Connect with us

Genel

Türkiye’nin 81 ilinden İmamoğlu’na destek ziyareti

Published

on

blank

Türkiye’nin 81 ilinde faaliyet gösteren hemşehri dernekleri, vakıfları, federasyonları ve konfederasyonlarına üye yaklaşık 400 vatandaş, hakkında hapis ve siyasi yasak kararı verilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na destek ziyaretinde bulundu.

Türkiye’nin 81 ilinde faaliyet gösteren hemşehri dernekleri, vakıfları, federasyonları ve konfederasyonlarına üye yaklaşık 400 vatandaş, hakkında hapis ve siyasi yasak kararı verilen, farklı gerekçelerle soruşturmalara maruz bırakılan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na destek ziyaretinde bulundu. Vatandaşlar, İBB’nin Saraçhane’deki ana yerleşkesinde bulunan Meclis Salonu’nu hınca hınç doldurdu. Destek ziyareti için düzenlenen toplantıda sırasıyla; CHP İBB Meclis üyeleri Seyfi Erbaş, Orhan Çakır, Nadir Günday ve İmamoğlu birer konuşma yaptı.

“TÜRKİYE’MİZİN TAPUSU, BU ÜLKENİN 86 MİLYON VATANDAŞINA AİTTİR”

İmamoğlu, Türkiye’nin her köşesinden gelen vatandaşlara şu konuşmayı yaptı:

“İstanbul, bu kentin 16 milyon insanına aittir. Türkiye’mizin tapusu da bu ülkenin 86 milyon vatandaşına aittir. Ve tabiri caizse, bir evden bahsediliyorsa, Türkiye, 86 milyon insanımızın evidir, hiçbirisini birinden ayırt etmeksizin. Ve bu tapu, bize aittir. Dolayısıyla ne bir kişiye ait olabilir, ne bir gruba, ne bir zümreye, ne bir siyasi düşünceye. Böyle bir şeyin mümkünü olmaz. İhtimalini bile kimse aklından geçiremez. Bugün burada bulunan kıymetli dostlarımız, hanımefendiler, beyefendiler, Türkiye’mizin her noktasından, hatta geçmişine baktığımızda, şu anki coğrafyanın dışına taşan alanlardan bu ülkeyi yurt edinmiş, yüzyıllardır burada yaşayan insanlarımızın karma bir biçimde oluşturduğu bir kentten bahsediyoruz; kadim İstanbul’dan. Ve bu İstanbul, sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın, dünyanın en önemli kentlerinden birisidir. Bize göre birincisidir. Ama diyelim ki, dünyanın en önemli üç kentinden birisidir, diyelim. Bu sözümüzde yanılmayız.”

“DEMOKRASİ ADINA VERİLEN MÜCADELEDE SİZİ YANI BAŞIMIZDA GÖRMEK…”

“Bu şehrin sahibi olan siz kıymetli hemşehrilerimizin, kendi yörelerinin, kendi yaşam biçimlerini, kültürlerinin yaşatılması, yaşanması ve kendi yörelerine katkı sunulması noktasında özenli bir emek ortaya koyan dernekleri, federasyonları, vakıfları ve onların yöneticilerisiniz. Gerçekten bu demokrasi adına verilen mücadelede sizi yanı başımızda görmek, sizi bizimle birlikte hissetmek ve açıkçası Türkiye’ye verdiğimiz bu mesajın aslında Ekrem İmamoğlu’nun yanında olma meselesi değil, memleketin haysiyet mücadelesi olduğunun altını çizmek demektir. Çünkü, bir şahsı makamından hukuksuzca, usulsüzce alma çabası değildir bu. Milletin iradesini yok sayma çabasıdır. Bunun adına ister, ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün o veciz cümlesini temel prensip olarak alalım, ister adına milli irade diyelim; buna hiç kimsenin dokunmaması ve bir şekilde buna saygı duymak zorunda olduğunu hissettirmemiz gerekir.”

