Connect with us

Siyaset

O GAZETEYE GÖRE 2017’DE TÜRKİYE’DE DARBE OLABİLİR

Published

on

blank

161 ülke için darbe olma ihtimaline ilişkin bir harita hazırlayan Washington Post gazetesi, 2017 yılında Türkiye’de de yeni bir darbe olabileceğini iddia etti.

Gazetede Michael D. Ward ve Andreas Beger’in kaleme aldığı yazıda, ülkelerdeki yönetim değişikliklerine yönelik öngörüde bulunmayı sağlayan araçlarla bir araştırma yapıldığı belirtildi.

Araştırma verilerine göre 161 ülke için darbe olma ihtimaline ilişkin bir harita hazırlandı.

2017 YILINDA 5 DARBE GİRİŞİMİ İHTİMALİ

Haritanın ülkelerin geçmişlerinde olan darbe ve darbe girişimlerinin yanısıra ülkelerin kişi başına düşen milli geliri gibi farklı veriler kullanılarak oluşturulduğu kaydedildi.

Haberde Türkiye’de gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişiminden sıklıkla söz edilirken, dünya genelinde 2017’de beş darbe girişiminin beklendiği, bunlardan üçünün başarılı, ikisinin de başarısız olacağı yorumuna yer verildi.

2001’den bu yana darbelerin sayısındaki azalmaya dikkat çekilen haberde, “Darbe girişimlerindeki tedrici düşüşün sebebinin ne olduğunu bilmiyoruz. Ama internetin ve sosyal medyanın yaygınlaşmasının bununla ilgisi olabilir.” dendi.

DARBE İHTİMALİ OLAN 5 ÜLKE

Konuyla ilgili hazırlanan haritada 2017’de Türkiye’nin yanısıra Tayland, Burundi, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Çad’da darbe ihtimalinin diğer ülkelerden daha fazla olduğu belirtildi.Türkiye, darbe ihtimali olan 5. ülke olurken, bunun başarılı olma oranı yüzde 40, başarısız olma oranı da yüzde 60 olarak tahmin edildi.

Click to comment

Bir Cevap Yazın