Connect with us

Genel

Gümüşdere’de çiftçiye 10 ton kompost gübre dağıtıldı

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Gençekmeğini topraktan kazanan çiftçiye verdiği sözü tuttu. Gübreye yapılan zamlar nedeniyle beli bükülen ve toprağını terk etmek zorunda kalan çiftçilere destek vermek amacıyla yola çıkılarak hazırlanan 10 ton kompost gübre Sarıyer Ziraat Odası’na kayıtlı 120 çiftçiye dağıtıldı.

İlçe genelinde haftanın belli günlerinde kurulan üç büyük pazardan toplanan sebze ve meyve atıkları büyük bir titizlikle ayrıştırılarak kompost gübreye dönüştürüldü. Uzmanlar tarafından sürekli kontrol edilen kompost, toprağın kalitesini yükseltecek kıvama getirildi.

HALKIN SOFRASINA VE ÜRETENİN TARLASINA BEREKET GETİRECEK

Sarıyer Belediyesi Meclis Üyesi Meltem Yücel Pir, “Semt pazarlarına, manavlara, marketlere nereye giderseniz gidin tek bir gerçekle karşılaşıyoruz, hayat pahalılığı. Hatta öyle pahalı ki, çoğu zaman semt pazarında aksam fiyat düşsün diye halkımız bekliyor. Tüketici fiyatlara yetişemiyor. Üretici maliyetlerini düşüremiyor. İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu bir proje başlattı yüz binlerce fide dağıtıldı. İstanbul’da verimli ama ekilmeyen topraklara çiftçilerimiz tekrar el attı. Halkın sofrasına ve üretenin tarlasına bereket getirecek yeni bir projeyi daha Sarıyer Belediye Başkanımız Şükrü Genç’in öncülüğünde hayata geçirdik ve geçirmeye devam edeceğiz. Semt pazarlarında her aksam yapılan temizlik sonrası toplanan atıkları toprakla buluşturup adına kompost denen bir gübre yarattık. Gururla söylüyorum ki ücretsiz olarak dağıtımını yaptığımız kompost karışım gübre sayesinde hem üretim kalitesi artacak hem de üretim maliyeti düşecek” dedi.

blank

TOPRAKTAN GELENİ, TOPRAĞA GERİ DÖNDÜRÜYORUZ

Projenin sürdürülmesine katkı sağlayan Demirciköy Mahallesi Muhtarı Nebahat İmamoğlu, siyah altın olarak nitelendirdiği projenin hayata geçirilmesi için gönülden destek verdiğini belirtirken, “Belediyemiz ile birlikte biyobozunur atık yönetimi projesini hayata geçirdik. Amacımız topraktan geleni, toprağa geri döndürmekti. Aylar süren bir aşamadan sonra toprağın iyileştirilmesi ve onarılması için kullanıma hazır hale getirildi. Semt pazarlarındaki gıda atıklarını kompostlayarak topraktaki sulama ve gübre maliyetlerini azaltmak, içindeki mikro organizmaların sayısını arttırarak kimyasaldan tahrip olmuş toprağı yenilemek ve su tutma kapasitesini arttırarak azalan su kaynaklarına duyulan ihtiyacı azaltmayı amaçlayarak yola çıktık. Sağlıklı gıdalar yetiştirmek ve çiftçiyi destelemek için projeyi devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.

TARIMLA UĞRAŞMAK ÇOK MEŞAKKATLİ

Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Köylü milletin efendisidir” sözünü hatırlatarak konuşmasına başlayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, sadece söylemle değil, onlara destek verilmesiyle bu değerli sözün kıymet bulacağına inandığını belirterek başladığı konuşmasında şunları söyledi; “Çocukluğumdan beri bilirim ki, Gümüşdere köylüsü Rumeli Hisarı’na bile sebze satardı. Meşakkatin hep olduğunu biliyoruz. Biraz geç kaldığımızı kabul ediyorum. Ama bunun sebepleri var. Doğruyu neresinden yakalarsanız oradan devam etmeniz lazım. Dünya, üretilen atıkların tekrar geri kazanılması ile ayakta duruyor. Tarımla uğraşmak çok meşakkatli. Bir bina inşa ederken giderleri aşağı yukarı hesaplayabilirsiniz. Ama çiftçinin toprağın verimini arttırabilmesi için ne kadar harcama yapacağını engelleyemeyeceğini çok iyi biliyorum. Önemli olan birlikteliği, dayanışmayı sağlamak. Başlattığımızda devamını getirebilecek miyiz diye düşündük. Devam ettireceğimize inancımızla yola çıktık. Bu işin başından sonuna kadar emek veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. GDO’lu yiyeceklerin yerine sağlıklı ürünler tüketmek için çorbada tuzumuzun olmasından gurur duyuyorum.”

