Connect with us

Genel

İbrahim Temur’dan Sarıyer’de depreme karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili açıklama

Published

on

blank

İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, Kahramanmaraş merkezli yaşanan iki büyük deprem felaketinin ardından İstanbul’da da beklenen büyük deprem öncesinde, “Sarıyer özelinde çözüm olarak, en kötü senaryoyu düşünerek ilçemizde kentsel dönüşümün acil olarak mahalle mahalle yapılması ve bu dönem içerisinde bu bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın barınma ihtiyacının da karşılanması gerekmektedir.” dedi.

İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ilimizi etkileyen iki büyük deprem felaketinin ardından bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Temur, “Konu siyaset üstüdür. Tüm partilerin gerekli yasal düzenlemeler, Çevre Şehircilik Bakanlığı, İBB ve Sarıyer Belediyesi’nde yapılması gereken iş ve işlemler konusunda ortak hareket etmesi elzemdir. Bu dönem içerisinde kentsel dönüşüm yanında, güçlendirme konusunda da mutlaka vatandaşlarımıza öncülük yapılmalı, kolaylık sağlanmalıdır.” ifadelerini kullandı.

İşte İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur’un deprem analizi ve depreme karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili yaptığı basın açıklaması:

6 Şubat tarihinde Merkezi Kahramanmaraş olan 10 ili etkileyen depremi çok derin bir üzüntüyle yaşadık. Öncelikle bu depremlerde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Ülkemizin yaşadığı bu büyük afette, deprem öncesi tedbirler ve deprem sonrası müdahale konusunda çok büyük eksikliklerimiz olduğu net bir şekilde ortaya çıktı.

Şu bir gerçek ki, ülkemizin tamamının, tüm toplumun, tüm partilerin en önemli gündem maddesi, ülkemizin deprem ülkesi olduğunu kabul edip buna yönelik çalışmalar olmalıdır. Bilimsel çalışmalar göstermektedir ki; İstanbul’da yıkıcı bir deprem, er ya da geç meydana gelecek, gerçekleştiğinde ise afet boyutunda kayıplara neden olabilecektir. Daha güvenli, afete dirençli bir İstanbul için yol haritası siyaset üstü bir yaklaşım ile merkezi idare, valilik, belediyeler, STK’lar,
üniversiteler gibi bütün paydaşlar ile birlikte hazırlanmalıdır. Özellikle İstanbul, karşı karşıya olduğu deprem tehlikesi, barındırdığı nüfusun boyutu, kentin bina stoğunun özellikleri, bölgesel ve ulusal ekonomi için önemi nedeniyle öncelikli kentlerden biridir.

İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminleri Kitapçıkları İBB öncülüğünde 2020 yılında hazırlanmış ve 7,5 büyüklüğündeki deprem senaryosu için elde edilen deprem kayıp tahminleri ilçeler için özelleştirilmiş, her ilçe için üstyapı ve altyapı hasarları, can kaybı ve yaralı sayısı tahminleri, yol kapanma analizleri ve geçici barınma ihtiyaçları hesaplanmıştır.

Bu kitapçığa göre Sarıyer de 11.898 bina 1980 öncesi, 21.170 bina 1980-2000 arası, 16.323 bina 2000 sonrası inşa edilmiştir. İlçemizde bulunan binaların %67’si 2000 yılı öncesi yapılmış ve bunların da %83’ü betonarme yapılardır. Bu veriler bize Sarıyer de yaklaşık 33.000 binanın depreme dayanıklı olduğu konusunda net şüphe olduğunu göstermektedir.

Depremler sadece can kaybına ya da üstyapıda hasarlara neden olmazlar. Olası büyük depremler kritik öneme sahip doğal gaz, içme suyu ve atık su şebekeleri gibi altyapıda da hasar oluşturma potansiyeline sahiptirler. İlçemizde 718.108mt doğalgaz boru hattı, 768.653mt İçme Suyu Boru Hattı, 542.866mt. Atık Su Boru Hattı mevcuttur.
7.5 senaryo depremi için Sarıyer İlçesinde, 102 çok ağır hasarlı bina, 367 ağır hasarlı, 2486 orta hasarlı, 6977 az hasarlı bina öngörülmektedir. Fakat 33.000 binanın 2000 yılı öncesinde yapıldığını düşünürsek bu hasarın çok daha fazla olma ihtimalide mevcuttur.

