Connect with us

Genel

İbrahim Temur: Sarıyer’de İYİ değişim olacak

Published

on

blank

İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, gazetemizin sorularını yanıtladı. Temur, “İttifak yolları tamamen kapanmıştır. Belediyenin hizmetlerini yeterli bulmuyorum. Sarıyer’de İYİ bir değişim olacak.” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, gazetemizin genel yayın yönetmeni Çetin Ali Aytaç’ın sorularını yanıtladı. Temur, “Partimiz Türkiye’de her görüşteki kesimlerden oy alabilecek bir partidir. İttifak yolları tamamen kapanmıştır. Partimiz açık ve net bir şekilde bunu beyan etmiştir. Sarıyer’de oturan bir vatandaş olarak belediye hizmetlerinden memnun değilim. Sarıyer nezdinde değişim olacağını net bir biçimde söyleyebilirim. Her kesimden oy alacağız. Sarıyer’e değer katacak projelerimizle, Sarıyer seçmeni İYİ değişimi onaylayacaktır.” diye konuştu.

İşte İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur ile yaptığımız röportajın tamamı:

İYİ Parti Sarıyer olarak genel seçimlerden sonra Sarıyer’deki havayı nasıl görüyorsunuz? 

Genel seçimleri istemediğimiz bir neticeyle bitirdik. Sarıyer’de, hatta Türkiye genelindeki muhalif seçmende bir umutsuzluk havası oluştu. Bu kadar büyük bir beklentiyle girilen seçimin kaybedilmesinden sonra yaşanan umutsuzluk havasını doğal karşılıyorum. Ama yerel seçim süreci yaklaştıkça, tercihi ne olursa olsun vatandaşımızın yeniden o seçimin havasına gireceğini düşünüyorum.

Sık sık esnaf ve dernek ziyaretleri gerçekleştiriyorsunuz. Partinize yaklaşımı nasıl görüyorsunuz?

Sarıyer’de her günümüzü, her dakikamızı değerlendirmeye çalışıyoruz. Bunu bir görev olarak kabul ediyoruz. Her anımızı kuvvetli bir şekilde çalışarak geçirmek zorundayız. Bu çalışmalar aracılığıyla da, partimize yaklaşımın çok olumlu olduğunu, vatandaşlarımıza söylediğimiz her şeyin bir karşılığı olduğunu görüyoruz. Seçim sonrası seçmende oluşan bu kırılmaya rağmen, partimize olan bakış açısının çok daha pozitif olduğunu düşünüyorum. Vatandaşlarımız seçim kaybedildiği için çok kızgın; ancak bu seçim yenilgisinin faturasını bize kesmiyor. Sorunları daha farklı yerlerde görüyorlar.

“İTTİFAK YOLLARI TAMAMEN KAPANMIŞTIR”

Sayın Akşener’in son söylemlerinden sonra muhalefet bloğunda yeniden ittifak yapılması ihtimalini zor görüyor musunuz?

Tabii ki. İttifak yolları tamamen kapanmıştır. Partimiz açık ve net bir şekilde bunu beyan etmiştir. Partimiz 81 ilde, tüm büyükşehirlerde ve ilçelerde hür ve müstakil hareket ederek, kendi adaylarıyla yerel seçimlere girecektir. Yıllardır süregelen AK Parti – CHP oyununa karşı vatandaşlarımız yeni bir yol arayışına girdi. İYİ Parti de bu arayış doğrultusunda üçüncü bir yol olarak kuruldu. Ancak Türkiye’de oluşan ittifak sistemi nedeniyle hem son iki genel seçimde, hem de 2019’daki yerel seçimlerde ittifak yaparak seçimlere girdik. Ve bu ittifak modellerinin Türkiye’nin sorunlarına çare olmadığını gördük. Aynı şeyleri yaparak farklı sonuç alamayız. 21 yıldır kazanan da kaybeden de aynı, biz bu oyunu bozacağız.

Cumhur İttifakı cephesi, olağanüstü bir durum yaşanmazsa 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlere ittifak modelini bozmadan girecek. Sizce muhalefet bloğunda seçimlere ittifak yapılmadan girilmesi, olumsuz bir hava yaratır mı?

