Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: Siyasal tercihlerin yoksullaşmadaki rolü

Published

on

blank

Halkımızın son dönem karşılaştığı ekonomik sorunların ve sonuçlarının nedenleri üzerinde düşünmenin zamanı geldi de geçti bile… Popülist yaklaşımlarla toplumu uçuracaklarını ve refaha boğacaklarını seçim vaatlerine konu edenlerin yatsı zamanı geldiğinde foyalarının çıktığını görenler, pişman olsalar da, sonuç değişmiyor. Bir ülkeyi yönetenlerin ekonomik konularda yaptıkları uygulamaların sonuçları uzun süre saklanamaz. Her programın ve projenin uygulanması mutlaka bir finans kaynağına dayalıdır. Toplanan vergilerle alınan uluslararası borçlar yatırımların ve projelerin realize edilmesinde kullanılır. Kaynakların halkın hangi öncelikleri ve gereksinimleri için kullanıldığı iktidarların rengini belli eder. Alınan sonuçlara göre kaynaklar halkın gerçek ihtiyaçları ve refahı için mi kullanılmıştır,yoksa göz boyama ve birilerine kar sağlamak için mi? Bunu gizlemek eşyanın tabiatına aykırıdır…

***

Kaynakların ülke kalkınmasına katkı sağlamayan ve bir süre sonra atıl kalan pahalı gösterişli projelere harcanması ve bu projelerin kuvveden fiile geçirilmesi yanında bir de pahalı, rekabetten uzak ve şaibeli olması ya da yolsuzluklara çanak tutması işin bir başka yönüdür. Hem gereksiz ve zamansız önceliği olmayan konularda imalatlar yapılması, hem yolsuzluklarla birilerine haksız kazanç sağlanması ekonomiye verilen zararın katlanarak büyümesine neden olur ve buolumsuzluğu hiçbir toplum kolay kolay kaldıramaz. Bu tür davranışlar özellikle sermaye sınıfının çıkarlarına hizmet eden ve emeği sömüren iktidarların işidir.

***

Geleceğin oluşması muhtemel iktidarlarından beklenen kamunun ve halkın kaynaklarını insanın refahı ve insanca yaşamasını esas alan projelerde ve önceliklerde kullanması, bunun için planlı, açık, şeffaf, denetlenebilir hukukla uygun yöntemleri uygulaması, yetimin kuruşunu hırsızlara kaptırmayacak önlemleri almalarıdır. Halka ve seçmenleredüşende popülist vaatlere inanmadan geçmişi temiz, yaşam biçimi sırıtmayan, toplumu kucaklayan, akraba, yandaş, hemşehri kayırmayan, liyakate önem veren dürüst ve ahlaklı siyasetçileri iş başına getirmeleridir. Peki onları nasıl buluruz. Halk arasında “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, şahsın görünür rütbei aklı eserinde” sözü meşhurdur…

***

Geçmediğiniz yollar, köprüler, uçmadığımız çöken havaalanları milletin sırtına yüklenmiş, pahalı imalatları kim yaptı vesize yoksul bıraktıysa onu değerlendirin, tercihinizi ona göre yapın derim. Taşın altına elinizi sokmaktan ve dayanışmadan kaçınmamanızı öneririm. Yalnız olursanız sizi daha çabuk avlarlar…

Genel

Kocataş’ın ulaşım sorunu için İETT’de önemli toplantı

Published

on

blank

Kocataş Mahallesi’nde bir süredir ulaşım sorunu yaşanıyor. Yüksek enflasyonla birlikte mazotun çok pahalı olması nedeniyle bir süredir minibüs seferlerinin yapılmadığı Kocataş’ta minibüs yolcusunun da otobüse yönelmesi, bir süredir ulaşım aksaklıklarının yaşanmasına neden olmuştu. Bu sorun, İETT Genel Müdürlüğü’nce yapılan toplantıda ele alındı.

Sarıyer’in Kocataş Mahallesi’ndeki ulaşım sorunu İETT Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği toplantının gündem maddesi oldu. Mazotun pahalı olması nedeniyle masraflarını karşılamakta güçlük çeken minibüs esnafının bir süredir seferlerini yapmadığı Kocataş hattında minibüs yolcusunun da otobüse yönelmesiyle birlikte ulaşımda önemli aksaklıklar meydana gelmeye başlamıştı.