Gümüşdere Mahallesi Düğün Salonu’nda düzenlenen dağıtım törenine; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Ziraat Odası Başkanı Bilgin Çakıroğlu, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Ahmet Güveloğlu, Sarıyer Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyeleri, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

blank

blank

blank

blank

Genel

Sarıyer’in Sultanları PTT’ye set vermedi

Published

on

blank

Sultanlar Ligi‘nde Play Off mücadelesi veren Sarıyer’in Sultanları, ligin orta sıralardaki ekibi PTT‘ye karşı zorlanmadı ve salondan 3-0’lık galibiyetle ayrıldı.

Sultanlar Ligi’nde üst üste iki zorlu maçta THY’ye 3-0, Vakıfbank’a ise 3-1 mağlup olan Sarıyer Belediyespor Kadın Voleybol Takımı, Play Off iddiası için mutlak kazanması gereken mücadelede konuk ettiği PTT’yi 3-0 mağlup etti. Bahçeköy Orman Fakültesi’nde oynanan ve Sarıyer Belediyesi’nin Kilyos Sosyal Tesisleri’nde kalan depremzedelerin de izlediği mücadelede Sarıyer’in Sultanları, ilk seti 25-18, ikinci seti 25-20 ve üçüncü seti de 25-17 kazandı.

GALATASARAY’A KONUK OLACAK

21. haftayı 8. sırada tamamlayan Sarıyer Belediyespor Kadın Voleybol Takımı, 22. haftada Burhan Felek Spor Salonu’nda ligin güçlü ekiplerinden Galatasaray’a konuk olacak. Bu zorlu mücadele, 1 Nisan Cumartesi saat 15:00’te oynanacak.

Continue Reading

Genel

Derya Avcı DP’den aday adayı oldu

Published

on

blank

28 yıldır çalıştığı devlet memurluğu görevinden emekliye ayrılan Derya Avcı, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimleri öncesinde Demokrat Parti’den Milletvekili Aday Adayı oldu.

BASK İstanbul İl Temsilcisi ve TEÇ-SEN İstanbul İl Başkanı Derya Avcı, 28 yıldır çalıştığı devlet memurluğu görevinden emekliye ayrılmasının ardından 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimleri öncesinde Millet İttifakı ortağı Demokrat Parti’den, “Yeter! Söz milletindir.” diyerek Milletvekili Aday Adayı olduğunu duyurdu. Uzun yıllardır sendikal faaliyetlerde aktif görevlerde bulunan Avcı, mücadelesini daha etkin bir şekilde meclis çatısı altında sürdürmek istediğini ifade etti.

blank

Continue Reading

Genel

CHP’li belediye başkanları Ankara’da toplandı

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Ankara’da düzenlenen Belediye Başkanları Toplantısı’na katıldı.

“Yerelde yaptık, genelde de başaracağız” sloganı ile açılış konuşmasına başlayan Seyit Torun’un ardından Onursal Adıgüzel seçim güvenliği konusunda bilgilendirme yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş‘ın konuşmaları ile devam eden toplantı Kemal Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanlarına hitap etmesiyle son buldu.
Basına kapalı gerçekleşen toplantı ile ilgili bilgi veren Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, güçlü yerel yönetimler kavramına vurgu yapıldığını söyledi.

Yaşamın merkezinde olan yerel yönetimlerin yetki ve imkanlarının artırılması ile sorunların daha kısa sürede ve daha doğru şekilde çözüleceğinin önemli olduğunu belirten Başkan Genç, “Yerel yönetimler katılımcılığın en önemli basamağıdır. Bu nedenle de demokrasinin gelişmesi için çok önemli rol oynamaktadırlar. Ayrıca sorunların tespitini daha kolay yapmak ve sürdürülebilir bir anlayışla çözebilmektedirler. Bu temelde paylaşımların yapıldığı toplantı çok başarılı geçti” dedi.

blank

Continue Reading

Popüler

blank