“MİLLETİNİN İRADESİNE ‘HAYIR’ DİYEN BİR ANLAYIŞA, MİLLET YARIN ‘HAYIR’ DER”

“Bu bağlamda verdiğimiz mücadele kutsaldır, ortaya koyduğunuz destek kutsaldır. Bu kutsal mücadele, memleketin her neresinde olursa olsun, hangi koşullar altında olursa olsun, milletin iradesine set konulmaya çalışılan ya da bir kayyum ortaya koyulması ortamına karşı da bir duruştur aynı zamanda. Kendi milletini yok sayanı, millet yok sayar. Bugün milletinin iradesine ‘hayır’ diyen bir anlayışa, millet yarın ‘hayır’ der. Bu, bugün Ekrem İmamoğlu’na yapılıyor, dün Sayın Cumhurbaşkanı’na yapılmıştı. Yani biz onun yanlış olduğunu yıllardır konuşmadık mı, söylemedik mi? Hala söylemiyor muyuz? Söyledik, söylüyoruz. Dolayısıyla bugün yapılan bu yanlışın yapılmaması da şarttır, elzemdir.”

“NE OLDU? MİLLİ İRADEYİ YOK SAYANI, MİLLET DE YOK SAYDI”

“İlk günden itibaren, şahsım adına tek bir an bile üzüntü duymadım. Bunu şöyle örnekliyorum: Malumunuz 31 Mart 2019’da tarihi bir seçim yaşadık İstanbul’da. Hafızalarımızı taze ve diri tutmalıyız. 31 Mart’ta yaşadığımız seçimden sonra, muhtelif iddialarla seçimimizi karalamaya, lekelemeye çalıştılar. Çıktı bir bakan, ‘700 terörist veya terörle iltisaklı insan tespit ettik’ dedi. Sayı verdi. Televizyonda kayıtları var, açar bulursunuz. Bu iddialar, 30-40 kişinin yargılanmasına kadar gitti. O yargılamadan da o 30-40 kişi de beraat etti. Günün sonunda, elde var kocaman bir sıfır. Peki ne oldu? Bir zarfın içine atılan 3 oydan birisi geçersiz, ikisi geçerli oldu. Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir insanına bunu tarif edemezsiniz. Peki ne oldu? Seçim iptal edildi. Bana arkadaşlar diyordu ki o zaman, ‘Başkanım, seçimi iptal ederler mi?’ ‘İnşallah etmezler’ dedim. ‘Ederlerse ne olur?’ ‘Fark atarız, ama bu beni mutsuz eder’ dedim. ‘Çünkü, bu gerçekten demokrasiye büyük bir ihanettir. Milli iradeye, milletin iradesine büyük bir ihanettir. Yapılmasını katiyen arzu etmem, istemem’ dedim. Ve gerçekten iptal edildiği akşam, çok üzgündüm. Ama aynı zamanda oradan sıçramamız gerektiğini, milletimizin ayağa kalkması gerektiğini de biliyordum. Ve neticede ne oldu? İstanbul tarihinin en yüksek oy oranıyla milletimiz bizi seçti. Ne oldu? Milli iradeyi yok sayanı, millet de yok saydı.”

“BU MÜFETTİŞLERE ŞUNU SÖYLEYECEĞİM…”

“Bu yapılan hukuksuz hamleler, hukuksuz girişimler… Şu anda bile bu binanın içinde bulunan sözüm ona müfettiş, bugünün hükümetinin milletvekili adayı, bugünün de müfettişi öyle uydurma işlerle uğraşıyor, öyle uydurma girişimlerle hareket ediyor ki. Beylikdüzü’nde tam 8-8,5 yıl önce kapanmış dosyalardan dava üretme çabası içerisindeler. Saçma sapan… Yani bu kente Fatih Sultan Mehmet’in tablosunu kazandırmışız, o tablo üzerinden yolsuzluk arayışları içerisinde. Bu müfettişlere şunu söyleyeceğim: Bugünün iktidarının, hükümetinin yargı eliyle sopası olmaya çalışıyorsunuz, ama bu milletin yüzüne 4-5 ay sonra bakacak yüzünüz olmayacak.”

