Connect with us

Genel

Sarıyer meclisinde köy tartışması yaşandı

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi Şubat ayı meclis gündeminde “köy” tartışması. AK Partili Meclis üyeleri, seçim öncesi köylerin mahalleye dönüştürülmesinden yıllar sonra konuyu bir önerge ile Meclis’e taşıdı.

Meclis Başkanvekili Hüseyin Coşkun, köylerin mahalleye döndürülmesiyle birlikte mağduriyetlerin yaşandığını, en başından beri yasanın mağduriyet yaratacağını, eksik olduğunu anlattıklarını söyledi. Çoşkun, “Mağduriyeti yaratanların şikâyet etmesi garip” dedi. Önerge reddedildi.

İŞTE MECLİS’TE YAPILAN KONUŞMALAR

Gündem dışı söz alan AK Parti Meclis Üyesi Saim Kadıoğlu, “2012 yılında 14 il belediyesi büyükşehir belediye başkanlığı haline getirilerek bu şehirlerde yer alan bazı bölgeler mahallelere dönüştürüldü. Bu durum bölgelerin ödemesi gereken emlak, harç ve benzeri vergiler 5 yıl süreyle erteledi. Köylerden mahalleye dönüşen Zekeriyaköy, Demirciköy ve Kilyos başta olmak üzere bazı mahallelerde vergi muafiyeti kapsamına alınması nedeniyle uygulamalarda ayrımın arazide tam olarak yansımadığı, bu kapsamda özellikle Sarıyer, Beykoz, Çatalca ve Silivri belediyelerinin gelir kaybına uğramaları üzerine hükümet bu muafiyeti ortadan kaldırdı. Mahallelere dönüşen bazı köylerin, köy özelliği vasfını yitirmediği ve burada yaşayan vatandaşların geçimlerinin tarım, hayvancılıkla sağladığı, büyükşehir ve ilçe belediyelerinin bazı hizmetlerinden faydalanmadığından bahisle her bölgenin kendi şartlarında değerlendirme yapması sonucu ortaya çıktı. Sarıyer’de sosyal ve ekonomik olarak kırsal nüfusun yüksek olduğu, yüzölçümünün önemli bir kısmı tarım ve ormandan oluşan, tarım üretiminin, hayvancılık ve orman faaliyetlerinden başka geçim kaynağı olmayan ve bu alanda yaşayan vatandaşlarımızın bina, arsa, arazi emlak vergisi, bina ve inşaat harçlarından muaf olması, içme-kullanma suyundan faydalanmaları için Gümüşdere, Kısırkaya, Rumelifeneri ve Garipçe mahallelerinin tamamı, Uskumruköy’ün ise köyle ilgili yerleşik alanı kapsayan bir kısmının kırsal mahalle olarak kabul edilmesi hususunu Şubat 2021 meclis gündemine alınmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÇEŞİTLİ MAĞDURİYETLERİN YAŞANDIĞI BELLİ”

Sarıyer Belediye Meclisi Başkanvekili Hüseyin Coşkun, “Köylerin mahalleye döndürülmesiyle birlikte çeşitli mağduriyetlerin yaşandığı belli. Köy statüsünü kaybetmemiş köylerin mahalle olduğu ya da mahalle olması gereken köylerin statüsünün devam ettiğini biliyoruz. Fakat yasa çıktığı zaman da bu yasanın altlığının tamamlanmasıyla ilgili kamuoyunda tartışmalar olmuştu. Sarıyer’de de 8 tane köy var. Bunların birçoğu site ve villaların ağırlıkta olduğu yerler. Fakat bunun yanı sıra geçimini seracılık, hayvancılık ve tarımla sağlayan köyler bulunuyor. Bu konunun meclis gündemine önergeyle alınması yerine ilgili müdürlüğün getirisi ve götürüsüyle ilgili bir çalışma yapması ve ardından gündeme alınması hiçbir mağduriyetin yaşanmaması için önemli” şeklinde konuştu.

