Connect with us

Genel

Erken seçim ihtimali zayıfladı mı?

Published

on

blank

Korkusuz yazarı Ahmet Takan, Erdoğan’ın çarşamba günü ifade ettiği, “Cuma günü bir müjdemiz olacak” sözlerini bugünkü köşesine taşıdı. Takan, ‘Erdoğan’ın bugün açıklayacağı müjde erken seçim getirir mi’ sorusunu değerlendirdi.

Korkusuz yazarı Ahmet Takan, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün açıklayacağı “müjdeye” yönelik bir yazı kaleme aldı.

“Eğer Karadeniz’de zengin enerji kaynakları bulunmuşsa şak diye erken seçime gider miyiz?.. Uzmanlarla konuştum” diyen Takan, “Karadeniz’in dibindeki enerji kaynaklarına sondaj yapıp onu yeryüzüne çıkarmanın o kadar kolay ve kısa süreli bir iş olmadığına dikkat çektiler” diye yazdı.

 

Takan, yazısında şunları kaydetti:
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün açıklayacağını söylediği “müjde”ye kilitlenildi. Haber gündeme düşer düşmez pek çok yerde toto oynanıyordu. Her kafadan ayrı bir tahmin fışkırıyordu. “Müjde”nin büyüklüğüne göre erken seçim tarihi üzerine atışlar yapılıyordu. Nihayet aranan kan bulunmuştu!.. Erken bayram havasına çabucak girivermişti saray yandaşları. “Müjde” ile tekrar eski mutlu ve bahtiyar günlerine döneceklerine karşı mahalledekileri ezeceklerine çabucak inanıverdiler…

“Müjde”nin gündeme düştüğü önceki günün akşam saatlerinde haber kanalları da pek işli güçlüydü. İddialara dayalı haberleri geçtiler. Pek çok yerde Karadeniz’de enerji kaynağı bulunduğuna dair haberler dolaşıyordu. Propaganda yöntemlerinde beklenti ve heyecan eşiğini yükseltmek klasik bir taktiktir. AKP bunu pek çok kez yapar. Yine aynısını yaptılar. Az kaldı. Cuma namazı sonrası hep beraber “müjde”yi göreceğiz.

Eğer Karadeniz’de zengin enerji kaynakları bulunmuşsa şak diye erken seçime gider miyiz?.. Uzmanlarla konuştum. Karadeniz’in dibindeki enerji kaynaklarına sondaj yapıp onu yeryüzüne çıkarmanın o kadar kolay ve kısa süreli bir iş olmadığına dikkat çektiler. Türkiye’nin hazinesinin tamtakır olduğu şu günlerde bu işin 3-5 milyar dolar ile halledilemeyeceğini söylediler. Kanal İstanbul projesi ile mukayese ederek Karadeniz’de enerji sondajı çalışmalarının 100 milyar dolardan aşağı düşemeyeceği tahmininde bulundular. İktidarın bunun altında kalkmak için ya Katar veya Rusya ile ortaklık kurabileceğini ile sürdüler.

Dedim ya; merakımızı gidermek için az bir zaman kaldı. “Müjde” nin sahne arkasında belirdiği saatlerde her ne hikmetse borsada yükselişler oldu. Spekülasyonlar gırna gitti!..

Genel

Dayanışmanın adresi Uskumruköy Muhtarlığı

Published

on

blank

31 Mart 2019 seçimlerinde Uskumruköy Mahallesi Muhtarlık seçimlerini kazanan Şeyda Üst, seçildiği günden bu yana mahallesinde farklılık yaratmaya, büyük bir dayanışma ağı kurmaya devam ediyor.

Sarıyer’in son yıllarda nüfusu hızla artan ve ciddi gelişim gösteren mahallelerinden Uskumruköy’de 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde zafer elde eden ve yeni muhtarı olan Şeyda Üst, seçildiği günden bu yana Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşları yalnız bırakmadı ve Ramazan boyunca her gün muhtarlık ofisinin mutfağında kendi elleriyle 100 kişilik yemek pişirdi. Ekibiyle birlikte büyük bir özveriyle çalışmalarını yürüten Üst, Uskumruköy Muhtarlığı’nı adeta bir sosyal dayanışma ağına dönüştürdü. Gazetemizin de ziyarette bulunduğu Uskumruköy Muhtarlığı, sadece sosyal dayanışma amaçlı faaliyetler de yürütmüyor. Muhtarlık binasının merdivenlerinden çıktıktan sonra, sanki bir kütüphaneye gelmiş hissine kapılıyorsunuz. Raflarda dolu dolu kitaplar, çocuklar için birbirinden güzel oyunlar, masalarda yer alan satranç takımı ve daha niceleri… Yine bazı kadınların el işlerini yapmak için ayrılan köşede, muhtarlık binasının kütüphaneyi aratmayan bölümünün içinde yer alıyor.