“SAÇMA SAPAN İŞLERİN PEŞİNDE KOŞAN BİR GÜNDEMLE BAŞ BAŞAYIZ”

“Ayrıştırmak, kutuplaştırmak, ötekileştirmek; hep bunlarla uğraşıyoruz. Ayıptır, yazıktır, günahtır. Bakın şu konuları konuşmak bile züldür. Gerçekten günahtır. Milletimize ihanettir. Biz, başka işleri konuşmalıyız. 2023’te kişi başı 25 bin doları sağlamış bir ülke olmalıydık. Bunu ben demiyorum. 20 sene önce, ‘Hedef 2023’ diyen iktidarın sayfasını açın bakın, görürsünüz. Olmalıydık da. Bu milletin, bu memleketin nimetleri var. Trakya’dan Anadolu’ya her köşesi cennet. Biz bu nimetleri milletçe nasıl paylaşırız, nasıl bölüşürüz, birbirimizi nasıl ayağa kaldırırız, çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğini nasıl daha iyi yapabiliriz? Bunları konuşmalıyız. Bunları konuşacağımıza, saçma sapan işlerin peşinde koşan bir gündemle baş başayız. Bunu derhal sona erdirmeliyiz, derhal. Bunun partisi olmaz.”

“HER PARTİLİNİN OYUNU ALMAK, MUAZZAM BİR ŞEY; KİMİ AYRIŞTIRABİLİRİM ALLAH AŞKINA?”

“Partimin veya ittifak partimizin veya diğer partilerin oy oranlarını az-çok hepimiz biliyoruz. Ben, bu şehirde, yüzde 55’e yakın oyla seçilmiş bir Belediye Başkanı olarak şunu biliyorum: Her partilinin oyunu aldım. Allah, bana bunu nasip etti. Her partilinin oyunu almak; muazzam bir şey. Dolayısıyla ben, memleketimin tüm insanlarına kendimi sorumlu hissediyorum. Kimi ayrıştırabilirim Allah aşkına? Kimi kenara koyabilirim? Kime, ‘Sen karşımdasın’ diyebilirim? Asla. Diyemeyiz. Kamu yöneticisi olan, o ahlaka sahip bir insanın öyle bir şansı, asla olamaz. Onun için ahlaklı, erdemli, hukuka saygılı, bu memleketin gerçek bir bağımsız yargı düzenine sahip olduğu, insanların boşuna hapis yatmadığı, milli iradenin asla ve asla sıkıntıya uğratılmadığı o günleri hep beraber, birlikte var edebiliriz. Ve var etmeliyiz. Bundan hep birlikte kazançlı çıkarız. Bugünlerin hızlı geçeceğine inanıyorum. Bugünleri yaşatan, bu sıkıntıları bu millete reva gören… Sadece benim değil, benim gibi birçok insanın belki bu anlamda geçmişte canı yandı; hala yanıyor. Ve bu yolda devam ederlerse, bir süre daha belki bizim canımızı sıkmaya devam edecekler, ama hep birlikte buna son verelim.”

“2023, CUMHURİYETE LAYIK OLMA YILIDIR”

“Memleketimizin özel bir yılındayız. Cumhuriyet’imizin, devletimizin yüzüncü yıl dönümü. Yüzüncü yıl dönümünde devletimizin, milletimizin, geçmişte hepimizin atasının, dedesinin, ninesinin birlikte kuvvetlendirip kurduğu bu güzel memleketin evlatları olarak, Cumhuriyete layık olma yılıdır 2023. Öyle bir gelecek hazırlamalıyız ki, bizden sonra gelen nesillerin, kardeşçe, bir arada, bu milletin has birer vatandaşı olduğunu hissettikleri bir ortamda yaşamalarını sağlamalıyız. Bu ama adına ‘mahkeme’ diyelim, ama adına ‘soruşturma’ diyelim, ama savcılığa verilen işte ‘terör soruşturması’ diyelim; muhtelif detaylarla bize yapılmaya çalışılan hukuksuz uygulama, tabiri caizse İstanbullunun makamı olan, koltuğu olan o yetkiyi ‘İstanbul’u elinden alacağım’ diyen anlayışa karşı duruşunuz için, hepinize teşekkür ediyorum. Varlığınız elbette bizim için çok kıymetlidir. 16 milyon insanımızın bu duygu içerisinde olduğunu düşünüyorum. Sadece bana değil, hiç kimseye bu yapılmamalı; yapılamaz. Geçmişte yapılanlar yanlıştı. Bundan sonra da yapılmaması için, hep birlikte bu düzeni, bu sistemi elden geçirmeli ve düzeltmeliyiz, diyorum.”

