Connect with us

Genel

Görevinden alınan Hüseyin Coşkun’dan flaş basın açıklaması

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden alınan Hüseyin Coşkun, sürece dair flaş açıklamalarda bulundu.

Coşkun yaptığı açıklamada, “Sarıyer Belediye Meclis Üyesi ve Sarıyer Belediye Meclis Başkan Vekili aynı zamanda Belediye Başkan Yardımcısı olarak 20 yıl aralıksız Sarıyer’e
hizmet ettim.

Benim için Sarıyer evim, yuvam ve ait olduğum yerdir. Ailemi kurduğum,
çocuklarıma kavuştuğum yerdir. Sarıyer’in bende emeği çok, borcumu bir ömür ödesem bitmez.

Doğru Çizgide Durmaya Devam…

Kamuoyumuzca bilindiği üzere Belediye Başkan yardımcılığı görevim, sayın başkan Şükrü Genç tarafından ani bir kararla alındı. Uzun süredir siyasi bakışımızda ve yerel yönetim anlayışımızda derin farklar oluşan başkan ve ekibiyle yaşanan bu ayrışmanın siyasi ve idari zeminde kalması dileğimdir. Uzun süredir içeride kalarak sürdürdüğümüz “doğru çizgi” mücadelesine her platformda devam edeceğim.

”Yola çıktıklarını yolda bulduklarına asla değişme”

Sayın Başkanın çalışma ekibi konusunda tasarrufta bulunma hakkı sonuna kadar saklıdır. Benim siyasi geleneğime ve kültürüme yön veren ise “yola çıktıklarını yolda bulduklarına asla değişme” ilkesi olmuştur.

Bizler bugünkü iktidarın topluma dayattığı, yozlaşmış kültürün ve çirkin siyasi yöntemlerin geride kaldığı bir Türkiye için çalışıyoruz. Bu kültürün ve yöntemlerin bizim saflarımızda yer alması kabul edilemez. Bu kaybetmekten ötesi, rakibine benzemektir. Ben siyasi yaşamımda bu tarzı asla kabul etmeyeceğim. Dedikoduya, itibara yönelik kıyıma ve mesnetsiz iddialardan siyaset devşirmeye asla prim vermeyeceğim. Bu eskimiş tarza tamah edenleri de dikkatle izliyorum.

Biz bu ülkeyi içine itildiği uçurumdan çıkartmaya yeminliyiz. Bunun için yenilgiden öğrenmek de bizim işimiz. Toplumu dinlemek, zorda, darda olanların sesini duymak bizim görevimiz. Ülkemizi gerçek anlamda demokrasiyi getirmek ve önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün hayal ettiği uygarlık seviyesine ulaştırmak için değişeceğiz yenileneceğiz, tartışacağız, çözümün ve refahın adresi olacağız.

”Sarıyer’e hizmet için kimseden icazet almaya gerek duymuyorum”

Bunu yapmaya gücümüz de heyecanımız da çalışma azmimiz de var Allah’a çok şükür.
Sarıyer’e hizmet için kimseden izin almaya, icazet almaya gerek duymuyorum. Birikimim güçlü, projelerim hazır. Halkla bütünleşerek, partimizi ve muhalefeti iktidara taşıyacak sürecin neferi olacağım.

Partimizin başarıyla sürdürdüğü demokratik süreci kutuplaşmayla, suni ayrımlarla ve holigan siyasetle lekelemek isteyen herkesin karşısında duracağım. Partili büyüklerimizin tecrübesi ve hedefi halka hizmet olan genç, dinamik kadroların enerjisiyle önümüzdeki yerel seçimlerde de Sarıyer’imizi barışın, huzurun ve mutluluğun kalesi yapmak için çalışmaya devam edeceğim.

Hedefim büyük…

Yeni bir paradigmaya ihtiyaç duyuluyor. Bu bağlamda yol arkadaşlarımıza ve kendi evlatlarına sahip çıkan bir çalışma anlayışı, liyakat sahibi, kendi dinamikleriyle yürüyen çalışma arkadaşları ve üretken ortamıyla Türkiye’ye örnek olan bir pratiğe ihtiyaç var. Sarıyer bunu başaracak güçte. Kendi yükünü taşıyacak ve kentimize ilham verecek bir potansiyele sahip Sarıyer’imiz.
Kentine, değerlerine, geleceğine ve kültürüne yakışır bir siyasi iklimi ilçemizde hâkim kılacağız. Kimseyi dışarıda bırakmadan, herkesle konuşarak halkımızla bütünleşeceğiz.
Her seçimde yan yana çalıştığım gençlere ve kadınlara sözüm var.

