Connect with us

Genel

Sarıyer Belediyesi ve ÇYDD eğitim için el ele verdiler

Published

on

blank

Kurulduğu günden itibaren büyük başarılar elde eden Sarıyer Akademi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) imzaladıkları protokol ile eğitim için el ele verdiler. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, imzaladıkları protokol ile özellikle kız çocuklarının başarılı olmaları için bir adım attı. Üç yıl önce başlatılan işbirliği sayesinde yüzlerce öğrenci eğitimde fırsat eşitliğinden yararlanıyor.

Türkiye’nin dört bir yanında üniversiteye hazırlanan ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nden burs alan öğrenciler imzalanan protokolle Sarıyer Akademi eğitimlerinden yararlanabilecek. Bu yıl burs alan 456 öğrenci, kendilerine verilen şifrelerle Sarıyer Akademi’nin online ders programlarına ve kaynaklarına ulaşabilecek.

SARIYER AKADEMİ KIZLARIMIZIN BAŞARISINI YÜZDE 18’DEN YÜZDE 52’YE ÇIKARDI

ÇYDD Kurucu Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan’ın başlattığı yolda emin adımlarla ilerlediklerini ifade eden Prof. Dr. Ayşe Yüksel, “2019 yılından itibaren derneğimizin eğitim bursu ile desteklediği kız çocuklarının üniversiteye girme oranlarını değerlendirdiğimizde, bu oranın yüzde 18 civarı olduğunu gördük. Yönetim kurulu üyemizin tavsiyesi sonrasında Sarıyer Akademi ile tanıştık. Bu sene üçüncüsünü imzaladığımız protokol ile çoğunluğu kız çocuğu olan öğrencilerimize üniversite hazırlık yolunda eğitim desteği veriyoruz. Yola çıkarken yüzde 18 olan başarı oranı Sarıyer Akademi sayesinde geçtiğimiz yıl yüzde 52’ye yükseldi. Bu sene hedefimiz elbette ki yüzde yüz başarı oranı sağlamaktır. Öğrenci sayısı da arttı. Burs verdiğimiz kız öğrencilerimizin üniversite sınavında başarılı olmalarını, her birinin istedikleri bölüme yerleşmeleri hedefliyoruz” dedi.

EĞİTİMİ ÖNEMSİYORUZ

Göreve geldiği günden itibaren eğitimde fırsat eşitliği ilkesi ile çalışmalarını sürdüren Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, imzalanan protokolün gurur verici olduğuna dikkat çekerken, “Projeyi çok önemsiyoruz. Sarıyer Akademi ile 7 sene önce başlayan yapıyı Türkiye Akademi ile sürdürüyoruz. Bugün Türkiye Akademi çatısı altında İzmit ve Hatay’da akademiler açılıyor. Sınav başarısının yanı sıra iyi bireyler yetiştirmek istiyoruz. Hedeflerimiz büyük. Sadece çok sayıda öğrenciye ulaşmak değil, nitelikli bir eğitime de ulaşmayı hedefliyoruz. Türkan Saylan hocamızın yaktığı ışığı Türkiye’nin her bir köşesine ulaştırmak başka olanakların oluşmasına da faydalı olacaktır. Eğitimi önemsiyoruz. Bu yıl ilçemiz genelinde 7 bin 500 öğrencimize burs veriyoruz. Şu bir gerçek ki belediyeler kurumsal olarak planlamalarını iyi yaparlarsa ek bir bütçe ayırarak eğitim alanında büyük destekler verebilirler. Bu işin bedeli maddi anlamda çok ağır değil” şeklinde konuştu.

AKADEMİK BAŞARIDA CİDDİ BİR ARTIŞ OLDU

Yapılan işbirliği sayesinde Sarıyer dışında da çocukların eğitimden yararlanmalarının önemli olduğunu belirten Sarıyer Akademi Koordinatörü Sami Görey ise şunları söyledi; “Sarıyer Akademi, 2015 yılında başlattığı yolculuğuna paydaşlarını katarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıl 300 öğrenciye hem kitap ve yayın desteği hem de çevrimiçi platform imkânı sağladık. ÇYDD öğrencilerinin akademik başarılarında ciddi bir artış oldu. Birlikteliğimizi devam ettirme kararı aldık. Bu yıl da Türkiye Akademi platformu üzerinden eğitimlere devam edeceğiz. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin kurduğu gönüllü öğretmen kadrosunun da desteği ile öğrencilerin günlük ders takiplerinin kontrolünü sağlıyoruz. Talep doğrultusunda 8. Sınıf LGS öğrencilerini dahil ettik” şeklinde konuştu.