“HİÇBİR VATANDAŞIMIZIN MAĞDUR OLMASINI İSTEMİYORUZ”

Meclis toplantısında karşılıklı konuşmalar esnasında sözlerine şu şekilde devam eden Coşkun, “Geçtiğimiz yıllarda bu yasa gündeme geldiği zaman köylerin en pahalı suyu kullanacaklarını söylemiştik. Emlak, çevre vergilerinin artacağını, yasanın eksik olduğunu belirtmiştik. Düzeltilmesi ile ilgili bir adım atıldı ve bu adımın da iyi niyetli yaklaşımlarla yasaların yürütülemeyeceğini bir kez daha gördük. Dolayısıyla ister 7. ayda ister 12. ayda çıksın özellikle Sarıyer, Beykoz gibi ilçelerdeki köy olup sonradan mahalleye dönen bölgelerle ilgili ciddi sıkıntılar var. Tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasını istemiyoruz. Müdürlükten konuyla ilgili çalışmaların yapıldığını biliyoruz. Eksik olan ve görüş alınacak kurumlar var. Bakın bu köylerde hala foseptik var. Orada İSKİ’nin kanalizasyonla, arıtmayla ilgili bir çalışması var. Seralar İSKİ’nin suyu ile sulanacak. Dolayısıyla tıpkı İmar Barışı gibi ilk başta güzel geliyor. Fakat mağduriyetler yaşanmasın diye tartışılsın, görüşülsün ona göre bir değerlendirme yapılır. Her ortamda muhataplarıyla, soru-cevap şeklinde konu değerlendirilir” dedi.

“ALACAĞINIZ HER KARAR İMAR KARARLARINI İLGİLENDİRECEK”

“Güzel bir teklifle geliyormuşsunuz gibi gözüküyor” diyen Coşkun, “Köyler bölgesi imar bekliyor. Buraları köy statüsüne aldığınız zaman vatandaşların imar hakkı ne olacak? 7. veya 8. ayda çıksın, yeter ki biz doğrusunu yapalım. Alacağınız her karar imar kararlarını ilgilendirecek. Köy içinde imar şartı farklı, çevresinde farklı… Köyler bölgesinden şuan çevre yolları geçiyor. Öneri çok şirinmiş gibi geliyor. Köylünün meraları, otlakları ne olacak Saim Bey, köylü ile bunları detaylı bir şekilde konuşmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

Genel

Sarıyer Akademi’nin yeni öğrencileri açıklandı

Published

on

blank

Sarıyer Akademi’ye kabul sınavının sonuçları bugün Sarıyer TV’nin, Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi’nde yaptığı canlı yayın ile açıklandı. Günlerdir heyecanla bekleyen öğrenciler, velileri ile birlikte ekran başına kitlendi. 740 öğrenciye ücretsiz eğitim veren akademi artık; yüz yüze ve uzaktan eğitimin bir araya getirildiği ‘hibrit’ sistemle, 700 öğrenciye daha ulaşacağının müjdesini verdi. Toplam başvurunun 2585 olduğu sınav ile bu yıl Sarıyer Akademi’de 1440 öğrenci eğitim görebilecek.

Sarıyer Akademi 2021-2022 yılının kazanan öğrencilerini Sarıyer TV’den yapılan canlı yayın ile duyurdu. İsimlerinin açıklanması ile mutluluklarını aileleriyle paylaşan çocukların coşkusu görülmeye değerdi. Toplantıya Sarıyer Akademi’de eğitim veren tüm öğretmenler ve pandemi nedeniyle az sayıda veli ve öğrenci katıldı. Konu eğitim olunca her aşamasını büyük bir titizlikle takip eden Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de aralarında bulunduğu toplantıda geçmişte ve günümüzde Türk gençlerinin ulaşmış oldukları önemli başarılara değinildi. Yaptığı konuşma ile öğrencilere ve velilere seslenen Başkan Genç, “Milli Eğitim Bakanlığı ile yarışmak gibi bir imkânımız yok ama kurumun bizim kurslarımıza ihtiyaç duymadan eğitimi kaliteli hale getirebilmesini isterdim. Ama olmuyor. Biz de o yüzden elimizden geldiğince bu işin ucundan tutmaya çalıştık ve Sarıyer Akademi’yi oluşturduk” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZI DAHA İLERİYE GÖTÜRMELİYİZ”

