Connect with us

Genel

Erken seçim için tarihi açıkladı

Published

on

blank

İsmail Saymaz, Barış Yarkadaş, Elfin Tataroğlu ve Gürkan Hacır yeni yayın döneminde Şimdiki Zaman Siyaset programında tekrar Halk TV ekranlarında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Gazeteci Barış Yarkadaş, programda olası baskın seçime dair kulis bilgilerini paylaştı. Erken seçim için tarih verdi.

Barış Yarkadaş’ın açıklaması şöyle oldu:

“Siyasetin çok ısınacağı bir sürece giriyoruz. Erdoğan’ın merak ettiği önemli konulardan biri Mansur Yavaş aday olacak mı olmayacak mı? Cumhurbaşkanının Mansur Yavaş’la yaptığı görüşme seçim kanunu ile çok ilişkili.

Seçim ne zaman yapılacak? 1 Ekim tarihinde TBMM açılacak. Açıldıktan sonra AKP ve MHP seçim kanununun değişmesi için teklif getirecek. Daraltılmış bölge üzerinde MHP ve AKP çalışıyor. Bölgeler ayrılmış. 3 tane AKP ilçesini 1 CHP ilçesi ile seçim bölgesi yapıyor.

Kendileri az oy alsa bile çok milletvekili alacakları sistem tasarlıyorlar. Daraltılmış bölgeyi koyarak popüler isimlerin milletvekili seçilmesini sağlamak istiyorlar. Daraltılmış bölge konusunda AKP’nin de MHP’nin de kafası karışık. Çünkü popüler milletvekilleri zor kontrol edilirler.

DEVA’yı İYİ Partiyi, Saadet’i dizginleyelim derken aradan HDP sıyrılacak. Seçim kanunları çıktığı zaman bir yıl uygulanamazlar. Bu süreçlerin bitmesi Kasım 2020.AKP bir baskın seçim,erken seçim yapmak istiyorsa Anayasa değişikliği yapmazsa 2020’nin Kasım ayına kadar seçim yok. Saray kendisini 10 Nisan 2022’ye odakladı.

Getirdikleri seçim kanununa bir hinlik koyuyorlar. Sen eğer yüzde 10’luk barajın içinde belli illerde yüksek oy aldıysan belli illerde milletvekili sokabiliyorsun meclise. Diyorlar ki yüzde 10 seni kurtarmaz, yüzde 7 ülke barajını geçmen lazım. Deva Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi giremesin.

HDP’yi zaten engelleyemiyorlar. CHP,İYİ Parti, MHP. Yüzde 7 oyu çöp etmek istiyorlar. Belediye seçimlerinin öne alınması için Anayasa değişikliği gerekiyor. AKP ve MHP’nin meclise getirmek istediği seçim kanununda belediye seçimlerinin 1 yıl hatta 2 yıl öne alınması var. Erdoğan, ben doğrudan aday olmadığım için Mersin’i, İstanbul’u kaybettik diyor. Hesap şu: Erdoğan seçimler 2023 yılında aday olabilir mi olamaz mı? Aday olamaz. Çünkü 2 kez seçildi.”

Genel

Sarıyer FSM’deki iki katlı binada yangın

Published

on

blank

Sarıyer Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde 2 katı bir binanın çatı katı alev alev yandı. Yangın çevre sakinlerine korku dolu dakikalar yaşattı.

Yangın, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Çiçek Çıkmazı Sokak’ta saat 21.00 sıralarında 2 katlı binanın çatı katında çıktı. Henüz bilinmeyen bir nedenle başlayan yangında alevler kısa sürede tüm çatıyı sardı. Çevre sakinlerinde korkuya neden olan yangına ilk başta İstinye itfaiyesi olmak üzere, Sarıyer, Seyrantepe ve Beşiktaş’tan gelen ekipler müdahale etti. Alevler, çevredeki diğer binalara sıçramadan kontrol altına alındı.

Yangın sırasında herhangi bir yaralanan olmazken, yangının çıkış nedenine ilişkin inceleme sürüyor.

