Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: Siyasal tercihlerin yoksullaşmadaki rolü

Published

on

blank

Halkımızın son dönem karşılaştığı ekonomik sorunların ve sonuçlarının nedenleri üzerinde düşünmenin zamanı geldi de geçti bile… Popülist yaklaşımlarla toplumu uçuracaklarını ve refaha boğacaklarını seçim vaatlerine konu edenlerin yatsı zamanı geldiğinde foyalarının çıktığını görenler, pişman olsalar da, sonuç değişmiyor. Bir ülkeyi yönetenlerin ekonomik konularda yaptıkları uygulamaların sonuçları uzun süre saklanamaz. Her programın ve projenin uygulanması mutlaka bir finans kaynağına dayalıdır. Toplanan vergilerle alınan uluslararası borçlar yatırımların ve projelerin realize edilmesinde kullanılır. Kaynakların halkın hangi öncelikleri ve gereksinimleri için kullanıldığı iktidarların rengini belli eder. Alınan sonuçlara göre kaynaklar halkın gerçek ihtiyaçları ve refahı için mi kullanılmıştır,yoksa göz boyama ve birilerine kar sağlamak için mi? Bunu gizlemek eşyanın tabiatına aykırıdır…

***

Kaynakların ülke kalkınmasına katkı sağlamayan ve bir süre sonra atıl kalan pahalı gösterişli projelere harcanması ve bu projelerin kuvveden fiile geçirilmesi yanında bir de pahalı, rekabetten uzak ve şaibeli olması ya da yolsuzluklara çanak tutması işin bir başka yönüdür. Hem gereksiz ve zamansız önceliği olmayan konularda imalatlar yapılması, hem yolsuzluklarla birilerine haksız kazanç sağlanması ekonomiye verilen zararın katlanarak büyümesine neden olur ve buolumsuzluğu hiçbir toplum kolay kolay kaldıramaz. Bu tür davranışlar özellikle sermaye sınıfının çıkarlarına hizmet eden ve emeği sömüren iktidarların işidir.

***

Geleceğin oluşması muhtemel iktidarlarından beklenen kamunun ve halkın kaynaklarını insanın refahı ve insanca yaşamasını esas alan projelerde ve önceliklerde kullanması, bunun için planlı, açık, şeffaf, denetlenebilir hukukla uygun yöntemleri uygulaması, yetimin kuruşunu hırsızlara kaptırmayacak önlemleri almalarıdır. Halka ve seçmenleredüşende popülist vaatlere inanmadan geçmişi temiz, yaşam biçimi sırıtmayan, toplumu kucaklayan, akraba, yandaş, hemşehri kayırmayan, liyakate önem veren dürüst ve ahlaklı siyasetçileri iş başına getirmeleridir. Peki onları nasıl buluruz. Halk arasında “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, şahsın görünür rütbei aklı eserinde” sözü meşhurdur…

***

Geçmediğiniz yollar, köprüler, uçmadığımız çöken havaalanları milletin sırtına yüklenmiş, pahalı imalatları kim yaptı vesize yoksul bıraktıysa onu değerlendirin, tercihinizi ona göre yapın derim. Taşın altına elinizi sokmaktan ve dayanışmadan kaçınmamanızı öneririm. Yalnız olursanız sizi daha çabuk avlarlar…

Genel

Özgür Özel’den Başkan Genç’e teşekkür

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’de yaptığı grup toplantısında, haftasonu açılışı yapılan Büyükdere Atatürk Fidanlığı için Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e teşekkür etti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’de yaptığı grup toplantısında Pazar günü Sarıyer’de açılışını yaptığı Büyükdere Atatürk Fidanlığı’na değindi. Genel Başkan olarak yaptığı ilk açılışın önemine değinen Özel, bugüne kadar bu alanı koruyan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve yeşil alan olarak İstanbullulara kazandıran İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etti.

İMARA AÇMAYA DİRENEN ŞÜKRÜ GENÇ’E TEŞEKKÜR

Özgür Özel konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Pazar günü çok önemli bir binayı açtık. Sadece açarken eski dokusuna uygun olarak yapılmış o binaların içinde, kadınlarımız çalışma hayatı içinde olsun diye bir tane kreş, bir tane meslek edindirme kursu, İstanbul Vakfı’nın bursiyer öğrencilerinin gelip doğayla çiçekle iç içe olacakları alan, bir tarafı yeniden bahçıvanlık okulu. İnanılmaz güzel bir tesisti. Kurdelesini kestiğim ilk açılış olmasından büyük memnuniyet duydum. Oraya emek veren, geçmişten bu güne orayı imara açmaya direnen Belediye Başkanımız Şükrü Genç’e, meclis üyelerimize ve İstanbul’da yaptığı muhteşem işlerle İstanbulluların teveccühünü kazanan ve 31 Mart’ta rekor oyla yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olacak olan Ekrem İmamoğlu’na bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

 

Continue Reading

Genel

Sarıyer Belediyesi ekipleri Sarıyerliler için seferber oldu

Published

on

blank

Sarıyer’de etkisini gösteren yoğun yağış ve fırtına sonrasında mazgallar taştı, çatılar uçtu ve ağaçlar devrildi.  Sarıyer Belediyesi ekipleri yağıştan etkilenen bölgelere hızla müdahalede bulunuyor.

Sarıyer Belediyesi ekipleri,  sabah saatlerinden itibaren etkisini gösteren sağanak yağış ve lodos sonrasında Sarıyerlilerin olumsuz etkilenmemesi için çalışmalarını sürdürüyor. Aşırı yağıştan dolayı caddelerde oluşan su birikintilerine müdahale eden Fen İşleri ekipleri, mazgalları da temizliyor. Park Bahçeler ekipleri ise fırtına nedeniyle devrilen ağaçları ve kırılan dalları kaldırıyor. Ekipler kriz masasından gelen ihbarları değerlendirerek, sorun yaşanan noktalara tek tek giderek çalışmalarına devam ediyor.

blank

 

Continue Reading

Genel

İbrahim Temur özel kalem bütçesini eleştirdi

Published

on

blank

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2024 yılı bütçesinin kabul edilmesinden sonra İBB’nin özel kalem bütçesi üzerinden Sarıyer Belediyesi ile ilgili değerlendirme yapan İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, “Nasıl oluyor da Sarıyer Belediyesinin Özel Kalem Bütçesi, koskoca İBB’nin Özel Kalem Bütçesinin 4 katından fazla oluyor?” diye sordu.

İBB’nin 2024 yılı bütçesinin açıklanmasının ardından İBB’nin özel kalem bütçesi üzerinden Sarıyer Belediyesi’nin özel kalem bütçesini eleştiren İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, “İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2024 bütçesi, İBB Meclisinde kabul edildi. Öncelikle İstanbul’umuz için hayırlı olsun. Sarıyer için dikkatinizi çekmek istediğim konu şu; İBB’nin 2024 Özel Kalem Bütçesi 13.157.000 TL Peki Sizce Sarıyer Belediyesinin 2024 Özel Kalem Bütçesi ne kadar? Sarıyer Belediyesinin 2024 Özel Kalem Bütçesi 54.871.000 TL. Nasıl oluyor da Sarıyer Belediyesinin Özel Kalem Bütçesi, koskoca İBB’nin Özel Kalem Bütçesinin 4 katından fazla oluyor? Sarıyer Belediye Başkanı ve bu bütçeye Sarıyer Meclisinde kabul oyu veren Meclis Üyeleri nasıl oluyor anlatın!” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Continue Reading

Popüler