Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: Liderin savaş kazanmadaki rolü

Published

on

blank

Ülkenin zor zamanlarında hep kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptıklarını ve ülkeden düşmanı nasıl temizleyip devrimleri inşa ettiğini düşünürüz. Çoğumuzda bunu bir mucize olarak niteleriz. HattaMustafa Kemal Atatürk’ün emperyalizmle savaşıp Cumhuriyeti kurma gerçeğini 20. Yüzyılın en büyük mucizesi olarak niteleriz. Mustafa Kemal Atatürk emsalleri gibi orta sınıf bir ailede ve sınırlı maddi koşullarda büyümüş erkenyaşta Askeri Okullara başlamış ortalamanın üstünde bir zekaya gözlem ve muhakeme yeteneğine sahip bir insan olarak dönemin bazı öğretmenlerinden etkilenerek hayata bir Osmanlı Subayı olarak başlamış bir liderdi. Erken yaşta girdiği Osmanlı’yı kurtarma amaçlı savaşlarda yokluk içinde halkının, ulusunun yok olup giden evlatlarıyla mücadele etmiş ve onları tanıma fırsatı bulmuştur. Hiçbir zaman halkın çocuklarını ezmemiş, en ön saflarda savaşarak şarapnel parçasıyla yaralanmış ve Gazilik ünvanını almıştır. Yalnız savaşmamış, okumuş okumuş  ve düşmanın medeniyetini tanıyarak onların gücüne ait sırları yakalamıştır.

***

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün günümüzde ders almamız gereken bazı özelliklerine değinmek için bu yazıyı tasarladım. Bilgi açısından dönemini kavrayacak her türlü bilgiye sahip olan sosyal siyaset ve siyaset psikolojisini pratikte çok iyi bilen Batı Emperyalizmini, aydınlanma çağını, sanayileşmeyi ve Batı toplumlarındaki sosyaldeğişimi kavrayan özelliklere sahipti. Bilgiye dayalı müthiş bir analiz ve ileri görüş yeteneğine sahipti. Gerek askeri, gerek siyasal alanda uygun zamanda uygun hamleleri planlayan ve hedefe elverişli kadroları seçerek hazırlayarak ilerleyen, düşmanını ve hasmını tanıyan, her zaman bilim ve akılla dersini çalışan bir liderdi. Büyük Önderimizinkazanılan bağımsızlık savaşı sonunda 1938’de vefatına kadar yapmış olduğu devrim hamleleri gerek öncelikler, gerekse zamanlama açısından müthiş bir planın ve projenin parçasıydı.

***

Günümüz liderleri ve devlet adamlarının hemen hiçbirinde ona ait özelliklerin onda birini dahi bulabilmek ve halkını ileriye taşıyacak hamleleri görmek maalesef mümkün olmamıştır. Bilgi açısından donanımlı liderler olsa bile bu kez de örgütlenme ve kadro kurma açısında onun eline su dökebilecek hiçbir lider henüz gelmemiştir. 15-20 kişilik birkadro ile Samsun’a çıkan Müdafaayı Hukuk, Kuvayı Milliye ve düzenli orduyla verdiği savaşın sonunda kurulan Cumhuriyetin yıkılması için onca çaba bugüne kadar etkisiz kalmıştır. Kurulan Cumhuriyet’in Anayasasının ilk dört maddesine dil uzatıp değiştirmek için salyalarını akıtanlar, bunca karşı devrimci desteğe rağmen bu çabalarladuvarlara çarpıp geri dönmektedir.

***

Cumhuriyet’in yüzüncü yılında durum pek parlak olmamasına ve onca aşınmaya rağmen Cumhuriyet hala ayaktadır. Karşı devrimciler parti devleti kurmuş buna mukabil devleti kuran parti kendisini yenileyememiştir. Üzücü olan Cumhuriyetçi kadroların karşı devrimcilere karşı hala etkin olmakta zorlanmaları ve örgütlenme konusundaki yetersizliğin devam etmesidir.

