Connect with us

Genel

Özgürlük destanı Sarıyer’de kutlandı

Published

on

blank

Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 99. yıldönümü zafer kortejinin ardından gerçekleşen renkli gösteriler ve sanatçı Ferhat Göçer’in konseri ile kutlandı. Katılımın yoğun olduğu programda Sarıyerlilere seslenen Belediye Başkanı Şükrü Genç; “99 yıl sonra bugün Mustafa Kemal Atatürk’ü olmayan ülkelerin düştüğü durumları görüyor ve sonuçlarından etkileniyoruz” diyerek verilen mücadeleye dikkat çekti.

Bağımsızlık zaferinin 99. yıldönümü Sarıyer’de coşkuyla kutlandı. Pandemi nedeniyle sınırlandırılan kutlamaları sokaklara taşıyan Sarıyer Belediyesi, bu yıl ilk defa Zafer Korteji gerçekleştirdi. Ağaoğlu Maslak 1453’ün içinde yer alan Dünya Çocuk Akademi’sinden başlayan kortej ile 80 metrelik Türk Bayrağı taşındı. 7’den 70’e onlarca Sarıyerlinin katıldığı kortej renkli görüntülere sahne oldu. 40 Atatürk fotoğrafının olduğu sergi alanının yer aldığı etkinliğe; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Maslak 1453 Kurucusu İş İnsanı Ali Ağaoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, Ağaoğlu Yönetim Hizmetleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bozan, belediye başkan yardımcıları, birim müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Başkan Şükrü Genç ve İbrahim Bozan’ın konuşma yaptığı zafer kutlamaları Sarıyer Belediyesi Gösteri Sanatları Topluluğu’nun görsel şöleninin ardından Cazz Matiz ve Ferhat Göçer konseri ile son buldu. Koronavirüs önlemleri çerçevesinde yapılan etkinliğe katılım oldukça yoğun oldu.

BİRLİK VE BERABERLİK HER ŞEYİ YENİYOR

Açılış konuşmasını yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün tarihi zaferin 99. yıl dönümü.“1919 Mayıs’ının 19’u Samsun’a çıktım” cümlesiyle başlayan o uzun ve olağanüstü yolculuğun zaferle taçlandığı gün! 99 yıl önce bugün; emperyalizmin yenilmez olmadığını gördük. 99 yıl önce bugün; “Geldikleri gibi gittiklerini” gördük. 99 yıl önce bugün; “Ya İstiklal Ya Ölüm” diyen bir milletin, bebeği kucağında kadınıyla, çocuğuyla, genciyle ve yaşlısıyla taşıdığı inancın zaferini gördük.99 yıl önce bugün; birlik ve beraberliğin ölümden başka her şeyi yeneceğini gördük. 99 yıl önce “yine” bugün; yokluklar içerisinde bağımsız bir ülke kurulabileceğini gördük.

ORTA DOĞU’DA İNSANLIK DRAMI YAŞANIYOR

99 yıl ”sonra” bugün ise; Mustafa Kemal Atatürk’ü olmayan ülkelerin düştüğü durumları görüyor ve sonuçlarından etkileniyoruz. Orta Doğu’da insanlık dramı yaşanıyor.  Yarım asır önce modern yaşam biçimiyle öne çıkan ülkelerin vatandaşları, bugün emperyalizmin elinde; etnik, dini, siyasi, sosyo – kültürel nedenlerle bölünüyor, ayrıştırılıyor, vatanlarından göç etmeye zorlanıyorlar.

REÇETEMİZ KURULUŞ FELSEFEMİZ

Unutmayalım ki bizler, emperyalizmden en çok çekmiş milletlerden biriyiz. Kurtuluş Savaşı’mızın en önemli, en yaşamsal niteliği emperyalizme karşı verilen mücadeledir. Çocuklarımıza ve gençlerimize Milli Mücadele’mizin gerçek niteliğini iyi anlatmak zorundayız. Türkiye Cumhuriyeti’nin laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olduğu ilkesine sahip çıkmalıyız. Yapmamız gereken hamasi söylemler üretmek, kaderci anlayışla hareket etmek değildir. Başarmak için reçetemiz kuruluş felsefemizde mevcut.

VATANINI EN ÇOK SEVEN GÖREVİNİ EN İYİ YAPANDIR

Sarıyer’de her zaman bu bilinçle hareket ettik. En büyük projemizi de toplumun birliği, beraberliği, dayanışması, hoşgörüsü, barış ve huzur içinde yaşaması olarak tam da bu nedenle belirledik. 30 Ağustos ve Cumhuriyet’i, daha çok çalışmak ve üretmek olarak anlıyoruz. Çünkü biliyoruz ki: “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.” Şimdi Sarıyer’i, yine Sarıyerlilerin desteğiyle Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına hazırlıyoruz. Başarmak için ilk günkü heyecanımız ve büyük bir tecrübemiz var.” Ağaoğlu Yönetim Hizmetleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bozan ise, “ 30 Ağustos hepimizin burada olma sebebi. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum. Bundan sonra birçok etkinliği burada birlikte yaşayacağımızın müjdesini vermek istiyorum” dedi.

blank

Genel

Sarıyer FSM’deki iki katlı binada yangın

Published

on

blank

Sarıyer Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde 2 katı bir binanın çatı katı alev alev yandı. Yangın çevre sakinlerine korku dolu dakikalar yaşattı.