Toplumun yükünü taşıyan, eşitlik hakkı için mücadele eden kadınlardan öğrenmeye devam edeceğim. Genç, dinamik, üretken gençlerimizin daima yanında olacağım.

İlkelerimize sıkı sıkıya bağlı ve geleceği kucaklayan bir anlayışla aydınlık Türkiye’yi kurma yolunda emin adımlarla ilerleyeceğiz.

Herkesi saygıyla, sevgiyle ve muhabbetle selamlıyorum.

Yolumuz, yollarımız açık olsun…

Genel

İBB’nin “Genç Üniversiteli Desteği” için başvurular başladı

Published

on

blank

İBB’nin ‘Genç Üniversiteli Desteği’ projesinde öğrencilere geri ödemesiz olarak verilecek 6000 TL’lik eğitim desteği için başvurular başladı. Destekten faydalanmak isteyen öğrenciler, 20 Ekim tarihine kadar İBB’nin “İstanbul Senin” mobil uygulaması üzerinden başvuru yapılabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Genç Üniversiteli Desteği” projesi kapsamında üniversite öğrencilerini ekonomik anlamda desteklemek için 75 bin öğrenciye 6000 TL’lik eğitim yardımında bulunuyor.

Başvurmak isteyen öğrencilerin kendisinin ya da ailesinin İstanbul’da ikamet etmesi, devlet ya da vakıf/özel üniversitelerinde yüzde 100 burslu okuması gerekiyor. Ara sınıf ve son sınıf öğrencilerinin de yılsonu başarı notunun 100 üzerinden en az 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olması da istenen kriterler arasında yer alıyor.

“İSTANBUL SENİN” ÜZERİNDEN BAŞVURULACAK

Destekten faydalanmak isteyen öğrencilerin İBB’nin “İstanbul Senin” uygulamasını indirerek, uygulama üzerinden başvuru yapması gerekiyor. Proje ve kriterler hakkında detaylı bilgiler de “İstanbul Senin” mobil uygulamasında yer alıyor. 26 Eylül’de başlayan başvurular 20 Ekim tarihine sonlanacak.

“Genç Üniversiteli Desteği” projesi kapsamında sağlanan destekler geri ödemesiz ve faizsiz olarak veriliyor. “Genç Üniversiteli Desteği” kapsamında, projenin yapıldığı ilk dönem olan 2019-2020 eğitim öğretim döneminde 29 bin 423 öğrenciye destek sağlandı. 2020-2021 eğitim öğretim döneminde 33 bin 763 öğrenciye, 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde 51 bin 992 öğrenciye destek verildi. 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde ise 75 bin öğrenciye 4 bin 500 TL geri ödemesiz eğitim yardımı sağlandı.

Genç Üniversiteli Başvuru Genel Şartları

  • T.C. vatandaşı olmak
  • Öğrencinin kendisinin veya ailesinin/anne-baba vefat durumunda yakınının İstanbul’da ikamet etmesi
  • Ön lisans, Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora öğrencisi olmak
   • Ön lisans – Lisans Öğrencileri için üst yaş sınırı 30
   • Yüksek Lisans – Doktora Öğrencileri için üst yaş sınırı 40
  • Normal öğrenim süresinin içinde eğitimine devam ediyor olmak
  • Devlet üniversitesinde okuyor olmak veya Vakıf / Özel üniversitede yüzde yüz burslu okuyor olmak
  • Ara sınıf ve son sınıf öğrencileri için yılsonu başarı notunun en az 100 üzerinden 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olması
  • Gelir durumu açısından maddi desteğe ihtiyacı olmak

 

Genç Üniversiteli İstenilen Evraklar

  • Sabıka kaydı almadığına dair belge
  • Disiplin cezası almadığına dair belge
  • Aile Vukuatlı Nüfus kayıt örneği belgesi
  • Öğrenci belgesi
  • Transkript belgesi
  • Vakıf/özel okullarda okuyan öğrenciler için %100 bursluluk belgesi
  • Ailenin maddi durumunu gösteren belgeler (Gelir belgesi, Maaş bordrosu vb.)
  • Varsa kendisinin ya da aile bireylerinin engelli raporu fotokopisi
  • Varsa okuyan kardeşleri gösteren belgeler
  • Yurtta veya kirada kaldığına dair belge
  • Öğrencinin banka hesap bilgilerini içeren belge