Genel

İBB’nin “Genç Üniversiteli Desteği” için başvurular başladı

Published

on

blank

İBB’nin ‘Genç Üniversiteli Desteği’ projesinde öğrencilere geri ödemesiz olarak verilecek 6000 TL’lik eğitim desteği için başvurular başladı. Destekten faydalanmak isteyen öğrenciler, 20 Ekim tarihine kadar İBB’nin “İstanbul Senin” mobil uygulaması üzerinden başvuru yapılabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Genç Üniversiteli Desteği” projesi kapsamında üniversite öğrencilerini ekonomik anlamda desteklemek için 75 bin öğrenciye 6000 TL’lik eğitim yardımında bulunuyor.

Başvurmak isteyen öğrencilerin kendisinin ya da ailesinin İstanbul’da ikamet etmesi, devlet ya da vakıf/özel üniversitelerinde yüzde 100 burslu okuması gerekiyor. Ara sınıf ve son sınıf öğrencilerinin de yılsonu başarı notunun 100 üzerinden en az 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olması da istenen kriterler arasında yer alıyor.

“İSTANBUL SENİN” ÜZERİNDEN BAŞVURULACAK

Destekten faydalanmak isteyen öğrencilerin İBB’nin “İstanbul Senin” uygulamasını indirerek, uygulama üzerinden başvuru yapması gerekiyor. Proje ve kriterler hakkında detaylı bilgiler de “İstanbul Senin” mobil uygulamasında yer alıyor. 26 Eylül’de başlayan başvurular 20 Ekim tarihine sonlanacak.

“Genç Üniversiteli Desteği” projesi kapsamında sağlanan destekler geri ödemesiz ve faizsiz olarak veriliyor. “Genç Üniversiteli Desteği” kapsamında, projenin yapıldığı ilk dönem olan 2019-2020 eğitim öğretim döneminde 29 bin 423 öğrenciye destek sağlandı. 2020-2021 eğitim öğretim döneminde 33 bin 763 öğrenciye, 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde 51 bin 992 öğrenciye destek verildi. 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde ise 75 bin öğrenciye 4 bin 500 TL geri ödemesiz eğitim yardımı sağlandı.

Genç Üniversiteli Başvuru Genel Şartları

  • T.C. vatandaşı olmak
  • Öğrencinin kendisinin veya ailesinin/anne-baba vefat durumunda yakınının İstanbul’da ikamet etmesi
  • Ön lisans, Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora öğrencisi olmak
   • Ön lisans – Lisans Öğrencileri için üst yaş sınırı 30
   • Yüksek Lisans – Doktora Öğrencileri için üst yaş sınırı 40
  • Normal öğrenim süresinin içinde eğitimine devam ediyor olmak
  • Devlet üniversitesinde okuyor olmak veya Vakıf / Özel üniversitede yüzde yüz burslu okuyor olmak
  • Ara sınıf ve son sınıf öğrencileri için yılsonu başarı notunun en az 100 üzerinden 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olması
  • Gelir durumu açısından maddi desteğe ihtiyacı olmak

 

Genç Üniversiteli İstenilen Evraklar

  • Sabıka kaydı almadığına dair belge
  • Disiplin cezası almadığına dair belge
  • Aile Vukuatlı Nüfus kayıt örneği belgesi
  • Öğrenci belgesi
  • Transkript belgesi
  • Vakıf/özel okullarda okuyan öğrenciler için %100 bursluluk belgesi
  • Ailenin maddi durumunu gösteren belgeler (Gelir belgesi, Maaş bordrosu vb.)
  • Varsa kendisinin ya da aile bireylerinin engelli raporu fotokopisi
  • Varsa okuyan kardeşleri gösteren belgeler
  • Yurtta veya kirada kaldığına dair belge
  • Öğrencinin banka hesap bilgilerini içeren belge

Continue Reading

Genel

Sarıyer Gönüllüleri sokak hayvanları için toplandı

Published

on

blank

Sarıyer Gönüllüleri adı altında bir araya gelen hayvanseverler, sokak hayvanlarının farklı bölgelere taşınmasını sağlayan belediyelere karşı önlemler alınması gerektiğini savundu, kontrolsüz üreme sorunu için kısırlaştırma çağrısında bulundu.

