Connect with us

Siyaset

Sevim Yalınkılıç: “Üç Tane Büyük Seçim Aldık”

Published

on

blank

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Çetin Ali Aytaç’ın sorularını yanıtladı. Yalınkılıç, “Oyumuzu verdiğimiz zaman, oyumuza sahip çıktığımız zaman başarılı olabileceğimizi herkes görmüş oldu.” diye konuştu.

Yalınkılıç, “Anadolu’dan belediye başkanları, il başkanları, milletvekilleri geldi. Önceki dönem milletvekillerimiz bu süreçte bize destek oldu. Hep bir bütün içinde olarak, birlikte hareket etme anlayışıyla çalışarak tekrarlanan Büyükşehir seçimlerini yeniden kazanmış olduk. 31 Mart seçimleri öncesinde bazı seçmenlerimizde kırgınlık, umutsuzluk vardı. Ancak 31 Mart gecesi herkes yeniden kazanabileceğini inancını içinde yeşertti. Ve onun da sonuçlarını tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçiminde fazlasıyla gördük. Oyumuzu verdiğimiz zaman, oyumuza sahip çıktığımız zaman başarılı olabileceğimizi herkes görmüş oldu. Dolayısıyla da, vatandaşlarımız, Sarıyer ilçemizde dahil olmak üzere tatillere gitmedi. Herkes bir oyun kıymetini anladı.” dedi.

İşte CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ile gerçekleştirdiğimiz röportaj:

– Yaklaşık iki yıldır CHP Sarıyer ilçe başkanısınız. Toplamda bu süreçte üç seçim yaşadınız. Bu süreçte yaşadıklarınızı bizimle paylaşır mısınız?
27 Aralık 2017’de mazbatamızı aldık ve o günden beri görevimizin başındayız. Yaklaşık 18 ay gibi bir zaman geçti. Ve göreve gelmemizle birlikte mahallelere indik. O sırada Cumhurbaşkanlığı seçimleri süreci oldu. Biz, göreve geldiğimizde bu iki seçimi yaşayacağımızı biliyorduk. Ancak seçimlerin zamanında yapılacağını düşünüyorduk. Öncesinde 31 Mart yerel seçimleri, ardından ise Kasım 2019’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri olacaktı. Ancak 11 Nisan 2018’de alınan kararla 24 Haziran 2018’de Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı. Bu süreç bitti. Arkasından hemen 31 Mart seçimlerine hazırlanmaya başladık. Zaten belediye başkanımızla birlikte alanlardaydık. Ve o süreç zarfında adaylıklar belirlendi. Sürekli olarak bir seçim çalışması içinde olduk. Tekrarlanan İBB seçimleri de, üçüncü seçimimiz oldu. Yani bu zamanı kadar ki süreci sadece seçim çalışmalarıyla geçirdik. Ve iki tane büyük seçim aldık. Hatta İBB seçimlerinin tekrarlanmasıyla birlikte üç tane seçim almış, olduk.
“HERKES YENİDEN KAZANABİLECEĞİ İNANCINI İÇİNDE YEŞERTTİ”
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra hepimiz üzüldük. Gönlümüzden geçen, partimizin Cumhurbaşkanı adayının seçimi kazanmasıydı. Maalesef kazanamadık. Akabinde Büyükşehir’i almamız, partimiz adına büyük moral oldu. Biz zaten Şükrü Genç ile Sarıyer’de üçüncü kez seçimi alacağımızdan emindik. Hatta o gece büyükşehiri alacağımızdan da emindik. Başa baş bir mücadele olmasını da bekliyordum. 31 Mart gecesi artık “Sarıyer’i nasıl olsa almışız, büyükşehir seçimlerinin sonucu ne olacak” diye merakla bekliyorduk. Ve o gece seçimi kazandık; ama devamında yaşanan süreç, Sarıyer’de aldığımız seçimin bile mutluluğunu tam olarak yaşatamadı bize. Sonrasında zaten 35 gün boyunca ilçe seçim kurullarında olanları biliyorsunuz. Ben buradan sizin aracılığınızla o süreçte bize destek olan, emek veren tüm herkese teşekkür etmek istiyorum. O çuvallara sahip çıkan, uyumadan nöbet bekleyen herkese gerçekten çok teşekkür ederim. İnanılmaz bir destek gördük. İnsanlarımız, kazandıkları seçime sahip çıkabilme adına inanılmaz bir mücadele verdi. Ve devamında seçimler tekrarlandı. Bu süreçte herkes taşın altına elini koydu ve kazandığımız İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni tekrar kazanabilmek adına inanılmaz bir mücadele içinde oldular. İlçe başkanlığımız ve de yönetimimiz olarak da, bu seçimlere çok organize olmuş bir şekilde hazırlandığımızı belirtmek istiyorum. En ince detayı düşünerek, hata yapma payını minimum seviyeye düşürerek bir çalışma gerçekleştirdik. Anadolu’dan belediye başkanları, il başkanları, milletvekilleri geldi. Önceki dönem milletvekillerimiz bu süreçte bize destek oldu. Hep bir bütün içinde olarak, birlikte hareket etme anlayışıyla çalışarak tekrarlanan Büyükşehir seçimlerini yeniden kazanmış olduk. 31 Mart seçimleri öncesinde bazı seçmenlerimizde kırgınlık, umutsuzluk vardı. Ancak 31 Mart gecesi herkes yeniden kazanabileceğini inancını içinde yeşertti. Ve onun da sonuçlarını tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçiminde fazlasıyla gördük. Yani ilçe başkanlığımızın bu dönemini özetlersek; sadece seçimlerle geçen bir süreç olduğunu söyleyebilirim. Yapmak istediğimiz bazı çalışmalarımız var, bunları da, önümüzdeki günlerde gerçekleştirmek istiyoruz.