Continue Reading

Genel

Sarıyerli çocuklara tiyatro dolu bir karne şenliği

Published

on

blank

SARIYERLİ ÇOCUKLARA TİYATRO DOLU BİR KARNE ŞENLİĞİ

Sarıyer Belediyesi tiyatro ekibinden yarıyıl tatiline girecek çocuklar için karne hediyesi var. Sarıyerli çocuklar, 23 Ocak – 5 Şubat 2022 tarihleri arasında BKSM’de birbirinden farklı oyunları izleyebilecek.

Yarıyıl tatiline giren öğrencilere karne hediyesi Sarıyer Belediyesi’nden. Bu yıl 23 Ocak – 5 Şubat 2022 tarihleri arasında sergilenecek oyunlar arasında Fısıltılı Masal, Eşit Masallar ve Kahraman Ağustos Böceği gibi tiyatrolar olacak. Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde sahnelenecek tiyatro oyunları hakkında ayrıntılı bilgi almak ve rezarvasyon yaptırmak için Sarıyer Beledeyisi web sitesini ziyaret ediniz.

Continue Reading

Genel

İBB daire başkanları Sarıyerli muhtarları dinledi

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yönettiği oturumda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, Sarıyerli muhtarların sorunlarını dinledi, notlar aldı.

Sarıyer Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde İBB daire başkanları ile Sarıyerli muhtarlar bir araya geldi. Önce İBB daire başkanlarının yaptıkları çalışmaları anlattığı, ardından ise Sarıyerli muhtarların mahalle sorunlarını dile getirdiği toplantıyı Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yönetti.

İstişare toplantısında konuşan Avrupa Yakası Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü 3. Bölge Müdür Yardımcısı Fatih Sarıcı, muhtarların diğer sorunlarının yanında asfalt ve kasis taleplerini de değerlendirdiklerini söyledi. Sarıcı, ayrıca 2022 planları içinde Sarıyer Hamidiye Etfal Hastanesi’nin araç giriş-çıkışının farklı yerlerden yapılması için çalışmalar sürdürdüklerini ifade etti.

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Selami Taşer de, yağmur suyu gibi atık suların geri kazandırılması konusunda çalışmaları olduğunu aktararak, “Asıl çalışma alanım Uskumruköy ve Zekeriyaköy. Sarıyer’in yukarı kısmında Karadeniz’e dökülen dereler var. Bu dereler taştığında bu sefer pisliği de dışarı taşıyor. Yani daha beter oluyor. Yağmur suyunu ayıracağız, böylece daha temiz bir ortam olacak. Baltalimanı Arıtma Tesisi var. O bölgenin atık sularını toplayacak. Zekeriyaköy’de de planladığımız bir arıtma tesisi var.” diye konuştu.

İETT Yolcu Hizmetleri ve İletişim Dairesi Başkanı Müfit Yetkin, muhtarlardan daha önce gelen talepler doğrultusunda Sarıyer’de otobüs duraklarının bakım ve temizliğinin yapıldığını, bazı güzergahlarda da otobüslere ek seferler konulduğunu kaydetti.

“SARIYER’DE ÖMRÜNÜ DOLDURMUŞ PARKLAR YENİLENECEK”

Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Şube Müdürü Ziya Duman da İBB’nin yetki alanına giren ve ekonomik ömrünü doldurmuş parkları ele alarak yenileyeceklerini ifade etti.

İstanbul’da ağaçlara tehdit oluşturan teke böceği sorununa işaret eden Duman, şunları söyledi:

“Türkiye’ye musallat olan teke böceğiyle ilgili büyük bir çaba içerisindeyiz. Bu böcek türü, İstanbul’daki tüm ağaçları tehdit eder durumda. Eğer biz teke böceği ile mücadele etmezsek akça ağaç türlerinden başlayarak İstanbul’da ağaç olayının yüzde 80’ini kaybedebiliriz.”

Konuşmaların ardından Sarıyerli muhtarlar,  sırayla sorunlarını ve taleplerini dile getirdi. İBB daire başkanları ise gelen taleplerin ardından yapacakları çalışmalarla ilgili notlar aldı, bilgi verdi.

 

Continue Reading

Popüler

blank