 

Genel

Sarıyer’de okuma yazma kursu öğrencilerinin mezuniyet heyecanı

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi’nin çalışanlarına yönelik açtığı İlkokul Bitirme Kursu’nu tamamlayan öğrenciler mezuniyet heyecanı yaşadı. Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende bir araya gelen mezunlar diplomalarını Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Eğitim Danışmanı Selçuk Dereci, Meclis Üyesi Hayrettin Dereli ve birim müdürlerinin elinden aldılar.

Çeşitli nedenlerle okulunu bitirememiş veya hiç okuma şansı yakalayamamış çalışanlara yönelik açılan İlkokul Bitirme Kursu öğrencilerinin diploma töreninde konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bir toplumun kalkınmışlığı okur- yazar oranının artmasıyla ölçülür. Bu bağlamdan yola çıkarak 2009 yılında göreve geldiğimde açtığımız okuma yazma kursuna katılan bir annemizin sözünü hiç unutamam.  Yanıma gelerek kendisine okuma yazmanın dışında ikinci bir kimlik kazandırdığımızı söyledi. Bu o kadar kıymetli ki. Okuma yazma bilmeyen ama yıllar sonra kendine sunulan imkanlarla üniversiteye girmeyi başaran öğrencilerimiz var. Yaşadığımız her anın, her bir noktasında sorumluluklarımız var. Bunları yerine getirmek en büyük görevimiz” dedi.

Kurum içi eğitim çalışmaları kapsamında açılan ve 10 ay süren kursu tamamlayan Temizlik, Veteriner ve Destek Hizmetleri müdürlüklerinde çalışan 22 öğrenci ailelerinin de katıldığı törende diplomalarını alırlarken, duygularını Belediye Başkanı Şükrü Genç’e yazdıkları mektuplarla dile getirdiler.

Continue Reading

Genel

Pınar Mahallesi’nde duman kavgası: 1 yaralı

Published

on

blank

Sarıyer’in Pınar Mahallesi‘nde iki esnaf arasında “duman” kavgası yaşandı. Kavgaya iki esnafın yakınları da dahil olunca ortalık savaş alanına döndü. Polisin güçlükle ayırdığı kavgada 1 kişi yaralandı.

Kavga, Sarıyer’in Pınar Mahallesi Balabandere Caddesi‘nde dün akşam saatlerinde meydana geldi. İddialara göre cadde üzerinde bulunan tatlı dükkanına, arka duvarıyla bitişik olan kahvehaneden duman geldi. Tatlıcı, kahvehane sahibine dumandan rahatsız olduğunu ve engellemesini söyledi. İki esnaf arasında çıkan tartışma giderek büyüdü ve taraflar birbirlerini darbetmeye başladı. Kahvehane sahibinin kavga ettiğini gören aile bireyleri de kavgaya dahil oldu. Caddeye taşan kavgada kahvehane sahibinin yakınları, tatlı dükkanında bulunan masa ve sandalyeleri birbirlerine fırlattı.

BİR KADIN SOPA DARBESİYLE YARALANDI

İhbar üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen polisler kalabalık grubun kavgasını güçlükle ayırdı. Kavgada bir kadın başına aldığı sopa darbesi ile yaralandı. Sağlık ekipleri yaralı kadına ilk müdahaleyi olay yerinde yaptıktan sonra ambulansla hastaneye kaldırdı.

Polis ekipleri kavgaya karışan tarafları gözaltına alarak emniyete götürdü.

Continue Reading

Genel

İstanbul, UEFA Şampiyonlar Ligi finaline hazır

Published

on

blank

İBB, 10 Haziran’daki UEFA Şampiyonlar Ligi finali için hazırlıklarını tamamladı. Yol yapımı, ulaşım, otopark, aydınlatma ve yeşil alan gibi fiziki çalışmalar ile alan tahsisinden tanıtıma kadar pek çok alanda yürütülen hazırlıklar bitirildi. İstanbul’un devler sahnesinin finaline en iyi şekilde ev sahipliği yapması için maç öncesi, sırası ve sonrasında da İBB ekipleri görev yapacak. 25 İBB birimi, bin 117 personeliyle sahada olacak. Maça erişim için 500 İETT otobüsü tahsis edilecek. Biletli seyirci ve akreditasyon sahipleri toplu taşımayı ücretsiz kullanabilecek.

Dünyanın en prestijli spor organizasyonlarından UEFA Şampiyonlar Ligi’nin final maçı İstanbul’da oynanacak. 2020 ve 2021’de pandemi koşulları nedeniyle İstanbul’da oynanamayan dev maça, Atatürk Olimpiyat Stadı ev sahipliği yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), on binlerce kişinin tribünlerden, 225 ülkede 300 milyondan fazla seyircinin de televizyonlardan canlı izlediği karşılaşmanın en iyi şekilde gerçekleşmesi için bağlı birim ve iştiraklerinden oluşan 25 kurumu ile katkıda bulunuyor.

TARAFTARLARA ÜCRETSİZ TRANSFER

18 yıl aradan sonra yeniden İstanbul’a dönen UEFA Şampiyonlar Ligi Finali için İBB, 500 İETT otobüsü tahsis edilecek. Taraftar transferi noktasında genel ulaşım planlamasını üstlenen İBB, biletli seyircilerin ve akreditasyonlu kişilerin 9-10  Haziran dahil olmak üzere 11 haziran saat 12.00 ye kadar otobüsleri ve metroları ücretsiz kullanmasını sağlayacak.

DEV MAÇA DEV DESTEK

Şampiyonlar Ligi Final hazırlıklarını Gençlik ve Spor Müdürlüğünün koordinesinde yerine getiren İBB, başlattığı çalışmaları karşılaşmadan önce tamamladı. Sahada yaptığı çalışmalar sırasında zemin ıslahı, yol bakımı; ihtiyaç duyulan engelli ve yaya rampalarında eğim azaltılması, iyileştirme, tırabzan eklenmesi; giriş ve çıkış noktalarında genişletme çalışması yapıldı. İBB çevre yollarda drenaj, yol çizgileri ve tretuvar işlemlerini yerine getirdi. Otopark alanındaki çalışmalar da tamamlandı. Yenikapı Etkinlik Alanı organizasyon için tanıtım, transfer merkezi ve festival alanı olarak tahsis edildi.

PEYZAJ, TEMİZLİK VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ

Stadyum çevresinde ağaçlandırma ve peyzaj düzenlemesi, gerekli noktalarda ilave aydınlatmaların yerleştirilmesi, diğer alanlarda ise geçici aydınlatma ve elektrik temin edilmesi için de İBB düzenlemeler yaptı. Organizasyon öncesinde, sırasında ve sonrasında temizlik ve atık yönetimi ile ilgili olarak da görevlendirmeler yapıldı.

ACİL DURUM EKİPLERİ GÖREV BAŞINDA

Acil durum ve yardım ekipleri ile zabıta ekipleri de hazırlık çalışmalarından itibaren şantiye ve stadyumda teyakkuz halinde olacak. Stadyum içinde, tribünlerde ve etkinlik alanlarında yangın olaylarına müdahale edilmesi için yeterli sayıda itfaiye aracını ve personelini görevlendirecek.

Çok yönlü süren çalışmalarda; reklam alanlarının ücretsiz olarak tahsis edilmesi, geçici tuvaletlerin temini, ihtiyaç halinde su, vinç, vb. geçici alt yapı hizmetlerinin yapılması, İstanbul Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan müsabakayı izlemeye gelecek olan taraftarların koordinasyonunun sağlanması gibi pek çok alanda daha sorumluluklar üstleniliyor.

Continue Reading

Popüler