Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: Nereden geldik? Nereye gidiyoruz?

Published

on

blank

Cumhuriyetle beraber Batılı çağdaş toplumlardan ayrıştığımız birkaç yüzyıllık açığı kapatmanın tek çaresi elbetteki devrim yolunu tercih etmekti… Nitekim Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk mantıklı bir aydın olarak emperyalizme karşı savaşmış ve bağımsızlığını elde etmiş bir toplumun lideri olarak bunu tercih etmişti. Aydınlanmayı ve Sanayileşmeyi hedef olarak ele almış, kentleşmeyi kendi akışına bırakmış ve toplumu devrimcilik, halkçılık ve devletçilikle buluşturarak hızlandırılmış bir çağdaşlığa yönelmiştir. Ulusal birliği ve antiemperyalizmi, tam bağımsızlığı, Laikliği unutmamış, bilimi ve aklı yaşamın her alanında devreye sokmuştur. Platon’un İdeal yönetim aklın ve bilimin yönetimidir hedefini esas almıştır.

***

Büyük Önderin bu projesi sağlığında ve yaşamını yitirmesinden sonra 20-30 yıl devam etmiş ve ancak giderek verilen tavizler ve soğuk savaş dönemindeki jeopolitik konumumuz dolayısıyla koşullar değişmiştir. Devrimler bilinçli olarak aksatılmış, yarım bırakılmış ve sosyo-politik durum kentleşmenin ve sanayileşmenin de yarım kalmasıyla az gelişmiş ya da prematüre bir demokrasi ile karşı karşıya kalınmıştır. Bugün gelinen nokta ve popülist otokrat bir siyasal islam anlayışı demokrasiyi alt üst etmiş, Afrika ve Orta-Doğu ülkelerinin yönetim anlayışıyla ve demokrasileriyle  koşut bir hale getirmiştir. Demokratik rejimlerin olmazsa olmazı olan özgürlükler, insan hakları, Hukuk Devleti, bağımsız yargı, şeffaflık gibi temel unsurlar zayıflamış yargı gözetimindeki kapalı oy açık tasnifgibi seçimlerden ve sonuçlarından kuşku duyulmaya başlanmıştır.

***

Çağdaş Batılı standartlara sahip toplumların sahip olduğu Demokrasi Kültürü yarım bırakılan Aydınlanma, Sanayileşme ve sağlıklı kentleşme nedeniyle tam olarak bir türlü gelişmemiş ve insanların önemli bir kısmı bugün sandık güvenliği ve adil bir seçim sürecinden yargı gözetimine rağmen  endişe eder olmuşlardır. Anayasa ve seçimkanunlarına göre yönetim kadrolarındakilerin devlet olanaklarını kullanmadan demokratik yarışa katılmaları gerekirken bu konudaki uygulamaların aksi yönde gelişmesi kuşku ve endişelere yol açmıştır.

***

Siyasetteki eşitlik ve adalet toplumsal adaletin ilk adımıdır. Bunu tesis edemeyen toplumlar ve yönetimler daha gömleğin ilk düğmesini yanlış iliklemiş ve karanlık yolu tercih etmiş sayılırlar. Bütün bunlara rağmen birkaç gün sonra sandığa gidecek halkın ve muhalefetteki siyasi partilerin doğru tercihte bulunacağı  ve ülkeyi yeni ufuklara ve demokrasiye taşıyacağı umudunu koruyoruz.

Genel

Özgür Özel’den Başkan Genç’e teşekkür

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’de yaptığı grup toplantısında, haftasonu açılışı yapılan Büyükdere Atatürk Fidanlığı için Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e teşekkür etti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’de yaptığı grup toplantısında Pazar günü Sarıyer’de açılışını yaptığı Büyükdere Atatürk Fidanlığı’na değindi. Genel Başkan olarak yaptığı ilk açılışın önemine değinen Özel, bugüne kadar bu alanı koruyan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve yeşil alan olarak İstanbullulara kazandıran İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etti.

İMARA AÇMAYA DİRENEN ŞÜKRÜ GENÇ’E TEŞEKKÜR

Özgür Özel konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Pazar günü çok önemli bir binayı açtık. Sadece açarken eski dokusuna uygun olarak yapılmış o binaların içinde, kadınlarımız çalışma hayatı içinde olsun diye bir tane kreş, bir tane meslek edindirme kursu, İstanbul Vakfı’nın bursiyer öğrencilerinin gelip doğayla çiçekle iç içe olacakları alan, bir tarafı yeniden bahçıvanlık okulu. İnanılmaz güzel bir tesisti. Kurdelesini kestiğim ilk açılış olmasından büyük memnuniyet duydum. Oraya emek veren, geçmişten bu güne orayı imara açmaya direnen Belediye Başkanımız Şükrü Genç’e, meclis üyelerimize ve İstanbul’da yaptığı muhteşem işlerle İstanbulluların teveccühünü kazanan ve 31 Mart’ta rekor oyla yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olacak olan Ekrem İmamoğlu’na bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

 

Continue Reading

Genel

Sarıyer Belediyesi ekipleri Sarıyerliler için seferber oldu

Published

on

blank

Sarıyer’de etkisini gösteren yoğun yağış ve fırtına sonrasında mazgallar taştı, çatılar uçtu ve ağaçlar devrildi.  Sarıyer Belediyesi ekipleri yağıştan etkilenen bölgelere hızla müdahalede bulunuyor.

Sarıyer Belediyesi ekipleri,  sabah saatlerinden itibaren etkisini gösteren sağanak yağış ve lodos sonrasında Sarıyerlilerin olumsuz etkilenmemesi için çalışmalarını sürdürüyor. Aşırı yağıştan dolayı caddelerde oluşan su birikintilerine müdahale eden Fen İşleri ekipleri, mazgalları da temizliyor. Park Bahçeler ekipleri ise fırtına nedeniyle devrilen ağaçları ve kırılan dalları kaldırıyor. Ekipler kriz masasından gelen ihbarları değerlendirerek, sorun yaşanan noktalara tek tek giderek çalışmalarına devam ediyor.

blank

 

Continue Reading

Genel

İbrahim Temur özel kalem bütçesini eleştirdi

Published

on

blank

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2024 yılı bütçesinin kabul edilmesinden sonra İBB’nin özel kalem bütçesi üzerinden Sarıyer Belediyesi ile ilgili değerlendirme yapan İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, “Nasıl oluyor da Sarıyer Belediyesinin Özel Kalem Bütçesi, koskoca İBB’nin Özel Kalem Bütçesinin 4 katından fazla oluyor?” diye sordu.

İBB’nin 2024 yılı bütçesinin açıklanmasının ardından İBB’nin özel kalem bütçesi üzerinden Sarıyer Belediyesi’nin özel kalem bütçesini eleştiren İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, “İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2024 bütçesi, İBB Meclisinde kabul edildi. Öncelikle İstanbul’umuz için hayırlı olsun. Sarıyer için dikkatinizi çekmek istediğim konu şu; İBB’nin 2024 Özel Kalem Bütçesi 13.157.000 TL Peki Sizce Sarıyer Belediyesinin 2024 Özel Kalem Bütçesi ne kadar? Sarıyer Belediyesinin 2024 Özel Kalem Bütçesi 54.871.000 TL. Nasıl oluyor da Sarıyer Belediyesinin Özel Kalem Bütçesi, koskoca İBB’nin Özel Kalem Bütçesinin 4 katından fazla oluyor? Sarıyer Belediye Başkanı ve bu bütçeye Sarıyer Meclisinde kabul oyu veren Meclis Üyeleri nasıl oluyor anlatın!” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Continue Reading

Popüler