Kendisini velilerin arayarak online derslere katılamayan çocuklarının olduğunu söylediklerini ifade eden Başkan Genç, “Bu durum bizler için bir zulümdür” dedi. Genç konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Ben çocuklarımızın bizim gençliğimizde yaşadığı sıkıntıları yaşamalarını istemiyorum. Bu ülke çok zor dönemlerden geçerek bu günlere geldi. Bizim çocuklarımız dünyayı tedavi edecek aşıyı buldu. Bugün iki Türk ismin bulduğu aşı ile Covid – 19 tedavi ediliyor. Benim sizlerden isteğim şu sevgili anne babalar, bu toplum eğitim olmaksızın, birlik beraberliğini kaybediyor olmanın önüne geçemezse zor günler bizi bekliyor demektir. Bu çocukların elinden tutmazsak yarın çok farklı şeyler olacak. Dünyanın en iyisi olmak, örnek olmak için bu çocukları daha ileriye götürmemiz lazım”

“BİZİM DÜŞÜNEN GENÇLERE İHTİYACIMIZ VAR”

Genel hatları ile Sarıyer Akademi’de yürütülen eğitim sisteminden söz eden müdür Sami Görey; akademi de başarıya nasıl ulaşıldığına, canlı derslere, dijital içeriklere değindi. İnternet tabanlı eğitim sisteminin doğru kullanıldığı zaman çok verimli sonuçlar doğurabileceğinin altını çizen Görey, konuşmasında şu başlıklara değindi: “Ülkenin üretebilmesi gerekiyor. Bunun için de düşünebilen gençlere ihtiyaç var. Biz öğrencinin düşüncelerini hayata geçirebilmesi adına onların tasarım yapabileceği, yazılım yapabileceği ve ürün olarak çıktı alabileceği ortamı sağlayacağız. Başkanım daha çok öğrenciye ulaşmamız gerektiğini söyledi ve böylece hibrit eğitim sistemine geçmeye karar verdik. Akademi artık 7 gün boyunca çalışacak. Sarıyer Akademi’de çocuklar eksiklerini görüyor, değerlendirmelerini yapıyor ve online olarak istediği her an derslere erişebiliyor. Hibrit eğitim sistemi ile ders almaya başlayacak olan 700 öğrencimiz de Akademi imkanlarından sınırsız şekilde yararlanabilecek.”

blank

Continue Reading

Genel

Belgrad Ormanı’nda cumartesi yoğunluğu

Published

on

blank

Yaz aylarının kısıtlamasız ilk cumartesi gününde Belgrad Ormanı doldu, taştı. Orman havası almak isteyen vatandaşlar, Belgrad Ormanı’na akın etti.

Uzun zamandır pandemi nedeniyle hafta sonlarında sokak kısıtlaması uygulanıyordu. Normalleşmede, 1 Haziran’dan itibaren, uzun süre sonra tekrar cumartesi kısıtlaması kaldırıldı. Cumartesi gününü doğayla iç içe geçirmek isteyenler, Sarıyer Bahçeköy’deki Belgrad Ormanı’nın yolunu tuttu. Araçlarıyla gelenler Belgrad Ormanı girişinde uzun araç kuyrukları oluşturdu. Uzun süre araçlarıyla Belgrad Ormanı girişinde bekleyenler, içeriye girdiklerinde ağaçların gölgesine sığındı. Ailesiyle vakit geçirenler, kahvaltılarının ardından semaverleri ile çay içti. Öğle yemeği için de mangallara kömürler atıldı.

Yürüyüş, piknik veya doğa havası almak için ormana gelenler Belgrad Ormanı’na akın etti. Koşu parkurunda da, uzun zaman sonra sabahın ilk saatlerinden itibaren büyük bir yoğunluk oluşmaya başladı. Piknik yapmaya gelenlerin masalarının arasında ise sosyal mesafe olduğu görüldü.

Continue Reading

Genel

Çevre Günü’nde Sarıyer’den mesaj var

Published

on

blank

Bu yıl ana teması ‘Ekosistem Onarımı’ olan Dünya Çevre Günü’nde Sarıyer Belediyesi ve KRK Holding 215 ağaç dikti. SAGEM öğrencileri tarafından kurulan Su Meclisi ise manifestosunu okuyarak , “Suyuna sahip çık geleceğini koru!” mesajı verdi.

