Connect with us

Siyaset

UZAN’A GENÇ PARTİ İÇİN İYİ HABER

Published

on

blank

Anayasa Mahkemesi, Genç Parti’nin büyük kongresini zamanında yapmağı gerekçesiyle dağılmasını isteyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının talebini, partini siyasi ve hukuki varlığını devam ettirme yönünde bir irade ortaya koyduğu gerekçesiyle reddetti.

Anayasa Mahkemesi’nin siyasi partilere ilişkin kararları Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, son büyük kongresini 12 Mayıs 2007 tarihinde yapan Anayasa Mahkemesi’nin ihtar vermesine rağmen büyük kongresini yenilemeyen Genç Parti’nin hukuki varlığının sona erdiğinin tespit edilmesini istedi. Anayasa Mahkemesi, Başsavcılığın talebini parti yetkililerine ileterek, savunmalarını istedi. Parti yönetimi ise Anayasa Mahkemesi’ne sunduğu savunmada, partinin genel başkanının hala Cem Cengiz Uzan olduğunu belirtilerek, “Türkiye’de 2003 yılından beri süregelen hukuka aykırı uygulamalar, yargının siyasi iktidarın görüşü doğrultusunda hareket etmesi, Cem Cengiz Uzan ve ailesine yönelik hukuki linç girişimleri nedeniyle Türkiye’deki hukuk tutulması sürecinin sona ermesine kadar geçici olarak yurt dışında Fransa’da ikamet etmektedir. Bu konuda Fransa’da oturma izni resmi olarak bulunmaktadır.” denildi.

TALEP REDDEDİLDİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Genç Parti’nin büyük kongresini üst üste iki kez gerçekleştirmediği için partinin hukuki varlığının sona erdirilmesini talep etmişti. Ancak Anayasa Mahkemesi, partinin büyük kongresini geç de olsa yapmasını gerekçe göstererek talebi reddetti.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

DSP’nin Sarıyer Belediye Başkan Adayı Alaaddin Pınarbaşı

Published

on

blank

Demokratik Sol Parti’nin Sarıyer Belediye Başkan Adayı, partinin mevcut ilçe başkanı Alaaddin Pınarbaşı oldu.

31 Mart 2024 yerel seçimleri öncesinde DSP’nin Sarıyer Belediye Başkan Adayı belli oldu. 5 yıldır DSP’nin Sarıyer İlçe Başkanlığı görevini yürüten Alaaddin Pınarbaşı, DSP Sarıyer Belediye Başkan Adayı oldu. Pınarbaşı, “Sarıyer’e hizmet için yola çıktık. Sarıyer için çalışacağız.” dedi.

Continue Reading

Genel

CHP Sarıyer’de 4 yönetici istifa etti

Published

on

blank

CHP Sarıyer’de şok istifalar… 4 yönetici, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

31 Mart 2024 yerel seçimleri öncesinde tartışmaların devam ettiği CHP Sarıyer’de 4 ilçe yöneticisi istifa etti. İlçe başkan yardımcılarından Ayla Osmanoğlu Yiğit, Demir Özcan, Mustafa Kaya ve yedek yönetim kurulu üyesi Serhan Yurt, son dönemlerde ilçe yönetiminde yaşanan bazı durumların yarattığı rahatsızlıktan ötürü bu kararı aldıklarını ifade ettiler.

blank

Continue Reading

Genel

Sarıyer Belediye Başkan Aday Adaylarından Genel Merkeze Açık Çağrı

Published

on

blank

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Sarıyer’de açıkladığı belediye başkan adayına karşı aralarında STK’lar ve mahalle birliklerinin de olduğu geniş kesimlerden giderek yükselen tepki karşısında başkan adayları bir araya gelerek ortak bir açıklama kararı aldı.

Sarıyer Belediye Başkanı ve aday adayları Şükrü Genç, Erol Aydın, Serdar Sarıakçalı ve Dr. Cengiz Alp, bir araya geldikleri toplantının ardından şu açıklamayı yaptılar:

31 Mart 2024’te yapılacak bir kader seçimine sayılı günler kala ülkemizin ve partimizin kazanması adına bu ortak açıklamayı yapmayı aday adayları olarak bir görev olarak görüyoruz.

Aday belirme sürecinde mülakatlara, eğilim yoklamalarına, kamuoyu anketlerine dayalı bu sürecin işletileceği kurultayda, kamuoyuna açıkça deklare edildi. İşte bu ilke ve beklentiler üzerine Sarıyer’de 17 aday adayı ortaya çıktı.

Ancak, yapılan atamayla tüm yoklama ve anketlerin aksine Sarıyer’de 17 aday içinden en sonuncusu atandı.

Sadece ortak açıklama kararı alan bizler değil, Sarıyerliler de bu oldu bitti karşında öfkelidir, şaşkındır,ayaktadır. Bu haksızlığı kabul etmemektir.

Sarıyer’de partimizin oylarını büyüttüğümüz 15 yıllık Cumhuriyet Halk Partisi iktidarının kaybedileceği de gün gibi ortadır.

“SARIYER’İN KAYBEDİLMESİNDEN SORUMLU DEĞİLİZ”

Sarıyerliler ve biz başkan aday adayları olarak bu vebalin sorumluları olmadığımızı genel merkez ve karar vericiler tarafından bilinmesini istiyoruz. Artık Sarıyer’in kaybedilmesinin sorumluluğu bizlerin değil sizlerin omuzlarındadır.

Buradan bir kez daha partimize gönül veren tüm seçmenlerimiz, kadınlarımız, çocuklarımız, balıkçılarımız, esnaflarımız, mülkiyet korkusu yaşayan mahallelilerimiz adına bu kararın tekrar gözden geçirilmesini talep ediyoruz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Continue Reading

Popüler