blank

– 31 Mart İstanbul seçimlerinde yaşanan olayların, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de tekrar edeceğini söyleyebilir misiniz? Yani burun farkıyla seçimi kazanırsanız, yine böyle bir iptal durumuyla karşı karşıya kalınır mı?
Ben artık böyle bir şeyin olacağını düşünmüyorum. Halkımız oyuna çok güzel bir şekilde sahip çıktı. Yapılan haksız bir uygulama, kimsenin vicdanında karşılık görmüyor. Bunu da, hepimiz gördük. Tabi ki, böyle düşünmesem de sandıklarımıza yine sıkı sıkıya sahip çıkacağız. Her zaman hakkımız olanı almak için mücadele etmeye devam edeceğiz.
– 16 Nisan referandumundan ve de 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra CHP ve muhalefet seçmeninde bir umutsuzluk oluşmaya başlamıştı. 31 Mart seçimlerinde de muhalefetin azınlık da olsa bir kısmı sandığa gitmedi. Ancak 23 Haziran tekrar seçimlerinde durum tam tersine döndü. Umutsuzluğun bu anlamda genel olarak kırıldığını düşünüyor musunuz?
Bu umutsuzluk tamamen kırılmıştır. Oyumuzu verdiğimiz zaman, oyumuza sahip çıktığımız zaman başarılı olabileceğimizi herkes görmüş oldu. Dolayısıyla da, vatandaşlarımız, Sarıyer ilçemizde dahil olmak üzere tatillere gitmedi. Herkes bir oyun kıymetini anladı. Biz, partililerimizle, sandık görevlilerimizle bir oy farkı ile seçimin kazanılabileceğini, bir oyun öneminin ne kadar fazla olduğunu konuştuk, anlattık. Bir oyun önemi de, bu seçimde ortaya çıktı. Daha öncesinde görüştüğüm ve bir oydan bir şey olmaz diyen apolitik insanların bile 23 Haziran seçimlerinde mücadele ettiğini gördüm. Sandığa gidip oylarını attıklarına şahit oldum. Aynı şekilde ilçemiz olarak, insanların tatile gitmemeleri konusunda da çalışmalarımız oldu. Herkes artık bir oyla seçim kazanılabileceğine bu süreçte inanmış oldu.
– “Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim kaybetmez” algısının bu seçimle kırıldığını söyleyebilir misiniz?
Öncelikle, bu bir yerel seçimdir. Ancak oyumuzla nelerin değişebileceğini tüm halkımızın gördüğüne inanıyorum.
– “İstanbul’u alan Türkiye’yi alır” düşüncesine katılıyor musunuz?
İstanbul, 16 Milyon insanın yaşadığı çok büyük bir şehirdir. Avrupa’nın birçok ülkesinden nüfus ve ekonomik olarak daha büyük bir yerdir. Dolayısıyla, İstanbul çok önemlidir. Biz her zaman iktidarın yerelden başladığını söyledik. Yerel yönetimlerdeki başarınız, sizi genel seçimlerde iktidara götürür. Seçim çalışmalarımızı yaparken, Cumhuriyet Halk Partisi’nin yerelde vatandaşlarımıza sunduğu önemli hizmetleri anlattık. Belediyelerimizin bu başarılarının, partimizin programı doğrultusunda gerçekleştiğini söyledik. Ve İstanbul’da da, bizim herkese dokunan, ötekileştirmeyen sosyal bir belediyecilik anlayışımızla ve kazandığımız diğer Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Hatay gibi büyükşehirlerimizdeki çalışmalarımızla birlikte iktidarın geleceğini düşünüyorum. Çünkü vatandaşımız bize güvendi. Bizler de, o güveni asla boşa çıkarmayacağız.