Birleşmiş Milletler tarafından her yıl 5 Haziran’da kutlanan Dünya Çevre Günü’nde bu yıl #EkosistemRestorasyonu sloganıyla; zarar görmüş ekosistemleri canlandırmak için acil eylem çağrısı yapıldı. Sarıyer Belediyesi de bu çağrıya kulak vererek KRK Holding’in de desteğiyle Zekeriyaköy Kadir Yiğit Bayraktar Ağaçlandırma ve Rekreasyon Alanı’na 100 adet gül ve 115 adet meyve ağacı dikti. Ardından, Sarıyer Belediyesi Çocuk Danışma Kurulunun önerisiyle gündeme gelen ve 11 SAGEM şubesinden 26 çocukla birlikte mayıs ayında kurulan Çocuk Su Meclisi manifestosu okundu. Kendilerine ‘Su Elçileri’ diyen çocuklar ellerinde “Su, gelecek ve yaşamdır”, “Suyuna sahip çık, geleceğini koru!”, “Yarının suyunu bugünden koru!” yazılı dövizler taşıyarak, “ Sarıyer’in suyuna sahip çıkacağız” dedi.

AMACIMIZ DOĞAYA KATKI SAĞLAMAK

Etkinlikte ilk olarak kürsüye çıkan KRK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Karakullukçu KRK Holding olarak faaliyet gösterdikleri her alanda doğaya katkı sağlamayı amaçladıklarını dile getirerek, “Bugün ağaca, yeşile, doğaya gönül vermiş bir kurum olan Sarıyer Belediyesi ile dünyamızın geleceğine katkı sağlamak amacıyla fidan dikim etkinliğinde bir araya geldik. KRK Gönüllüleri ekibimizle 200’ün üzerinde fidan ve ağacı burada toprakla buluşturduk” diye konuştu. Karakullukçu, katkılarından dolayı Sarıyer Belediyesi ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e teşekkür etti.

HER BİR AĞACIN KIYMETİNİ BİLİYORUZ

Çevre konusunda toplumsal duyarlılığın artarak devam etmesi, gelecek nesillere yaşanılabilir, sağlıklı, yeşil ve temiz bir dünya bırakılması için herkese büyük görevler düştüğünü belirten Sarıyer Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Coşkun ise, “Özellikle son günlerde artan doğa tahribatı bizleri endişelendiriyor. Bugün KRK Holding ile birlikte burada 200’ün üzerinde ağaç dikiyoruz. Yani kaybolan her bir ağacın bile önemini biliyor, bunun yerinde daha fazlasını koymaya çalışıyoruz. Tabi bunun sürdürülebilir olması içinde toplumla el ele olunması gerektiğinin de bilincindeyiz” dedi. KRK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Karakullukçu’ya teşekkür belgesi de takdim eden Coşkun, emeği geçenlere teşekkür etti.

SUSUZ BİR YAŞAM DÜŞÜNÜLEMEZ

SAGEM öğrencilerinin okuduğu “Su Meclisi” manifestosunda şu ifadelere yer verildi; “Susuz bir yaşam düşünülemez. Dünyamızın suyu hiç bitmeyecek gibi gelse de evde, sanayide ve tarımda kullanılan su miktarı artıyor ve suyumuz azalıyor. Bizler de tüm canlılar için vazgeçilmez olan suyun değerini anlatmak ve suyu korumak amacıyla yola çıkıyoruz.

Üretiminden elimize ulaşma zamanına kadar yediğimiz yemeğin, giydiğimiz kıyafetin ve kullandığımız tüm malzemelerin her aşamasında su kullanılmaktadır. Dalında büyüyüp evlerimize gelene kadar 1 elma için 70 lt su harcanıyor. Bunun dışında üretiminden tüketimine kadar; 1 A4 kâğıdı için 10 lt, 1 dilim ekmek için 40 lt,1 hamburger için 2400 lt, 1 tişört için 2700 lt, 1 çift deri ayakkabı için ise 8000 lt su kullanılıyor.

Bizler, Su Elçileri olarak diyoruz ki:

  • Okulumuzda, mahallemizde suyu tasarruflu kullanarak yakın çevremize örnek olacağız.
  • Yaşadığımız yeri tanıyacağız, su kaynaklarını öğreneceğiz.
  • Giderek azalan suyu koruyacağız ve tasarruf edeceğiz.
  • İhtiyacımızdan fazla yiyecek ve giyecek tüketmeyerek su tasarrufu sağlayacağız.
  • Sarıyer’in suyuna sahip çıkacağız.
  • Su, gelecek ve yaşamdır. Suyuna sahip çık geleceğini koru!”

Continue Reading

Popüler