Connect with us

Genel

CHP İstanbul’da Canpolat şoku

Published

on

blank

270 imza toplayarak CHP İstanbul İl Başkan Adayı olan Cemal Canpolat, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Kaftancıoğlu ile yola devam kararı almasının ardından, Canpolat’ı adaylıktan çekilme konusunda ikna ettiği öğrenildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, İstanbul’daki 39 İlçe Başkanı ile toplantı yaparak, mevcut İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile yola devam kararı vermesinin üzerinden bir hafta geçmeden kulislere bomba gibi bir haber düştü. 2 yıl önce yapılan İstanbul İl Kongresi’nde çok az bir oyla il başkanlığı koltuğunu Canan Kaftancıoğlu’na kaptıran, eski İl Başkanı Cemal Canpolat’ın il başkan adayı olacağı kulisleri hareketlendirdi.

KILIÇDAROĞLU DEVREYE GİRDİ

Bomba haber üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu devreye girdi. Canpolat’ı telefonla arayan Kılıçdaroğlu’nun, İstanbul İl Başkanlığı’nda Canan Kaftancıoğlu ile devam edilmesinin uygun olacağı konusunda Canpolat’ı ikna ettiği öğrenildi. Canpolat’tan aday olmama sözünü alan Kılıçdaroğlu, kendisine teşekkür ederek telefonu kapattı.

CANPOLAT İMZALARI İADE ETTİ
Kılıçdaroğlu’nun talebi üzerine İstanbul İl Başkanlığı aday adaylığından vazgeçen Canpolat’ı ikna etmek için akşam geç saatlere kadar çalışmalar devam etti. Akşam saatlerinde ilçe başkanlarıyla buluşan Canpolat, kendisinin adaylığı için toplanan imzaları, “Genel Başkan’a aday olmayacağıma ilişkin söz verdim. Genel Başkan’a rağmen aday olmam. Hepinize şahsıma duyduğunuz teveccühe teşekkür ederim” diyerek kendilerine iade etti.

SESSİZLİĞİNİ DÜZGÜN HABER’E BOZDU
Adaylığıyla ilgili sessizliğini DÜZGÜN HABER‘e bozan Cemal Canpolat, “Genel Başkan’ın talebi üzerine aday olmamaya karar verdim. Ben zaten daha önce Genel Başkan’a rağmen adım atmayacağımı açıklamıştım. Genel Başkan, Canan Hanım’da bu kadar ısrar ettiğine göre, demek ki, ittifaklar konusunda bir sıkıntı yaşanmasını istemiyor. Kaldı ki, ben zaten İstanbul İl Başkanlığı yapmıştım. Aşağıdan, delegeden, aday olmam noktasında gelen bir baskı vardı” bilgisini paylaştı.

“270 İMZAYI İADE ETTİM”
İlçe Başkanlarının, il başkanlığı adaylığı için kendisini ziyaret ettiklerini belirten Canpolat, “Benim, İl Başkanlığına aday olmam için 270 imza toplanmıştı. Belediye Başkanları’nın gizli imzaları da vardı. İlçe Başkanları’na, Genel Başkan’a aday olmayacağım konusunda söz verdiğimi belirterek, toplanan imzaları kendilerine iade ettim. İstanbul’da an itibariyle tartışma bitmiştir. Canan Hanım’a başarılar diliyorum” dedi.

“BENİM SÖZÜM VAR”
Kendisinin Kemal Kılıçdaroğlu hakkında daha önce söz verdiğini hatırlatan Canpolat, “Benim bu topluma sözüm var. Kemal Kılıçdaroğlu bu partinin başında olduğu sürece, şartlar ne olursa olsun, yanlışı da olsa, haksızlık da olsa, ben ona sahip çıkacağım demiştim. Bugün de bu sözümün arkasındayım” şeklinde konuştu.

KAFTANCIOĞLU İLE BULUŞTU
DÜZGÜN HABER‘in edindiği bilgiye göre, adaylıktan vazgeçen Canpolat, gün içinde mevcut İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun, “Başkan, bir kahve içelim” teklifini kırmayarak kendisiyle de buluştu. Kaftancıoğlu’nun, il yönetiminin birlikte yapılmasına ilişkin teklifini kabul etmediğini belirten Canpolat, “Benim hiçbir talebim yok. İl Başkanı sizsiniz. İstediğiniz kadro ile çalışma konusunda özgürsünüz. Size başarılar diliyorum” diyerek, bu talebi reddettiği öğrenildi.

KAFTANCIOĞLU AN İTİBARİYLE RAKİPSİZ!
Kılıçdaroğlu’nun devreye girmesi üzerine CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul İl Başkanlığı yarışında an itibariyle rakipsiz kaldı. Kaftancıoğlu, 4 Şubat Salı günü saat 11:00’de CHP İstanbul İl Başkanlığında yapacağı açıklamayla il başkanlığı adaylığını resmen ilan edecek.

blank
blank
blank