– 31 Mart seçimleri öncesinde bazı yerel basın organlarında sizin ve de Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in hakkında birçok spekülasyon yaratan haberler yapıldı. Bu haberlerin rakip partiler tarafından mı yaptırıldığını düşünüyorsunuz?
Hiç araştırılmadan, soruşturulmadan, başka siyasi partilere hizmet eden bir anlayışla bizleri yıpratmaya çalıştılar. Ama bunun böyle olmadığı, yapılan haberlerin gerçekleri yansıtmadığı halk nezdinde de biliniyordu. Zaten böyle bir siyasetin karşılığı da yoktur. 31 Mart günü de tüm vatandaşlarımız sandıktan gereken cevabı vermiştir.
– Buradan devam ederek, seçimler öncesinde DSP’nin de afişlerini sizin söktürdüğünüz iddia edildi. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?
Bu, tamamıyla yalan yanlış bir propagandadır. Bizi yıpratmaya yönelik yapılmıştır. Aynı bazı yerel gazeteler, bunu yanlı bir şekilde gündeme getirmiştir. Bunlar, bizim Cumhuriyet Halk Partili olarak yapacağımız işler değildir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak kişisel hak ve özgürlüklere sahip çıktığımız gibi, partiler arası nezakete de çok dikkat ederiz. Kimsenin hakkını, hukukunu gasp edecek bir davranışımız da olmamıştır. Bu işler planlı, programlı yapılmıştır. Yani bazı partilerin, bizim kendi tabanımızı bu yapılanlarla başka partilere çekme çalışmalarından başka bir şey değildir. Bu yapılanların da doğru olmadığını herkes görmüş oldu. Yalan yanlış haberlerin zaten hiçbir zaman karşılığı olmaz, olmadı da… Bunu da öğrenmiş olmaları gerekir. Siyaset adına da doğru yapılan işler değildir.
– Meclis üyeliğinde ön seçimin yapılacağını söylemiştiniz. Akabinde bununla ilgili bir yazı geldiği söylendi. Ancak daha sonrasında hiçbir gerekçe açıklanmadan, meclis üyeliğinde ön seçim veya temayül yoklaması yapılmadı. Bunun sebebi nedir? Örgütte bir kırılma yaşattığını düşünüyor musunuz?
Genel Merkezin kararıyla bazı illerde ve ilçelerde temayül yoklaması yapıldı. Sarıyer için il başkanlığımıza bu konuda temayül yoklamasının olması için görüş bildirdik ancak bu yazı İstanbul için geçerli olmadı ve İl başkanlığımızdan bu konuda bize bir karar yazısı gelmedi. Meclis üyeliği listesine gelince ise ben örgütü kapsayan bir listeden oluştuğuna inanıyorum. Sarıyer’deki tüm yapıları gözeten bir meclis listesi ortaya çıkarılmıştır. Tabi ki, herkes kendisini listede görmek ister. Zaten partimizde aday olan herkes bu vasıflara sahip kişilerdir. Ama zaten listeye yazılacak sayı ile aday adaylığı başvurusu yapanların sayısı bellidir. Ona göre bir meclis listesi yapılmıştır. Elbet bir kırılma da yaşanmıştır. Ancak ben bunun üstesinden geldiğimize de inanıyorum

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Adıgüzel ailesinin acı günü

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi’nin eski meclis üyesi, CHP Sarıyer önceki dönem ilçe başkan yardımcısı İlyas Adıgüzel’in ağabeyi Rıza Adıgüzel hayatını kaybetti.

CHP Sarıyer önceki dönem ilçe başkan yardımcısı İlyas Adıgüzel’in ağabeyi, 1989-1994 döneminde Sarıyer Belediyesi ve İBB SHP Meclis Üyesi olan Rıza Adıgüzel, bir süredir mücadele ettiği kansere yenik düştü ve 63 yaşında hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden Rıza Adıgüzel’in cenazesi, bugün (5 Ekim 2022 Çarşamba) saat 13:00’te Okmeydanı Cemevi’nden kaldırılacak ve Aşiyan Mezarlığı’na defnedilecektir.

Sarıyer Son Baskı gazetesi olarak, hayatını kaybeden Rıza Adıgüzel’e Allah’tan rahmet, tüm Adıgüzel ailesine ve sevenlerine ise baş sağlığı dileriz.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de 19 Eylül Gaziler Günü kutlandı

Published

on

blank

19 Eylül Gaziler Günü, Sarıyer Atatürk Anıtı önüne çelenk bırakarak kutlandı. Törenin ardından gaziler, Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile çay içerek sohbet etti.

Destansı mücadelelerden biri olan Sakarya Meydan Muharebesi sonrasında, 19 Eylül 1921’de, Gazi Meclisimiz tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi”lik unvanı ve “Mareşallik” rütbesi verilmiş ve bu tarihe atfen her yıl, 19 Eylül Gaziler Günü olarak kutlanmıştır. Bu anlamlı günde de, Sarıyer Atatürk Anıtı önünde her yıl olduğu gibi bu yıl da tören düzenlendi. Törene, başta Sarıyerli gaziler olmak üzere, Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı Mustafa Yazıcı, siyasi partilerin temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katılım sağladı.

blank

ADD SARIYER’DEN MESAJ

19 Eylül Gaziler Günü olması sebebiyle günün anlam ve önemine vurgu yaparak paylaşımda bulunan Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi, Mustafa Kemal’in 19 Eylül 1921 günü Sakarya Meydan Savaşı’nda yaralandığı günü Gaziler Günü olarak anıyoruz. Tüm Gazilerin gününü kutlarız.” ifadelerine yer verdi. Saygı duruşuyla başlayan ve  İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törenin ardından gaziler, Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ile çay içerek sohbet ettiler.

blank

Continue Reading

Genel

Sarıyer’e Almanya’dan kardeş ziyaret

Published

on

blank

Sarıyer Beledyesi’nin yaklaşık dokuz yıl önce kardeş şehir protokolü imzaladığı Almanya Aachen’ın Belediye Başkanı Sibylle Keupen ve beraberindeki heyet Sarıyer’i ziyaret etti. Belediye Başkanı Şükrü Genç’in ev sahipliğinde bir dizi ziyarette bulunan misafirler, 17 Ağustos depreminin ardından Aachen halkının topladığı yardımlar ile Sarıyer’de ilk yardım eğitimi verilen 100 kadına afet çantası dağıttı.

Sarıyer’in kardeş şehri Almanya Aachen Belediye Başkanı Sibylle Keupen ve beraberindeki heyet hem ilçemizi yakından tanımak hem de yapılan çalışmaları yerinde incelemek için Sarıyer’e geldi. Aralarında; Aachen Merkez Belediyesi Başkanı Achim Ferrari, Aachen Belediye Başkan Yardımcısı Hilde Scheidt, Aachen Belediyesi İdari Bölüm Amiri Dana Duikers, Eurotürk Alman – Türk Toplumu Derneği Başkanı ReinerBertrand ve yönetimi ile Aachen – Sarıyer Kardeş Şehir Derneği(ASPA) Derneği Başkanı Nurhan Karacak ve yönetiminin de bulunduğu heyet Sarıyer’in farklı mahallelerini ziyaret ederek özelikle eğitim ve kadınlara yönelik yapılan çalışmaları yerinde inceledi.Ziyarette, Aachen halkının afet durumlarında kullanılması için topladığı yardım ile ilçede yaşayan ve ilkyardım eğitimi verilen 100 kadına afet çantası dağıtıldı. BKSM’de düzenlenen törende konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “İki yerel yönetim Sarıyer ile Aachen’ın arasında kurulan dostluk köprüsünün temelleri “önce yaşam” ilkesine olan inancın üstünde yükselmeye devam edecektir” dedi.

KADINLARDAN EL EMEĞİ HEDİYELER

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in ağırladığı konukların ilk durağı Sarıyer Akademi oldu. Burada kurum koordinatörü Sami Görey’den verilen eğitim hakkında bilgi alan heyet, ders gören öğrencileri sınıflarında ziyaret etti. Misafirlerin ikinci durağı ise Zekeriyaköy ve Gümüşdere’ydi. Sarıyer ve Çevresi Girişimci Kadın Kooperatifi, Sarıyer Tarım Kooperatifi, Zekeriyaköy Kurs Merkezi ve Gümüşdere’de seraları ziyaret eden Keupen ve ekibi yoğun bir ilgiyle karşılandı. Kadınlar Keupen’e kendi ürettikleri tarhana ve el emeği ürünleri hediye etti. Buradan rotayı Rumeli Kavağı’na çeviren heyet beş yaşından beri balıkçılık yapan Necla Yazıcı ve midyecilik yapan Filiz Tanka’nın misafiri oldu. Rumeli Feneri’nde meramet (ağ tamiri) yapan Nimet Demir ile de görüştükten sonra Kuş Gözlem Evi’ni ziyaret etti. Gün BKSM’de kadınlara afet çantası dağıtılmasının ardından son buldu.

AACHEN HALKINDAN 100 KADINA AFET ÇANTASI

Törende konuşan Eurotürk Başkanı Reiner Bertrand, “ Her şey Ağustos 1999’da başladı. Korkunç bir deprem 20.000 kişinin ölümüne sebep oldu. Çok daha fazla insan yaralandı ve çok fazla bin yerle bir oldu. Bir gecede hayatlar yok oldu. Şanslıyız ki, bu duruma düşen insanların acısı Avrupa’da, Almanya’da ve Aachen’da duyuldu. Kuzey Ren-Vestfalya’nın o zamanki Aachen’lı Başbakanı Armin Laschet, Aachen’da okumuş olan büyük işadamı Kemal Şahin, o zamanın Türkiye Fahri Konsolosu Hans-Josef Thouet ve derneğim Eurotürk bir araya gelip bağış kampanyası başlattı. Bu parayla Çorlu’ya yakın olan Velimeşe’de 12 ailelik bir apartman inşa ettik. Bu şekilde bu kampanya tamamlanmış oldu.Sonradan giderler veya tamir işleri olması ihtimalini gözeterek arta kalan 17bin Euro’yu elimizde tuttuk. Şanslıyız ki, bu parayı kullanmamız gerekmedi ve başka bir kullanım alanı aramaya başladık. Bu süre zarfında kurulmuş olan Aachen-Sarıyer kardeş şehir ilişkimiz bunu için uygun olabilirdi. Önerilerden ikisi çok hoşumuza gitmişti. Bir seçenekte 5000 Euro değerinde 100 tane deprem-ilk yardım çantası sağlama durumu vardı. Bu çantalar sel, yangın, ve deprem gibi tehlikelerle başa çıkmak için verilen bir kursu tamamlayan kadınlara armağan edilecekti” dedi. Konuşmanın ardından heyet 17 bin Euro’luk  temsili çeki Sarıyer Belediye Bakanı Şükrü Genç’e teslim etti.

ÖNCE YAŞAM

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Kardeş kentimiz Aachen Belediye Başkanı Sayın Sibylle Keupen ve değerli Aachen heyetinin ilçemize yaptığı ziyaret dolayısıyla düzenlediğimiz davete hoş geldiniz” diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü; “Önce Siyaset, önce kimlik, önce inanç ya da dil gibi farklılık çağrıştırabilecek kavramlar yerine her alanda “önce yaşam” diyen yönetimlere ihtiyaç var. İşte bu noktada da birebir yaşamın içerisinde olan yerel yönetimler yadsınamaz güce sahiptir.İki yerel yönetim Sarıyer ile Aachen’ın arasında kurulan dostluk köprüsünün temelleri “önce yaşam” a olan inancın üstünde yükselmeye devam edecektir. Sayın Başkan ve ekibinin yerel yönetime bakış açısına baktığınızda Sarıyer’de uzun yıllardır uyguladığımız yerel yönetim anlayışına çok benzer ilkelere dayandığını görüyoruz.

YENİ İŞ BİRLİKLERİNİN BAŞLANGICI

Yaşamın içerisinde mutluluk kadar acılar, yaşanan felaketler var. 1999 Marmara depreminden etkilenerek, hem bir önlem hem de farkındalık oluşturmak adına kardeş kent Sarıyer’e destek gönderen bütün Aachen halkına şahsım ve Sarıyerliler adına çok teşekkür ediyorum. Afet eğitimi almış kadınlarımıza dağıtılacak afet çantası, ilçe öğrencilerimiz için de hazırlanarak yıl içerisinde verilecek eğitimler sonrasında kendilerine dağıtılacak. Sayın Başkanın ve heyetinin gerçekleştirdiği bu ziyaret yeni iş birliklerimiz için başlangıç olacaktır. Sarıyer ve Aachen’ın kardeş kent olması, çalışmaların yürütülmesi ve bu ziyaretin gerçekleşmesinde emeği geçen Eurotürk Başkanı Sevgili Reiner ve yönetimi ile Aachen – Sarıyer Kardeş Şehir Derneği Başkanı sevgili Nurhan’a ve yönetimine teşekkür ediyorum.”

BU ZİYARETLER DÜNAYAYI BİRBİRİNE BAĞLIYOR

Aachen Belediye Başkanı Sibylle Keupen ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Son yıllarda, şehirlerimiz arasındaki bu güçlü ve sıcak bağların gelişmesine önemli katkı sağladınız. Dünyayı birbirine bağlayan tam da insanlar arasındaki bu doğrudan temaslardır. Bunu sürdürmek ve güçlendirmek, bu sıkıntılı zamanlarda her zamankinden daha önemlidir. Bizim kardeş şehir olmamız da böyle başladı.Euroturk Şükrü Genç’i Aachen’e davet etti. Kardeş şehri fikri kıvılcımlandı ve giderek netleşti: Şükrü Genç ve Sarıyer’in Aachen’ın Türkiye’ye bağlantısı olması gerekiyordu. 19 Şubat 2013 tarihinde, Aachen Kardeş Şehir derneğinin açılış toplantısı gerçekleşti. Ve 22 Haziran 2013’te, kardeş şehir ilişkisi resmi olarak Aachen’in tarihi belediye binasının taç giyme salonunda başlatıldı. Aynı şekilde Sarıyer’de Tarabya Oteli’nde çok sayıda Aachen’linin de katıldığı bir kuruluş töreni ve kutlaması düzenlendi. Ardından Aachen ve Sarıyer’de çok sayıda karşılaşma yaşandı. Aachen ve Sarıyer’deki üniversiteler arası değişim, okullar arası bağlantılar, vatandaşların karşılıklı ziyaretleri, öğrenci değişimi… Sonra maalesef Covid-19 geldi.

PROJELERİNİZ İLHAM VERİCİ

Bugün Sarıyer ve Aachen şehirlerimiz arasındaki iyi ilişkileri tekrardan başlatıyoruz. Kardeş şehir ilişkimizin 10. yıl dönümünü planlamaktan mutluluk duyduğumuz bu davet için çok teşekkür ederiz. Özellikle kültür, iş ve bilim alanlarından insanları bir araya getirerek şehirlerimizin ve ülkelerimizin geleceği için ortak fikirler üretmek benim için çok önemli. Böylece toprağa ekilen ve şimdi güçlü bir bitkiye dönüşen tohum meyve vermeye ve Avrupa’ya barış getirmeye devam ediyor. Sevgili Şükrü Genç, bugün sizlerle yapabildiğim görüşmeler bende büyük bir beklenti uyandırdı. Şehrinizde bugün ziyaret etmeme ve bilgi almama izin verilen projeler çok ilham vericiydi ve bunun için çok teşekkür ederim. Bunlar arasında daha sonraki temaslarımız için birçok yeni başlangıç ​​noktası olduğundan eminim.”

SİBYLLE KEUPEN KİMDİR?

Uzun yıllar Aachen’de kadın çalışmaları, oyuncu, tiyatro öğretmenliği yaptı. 1997’de gençlik sanat okulunu kurdu. Burada kültürel eğitimde yenilikçi kavram ve projelerin geliştirilmesinden, yaygınlaştırılmasından sorumluydu. Aachen piskoposluğunda çocuk koruma çalışmaları alanında danışmanlık yaptı. 2020 yerel seçimlerinde Bündnis 90/DieGrünen partisi tarafından belediye başkanlığına aday gösterildi. 27 Eylül 2020’deki ikinci tur seçimlerinde partisiz aday olarak oyların %67,37’sini alarak belediye başkanlığına seçildi. Keupen, Aachen şehri tarihinde bu pozisyona seçilen ilk kadın ve federal meclis üyesiydi unvanını taşıyor.

Continue Reading

Popüler

blank