Burada her parti kendisinden sorumlu, partimiz Türkiye’de her görüşteki kesimlerden oy alabilecek bir partidir. Dolayısıyla, burada kuvvetli olan kazanacaktır. Burada bizim tek başımıza seçimlere girme kararımızın herhangi bir blokla, ittifakla ilgisi yoktur. Bu ittifaksız yolun Türkiye’de daha iyi yollar açacağını, Türkiye’nin geleceği açısından çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Ve 2028 genel seçimlerine geldiğimizde de, bu yolun iktidarı değiştirebilecek bir yol olduğunu düşünüyorum. Tabi bunu bir seçimlik olarak düşünmemeliyiz. Partimiz, bunu uzun soluklu düşünmektedir. Ve her partinin de kendi adayını çıkarma özgürlüğü vardır. Doğal olanı da budur. Biz de, o doğal yolda ilerleyeceğiz. İYİ Parti seçimlere hür, müstakil kendi adaylarıyla girecektir.

“BELEDİYE HİZMETLERİNDEN MEMNUN DEĞİLİM”

Sarıyer’de belediye hizmetlerini yeterli buluyor musunuz?

Kesinlikle yeterli bulmuyoruz. Bu yetersizliği sokakta da duyuyoruz. Yoldan geçen 10 vatandaşı çevirsek, en az 8’i belediye hizmetlerinin yetersiz olduğunu söylüyor. Ben de, her şeyden önce Sarıyer’de oturan bir vatandaş olarak belediye hizmetlerinden memnun değilim. 2019’da Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in seçim öncesinde açıkladığı vaatleri var. Bu vaaatlere baktığımızda yüzde 80’inin yapılmadığını görüyoruz. Dolayısıyla, Sarıyer son beş yılda hizmet aldı demek yanlış olur.

Yerel seçimlerde İYİ Parti Sarıyer İlçe Teşkilatı olarak nasıl bir yol haritası çizmeyi düşünüyorsunuz?

Daha önce de belirttiğim gibi, bir aday çıkarma çalışmamız var. Hem Sarıyer’de, hem de Türkiye’de karşılığı olan isimlerle görüşüyoruz. Vatandaşlarımızın belediye hizmetlerinden son 20 yıldır mutlu olmadığını görüyoruz. Bugün Sarıyer’de AK Parti’ye, CHP’ye ve diğer partilere oy veren seçmenlerin bir arayış içerisinde olması doğaldır. Dolayısıyla, biz de bu arayışın adresi olmak istiyoruz. İyi bir adayla, iyi bir meclis üyesi listesiyle, iyi bir çalışmayla, anlatacağımız projelerimizle Sarıyer’de iddialı olacağımıza inanıyorum.

“SARIYER’DE TRAFİĞE KAPALI BİR ALIŞVERİŞ CADDESİ OLMALI”

Sahada olan bir ilçe başkanısınız. Türkiye’de uzun süredir yaşanan bu ekonomik krizin Sarıyer’de bir yansıması olur mu?

Mayıs seçimleri öncesinde de ekonomi son derece berbat bir durumdaydı. Mayıs’tan sonra da iğneden ipliğe her şeye zam geldi. Sorunlar daha da ağırlaştı. Sorunların daha da artmasıyla bu hükümetin ekonomik sorunu çözemeyeceğine olan inancın daha da arttığını görüyorum. Ama Sarıyer esnafının başka sıkıntıları da var. Sarıyer’in bir çekim merkezi olmamasından dolayı esnaflar mağduriyet yaşıyor. Artık insanlar Sarıyer’e hafta sonu gezmek için gelmiyorlar. Hatta hafta içi Sarıyer’de oturan vatandaşlar bile Sarıyer’e alışveriş yapmak için inmiyorlar. Bunun sebebi, Sarıyer’in yapısının yenilenmemesidir. Sarıyer’de trafiğe kapalı bir alışveriş caddesinin olması lazım. İnsanların alışveriş yapmak için Sarıyer’e inip, burada zaman geçirmelerinin sağlanması lazım. Yani hem ekonomik sıkıntı var, hem de Sarıyer Belediyesi’nin Sarıyer’i çekim merkezi haline getirememesinden kaynaklı bir sorun var. Bu umutsuzluktan, mutsuzluktan kurtulmanın yolu, Sarıyer’in tepeden tırnağa yenilenmesi ile olacaktır.

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde nasıl bir tablo öngörüyorsunuz?

Bugünkü tabloda AK Parti’nin de, CHP’nin de elindeki belediyelerin azalacağını ve bizim belediye sayılarımızı arttıracağımızı düşünüyorum. Belediyelerde söz sahibi olacağız. Sarıyer nezdinde değişim olacağını net bir biçimde söyleyebilirim. Her kesimden oy alacağız. Sarıyer’e değer katacak projelerimizle, Sarıyer seçmeni İYİ değişimi onaylayacaktır.

 

 

blank
blank
blank