Connect with us

Siyaset

UZAN’A GENÇ PARTİ İÇİN İYİ HABER

Published

on

blank

Anayasa Mahkemesi, Genç Parti’nin büyük kongresini zamanında yapmağı gerekçesiyle dağılmasını isteyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının talebini, partini siyasi ve hukuki varlığını devam ettirme yönünde bir irade ortaya koyduğu gerekçesiyle reddetti.

Anayasa Mahkemesi’nin siyasi partilere ilişkin kararları Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, son büyük kongresini 12 Mayıs 2007 tarihinde yapan Anayasa Mahkemesi’nin ihtar vermesine rağmen büyük kongresini yenilemeyen Genç Parti’nin hukuki varlığının sona erdiğinin tespit edilmesini istedi. Anayasa Mahkemesi, Başsavcılığın talebini parti yetkililerine ileterek, savunmalarını istedi. Parti yönetimi ise Anayasa Mahkemesi’ne sunduğu savunmada, partinin genel başkanının hala Cem Cengiz Uzan olduğunu belirtilerek, “Türkiye’de 2003 yılından beri süregelen hukuka aykırı uygulamalar, yargının siyasi iktidarın görüşü doğrultusunda hareket etmesi, Cem Cengiz Uzan ve ailesine yönelik hukuki linç girişimleri nedeniyle Türkiye’deki hukuk tutulması sürecinin sona ermesine kadar geçici olarak yurt dışında Fransa’da ikamet etmektedir. Bu konuda Fransa’da oturma izni resmi olarak bulunmaktadır.” denildi.

TALEP REDDEDİLDİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Genç Parti’nin büyük kongresini üst üste iki kez gerçekleştirmediği için partinin hukuki varlığının sona erdirilmesini talep etmişti. Ancak Anayasa Mahkemesi, partinin büyük kongresini geç de olsa yapmasını gerekçe göstererek talebi reddetti.

Click to comment

Bir Cevap Yazın