Genel

Özgür Özel’den Başkan Genç’e teşekkür

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’de yaptığı grup toplantısında, haftasonu açılışı yapılan Büyükdere Atatürk Fidanlığı için Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e teşekkür etti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’de yaptığı grup toplantısında Pazar günü Sarıyer’de açılışını yaptığı Büyükdere Atatürk Fidanlığı’na değindi. Genel Başkan olarak yaptığı ilk açılışın önemine değinen Özel, bugüne kadar bu alanı koruyan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve yeşil alan olarak İstanbullulara kazandıran İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etti.

İMARA AÇMAYA DİRENEN ŞÜKRÜ GENÇ’E TEŞEKKÜR

Özgür Özel konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Pazar günü çok önemli bir binayı açtık. Sadece açarken eski dokusuna uygun olarak yapılmış o binaların içinde, kadınlarımız çalışma hayatı içinde olsun diye bir tane kreş, bir tane meslek edindirme kursu, İstanbul Vakfı’nın bursiyer öğrencilerinin gelip doğayla çiçekle iç içe olacakları alan, bir tarafı yeniden bahçıvanlık okulu. İnanılmaz güzel bir tesisti. Kurdelesini kestiğim ilk açılış olmasından büyük memnuniyet duydum. Oraya emek veren, geçmişten bu güne orayı imara açmaya direnen Belediye Başkanımız Şükrü Genç’e, meclis üyelerimize ve İstanbul’da yaptığı muhteşem işlerle İstanbulluların teveccühünü kazanan ve 31 Mart’ta rekor oyla yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olacak olan Ekrem İmamoğlu’na bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

 

Continue Reading

Genel

Sarıyer Belediyesi ekipleri Sarıyerliler için seferber oldu

Published

on

blank

Sarıyer’de etkisini gösteren yoğun yağış ve fırtına sonrasında mazgallar taştı, çatılar uçtu ve ağaçlar devrildi.  Sarıyer Belediyesi ekipleri yağıştan etkilenen bölgelere hızla müdahalede bulunuyor.

Sarıyer Belediyesi ekipleri,  sabah saatlerinden itibaren etkisini gösteren sağanak yağış ve lodos sonrasında Sarıyerlilerin olumsuz etkilenmemesi için çalışmalarını sürdürüyor. Aşırı yağıştan dolayı caddelerde oluşan su birikintilerine müdahale eden Fen İşleri ekipleri, mazgalları da temizliyor. Park Bahçeler ekipleri ise fırtına nedeniyle devrilen ağaçları ve kırılan dalları kaldırıyor. Ekipler kriz masasından gelen ihbarları değerlendirerek, sorun yaşanan noktalara tek tek giderek çalışmalarına devam ediyor.

blank

 

Continue Reading

Genel

İbrahim Temur özel kalem bütçesini eleştirdi

Published

on

blank

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2024 yılı bütçesinin kabul edilmesinden sonra İBB’nin özel kalem bütçesi üzerinden Sarıyer Belediyesi ile ilgili değerlendirme yapan İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, “Nasıl oluyor da Sarıyer Belediyesinin Özel Kalem Bütçesi, koskoca İBB’nin Özel Kalem Bütçesinin 4 katından fazla oluyor?” diye sordu.

İBB’nin 2024 yılı bütçesinin açıklanmasının ardından İBB’nin özel kalem bütçesi üzerinden Sarıyer Belediyesi’nin özel kalem bütçesini eleştiren İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, “İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2024 bütçesi, İBB Meclisinde kabul edildi. Öncelikle İstanbul’umuz için hayırlı olsun. Sarıyer için dikkatinizi çekmek istediğim konu şu; İBB’nin 2024 Özel Kalem Bütçesi 13.157.000 TL Peki Sizce Sarıyer Belediyesinin 2024 Özel Kalem Bütçesi ne kadar? Sarıyer Belediyesinin 2024 Özel Kalem Bütçesi 54.871.000 TL. Nasıl oluyor da Sarıyer Belediyesinin Özel Kalem Bütçesi, koskoca İBB’nin Özel Kalem Bütçesinin 4 katından fazla oluyor? Sarıyer Belediye Başkanı ve bu bütçeye Sarıyer Meclisinde kabul oyu veren Meclis Üyeleri nasıl oluyor anlatın!” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Continue Reading

Popüler