Yangın, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Çiçek Çıkmazı Sokak’ta saat 21.00 sıralarında 2 katlı binanın çatı katında çıktı. Henüz bilinmeyen bir nedenle başlayan yangında alevler kısa sürede tüm çatıyı sardı. Çevre sakinlerinde korkuya neden olan yangına ilk başta İstinye itfaiyesi olmak üzere, Sarıyer, Seyrantepe ve Beşiktaş’tan gelen ekipler müdahale etti. Alevler, çevredeki diğer binalara sıçramadan kontrol altına alındı.

Yangın sırasında herhangi bir yaralanan olmazken, yangının çıkış nedenine ilişkin inceleme sürüyor.

Continue Reading

Genel

Sarıyerli çocuklara tiyatro dolu bir karne şenliği

Published

on

blank

SARIYERLİ ÇOCUKLARA TİYATRO DOLU BİR KARNE ŞENLİĞİ

Sarıyer Belediyesi tiyatro ekibinden yarıyıl tatiline girecek çocuklar için karne hediyesi var. Sarıyerli çocuklar, 23 Ocak – 5 Şubat 2022 tarihleri arasında BKSM’de birbirinden farklı oyunları izleyebilecek.

Yarıyıl tatiline giren öğrencilere karne hediyesi Sarıyer Belediyesi’nden. Bu yıl 23 Ocak – 5 Şubat 2022 tarihleri arasında sergilenecek oyunlar arasında Fısıltılı Masal, Eşit Masallar ve Kahraman Ağustos Böceği gibi tiyatrolar olacak. Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde sahnelenecek tiyatro oyunları hakkında ayrıntılı bilgi almak ve rezarvasyon yaptırmak için Sarıyer Beledeyisi web sitesini ziyaret ediniz.

Continue Reading

Genel

İBB daire başkanları Sarıyerli muhtarları dinledi

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yönettiği oturumda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, Sarıyerli muhtarların sorunlarını dinledi, notlar aldı.

Sarıyer Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde İBB daire başkanları ile Sarıyerli muhtarlar bir araya geldi. Önce İBB daire başkanlarının yaptıkları çalışmaları anlattığı, ardından ise Sarıyerli muhtarların mahalle sorunlarını dile getirdiği toplantıyı Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yönetti.

İstişare toplantısında konuşan Avrupa Yakası Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü 3. Bölge Müdür Yardımcısı Fatih Sarıcı, muhtarların diğer sorunlarının yanında asfalt ve kasis taleplerini de değerlendirdiklerini söyledi. Sarıcı, ayrıca 2022 planları içinde Sarıyer Hamidiye Etfal Hastanesi’nin araç giriş-çıkışının farklı yerlerden yapılması için çalışmalar sürdürdüklerini ifade etti.

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Selami Taşer de, yağmur suyu gibi atık suların geri kazandırılması konusunda çalışmaları olduğunu aktararak, “Asıl çalışma alanım Uskumruköy ve Zekeriyaköy. Sarıyer’in yukarı kısmında Karadeniz’e dökülen dereler var. Bu dereler taştığında bu sefer pisliği de dışarı taşıyor. Yani daha beter oluyor. Yağmur suyunu ayıracağız, böylece daha temiz bir ortam olacak. Baltalimanı Arıtma Tesisi var. O bölgenin atık sularını toplayacak. Zekeriyaköy’de de planladığımız bir arıtma tesisi var.” diye konuştu.

İETT Yolcu Hizmetleri ve İletişim Dairesi Başkanı Müfit Yetkin, muhtarlardan daha önce gelen talepler doğrultusunda Sarıyer’de otobüs duraklarının bakım ve temizliğinin yapıldığını, bazı güzergahlarda da otobüslere ek seferler konulduğunu kaydetti.

“SARIYER’DE ÖMRÜNÜ DOLDURMUŞ PARKLAR YENİLENECEK”

Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Şube Müdürü Ziya Duman da İBB’nin yetki alanına giren ve ekonomik ömrünü doldurmuş parkları ele alarak yenileyeceklerini ifade etti.

İstanbul’da ağaçlara tehdit oluşturan teke böceği sorununa işaret eden Duman, şunları söyledi:

“Türkiye’ye musallat olan teke böceğiyle ilgili büyük bir çaba içerisindeyiz. Bu böcek türü, İstanbul’daki tüm ağaçları tehdit eder durumda. Eğer biz teke böceği ile mücadele etmezsek akça ağaç türlerinden başlayarak İstanbul’da ağaç olayının yüzde 80’ini kaybedebiliriz.”

Konuşmaların ardından Sarıyerli muhtarlar,  sırayla sorunlarını ve taleplerini dile getirdi. İBB daire başkanları ise gelen taleplerin ardından yapacakları çalışmalarla ilgili notlar aldı, bilgi verdi.

 

Continue Reading

Popüler

blank