Connect with us

Genel

Sarıyer’de Edebiyat Şöleni devam ediyor

Published

on

blank

Ülkemizin en önemli edebiyat etkinlikleri arasında yer alan Sarıyer Edebiyat Günleri’nin onuncusu tüm hızıyla devam ediyor. Söyleşiler, paneller, imza günleri, sergiler ve atölyelerin sürdüğü programda Şiir Teknesi ve Şiir Hatları ile Boğaz’ı dizeler eşliğinde gezen konuklar, kitap stantlarını da ziyaret ediyor.

Usta isimlere ev sahipliği yapan Uluslararası 10. Sarıyer Edebiyat Günleri dolu dolu programıyla devam ediyor. İstanbulluların akın ettiği etkinliğin ikinci günü Aytül Akal’ın konuşmacı olduğu “Herkesin Bir Süper Gücü Var” söyleşisiyle başladı. Ardından ise M. Barış Muslu “ Sağlıklı Olmak İçin Travmalarına Format At” isimli söyleşisiyle etkinliğe konuk oldu. Edebiyatseverlerin akın ettiği festivalde çok sayıda usta isim sevenleriyle bir araya gelerek, kitaplarını okurları için imzaladı. Edebiyat Günleri’ne katılan minikler de kendileri için kurulan masal çadırında Melda Küsmez, Ayfer Bekiroğlu ve Mehtap Çıvgın’dan birbirinden renkli masalları dinledi. Çocuklar kurulan müzik çadırı ve oyun alanlarında eğlenceye doydu. Etkinlik; usta yazar Sunay Akın’ın gösterisinin ardından Müfit Can Saçıntı ve Suat Erdem’in konuk olduğu Şiir Teknesi ile sona erdi.

ÇOCUĞUM MASAL İSTEYİNCE YAZAR OLDUM

Aytül Akal, 7-11 yaş arası çocuklar için gerçekleştirdiği söyleşide, yazar olma serüvenini anlattı. Yazarlık yolculuğunun çocuğunun masal sevgisiyle başladığını söyleyen Akal, “Ben masalı çok severim. Çocuğum da bir gün benden kertenkele masalı okumamı istedi. Öyle bir masal yoktu. Yıllarca çocuğum hangi kahramanı konu alan masal istediyse ben de onu anlattım. Sonra bir baktım yıllardır yazar olacağım ama ne yazacağımı bilmiyorum derken bir sürü masal yazmışım. İşte ben yazmaya böyle başladım” dedi. Söyleşi sonrası çocuklar birbirinden eğlenceli müzikler eşliğinde dans ederek keyifli bir gün geçirdi.

HASTALIKLARINIZDAN MUCİZEVÎ BİR ŞEKİLDE KURTULABİLİRSİNİZ

“Sağlıklı Olmak İçin Travmalarına Format At” söyleşiyle sahneye çıkan M. Barış Muslu ise, “İnsan beynini temizlemediği sürece mutlu olamaz. Hastalıkların yüzde 99’u travmalarla kendi beyniniz tarafından yükleniyor. Amacım insanların sağlığına kavuşması. Kimseye meydan okumak değil. Dilimize kadar işlemiş, herkesin farkında olduğu bir durum bu. Rahatsızlıklarımızın çok önemli bir bölümü bizzat beynimizle ilgili. Hangi anlarda tetiklendiğinizi bulursanız ve o anların beyninizde temizlemenin bir yöntemini bulursanız mucizevî bir şekilde bunlardan kurtulabilirsiniz” diye konuştu.

SEVENLERİYLE BULUŞTULAR

Programda; Zümra Atalay, Meltem Güdemezoğlu, Esra Karagülle, Ali Bağmen, Ali Ekber Kaya, Ayça Bağmen Kaya, Ayşenur Bağmen, Bayram Sarı, Berna Bay Ünsallı, Burçe Bahadır, Cenk Yüksel, Melissa Mey, Öykü Yurtyapan, Verda Çakan, Yeşim Zuhal, Adnan Serçe, Bahri Vardarlar, Dilek Ünal, Duygu Ladikli, Erdoğan Sarıgül, Gülser Han, İbrahim Çalışkan, Nagihan Borlu Tüzün, Nezahat Polat Bora, Nil Oflaz, Niyazi Yaşar ve Mehmet Doğan Karakuş sevenleriyle buluştu.