GÜNDEM MADDESİ ULAŞIM VE OTOBÜS SORUNU

İETT Yolcu Hizmetleri ve İletişim Daire Başkanı Müfit Yetkin, İETT Ulaşım Planlama Daire Başkanı Yusuf Limon, Avrupa Yakası Muhtarlıklar Şube Müdürü Ali Öztürk, İETT Yolcu Hizmetleri Müdürü Büşra Boysan, İETT Avrupa Bölgesi Planlama Müdürü Suzan Tunç, İBB Mahalli İdareler Müdürü Ayşe Dündar, CHP İBB Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Görkem Kurşun ve Kocataş Mahallesi Muhtarı Serdal Doğan’ın katılımıyla Beyoğlu’nda düzenlenen toplantının gündem maddesi Kocataş’taki ulaşım ve otobüs sorunu oldu.

OTOBÜSLERİN TAMAMI DEĞİŞTİRİLECEK

Gerçekleşen toplantıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kocataş Mahalle Muhtarı Serdal Doğan, “Mahallemizdeki ulaşımla ilgili yaşanan olumsuzluklar, otobüslerin sefer iptalleri, iptallerden dolayı oluşan aşırı yoğunluk, araç arızaları ve seferlerin yetersizliğini en ayrıntılı bir şekilde dile getirdik. Tarafımıza Kocataş Mahallemizde çalışan otobüslerin tamamının değiştirilerek, yaşanan olumsuzlukların bir an önce çözülmesi sözü verildi” diye belirtti.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de Uygur Türklerinden Çin protestosu

Published

on

blank

Doğu Türkistan’da 30 katlı bir binada çıkan yangında 30 kişi hayatını kaybetti. Sarıyer Tarabya’da eylem yapan 500 kişilik Uygur Türkü, yangında Çin yetkililerinin ihmali olduğunu söyleyerek protesto etti.

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’ın Urumçi kentinde bulunan 30 katlı bir binanın 15’inci katında 24 Kasım Perşembe günü yangın çıktı. 21’inci kata kadar sıçrayan yangında 6 ev yanarken, 30 kişi hayatını kaybetti. Çinli yetkililerin, Uygur Türklerinin yaşadığı binada çıkan yangına müdahale etmediğini iddia eden Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği üyeleri Tarabya’daki Çin konsolosluğu önünde eylem yaptı. Pankart ve dövizler açan yaklaşık 500 kişilik grup, sloganlar atıp Çin’i protesto etti. Saat 1400’da başlayan ve 1 saat süren eylem basın açıklamasının ardından son buldu.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’den Amasra şehitlerinin çocuklarına eğitim bursu

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi, Amasra’daki maden faciasında hayatını kaybeden madencilerin okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarına eğitim desteği vereceğini açıkladı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, toplamda 55 çocuğa verilecek burs desteği için Sarıyerlilere ve meclis üyelerine teşekkür etti.

Sarıyer Belediyesi Meclisi’nden oy birliğiyle geçen karar doğrultusunda; Türkiye’yi yasa boğan maden faciası sonrasında 42 maden işçisinin çocuklarına burs imkanı sağlanacak. 0-6 yaş arası 33 çocuğa 1.000 TL afet yardımı yapılacak. İlk, ortaokul ve lise olmak üzere 22 çocuğa ise 1.600 TL verilecek.

Yaraları Sarmak Hepimizin Görevi

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yaptığı açıklamada; “Bartın’da yaşanan maden faciası hepimizi büyük acılara boğdu. Ailelerin yuvasına ateş düştü. Hayatını kaybeden madenci kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Zor koşullarda çalışarak evine ekmek götürme derdinde olan madencilerimizin bizlere emaneti olan ailelerine destek olmak için elimizden geleni yapacağız. Devletimiz, STK’lar, hayırseverler üzerine düşen görevleri yerine getiriyorlar. Biz de yerel yönetim olarak ailelerimizin yanında olmak istedik ve meclisimizin oy birliği ile aldığı kararla çocuklarımıza burs desteği sağlayacağız. Yaraları sarmak hepimizin görevi” dedi.

Continue Reading

Popüler

blank