Sarıyer’de buluşan bir grup hayvansever, sokak hayvanlarını başka bölgelere nakleden belediyelere karşı yaptırım uygulanmasını talep ederek, kontrolsüz üreme sorununu önlemek amacıyla tüm belediyelere kısırlaştırma seferberliği başlatılması çağrısında bulundu.

Sarıyer Gönüllüleri olarak adlandırdıkları bu grup, Sarıyer Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk heykeli önünde toplandı ve “Kısırlaştır, Aşılat, Yerinde Yaşat. Sokak Hayvanları Sahipsiz Değildir.” yazılı bir pankart açtı.

Hayvanseverler adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Yağmur Üstündağ Türkeli, sokak hayvanlarının toplatılması ve yok edilmesine yönelik söylemleri eleştirdi.

“HAYVANLARIN YAŞAM HAKLARI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”

Bazı belediyelerin sokak hayvanlarının kısırlaştırılması gibi görevlerini ihmal ettiğini belirten Türkeli, şöyle devam etti: “Kısırlaştırma görevini yerine getirmeyen, eziyet eden, hayvanları farklı bölgelere atan belediyelere yaptırım uygulanmalı, kontrolsüz üretimin önüne geçilmeli. Konunun çözümü için tüm siyasi partilerin belediyelerine kısırlaştırma seferberliği ve gönüllüler ile beraber koordineli bir şekilde çalışma çağrısında bulunuyoruz. Sonuna kadar hayvanların yaşam hakları için mücadele edeceğimizi gerek kurumlara gerekse sokak hayvanlarının toplatılmasının çözüm olacağına inanan kişilere buradan bir kez daha sesleniyoruz. 2004’te çıkan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun üzerinden 19 yıl geçmesine rağmen birçok belediye, ilgili kanunun ‘kısırlaştır, aşılat ve yerinde yaşat’ hükmüne uymamıştır. Hatta bazı belediyeler hala kısırlaştırma merkezi kurmamakta, hayvanları toplarken bir kısmını öldürmekte, kalanları da kırsala atarak çoğalmasına sebep olmaktadır.”

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de trafik kazası: 2 yaralı

Published

on

blank

Sarıyer’de direksiyon hakimiyetini kaybeden şoför, kullandığı kamyonetle yol çalışması yapan iş makinasına çarptı. Kazada, kamyonet şoförü ile iş makinasının şoförü yaralandı.

Kaza, saat 10.00 sıralarında Kuzey Marmara Otoyolu Ankara istikameti, Yavuz Sultan Selim Köprüsü girişinde meydana geldi. İddiaya göre, Mustafa Güngör kullandığı 46 ADR 933 plakalı kamyonetin direksiyon hakimiyetini kaybetti. Güngör, kullandığı kamyonetle yol çizgisi çalışması yapan Muammer Yıldızbaş’ın kullandığı 34 EYS 522 plakalı iş makinasına yandan çarptı. Kazada her iki şoför de araçta sıkıştı. İhbar üzerine olay yerine itfaiye, sağlık ve jandarma ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekipleri araçlarının içinde sıkışan her iki şoförü de kurtararak sağlık ekiplerine teslim etti. Yaralılar, olay yerindeki ilk müdahalenin arından hastaneye kaldırıldı. İki yaralının da hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

Kaza nedeniyle Kuzey Marmara Otoyolu Ankara istikametinde trafik yoğunluğu yaşandı. Trafik akışı iki şeritten kontrollü olarak sağlandı. Kazaya karışan araçların kaldırılmasının ardından trafik akışı normale döndü.

Kaza ile ilgili inceleme devam ediyor.

Continue Reading

Popüler