Connect with us

Genel

Başkan Genç okul aile birlikleriyle bir araya geldi

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer’de eğitim veren ilk, ortaokul ve liselerin okul aile birlikleri ile bir araya geldi. Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen toplantıda söz alan okul aile birliklerinin temsilcileri, çocuklarının daha iyi koşullarda eğitim almaları adına her zaman yanlarında olan Sarıyer Belediyesi’ne teşekkür ederken, Başkan Genç’in eğitimde fırsat eşitsizliğinin önüne geçmek için ekip arkadaşları ile birlikte ellerini taşın altına koyduklarını ifade etti.

Her yıl 7 bin üzerinde öğrenciye burs imkânı sağlamanın yanı sıra gündüz bakım evleri, gençlik eğitim merkezleri ve Sarıyer Akademi ile öğrencilere fırsat eşitliği sunan Sarıyer Belediyesi, ilçe genelinde eğitim veren okullara da yardımı esirgemiyor. Eğitim alanında yapılan çalışmaları okul aile birlikleri ile beraber sürdürdüklerinden bahseden Sarıyer Belediyesi ArgeMüdürü Önder Kömür, “Sarıyer Belediyesi ve okul aile birlikleri, yaşamın en önemlisi olan eğitim için paydaşlık yapıyoruz. Üzerimizdeki sorumluluk ağır. Başkanımız Şükrü Genç’in önderliğinde eğitime destek çalışmalarını hiçbir zaman sorumluluk alanımızın dışında görmedik. Eksik olan yerleri tamamlamak, yetişilemeyen noktalara yetişmek, fiziki şartları iyileştirmek gibi çok amaçlı faaliyetleri yürütüyoruz. İlçe okullarımızın tamamında temizlik, bakım onarım, tadilat, çevre düzenleme, konferans ve spor salonu gibi çalışmaları yürütüyor, malzeme eksikliği noktasında tamamlama sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz” dedi.

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTSİZLİKLERİ VAR

Türkiye’de eğitimin içinde bulunduğu sürece dikkat çeken Selçuk Dereci, “Hem ebeveyn olarak çocukların iyi eğitim almasını istiyorsunuz, hem de diğer çocuklara da okullarda iyi eğitim verilmesi için destek veriyorsunuz. Nüfusu 85 milyon olan ülkemizde örgün eğitim veren 70 bine yakın okul bulunuyor. Üzülerek söylüyorum ki, ülkemizde eğitimde fırsat eşitsizlikleri var. Aynı derece ve nitelikte eğitim öğretim almıyorlar. Eğitimin yönetimi birinci derecede Milli Eğitim Bakanlığı’na aittir. Ancak bu büyük yapı yerel yönetimlerin hedefleri arasına girmek istedi. Çünkü aynı nitelikle eğitim verilememeye başlandı. Başkanımız Şükrü Genç’in deyimiyle belediye sadece şehri temizleyen, yolları asfaltlayan bir yapı olmaktan çıkarak buralara geldi. Eğitim, siyaset üstü ortak aklın, ortak bileşenlerin bir organizasyonu haline gelmek zorundadır” şeklinde yaptığı konuşmasında iyileştirilmesi gereken alanlar ve çocukların eğitim sürecinde yaşadıkları sorunları anlattı.

ÇOCUKLARIMIZ SAĞLIKLI KOŞULLARDA EĞİTİM ALMALILAR

İlçe genelinde faaliyetini sürdüren okulların tatil dönemlerinde belediyenin bütün birimleri ile çalıştıklarının altını çizen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, devamlılığı için okullara iyi bakılması gerektiğini de belirtirken, “Temel görevlerinden biri olmadığı halde çocuklarımızın sağlıklı koşullarda eğitim almalarını belediye olarak fazlasıyla önemsiyoruz. Sadece bu yıl okulların tadilatları için 10 milyona yakın bütçe kullandık. Eğitim öğretim yılı başlamadan önce okullarda yapılacak temel işleri tespit ettiriyoruz. Gelen şikayetleri göz önünde bulundurarak arkadaşlarımız çalışmalara başlıyor. Yapılan işlerin zaman zaman yeterli olmadığını da biliyoruz. Elimizden geleni yapıyoruz ama devamlılığı açısından okullara da iyi bakılması gerekiyor. Temizlik ve güvenlik personeli olmayan okullar var” dedi.

Başkan Genç, konuşmaların ardından söz alan okul aile birliklerinin temsilcilerinin talep ve şikayetlerinin çözümü için birim müdürlerinin gerekli notları almaları konusunda talimat verdi.

blank