Connect with us

Genel

İmamoğlu: İyi günlerde bu şehri ve ülkeyi nasıl ayağa kaldırırız siz hayal edin

Published

on

blank

İBB, İstanbul’a yeşil alan kazandırmaya Kiptaş Silivri Söğütlü Parkı’nın açılışıyla devam etti. Açılışta konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, görev süresi boyunca önce kovid, sonrada ağır ekonomik kriz şartları altında önemli işler başardıklarını söyledi. 3,5 yılda, kriz ve problemli bir dönemde iş üretme onurunu yaşadıklarını belirten İmamoğlu, “Biz bu dönemde iş yapabilmeyi başarıyoruz. İyi günlerde, güzel günlerde daha neler yapabileceğimizi, bu şehri ve ülkeyi nasıl ayağa kaldırırız siz hayal edin” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kiptaş Silivri 3. Etap Konutları projesinde yer almasına rağmen önceki dönem yönetimi tarafından mülkiyet ve teknik süreçleri çözülmediği için yapılmayan İBB Kiptaş Silivri Söğütlü Parkı’nı tamamlayarak hizmete açtı. Temmuz 2022’de ilgili süreçleri tamamlanan park, 4 ay gibi kısa sürede Silivri’ye kazandırıldı. Açılış programında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un sorunlarını çözmek için çok yoğun bir tempoda çalıştıklarını söyledi. Çalıştıkça daha da hızlandıklarını belirten İmamoğlu, “İşleyen demir parlar misali biz işlemeye, çok çalışmaya devam edeceğiz ve sizin. Çözüm üretmek, sonuç almak işimizin önemli bir parçası. 150 Günde 150 Proje, bu değerli yürüyüşün bir simgesi güçlü bir ifadesidir. Bu anımızı yaşayan herkes ilerleyen zaman diliminde bu günleri anlatacaklar. Bunu ıskalayanlar, gelemeyenler var. Onlar da üzüntü duyacaklar. Hala gelememiş olanlara diyorum ki; gelin, katılın, görün. Makamınız mevkiiniz ne olursa olsun bu tadı siz de yaşayın” ifadelerini kullandı.

“BAŞKANIM AĞZINIZDAN BAL DAMLIYOR”

Güzel şeyler konuşmayı ve yapmayı seven bir anlayışa sahip olduklarını kaydeden İBB Başkanı, Özel Halk Otobüsleri temsilcileri dün gerçekleştirdiği toplantıdan bir diyaloğu şu cümlelerle paylaştı: “Konuşmamdan sonra bir başkanı dedi ki, ‘Başkanım, şuranızda bir şey’ var. Deyince ben de kendime baktım.  ‘Yok bal damlıyor’ dedi. Çok hoşuma gitti. Evet bizim ağzımızdan bal damlıyor. Vatandaşımız için ağzımızdan bal damlıyor. Buna da devam edeceğiz.”

“PROBLEMLİ BİR DÖNEMDE İŞ ÜRETME ONURUNU YAŞIYORUZ”

İstanbul’un birikmiş sorunlarına ve yarınlarına çözüm bulmak için projeler ürettiklerini söyleyen İmamoğlu, “Ancak zorluklarımız da var” diyerek, şöyle devam etti: “2019 Mart ayından bugüne aldı 3,5 yılı bitirdik. Şöyle bir gözünüzün önünden geçirin. Neler yaşamışız? Bir kere üç ayımızı bizden almışlar. Yani 3 aylık dönemi bizden çaldılar. Sonra ikinci seçimi yaptık, görevimize başladık. Ne yazık ki tarihin en önemli salgın hastalıklarından birisi olan pandemiyi yani o kovid dönemini birlikte yaşadık. Geçen yıl Kasım ayı itibariyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinin belki de en önemli ekonomik krizlerinden birisini de yaşadık. Üç buçuk yıla sığan böylesi kriz ve problemli bir dönemde iş üretme onurunu yaşıyoruz. Kriz hala devam ediyor. Ama biz bu dönemde iş yapabilmeyi başarıyoruz. İyi günlerde, güzel günlerde daha neler yapabileceğimizi varın siz hayal edin. Nasıl ayağa kaldırırız bu şehri ve bu ülkeyi.”

