GenelSon Dakika

Prof. Dr. Ceyhan: Koronavirüsü ikinci artışını yaşıyor

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, katıldığı canlı yayında koronavirüs salgınında son dönemde cadde ve sokaklarda yaşanan görüntüler hakkında eleştirilerde bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın ‘Tarafsız Bölge’ programında hafta sonu sahillere akın eden vatandaşların tartışmalara neden olan görüntülere dair dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

“Virüsün bulaşıcılığında bir azalma falan yok” diye konuşan Ceyhan, “Şu anda dünyada ikinci bir artış yaşanıyor. Bizde azalmaya başlaması yetmiyor, mesafeli ve maskeli yaşamalıyız” dedi.

“VİRÜSÜN BULAŞICILIĞINDA BİR AZALMA YOK”

Hafta sonu Caddebostan Sahili ve Moda Sahili’ne akın eden vatandaşların maskesiz ve sosyal mesafesiz görüntülerini yorumlayan Ceyhan, “Kaygı tamamen yok oldu maalesef. Taziye ziyaretlerini, eğlenceleri ekleyince tehdit giderek büyüyor. İran gözümüzün önünde, daha büyük bir dalga yaşıyor. Mayıs gelecek bu iş bitecek lafları bu görüntüleri ortaya çıkardı. Virüsün bulaşıcılığında bir azalma falan yok. Bir tane taziye ziyaretinden 190 vaka çıkıyor. O halde virüs bir şey kaybetmedi” ifadelerini kullandı.

Virüsün başkalaşım değiştiğini tam söylenemeyeceğini belirten Mehmet Ceyhan, “Birçok nedeni var. Biz 65 yaş üzerini izole ettik. Dışarı çıkmayan insanlar virüsü alıp hayatını kaybediyor. Yaşlı grubu koruyamazsak ölüm oranları artmış diye göreceğiz. Kararında bir kaygı her zaman gereklidir. Bir süre sonra bu gerekenden de aşağıya inerse tehlike var demektir” ifadelerini kullandı.

“ŞU ANDA DÜNYADA İKİNCİ BİR ARTIŞ YAŞANIYOR”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Bir kısım insan çok tedbirli kurallara uyuyor. Evlerine kapanan, aylardır dışarı çıkmayan insanlara haksızlık oluyor. Şu anda dünyada ikinci bir artış yaşanıyor. Birçok ülkede salgın dalgası yeni başladı. Bizde azalmaya başlaması yetmiyor, mesafeli maskeli yaşamak durumunda kalacağız. Yüksek oranda yaşlılar hayatını kaybediyor. Biz bir Avrupa ülkesi gibi değiliz. Yaşlıların çoğu çocuk, torun birlikte yaşıyor. Bulaşın çoğu ev içi temas şeklinde oluyor. Bütün toplumu kontrol altında tutarsanız virüs toplumda iyice azalacağı için o grubun dışarı çıkması o insanların dışarı çıkması daha az risk oluşturacak. Sadece maske takarak yüzde 86 oranında korunuyorsunuz maske olmadan mesafe kuralına uyarsanız yüzde 82 ikisini birden uygularsanız yüzde 97 oranında korunuyorsunuz.”

Etiketler

Bir Cevap Yazın

Bu haberi okumak isteyebilirsiniz

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı