Connect with us

Siyaset

SON REFERANDUM ANKETİ AÇIKLANDI: HAYIR, EVETTEN GÜÇLÜ!

Published

on

blank

58 ilde yapılan referandum anketine göre AKP tabanında da ‘evet’ demeyecek ciddi bir kitle olduğu, sonucu katılımın belirleyeceği belirtildi.

Başkanlık referandumu için son iki aylık sürece girilirken, anketler evet ve hayır seçeneklerinin birbirine yakın oranlarda seyrettiğini, hayırın az farkla önde olduğunu ancak henüz iki seçeneğin de garanti olamadığını gösteriyor. Amerikalı bir kuruluşun son anketi de bunu doğruladı. Şubat ayında yapılan bu ankette, hayır oyları evetleri 4 puan geçti. Hayır yüzde 52.1, evet ise yüzde 47.8 çıktı.

Referandum için siyasilerin de sahaya inip kampanyanın resmen başlamasıyla evet ve hayır arasında nefes nefese bir yarış yaşanmaya başladı. ABD’li kuruluşun son anketi de, Türkiye’de yapılan anketler gibi, hayır seçeneğinin bir miktar önde olduğunu gösterdi. ABD’li kuruluşun anketi şubat ayı başında yapıldı. Yüzde 1.97’li yanılma payı olduğu ifade edilen anket 58 ilde gerçekleştirildi.

KARARSIZLAR DAĞITILMADAN

Anketten, kararsızların oranlara göre dağıtılmaması durumunda, hayır oyları evet oylarından yüzde 2.5 oranında fazla çıktı. Ankete katılanların yüzde 38.29’u hayır derken, yüzde 35.90’ı ise eveti tercih etti. Yüzde 10.29 “bilmiyorum” diyerek kararsız olduğunu belirtirken, yüzde 15.52’si ise sandığa gitmeyeceğini net olarak ifade etti.

KARARSIZLAR DAĞITILDIKTAN SONRA

Ankette sandığa gitmeyeceğini net olarak ifade edenler kapsam dışı bırakılıp, yüzde 10 dolayındaki kararsızlar dağıtılarak yapılan hesaplama, hayır oylarının evet oylarını yaklaşık yüzde 4.5 oranında geçtiğini gösterdi. Kararsızlar dağıtılınca hayır oyları yüzde 52.18, evet oyları ise yüzde 47.81 olarak hesaplandı.

Anketle partili seçmenler arasında hayır ve evet seçeneklerinin oranları da ölçüldü. Anket, hayır seçeneğinin AKP dışındaki tüm partilerin seçmenleri arasında daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Evet seçeneğinin önde çıktığı tek parti AKP oldu. Buna göre AKP seçmenlerinin yüzde 72.80’i evet, yüzde 11.23’ü hayır derken, yüzde 11.91’i kararsız olduğunu belirtti. AKP’li seçmenlerin yüzde 4.07’si ise oy kullanmayacağını ifade etti.

AKP seçmeni arasında yüzde 11’ler düzeyinde hayırcı çıkarken, CHP seçmeni içinde evet diyenlerin oranı yüzde 2.24 gibi çok düşük bir oranda kaldı. CHP’lilerin yüzde 85.61’i hayır derken, yüzde 7.29’u kararsız olduğunu, yüzde 4.86’sı ise sandığa gitmeyeceğini belirtti.

HDP’DE VE MHP’DE ORANLAR

HDP’de hayır oranı yüzde 68.78 olarak çıkarken, evetçilerin oranı ise yüzde 4.07’de kaldı. HDP’lilerin yüzde 16.29’u kararsız olduğunu, yüzde 10.86’sı ise sandığa gitmeyeceğini kaydetti.

Parti yönetiminin AKP ile başkanlık ortaklığı yapmasına karşın tabanının hayırcı tavrı nedeniyle en çok tartışılan parti MHP. Amerikalıların anketi de MHP’deki bu tabloyu doğruladı. Anket, MHP seçmeninin yüzde 59.52’sinin hayır derken, yalnızca yüzde 23.41’inin evet dediğini ortaya koydu. Kararsız MHP’lilerin oranı yüzde 10.32, sandığa gitmeyecek MHP’lilerin oranı ise yüzde 6.75 olarak ölçüldü.

Parlamento dışı partilere oy veren seçmenler arasında da hayır oyları evet oylarının üzerinde çıktı. Bu parti seçmenlerinin yüzde 33.96’sı hayır, yüzde 26.42’si evet derken, yüzde 24.53’ü kararsız, yüzde 15.09’unun da oy kullanmayacağı hesaplandı.

KARARSIZLARIN KARARI

Anket, kararsız seçmenlerin hangi seçeneğe daha yakın durduklarını da araştırdı. Buna göre kararsızların yüzde 39.37’si hayıra, yüzde 26.77’si ise evete yakın olduğunu belirtti. Anket kararsızların yüzde 33.86’sının ise her iki seçeneğe de eşit uzaklıkta olduğu sonucunu verdi. Anket, kararsız AKP seçmenlerinin evete daha yakın olduğu, AKP dışındaki tüm partilerin kararsız seçmenlerinin hayıra daha yakın olduğu sonucunu verdi. AKP’li kararsızların yüzde 41.46’sı evete yakın, yüzde 26.83’ü hayıra yakın olarak ölçüldü. CHP’li kararsızların yüzde 58.97’si hayıra, yüzde 10.26’sı evete, HDP’li kararsızların yüzde 63.89’u hayıra, yüzde 5.56’sı evete, MHP’li kararsızların yüzde 42.31’i hayıra, yüzde 19.23’ünün ise evete yakın olduğu belirlendi. Diğer partilere oy veren kararsız seçmenin yüzde 23.08’i hayıra, yüzde 15.38’i ise evete yakın olduğunu ifade etti.

SANDIĞA GİTMEYECEK OLANLAR

Ankette sandığa gitmeyeceğini belirtenlere gitmeleri halinde hangi yönde oy kullanacakları da soruldu. Bu soruya yanıt veren AKP’lilerin yüzde 38.10’u hayır, yüzde 21.43’ü evet, CHP’lilerin yüzde 53.85’i hayır, yüzde 11.54’ü evet, HDP’lilerin yüzde 66.67’si hayır, yüzde 8.33’ü evet, MHP’lilerin ise yüzde 41.18’i hayır, yüzde 23.53’ü evet seçeneğine oy vereceklerini belirtti.

VE BEKLENTİLER

Anketle referandumda hayır ya da evet oyu vereceklerin hangi seçeneğin kazanacağına ilişkin tahmin ve algıları da ölçüldü. Hayır oyu kullanacaklar arasında evet sonucu çıkacak algısına sahip olanların daha yüksek olduğu belirlendi. Buna göre evetçilerin yüzde 77.99’u evet çıkacağını belirtirken, hayır çıkacağını düşünen evetçi oranı yüzde 4.97’de kaldı. 16 Nisan’da hayır oyu kullanacaklar arasında ise evet çıkacağını düşünenlerin oranı yüzde 16.19 çıktı. Hayırcı olup hayır çıkacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 71.11 oldu.

blank

MHP’LİLERİN ÜÇTE İKİSİ, AKP’LİLERİN DÖRTTE BİRİ

Ankette sonuç ve önerilere de yer verilerek referanduma ilişkin seçmen davranışları konusunda bazı noktaların altı çizildi. Anket kuruluşunun değerlendirmeleri şöyle:

“Araştırma bulguları evet ve hayır oylarının çok yakın olduğunu göstermektedir. Referanduma katılımın yüzde 85’e yakın bir oranda olacağı öngörülmektedir. Referandumdan evet çıkacağı algısı, hayır oyu verecek bir kesimin sandığa gitme isteğini azaltmaktadır. Sandığa gidecek CHP ve HDP seçmenlerinin çok büyük bir bölümü hayır oyu kullanacaktır. MHP seçmenlerinin yaklaşık üçte ikisi hayır oyu kullanacağını söylerken, AKP seçmeninin yaklaşık yüzde 25’lik bölümü kararsızdır ya da hayır oyu vereceğini söylemektedir.”

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Gelecek Partisi Sarıyer’den yüz güldüren destek

Published

on

blank

Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığı, Sarıyer genelindeki ihtiyaç sahibi 500 öğrencinin yüzünü güldürüyor. Bu kapsamda İlçe Başkanı Erhan Vergili öncülüğünde, öğrencilere okul çantası ve kırtasiye malzemeleri dağıtımı yapılıyor.

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasına 1 aydan kısa bir süre kala Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığı’ndan Sarıyerli aileleri ve öğrencileri mutlu eden bir proje daha geldi.

Sosyal medya hesapları üzerinden duyurular yapan Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Teşkilatı, İlçe Başkanlığını arayarak isimlerini yazdıran vatandaşlara siyasi parti üyeliği ve düşünce farkı gözetmeksizin çanta ve kırtasiye malzemeleri yardımı yapıyor.

Daha sonra İlçe Başkanlığında aileleri ve çocukları misafir eden Başkan Erhan Vergili, hem vatandaşların sorunlarını dinliyor, hem de miniklere hediyelerini takdim ediyor. Vergili daha sonra kendisiyle birebir görüşmek isteyenleri de makam odasında ağırlıyor.

Çocuklarla da yakından ilgilenen Başkan Erhan Vergili, miniklerle uzun uzun sohbet ederken, oyunlar oynadı.

Fotoğraf çekimi için makam masasının üstüne oturmak isteyen çocukları kırmayan Vergili, “Bu masalar, koltuklar bizlerin değil, yavrularımızındır. Bizler onların geleceği için mücadele veriyoruz” diye konuştu.

Continue Reading

Genel

Mehmet Deniz’den istifa açıklaması

Published

on

blank

Memleket Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı Mehmet Deniz, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Yaklaşık 7 yıl CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı görevini yürüten, daha sonra Muharrem İnce’nin CHP’den ayrılarak kurduğu Memleket Partisi’nde siyasi hayatına devam eden ve İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Mehmet Deniz, yaptığı yazılı açıklama ile partisinden istifa ettiğini duyurdu.

İşte Mehmet Deniz’in istifa açıklaması:

Değerli arkadaşlarım ;

Bizler genel başkan sayın Muharem İnce önderliğinde Memleket partisini ;
Ülkemizde bir çok alanda uygulanan
bazı antidemokratik şartların burada yaşanmayacağı vaadi, yeni bir anlayış,yeni bir çıkış yol arayışı,yeni bir umut yaratmak amacıyla ve de şevkle heyecanla kurduk. Bende İstanbul İl Başkanlığı kurucu üyesi olarak görev aldım.

Tüzüğümüzde hiç bir partide olmayan, Cumhurbaşkani adayının üyelerle seçilmesi, fermuar sistemi, 1.derece yakınların aynı kurullarda görev almaması,adayların daha az delege ile aday olabilmesi gibi demokratik maddeler koyduk.
“Parti içinde demokrasiyi yaşatamayanlar Ülkeye demokrasi getiremez.”dedik.
Bu konu ile ilgili partiler yasasını değişmesi için TBMM önerge verdik.
Kendimizi tanımlarken ATATÜRÇÜ CUMHURİYETÇİ VE DEMOKRAT Olarak tanımladık.
Eğer burada demokrasi zedelersek ki zedelenmiştir, Atatürkçülük te Cumhuriyetcilikte zedelenir.
Eğer demokrasiyi bugün olağanüstü şartlar vardiye askıya alırsanız, siz bugünkü devletin yönetim şekline Cumhurbaşkanlığının Kanun hükmünde kararnamelerine (,KHK) karşı söyledikleriniz boşa çıkar.
KHK Mantığı ile parti yönetmeye kalkarsanız, partiiçi demokrasiyi askıya alırsınız;
Sadece bununla kalmaz ayrıca;
Bilimi,
Aydınlanmayı,
Özgürlüğü,
Üretimi,
Hakça paylaşımı da kaldırmış olursunuz.

“PARTİDE DEMOKRASİ TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ” diyen de biz olduk.

İstifa onurlu ve tek taraflı bir davranıştır, yeterki gerçek nedenlere,haklı sebeplere dayansın, gerekçe belirterek ayrılmak ,ayrılmış olduğunuz kurumu eleştirmek değil, kötülemek değil bilakis anlayana demokratik yolda kuruma katkı sunmaktır.
En azından başkaları farklı düşünsede ben öyle olduğuna inanıyorum.
Yapılan kurultayda hiç bir yere aday olmadım. Çünkü bulunduğum makam benim için yeterli ve önemli bir makam idi. ( koltuk bulamadı da ayrıldı diye klasik eleştiri yapacaklar için yazdım bu cümleyi)

Buraya gelirken hiçbir menfaat beklemediğim gibi, ayrılırken de hiç bir yerden veya hiç bir partiden,kişiden, beklentim olmayarak ayrılıyorum.
Yukarıda birtirtmiş olduğum nedenlerle,
Memleket partisinin İstanbul il başkan vekilliğinden,İl yönetim kurulundan ve parti üyeliğinden ayrılıyorum.

1 yıldan fazla birlikte çalışmış olduğumuz Memleket partili arkadaşlarıma başarılar dilerim .
Saygılarımla

Continue Reading

Genel

Başkan Genç Sarıyer’de farkı açtı! AKP ise iyice eridi

Published

on

blank

AREA Araştırma Şirketi’nin CHP İstanbul İl Başkanlığı adına Sarıyer’de yaptığı performans araştırmasında; Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer’de farkı iyice açtı. İstanbul’daki başarılı ilçe belediye başkanları sıralamasında da zirvede çıkan Şükrü Genç’in Sarıyer’deki tanınırlık oranı ise yüzde 90,5 olarak ölçüldü.

CHP İstanbul İl Başkanlığı, İstanbul’un ilçelerinde CHP’li ilçe belediye başkanlarının ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun performansı ile ilgili anket çalışması yaptırdı. Sarıyer genelinde 22 Ocak – 4 Şubat 2022 tarihleri arasında 18 yaş ve üzeri 1.070 kişi ile görüşülerek, Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin performansını ve seçmen eğilimleri ölçüldü. Bu Pazar yerel seçim olsa Sarıyer Belediyesi’nde 2019 Sarıyer Belediye Başkanlığı seçimi resmi sonuçlarına oranla; AK Parti’nin oyunun yüzde 11 oranında düştüğü görülüyor.  Yine bu Pazar seçim olsa Sarıyer’de Şükrü Genç’in 2019’daki farkı daha da arttırdığı görülüyor.

Bu pazar bir yerel seçim olsa mevcut SARIYER Belediye Başkanı Şükrü GENÇ’e oy vereceğini belirtenlerin toplam oranı yüzde 53,2 çıktı. Genel itibariyle Sarıyer Belediyesi’nin hizmetlerinden memnun olanların toplam oranı ise yüzde 51,3 oldu.

ŞÜKRÜ GENÇ İSTANBUL’DA ZİRVEDE

Araştırmada Sarıyerlilere “İstanbul’un 39 ilçe belediye başkanını düşündüğünüzde en başarılı bulduğunuz hangisidir?” sorusu da soruldu. Verilen cevaplara göre Şükrü Genç açık ara zirvede yer aldı.

İstanbul’un 39 ilçe belediye başkanı en başarılı ilk 3;

SARIYER-Şükrü GENÇ %24,8

ESENLER-Mehmet Tevfik GÖKSU %5,9

BEŞİKTAŞ-Rıza AKPOLAT %5,7

Continue Reading

Popüler

blank