blank blank

blank

Continue Reading

Genel

Hasan Saim Öztürk: Siyaset ve imaj değişikliği

Published

on

blank

Canlı ya da cansız bir nesnenin özüne dokunmadan harici alemdeki çevresine yansıyan şeklini değiştirmeye kısacası imaj değişikliği diyoruz. İmaj değişikliği genel olarak bir malın pazarlanması sanatında kullanılır. Bu değişiklik bazen bir eşyanın, bazen bir düşüncenin ya da ideolojinin veya siyasette yer alan bir siyasi partinin konusu olur. Pazarlamacılar ya da milletin yeter artık illallah dediği fırıldak, üç kağıtçı, madrabaz, yalancı tiplerle olur. Daha ziyade eşeği boyayıp Kayserili’nin babasına yutturması gibi bir hikayeye dönüşmeye başlar. Velhasıl imaj değiştirme siyasette de kandırma ve ikna etme sanatının bir parçasıdır.

***

Siyasette yapılan imaj değişiklikleri ve algı operasyonları daha ziyade seçmen bilincinin henüz yeterince gelişmediği, zarar görmedikçe ve tavuğuna kışt denilmediği sürece kıpırdamayan bireylerden oluşan toplumlarda daha çok iş yapar ve sonuçta satış pazarlamada usta olanlar hep kazanırlar. Onlar kazanır da, imaj değişikliğine ve algı
operasyonuna kapılanların sonu ne olur! Bu sorunun cevabı çok basit, perişan olurlar.

***

Geçenlerde sosyal medyada yazmıştım. Mustafa Kemal Atatürk laik Cumhuriyeti kurdu, padişahı ve halifeyi tasfiye etti ve halkın egemenliğini temsil eden TBMM’yi açtı. Ama bir türlü bu ülkede halk iktidarı ya da salt, onun çıkarlarını savunan bir iktidar ortaya çıkmadı ki, buna karşın şu oldu: Halka kendisini şirin gösterenler, onun diliyle konuşup beklentilerine, din duygularına hitap edenler iktidar olunca halk kendisinin iktidar olduğunu zannetti .70 yıldır ara
rejimler ve darbeler dahil her yönetim fiyaskoyla biten dönemler yaşattı halka… Peki; ama şimdi kuyruklar yok, yollar düzgün, dünya bizden çekiniyor diyebilirsiniz…

***

Size öyle zannettiriyorlar, algı yönetimleri ve imaj değişiklikleri ile… Moralinizi bozmadan tüyleriniz yolunuyor. Mutlu
olanlar yok mu, elbette ki var. Kim onlar peki; imaj değişikliğinde ve algı yönetiminde başarılı olanlar, onların yandaşları ve sizlere, halimize şükredelim dedirtenler. Yol var, geçmeden parasını ödeyenlerin, havaalanı var, uçmadan ücretini verenlerin, alınan birkaç maaşa sesini çıkarmayıp kendisi pazara çıkamayanların, dolarları ve
hazinesi peşkeş çekilenlerin Green Kart(ABD vatandaşlığı)alma başarısı gösterdiğinde havalara uçanların ülkesi, borca batırılanların ve imaj değişikliğine aldanıp yeniden bıçağın altına yatanların ülkesinde yaşamak gerçekten zor.

***

Yaşamak güzel şey aslında diyen bir şairimiz vardı.. O da, çok zorluklar çekmiş bu ülked;e ama yine de umutlarını
korumuş son anına kadar… Ha gayret değerli dostlar, az kaldı…

Continue Reading

Genel

Nevzat Aydın’dan adaylık açıklaması

Published

on

blank

Beyaz Martılar’da kabus gibi geçen sezonun ardından yönetim, seçimli kongreye gitme kararı almıştı. “Tek adaylı mı, iki adaylı mı kongre olacak?” tartışmalarının yaşandığı sırada, taraftarın başkan adaylığı için desteklediği Nevzat Aydın’dan adaylıkla ilgili bir açıklama geldi.

Sarıyer Spor Kulübü’nde seçimli Olağanüstü Genel Kurul ile ilgili gelişmeler netlik kazanmaya başladı. Kongrede Saffet Akkoyun’un yeniden aday olacağı konuşulurken, taraftarların desteklediği Nevzat Aydın’dan açıklama geldi. Aydın, “Sarıyer taraftarına bana gösterdiği ilgi ve alaka için çok teşekkür ederim. Aday değilim, umarım bu büyük camia kendisine yakışan başkanı seçer ve Sarıyer’i en kısa zamanda tekrar Süper Lig’de görürüz.” açıklamasında bulundu. Yaşanan bu gelişmenin ardından, Sarıyer Spor Kulübü’nde yine tek adaylı bir seçim yaşanacağı konuşuluyor.

Continue Reading

Popüler