Sarıyer özelinde çözüm olarak, en kötü senaryoyu düşünerek ilçemizde kentsel dönüşümün acil olarak mahalle mahalle yapılması ve bu dönem içerisinde bu bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın barınma ihtiyacının da karşılanması gerekmektedir.

Konu siyaset üstüdür. Tüm partilerin gerekli yasal düzenlemeler, Çevre Şehircilik Bakanlığı, İBB ve Sarıyer Belediyesi’nde yapılması gereken iş ve işlemler konusunda ortak hareket etmesi elzemdir. Bu dönem içerisinde kentsel dönüşüm yanında, güçlendirme konusunda da mutlaka vatandaşlarımıza öncülük yapılmalı, kolaylık sağlanmalıdır.

Sarıyer’in doğal görünümünü bozmayacak yatay az katlı, yeni yapıların eskilerin yerine yapılması öncelik olmalı, bunu yaparken doğa çevre uyumuna azami dikkat gösterilmelidir. Öncelikle yasal düzenlemeler, sonrasında Belediye yetkileri kapsamında, İYİ Parti Sarıyer de bu süreçlerde kentsel dönüşüm yoluyla bina yenilenmesine mutlak katkı sağlayacak bu konuda atılacak tüm adımları destekleyecek, fikirlerini kamuoyu ile paylaşmaya devam edecektir.

Saygılarımla
İbrahim TEMUR
İYİ PARTİ SARIYER İLÇE BAŞKANI

Genel

Sarıyer’de okuma yazma kursu öğrencilerinin mezuniyet heyecanı

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi’nin çalışanlarına yönelik açtığı İlkokul Bitirme Kursu’nu tamamlayan öğrenciler mezuniyet heyecanı yaşadı. Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende bir araya gelen mezunlar diplomalarını Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Eğitim Danışmanı Selçuk Dereci, Meclis Üyesi Hayrettin Dereli ve birim müdürlerinin elinden aldılar.

Çeşitli nedenlerle okulunu bitirememiş veya hiç okuma şansı yakalayamamış çalışanlara yönelik açılan İlkokul Bitirme Kursu öğrencilerinin diploma töreninde konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bir toplumun kalkınmışlığı okur- yazar oranının artmasıyla ölçülür. Bu bağlamdan yola çıkarak 2009 yılında göreve geldiğimde açtığımız okuma yazma kursuna katılan bir annemizin sözünü hiç unutamam.  Yanıma gelerek kendisine okuma yazmanın dışında ikinci bir kimlik kazandırdığımızı söyledi. Bu o kadar kıymetli ki. Okuma yazma bilmeyen ama yıllar sonra kendine sunulan imkanlarla üniversiteye girmeyi başaran öğrencilerimiz var. Yaşadığımız her anın, her bir noktasında sorumluluklarımız var. Bunları yerine getirmek en büyük görevimiz” dedi.

Kurum içi eğitim çalışmaları kapsamında açılan ve 10 ay süren kursu tamamlayan Temizlik, Veteriner ve Destek Hizmetleri müdürlüklerinde çalışan 22 öğrenci ailelerinin de katıldığı törende diplomalarını alırlarken, duygularını Belediye Başkanı Şükrü Genç’e yazdıkları mektuplarla dile getirdiler.

Continue Reading

Genel

Pınar Mahallesi’nde duman kavgası: 1 yaralı

Published

on

blank

Sarıyer’in Pınar Mahallesi‘nde iki esnaf arasında “duman” kavgası yaşandı. Kavgaya iki esnafın yakınları da dahil olunca ortalık savaş alanına döndü. Polisin güçlükle ayırdığı kavgada 1 kişi yaralandı.

Kavga, Sarıyer’in Pınar Mahallesi Balabandere Caddesi‘nde dün akşam saatlerinde meydana geldi. İddialara göre cadde üzerinde bulunan tatlı dükkanına, arka duvarıyla bitişik olan kahvehaneden duman geldi. Tatlıcı, kahvehane sahibine dumandan rahatsız olduğunu ve engellemesini söyledi. İki esnaf arasında çıkan tartışma giderek büyüdü ve taraflar birbirlerini darbetmeye başladı. Kahvehane sahibinin kavga ettiğini gören aile bireyleri de kavgaya dahil oldu. Caddeye taşan kavgada kahvehane sahibinin yakınları, tatlı dükkanında bulunan masa ve sandalyeleri birbirlerine fırlattı.

BİR KADIN SOPA DARBESİYLE YARALANDI

İhbar üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen polisler kalabalık grubun kavgasını güçlükle ayırdı. Kavgada bir kadın başına aldığı sopa darbesi ile yaralandı. Sağlık ekipleri yaralı kadına ilk müdahaleyi olay yerinde yaptıktan sonra ambulansla hastaneye kaldırdı.

