsizlik, haksızlık ve hukuksuzlukların çözümü için biz varız. Ülkenin geleceğinden kaygılı gençlerimiz, her gün yaşam alanı daraltılan kadınlarımız, emeği sömürülerek açlığa mahkûm edilen emekçilerimiz, insanca bir yaşam için çalışacak bir iş bulamayan işsizlerimiz, yoksulluğa mahkûm emeklilerimiz; mutlu, huzurlu, refah içinde bir ülke için bize katılın.”

‘HALKIMIZ İLE BULUŞMAYA DEVAM EDEĞİZ’

Açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi: “İstanbul’un 39 ilçe başkanı olarak buradan söylüyoruz ki; İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu’nun önderliğinde, İstanbul’un her sokağında, her köşesinde, her mekânında, halkımız için çalışmaya devam edeceğiz. Hali hazırda başlatmış olduğumuz hane ziyaretleri ile halkımız ile buluşmaya devam edeceğiz. Genel Başkanımızın çağrısı ile bize katılan üyelerimizin sayısını arttırmaya devam edeceğiz. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında, ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedefe doğru azim ve kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz. Geliyor gelmekte olan!”

Continue Reading

Popüler

blank