Connect with us

Genel

Sinem Taşyaran Unan: Ruh ve Zihin Sağlığımızı Corona Virüsten Nasıl Koruyabiliriz?

Published

on

blank

Kuşkusuz ki corona virüs, tüm insanlığın ortak kaygısı haline geldi. Bu doğrultuda Dünya Sağlık Örgütü corona virüs için pandemi (küresel salgın) ilan etti. Önlemler alıyoruz, hijyene belki de hiç olmadığmız kadar özen gösteriyoruz, dikkatli olmaya çalışıyoruz. 

Peki, ruh ve zihin sağlığımızı bu virüsten korumak için neler yapıyoruz?

Bedensel sağlığımız kadar ruhsal/zihinsel sağlığımız da virüslerle savaşmak için oldukça önemli. İşte ruhsal (psikolojik) ve zihinsel sağlığımızı virüsten korumak için birkaç öneri;

  • Virüse dair aşırı kaygılanmak kadar, hiçbir şey olmamış gibi davranmak da zararlı. Kaygı elbette ki olağan bir duygu, fakat kaygı düzeyini aşırı uçlarda (sıfır ya da yüzde yüz düzeyinde) yaşamak virüse karşı da bağışıklığımızı düşürecektir.
  • Özellikle sosyal medyada yayınlanan ve kitle iletişim araçlarıyla milyonlara yayılabilen her habere itibar etmemek gerekiyor. Halihazırda kaygılı insanlar bu tip haberlerin de etkisiyle panik yaşayacaklar ve durumu olduğundan çok daha vahim görmeye eğilimli olacaklardır.
  • Kaygı bulaşıcıdır. Bu nedenle, sosyal çevrede sürekli ve tek gündem olarak corona virüsü ele almak, hem kendi kaygınızın hem de çevrenizdekilerin kaygısının daha da yükselmesine neden olacaktır.
  • Gündemi takip etmek adına her saat başı haberleri izlemek, okumak, dinlemek, zihinsel meşguliyetimizin büyük bir bölümünü corona virüse ayırmamıza neden olacaktır. Günde birkaç kereden fazla haberleri kontrol etmemeye çalışırsak, hem zihinsel meşguliyetimizi olağan seviyede tutabilir, hem de gelişmelerden haberdar olmaya devam edebiliriz.
  • Çocuk ve ergenlik çağındaki bireylere bu virüsün ve gerekirse ‘küresel salgın’ terimlerinin olabildiğince sade bir şekilde aktarılması gerekiyor. Sordukları soruları geçiştirmeden, net ve doğru bilgileri kısaca aktarmalıyız ki, bilgisizlikten ve yanlış bilgiden çocuklarımızı koruyabilelim. Sorduklarından daha ayrıntılı ve felaketleştirici anlatımlar ise kaygılarının yükselmesine neden olacağı için, sordukları kadarına net, sade ve açık yaklaşım çok daha yararlı olacaktır.
  • Egzersiz yapmak, hem beden hem de zihin ve ruh sağlığımız için oldukça önemli. Gün içinde evde ya da hijyenine güvendiğimiz spor salonlarında egzersiz yapabilirsek, hem bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliz, hem dinç kalabilir, hem de kendimizi çok daha iyi hissedebiliriz.
  • İçinde bulunduğumuz durumun önemini fark ettiğimiz, kendimizi ve çevremizi de korumak için tüm önlemlerimizi aldığımız sürece “elimden geleni yapıyorum” diyebilecek ve daha az kaygıyla bu durumla baş edebileceğiz.

Unutmayalım ki, içinde bulunduğumuz durum ‘küresel’ bir sorun. Bu sorunla baş etmek için her birimize önemli ölçüde görevler düşüyor. Sorumluluklarımızı bildiğimiz ve her birimiz üstümüze düşen görevleri ve sorumluluklarımızı yerine getirdiğimiz sürece, bu sorunun üstesinden ‘birlikte’ gelmek mümkün.

Sağlıcakla,

Sinem Taşyaran Unan

Uzman Klinik Psikolog
Öğretim Görevlisi
Uyg. Psk. PhD Adayı
www.sinemtasyaran.com 
Sarıyer Merkez / İstanbul