Connect with us

Genel

Gezi davası çöktü

Published

on

blank

Gezi eylemlerine yönelik açılan davanın karar duruşmasında, mahkeme heyeti davanın tek tutuklu sanığı olan iş insanı Osman Kavala’nın da arasında bulunduğu 9 sanığın tüm suçlardan beraatine karar verdi. 

Karar duruşması Silivri Cezaevi karşısında bulunan duruşma salonunda İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yapıldı. Duruşmaya davanın tek tutuklu sanığı iş insanı Osman kavala cezaevinden getirilerek hazır edildi. Diğer tutuksuz 8 sanık da avukatlarıyla birlikte duruşmada hazır bulundu.

Aralarında CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba, Muharrem Erkek, Orhan Sarıbal, Gökçe Gökçen, Gamze Akkuş İlgezdi, Onursal Adıgüzel, Aykut Erdoğdu ile CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve çok sayıda CHP’li milletvekili de duruşmayı izlemek için sabahın erken saatlerinde Silivri’ye geldi ve duruşma salonuna girdi.

Duruşmada, Osman Kavala’nın son savunmasını yapmasını isteyen mahkeme heyetine sanık avukatları itiraz etti. Duruşma savcısının dosyaya sunulan dilekçelerin davayı uzatmaya yönelik olduğunu söyleyerek reddedilmesini istedi. Mahkeme heyeti, avukatların taleplerini almaya karar verdi.

“YARGILAMAYI UZATMAYA YÖNELİK BİR DURUM YOK”

Taleplerini sıralayan avukatlar mahkemeden tanıkların dinlenmesini istedi. Avukat Evren İşler, “Dinletmek istediğimiz tanıklar şu an salonda. Yargılamayı uzatmaya yönelik bir durum yok” dedi. Avukat Aynur Tuncel Yazgan da, “Toplanmasını istediğimiz delillere ilişkin bir karar vermediniz. Biz de tanığımızı getirdik. Kanuna göre tanık hazır edilmişse, mahkeme kabul etmek zorundadır. Tanığımızın dinlenmesini talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Avukat Bahri Belen de şunları söyledi: “Bu iddianame ve delillere göre, sanıkların sorgusunu aldınız. Bu tamamlandı. Ondan sonra sanıkların savunmasına yönelik deliller nerede? Bunlar toplandı mı?. Bize göre deliller yok. Biz de mecbur bırakıldığımız için savunma delillerini sunmak istiyoruz.”

Avukat İlkan Koyuncu da “Deliller tartışılmadığı için biz savunma yapmayacağız. Bir önceki celse heyeti reddederek salonu terk ettik.”

Avukat Emel Ataktürk Sevimli de “Tanıkların usulüne uygun olarak dinlenmesi, ispat araçlarının toplanmış olması, delillerin tartışılması gerekirdi. Şu ana kadar bu yapılmadı. Savunma açısından toplanması gerekli delilleri henüz dile getirdik. Mahkemenin tutumu, hızla yargılamanın karara götürüldüğü endişesi yaratmaktadır” ifadelerini kullandı.

“İDDİA KOMPLO TEORİSİDİR”

Mahkeme heyeti avukatların taleplerini reddetti. Osman Kavala’nın son savunmasını yapmasını istedi. Osman Kavala ise son savunması için süre talep edeceğini ancak tutukluluğuna yönelik konuşmak istediğini söyledi.

Sanık Kavala, hakkında hazırlanan iddianamenin komplo teorisi olduğunu vurgulayarak, “Bu iddialar sadece internette çıkan bir yazı kullanarak ortaya atılmıştır. İddia makamınının ve heyetinizin olayları ve olguları nesnel bir şekilde değerlendirilmemektedir. Davanın adil bir şekilde yürütüldüğünün anlaşılması için usül kurallarına ve temel hukuk normlarına uyulmalıdır. Her ne kadar geç olsa da mahkemeniz siyasi söylemlerin etkisinde değil, hukuk normlarıyla davaya bakmaya davet ediyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, sanıkların son savunma için süre taleplerine ilişkin ara kararını açıkladı. Heyet, bu taleplerin davayı uzatmaya yönelik olduğunu ifade ederek reddetti.

SON SÖZLER

Mahkeme heyeti sanıkların son sözlerini sordu. Osman Kavala, “Deliller incelendikten ve tanıklar dinlendikten sonra son sözümü söyleyeceğim” dedi. Mücella Yapıcı da “Son sözüm, mahkemenin bundan sonra biraz daha hukuk kurallarına uygun sağduyulu olması” diye konuştu. Çiğdem Mater, Mine özerden, Tayfun kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi de son sözlerinde “Beraat” verilmesini istedi.

KARAR VERİLDİ

Dava sonunda kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Yiğit Aksakoğlu, Yiğit Ali Ekmekçi, Çiğdem Mater, Mine Özerden, Tayfun Kahraman, Can Atalay’ın “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” , “Yağma” , “mala zarar verme” , “kasten yaralama”, suçlarından ayrı ayrı beraatine hükmetti. Heyet, kararında suçlamaların “somut ve kesin delile” dayanmadığını ifade etti.

Kararla birlikte Osman Kavala’nın tahliyesine hükmedildi.

FİRARİLER İÇİN YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI

Mahkeme heyeti ayrıca, Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Gökçe Tüylüoğlu, Handar Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, İnanç Ekmekçi ve Mehmet Ali Alabora hakkındaki tutuklamaya yönelik yakalama kararları kaldırılarak, ifadelerinin alınması için yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi ve dosyayı ayırdı.

blank
blank
blank