Connect with us

Genel

İşte STK’ları bekleyen o büyük tehlike!

Published

on

blank

Dün akşam Meclis’te kürsüye çıkan CHP’li vekil Mahmut Tanal, iktidarın terörün finansmanıyla mücadele bahanesiyle çıkarmaya çalıştığı kanun teklifinin yasalaşması halinde, zamları protesto eden bir tüketici derneğinin dahi terörle ilişkilendirilip kapatılabileceğine dikkat çekti.

Tanal, söz konusu düzenlemeyle SMA hastaları için toplanan yardımların da engelleneceğini kaydetti.

Dernek ve vakıflara kayyum atanmasını kolaylaştıran, STK’ların yardım toplamasını zorlaştıran düzenlemeler içeren Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine Dair Kanun Teklifi’nin TBMM’de Genel Kurul süreci devam ediyor.

TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER YÖNETMELİKLE DEĞİL KANUNLA DÜZENLENİR

Dün akşam söz konusu tartışmalı teklifin 8. maddesi üzerine söz alan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, yurt içine veya yurt dışına yapılacak yardımların usul ve esaslarının yönetmelikle düzenlenmesinin öngörüldüğünü hatırlatırken, temel hak ve özgürlüklerin yönetmelikle değil, ancak kanunla düzenlenebileceğinin altını çizdi. Tanal, söz konusu hükmün, mevcut Anayasa’daki “Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir” ilkesine, Anayasa’nın 11’inci maddesine, 123’üncü maddesine, 124’üncü maddesine aykırılık teşkil ettiğini kaydetti.

ZAMLARA KARŞI ÇIKAN TÜKETİCİ DERNEĞİ TERÖRLE İLİŞKİLENDİRİLİP…

CHP’li vekil, terörle mücadele kapsamında getirilen düzenlemelere bir itirazlarının olmadığını, ancak görüşülen kanun teklifiyle birlikte temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılmasına rıza göstermeyeceklerini dile getirdi.

Bir ülkenin demokrasisini güçlü kılanın sivil toplum kuruluşları olduğunu vurgulayan Tanal, düzenlemenin hayata geçirilmesi halinde iktidarın istediği tarzda hareket etmeyen dernek ve vakıfların kapatılma tehdidiyle karşı karşıya kalabileceğini ifade ederek, “Tabii ki burada getirilen husus, sivil toplum kuruluşlarını korkutan, sindiren… Yarın öbür gün siyasi iktidarla ters düşen bir tüketici derneğini düşünün. Hiç başka dernekleri söylemiyorum. Bir tüketici derneğini söyleyeyim. Diyelim ki tüketici derneği, yarın öbür gün zamları protesto etti. Zamları protesto ettikten sonra tüketici derneği, bir terör örgütüyle ilişkilendirilip hakikaten faaliyetlerine son verilebilir” dedi.

SMA HASTALARI İÇİN YARDIM TOPLAMAK SUÇ OLACAK

CHP’li vekil Mahmut Tanal, büyük bir çaresizlik yaşayan SMA hastaları için toplanan yardımların bile iktidarın onaylanması için çırpındığı düzenlemeyle engellenebileceğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Şimdi, son günlerde SMA hastalığıyla ilgili çok yardımlar toplanılıyor. Sayın Naci Bey (AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı) burada, değerli Başkanım, bakın her gün gazetelerde ilanlar var. Gerçekten millet bu konuda bizden yardım talebinde bulunuyor. Çünkü ‘Tedavisi imkânsız’ deniliyor; imkânsız olunca da yardımlar toplanıyor. Bu nedir? İşte, Anayasa’mızın 2’nci maddesi; ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir sosyal devlettir…’ Devlet, bu sosyal devlet yükümlülüğünü yerine getirmediği için… İyi niyetli, yani gerçekten tek bir amacı var, bu tür çocuklara yardımcı olmak amacıyla yardımlar toplanılıyor. Bizim korkumuz vesaire bu, yoksa hiç kimse, burada 600 milletvekilinin hiç birisi, ‘Efendim, aman terörle ilgili mücadele edilmesin’ düşüncesinde değil. Hepimizin ortak paydası terörle mücadele etmek. Çünkü terör insanlık düşmanıdır, terör hukuk devleti düşmanıdır, terör demokrasi düşmanıdır. Yani terör kardeşliği, insanlığı, yaşam hakkını sona erdiren bir beladır. Hiç kimse ‘Biz mücadele etmeyelim’ demiyor ki.”