Polis ekipleri kavgaya karışan tarafları gözaltına alarak emniyete götürdü.

Continue Reading

Genel

İstanbul, UEFA Şampiyonlar Ligi finaline hazır

Published

on

blank

İBB, 10 Haziran’daki UEFA Şampiyonlar Ligi finali için hazırlıklarını tamamladı. Yol yapımı, ulaşım, otopark, aydınlatma ve yeşil alan gibi fiziki çalışmalar ile alan tahsisinden tanıtıma kadar pek çok alanda yürütülen hazırlıklar bitirildi. İstanbul’un devler sahnesinin finaline en iyi şekilde ev sahipliği yapması için maç öncesi, sırası ve sonrasında da İBB ekipleri görev yapacak. 25 İBB birimi, bin 117 personeliyle sahada olacak. Maça erişim için 500 İETT otobüsü tahsis edilecek. Biletli seyirci ve akreditasyon sahipleri toplu taşımayı ücretsiz kullanabilecek.

Dünyanın en prestijli spor organizasyonlarından UEFA Şampiyonlar Ligi’nin final maçı İstanbul’da oynanacak. 2020 ve 2021’de pandemi koşulları nedeniyle İstanbul’da oynanamayan dev maça, Atatürk Olimpiyat Stadı ev sahipliği yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), on binlerce kişinin tribünlerden, 225 ülkede 300 milyondan fazla seyircinin de televizyonlardan canlı izlediği karşılaşmanın en iyi şekilde gerçekleşmesi için bağlı birim ve iştiraklerinden oluşan 25 kurumu ile katkıda bulunuyor.

TARAFTARLARA ÜCRETSİZ TRANSFER

18 yıl aradan sonra yeniden İstanbul’a dönen UEFA Şampiyonlar Ligi Finali için İBB, 500 İETT otobüsü tahsis edilecek. Taraftar transferi noktasında genel ulaşım planlamasını üstlenen İBB, biletli seyircilerin ve akreditasyonlu kişilerin 9-10  Haziran dahil olmak üzere 11 haziran saat 12.00 ye kadar otobüsleri ve metroları ücretsiz kullanmasını sağlayacak.

DEV MAÇA DEV DESTEK

Şampiyonlar Ligi Final hazırlıklarını Gençlik ve Spor Müdürlüğünün koordinesinde yerine getiren İBB, başlattığı çalışmaları karşılaşmadan önce tamamladı. Sahada yaptığı çalışmalar sırasında zemin ıslahı, yol bakımı; ihtiyaç duyulan engelli ve yaya rampalarında eğim azaltılması, iyileştirme, tırabzan eklenmesi; giriş ve çıkış noktalarında genişletme çalışması yapıldı. İBB çevre yollarda drenaj, yol çizgileri ve tretuvar işlemlerini yerine getirdi. Otopark alanındaki çalışmalar da tamamlandı. Yenikapı Etkinlik Alanı organizasyon için tanıtım, transfer merkezi ve festival alanı olarak tahsis edildi.

PEYZAJ, TEMİZLİK VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ

Stadyum çevresinde ağaçlandırma ve peyzaj düzenlemesi, gerekli noktalarda ilave aydınlatmaların yerleştirilmesi, diğer alanlarda ise geçici aydınlatma ve elektrik temin edilmesi için de İBB düzenlemeler yaptı. Organizasyon öncesinde, sırasında ve sonrasında temizlik ve atık yönetimi ile ilgili olarak da görevlendirmeler yapıldı.

ACİL DURUM EKİPLERİ GÖREV BAŞINDA

Acil durum ve yardım ekipleri ile zabıta ekipleri de hazırlık çalışmalarından itibaren şantiye ve stadyumda teyakkuz halinde olacak. Stadyum içinde, tribünlerde ve etkinlik alanlarında yangın olaylarına müdahale edilmesi için yeterli sayıda itfaiye aracını ve personelini görevlendirecek.

Çok yönlü süren çalışmalarda; reklam alanlarının ücretsiz olarak tahsis edilmesi, geçici tuvaletlerin temini, ihtiyaç halinde su, vinç, vb. geçici alt yapı hizmetlerinin yapılması, İstanbul Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan müsabakayı izlemeye gelecek olan taraftarların koordinasyonunun sağlanması gibi pek çok alanda daha sorumluluklar üstleniliyor.

Continue Reading

Popüler