Genel

Özgür Özel’den Başkan Genç’e teşekkür

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’de yaptığı grup toplantısında, haftasonu açılışı yapılan Büyükdere Atatürk Fidanlığı için Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e teşekkür etti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’de yaptığı grup toplantısında Pazar günü Sarıyer’de açılışını yaptığı Büyükdere Atatürk Fidanlığı’na değindi. Genel Başkan olarak yaptığı ilk açılışın önemine değinen Özel, bugüne kadar bu alanı koruyan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve yeşil alan olarak İstanbullulara kazandıran İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etti.

İMARA AÇMAYA DİRENEN ŞÜKRÜ GENÇ’E TEŞEKKÜR

Özgür Özel konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Pazar günü çok önemli bir binayı açtık. Sadece açarken eski dokusuna uygun olarak yapılmış o binaların içinde, kadınlarımız çalışma hayatı içinde olsun diye bir tane kreş, bir tane meslek edindirme kursu, İstanbul Vakfı’nın bursiyer öğrencilerinin gelip doğayla çiçekle iç içe olacakları alan, bir tarafı yeniden bahçıvanlık okulu. İnanılmaz güzel bir tesisti. Kurdelesini kestiğim ilk açılış olmasından büyük memnuniyet duydum. Oraya emek veren, geçmişten bu güne orayı imara açmaya direnen Belediye Başkanımız Şükrü Genç’e, meclis üyelerimize ve İstanbul’da yaptığı muhteşem işlerle İstanbulluların teveccühünü kazanan ve 31 Mart’ta rekor oyla yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olacak olan Ekrem İmamoğlu’na bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

 

Continue Reading

Genel

Sarıyer Belediyesi ekipleri Sarıyerliler için seferber oldu

Published

on

blank

Sarıyer’de etkisini gösteren yoğun yağış ve fırtına sonrasında mazgallar taştı, çatılar uçtu ve ağaçlar devrildi.  Sarıyer Belediyesi ekipleri yağıştan etkilenen bölgelere hızla müdahalede bulunuyor.

Sarıyer Belediyesi ekipleri,  sabah saatlerinden itibaren etkisini gösteren sağanak yağış ve lodos sonrasında Sarıyerlilerin olumsuz etkilenmemesi için çalışmalarını sürdürüyor. Aşırı yağıştan dolayı caddelerde oluşan su birikintilerine müdahale eden Fen İşleri ekipleri, mazgalları da temizliyor. Park Bahçeler ekipleri ise fırtına nedeniyle devrilen ağaçları ve kırılan dalları kaldırıyor. Ekipler kriz masasından gelen ihbarları değerlendirerek, sorun yaşanan noktalara tek tek giderek çalışmalarına devam ediyor.

blank

 

Continue Reading

Genel

İbrahim Temur özel kalem bütçesini eleştirdi

Published

on

blank

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2024 yılı bütçesinin kabul edilmesinden sonra İBB’nin özel kalem bütçesi üzerinden Sarıyer Belediyesi ile ilgili değerlendirme yapan İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, “Nasıl oluyor da Sarıyer Belediyesinin Özel Kalem Bütçesi, koskoca İBB’nin Özel Kalem Bütçesinin 4 katından fazla oluyor?” diye sordu.

İBB’nin 2024 yılı bütçesinin açıklanmasının ardından İBB’nin özel kalem bütçesi üzerinden Sarıyer Belediyesi’nin özel kalem bütçesini eleştiren İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, “İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2024 bütçesi, İBB Meclisinde kabul edildi. Öncelikle İstanbul’umuz için hayırlı olsun. Sarıyer için dikkatinizi çekmek istediğim konu şu; İBB’nin 2024 Özel Kalem Bütçesi 13.157.000 TL Peki Sizce Sarıyer Belediyesinin 2024 Özel Kalem Bütçesi ne kadar? Sarıyer Belediyesinin 2024 Özel Kalem Bütçesi 54.871.000 TL. Nasıl oluyor da Sarıyer Belediyesinin Özel Kalem Bütçesi, koskoca İBB’nin Özel Kalem Bütçesinin 4 katından fazla oluyor? Sarıyer Belediye Başkanı ve bu bütçeye Sarıyer Meclisinde kabul oyu veren Meclis Üyeleri nasıl oluyor anlatın!” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Continue Reading

Popüler