Continue Reading

Genel

Sarıyer Gönüllüleri sokak hayvanları için toplandı

Published

on

blank

Sarıyer Gönüllüleri adı altında bir araya gelen hayvanseverler, sokak hayvanlarının farklı bölgelere taşınmasını sağlayan belediyelere karşı önlemler alınması gerektiğini savundu, kontrolsüz üreme sorunu için kısırlaştırma çağrısında bulundu.

Sarıyer’de buluşan bir grup hayvansever, sokak hayvanlarını başka bölgelere nakleden belediyelere karşı yaptırım uygulanmasını talep ederek, kontrolsüz üreme sorununu önlemek amacıyla tüm belediyelere kısırlaştırma seferberliği başlatılması çağrısında bulundu.

Sarıyer Gönüllüleri olarak adlandırdıkları bu grup, Sarıyer Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk heykeli önünde toplandı ve “Kısırlaştır, Aşılat, Yerinde Yaşat. Sokak Hayvanları Sahipsiz Değildir.” yazılı bir pankart açtı.

Hayvanseverler adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Yağmur Üstündağ Türkeli, sokak hayvanlarının toplatılması ve yok edilmesine yönelik söylemleri eleştirdi.

“HAYVANLARIN YAŞAM HAKLARI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”

Bazı belediyelerin sokak hayvanlarının kısırlaştırılması gibi görevlerini ihmal ettiğini belirten Türkeli, şöyle devam etti: “Kısırlaştırma görevini yerine getirmeyen, eziyet eden, hayvanları farklı bölgelere atan belediyelere yaptırım uygulanmalı, kontrolsüz üretimin önüne geçilmeli. Konunun çözümü için tüm siyasi partilerin belediyelerine kısırlaştırma seferberliği ve gönüllüler ile beraber koordineli bir şekilde çalışma çağrısında bulunuyoruz. Sonuna kadar hayvanların yaşam hakları için mücadele edeceğimizi gerek kurumlara gerekse sokak hayvanlarının toplatılmasının çözüm olacağına inanan kişilere buradan bir kez daha sesleniyoruz. 2004’te çıkan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun üzerinden 19 yıl geçmesine rağmen birçok belediye, ilgili kanunun ‘kısırlaştır, aşılat ve yerinde yaşat’ hükmüne uymamıştır. Hatta bazı belediyeler hala kısırlaştırma merkezi kurmamakta, hayvanları toplarken bir kısmını öldürmekte, kalanları da kırsala atarak çoğalmasına sebep olmaktadır.”

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de trafik kazası: 2 yaralı

Published

on

blank

Sarıyer’de direksiyon hakimiyetini kaybeden şoför, kullandığı kamyonetle yol çalışması yapan iş makinasına çarptı. Kazada, kamyonet şoförü ile iş makinasının şoförü yaralandı.

Kaza, saat 10.00 sıralarında Kuzey Marmara Otoyolu Ankara istikameti, Yavuz Sultan Selim Köprüsü girişinde meydana geldi. İddiaya göre, Mustafa Güngör kullandığı 46 ADR 933 plakalı kamyonetin direksiyon hakimiyetini kaybetti. Güngör, kullandığı kamyonetle yol çizgisi çalışması yapan Muammer Yıldızbaş’ın kullandığı 34 EYS 522 plakalı iş makinasına yandan çarptı. Kazada her iki şoför de araçta sıkıştı. İhbar üzerine olay yerine itfaiye, sağlık ve jandarma ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekipleri araçlarının içinde sıkışan her iki şoförü de kurtararak sağlık ekiplerine teslim etti. Yaralılar, olay yerindeki ilk müdahalenin arından hastaneye kaldırıldı. İki yaralının da hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

Kaza nedeniyle Kuzey Marmara Otoyolu Ankara istikametinde trafik yoğunluğu yaşandı. Trafik akışı iki şeritten kontrollü olarak sağlandı. Kazaya karışan araçların kaldırılmasının ardından trafik akışı normale döndü.

Kaza ile ilgili inceleme devam ediyor.

Continue Reading

Popüler