“DIŞLAYICI TAVRI AKLIMIN UCUNDAN BİLE GEÇİRMEDİM”

İlçe belediye başkanlığı döneminde ilçe sorunlarının nasıl ötekileştirildiği iyi bildiğini anlatan İmamoğlu, “Dışlayıcı tavır içerisinde olmayı asla aklımın ucundan bile geçirmedim. Sorun varsa çözeriz dedik. Vatandaşın derdine derman olabiliyorsak ne mutlu bize. Gerisine bakmayız. Bunun adı Silivri’dir,  Küçükçekmece’dir veya Pendik’tir. Ama bunun adı başka bir yerdir. Her yerin sorununa eşit gözle bakarız. Bu konuda belki iyi dayanışmalar gösterdiğimiz ilçelerden birisi de Silivri Belediyesi. O bakımdan heyetine, yönetimine başkanına teşekkür ederiz” dedi.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN BÜTÜN EVLATLARINI ÇOK SEVİYORUM”

“Bir arada düşünebilmek, bir arada iş üretebilmek çok kıymetli” diyen İmamoğlu, “Bunu yapmazsak vatandaşa ihanet ederiz. 16 milyon insanı birbirinden ayırabilir miyiz? Bir şehrin belediye başkanı, belediye başkanı sen hangi partidensin? Sen şuradansın, buradansın diye bakabilir mi Allah aşkına? Burada ne güzel anneler, babalar, hatta anneanneler, babaanneler, amcalar var. Hangi biriniz, bir evladını öbüründen ayırabilir. İster bir şehri yöneten belediye başkanı, ister ülkeyi yöneten bakan ya da cumhurbaşkanı olsun. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün evlatlarını çok seviyorum. Bütün evlatlarını ayırt etmeksizin, şehrimin insanlarını da çok seviyorum ve onlara hizmet etmekten büyük onur duyuyorum” şeklinde konuştu.

SİLİVRİ 3. VE 4. ETAP GÖZ ALICI OLDU

Yeşil alanları “Yaş aldıkça güzelleşen, derinleşen, düşündüren, yaşattıkça anılarıyla büyüyen alanlar” olarak tarif eden Başkan İmamoğlu, “Silivri 4. Etap’ın konut tasarımıyla, güzelliğiyle, çevresiyle yeşil alanların tanzimiyle, çevresindeki yollarla olan bütünleşmesiyle ve şimdi de bu parkla beraber göz alıcı oldu” diye konuştu. Konuşmasında Silivri 4. Etap Konut’larının tapu sürecinin tamamlandığının da bilgisini paylaşan İmamoğlu, talep eden hak sahiplerine tapularının teslim edileceğinin müjdesini verdi.

ALİ KURT : “4 AYDA TAMAMLADIK”

Göreve geldiklerinde ortalama yüzde 60 ilerlemeyle devraldıkları Silivri 3. Etap Konutlarını hızlıca bitirdiklerini söyleyen Kiptaş Genel Müdürü Ali Kurt, hak sahipleri bilgilendirmesiyle proje alanında bir parkın da taahhüt edildiğini öğrendiklerini kaydetti. Park alanın mülkiyet, proje ve teknik süreçlerinin çözümü için yaklaşık 2 yıl çalıştıklarını anlatan Kurt, Temmuz ayında proje sorunlarının çözümüyle birlikte İBB Kiptaş Silivri Söğütlü Parkı’nı 4 ayda tamamladıklarını belirtti.

AKÇAAĞAÇ, IHLAMUR, ERGUVAN…

23 dönümden oluşan İBB Kiptaş Silivri Söğütlü Park’ında 670 metre bisiklet yolu, 660 metre koşu yolu, fitness alanı, piknik masaları, koru piknik alanı, çim teras, bitki gösteri alanları, mini futbol sahası, basketbol sahası, spor aletleri, içerisinde trambolin, zıpzıp, tahterevalli, kuleli oyun grubu olan oyun adası, ahşap platform, içerisinde ahşap oyun evi ve zıpzıp yer alan mini oyun alanı, süs havuzunun yer aldığı havuzlu teras, yeşil tepe ve büfe yer alıyor.