Genel

Pınar Mahallesi’nde fırtınadan uçan baca, karşı binanın çatı katı duvarını yıktı

Published

on

blank

Sarıyer’de dün akşam saatlerinde etkili olan yağış ve fırtınayı seyretmek için balkona çıkan evli çift, salona döndüklerinde kalktıkları koltuğun üzerinde karşı binanın bacasını buldu. Odalarının duvarını yıkan bacayı gören çift büyük şok yaşadı.

Olay dün akşam saatlerinde Sarıyer Pınar Mahallesi İğde Sokak’ta bulunan 3 katlı bir binanın çatı katında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Elif ve Enes Şahin çifti salonda bulunan üçlü kanepenin üzerinde oturmuş televizyon izliyorlardı. Yağmur yağmaya başlayınca yağmuru izlemek için kalkıp balkona çıkan çift, birkaç dakika sonra büyük bir gürültü duydu. Birkaç dakika önce oturdukları kanepenin üzerinde karşı binanın bacasını, evin çöken çatısını gören çift şok geçirdi. Çifti komşuları teselli ederken, olay yerine itfaiye ekipleri çağrıldı. İtfaiye ekipleri kopan çatıdan kalan ve tehlike arz eden parçaları da aldı.

Yaşanan olaylardan sonra belediye ekipleri çevrede başlattığı hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de şiddetli fırtına ağaçları yola devirdi

Published

on

blank

İstanbul genelinde etkili olan şiddetli yağış ve rüzgar nedeniyle Sarıyer’de ağaçlar gövdesinden kırılarak yola devrildi. Ağaçlar nedeniyle trafikte yoğunluk yaşandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından İstanbul genelinde dün akşam saatlerinde şiddetli yağış ve rüzgar etkili olmaya başladı. Sarıyer’de yağış ve rüzgar etkisini artırarak Büyükdere Caddesi ve Sakıp Sabancı Caddesi’nde bulunan bazı ağaçların yola devrilmesine neden oldu. Yolların ağaçlarla kapanması nedeniyle trafikte uzun araç kuyrukları oluştu. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekipleri yönlendirildi. Polis ekipleri yol üzerinde önlem alarak trafiği başka yollara yönlendirirken, itfaiye ekipleri ise ağaçları kaldırmak için çalışma başlattı. Yol üzerinde geri dönüşleri mümkün olmayan İETT otobüsleri ise kontak kapatarak, ağaçların kaldırılmasını bekledi.

Ekipler, yoğun bir çalışmayla yoldaki ağaçları temizledi ve daha sonra trafik yeniden normal akışına döndü.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’deki köpek otelinde dehşet

Published

on

blank

Sarıyer’deki hayvan otelinde köpeği, başka bir köpeğin saldırısı sonucu ölen Beliz Naz Özışıkçılar savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Beliz Naz Özışıkçılar, Sarıyer’deki köpek oteline 18 Temmuz’da yurt dışı seyahatine gitmeden önce Pomerian cinsi Puffy isimli köpeğini bıraktı. Otelde bulunan Staffordshire cinsi köpek, Puffy’e saldırdı. Otel çalışanının gözlerinin önündeki saldırıda Puffy hayatını kaybetti. Olayın ardından Özışıkçılar, avukatı aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Özışıkçılar, yurt dışında olduğu sırada bilinmeyen bir numaradan arandığının anlattığı dilekçede, arayan kişinin kendisine köpeğinin öldüğünü söylediği belirtildi. Otelde çalışan bir kadının saldırıyı görmesine karşın durdurmadığı kaydedilen dilekçede işletmecinin otele en fazla 12 köpek alınabileceğini söylediği ancak otelde 22 köpeğin kaldığı öne sürüldü

Suç duyurusu dilekçesinde, otel sahibi Neva D.T. ile otel çalışanının ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Continue Reading

Popüler

blank