316 adet ağaç bulunduğu parkta yer alan bitki ve ağaçların bazıları şöyle; Uludağ Göknarı, Atlas Sediri, Manolya Ağacı, Mabet Ağacı, Zeytin Ağacı, Çınar, Akçaağaç, Ihlamur, Erguvan, Hanımeli, Gaura, Kartopu, Lavanta, Biberiye.

blank

Genel

Sarıyer’de aidatlar cep yakıyor

Published

on

blank

Enflasyonun artmasıyla son yıllarda ev sahipleri ve kiracılar için büyük gider kalemlerinden biri haline gelen aidatlar, Sarıyer’de yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi.

Konumu, sosyal alanları, temizlik ve güvenlik hizmetleri gibi kriterlere göre değişiklik gösteren konut aidatları, site ya da apartmanlarda yaşayan ev sahipleri ve kiracılar için yüklü giderler arasında yer alıyor. Bir gayrimenkul teknoloji platformunun, İstanbul’un 39 ilçesinde site içi ve site dışı aidat rakamlarını incelediği İstanbul Konut Aidat Raporu’na göre, İstanbul’da ortalama aidatlar site içerisinde yüzde 107 site dışında yüzde 118 artış gösterdi. Sitelerde en yüksek aidat ödeyen ilçe ortalama bin 971 lira ile Şişli olurken en düşük aidat ödemesi 423 lira ile Arnavutköy ilçesinde gerçekleşti. En yüksek aidatlarda ise 8 bin 575 TL ortalama ile Şişli, 7 bin 477 TL ile Büyükçekmece, 7 bin 334 TL ile Beşiktaş ilk üçte yer alıyor.

SİTE DIŞINDA ZİRVE SARIYER’İN

Site dışı aidat ödemelerinde ise ilk sırayı 533 lira ile Sarıyer ve Beyoğlu paylaşıyor. Bu ilçeleri 420 lira ile Kadıköy ve 359 lira ile Beşiktaş ve 275 lira ile Bakırköy takip ediyor.

Continue Reading

Genel

Vergili: Turban Tesisi kış aylarında evsiz vatandaşlarımıza tahsis edilsin

Published

on

blank

Hava sıcaklığının düşmesi ve yılın ilk kar yağışının ardından deneyimli siyasetçi Erhan Vergili, sokakta yaşayan vatandaşlar ve ihtiyaç sahipleri için Sarıyer Belediyesi’ne çağrıda bulundu.

Kilyos’ta bulunan Turban Tesisleri’nin kış ayları boyunca sokakta yaşayan evsiz vatandaşlara tahsis edilmesi konusunda Sarıyer Belediyesi’ni göreve davet eden Vergili, ihtiyaç sahipleri için de sıcak yemek dağıtılması gerektiğini belirtti.

“Vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapılıyor?

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Vergili, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Hava sıcaklıkları düştü, Meteoroloji’den gelen bilgiler önümüzdeki günlerde yoğun kar yağışı olacağını gösteriyor. Peki Sarıyer Belediyesi evsiz insanlarımız ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapıyor? Yılın sadece belirli günlerinde hizmet veren Kilyos Turban Tesisleri kış aylarında sokakta yaşayan vatandaşlarımız için tahsis edilmeli, barınma, giyecek ve yiyecek ihtiyaçları karşılanmalı. Bunun yanı sıra 2019’daki açıklanan ama aradan geçen 4 yıla rağmen tamamlanamayan Aşevi projesi de bir an önce hayata geçirilmeli. Bu sayede ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek dağıtılabilir.

blank

Continue Reading

Genel

Emirgan’da görme engelli çiftin çığlıkları sahili inletti

Published

on

blank

Emirgan Sahili‘nde yürüdükleri sırada merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Yardım seslerini duyan vatandaşların kurtararak banka oturttuğu çift uzun süre kendine gelemedi.

Olay, önceki gün saat 16:00 sıralarında meydana geldi. Sarıyer Emirgan Sahili’nde önlerindeki merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Çiftin yardım seslerini duyan sahildeki vatandaşlar onların yardımına koştu. Vatandaşların seferber olduğu olayda, önce genç kadın ardından da erkek arkadaşı denizden çıkartıldı. Sırılsıklam olan iki arkadaş ardından da banka oturtuldu. Neye uğradığını şaşıran çift olayın şokunu uzun süre atlatamadı. Çiftin durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler

blank