Connect with us

Genel

Sarıyer’de sokaktaki dostlarımız emin ellerde

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi ve Sarıyer Kaymakamlığı gönüllülerle birlikte sokakta yaşayan canlılar için bir komisyon oluşturdu. Oluşturulan bu komisyon ile Sarıyer’de ulaşılmamış sokak hayvanı kalmaması hedefleniyor.

Sarıyer Belediyesi tarafından oluşturulan 24 farklı besleme noktasına yapılan ziyarette çevredeki canlıların mama ve su ihtiyaçları karşılandı. Bunun yanı sıra tedavi ihtiyacı olan hayvanlar da belirlenerek Sarıyer Belediyesi ekiplerince Safiye Kaya Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ne ulaştırıldı. Aralarında Sarıyer Belediyesi’nin, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün, İlçe Tarım Müdürlüğü’nün, Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü’nün yanı sıra gönüllülerin de olduğu “Sokak Hayvanları İzleme Komisyonu” özellikle pandemi döneminde en uç noktalardaki hayvanlara dahi ulaşmayı öncelikleri arasına alıyor.

“VATANDAŞLARLA İLETİŞİM HALİNDEYİZ”

“Bölgemiz oldukça büyük bir alanı kaplıyor. Sarıyer Belediyesi olarak 24 farklı noktada sokak hayvanlarını beslemek için alanlar yarattık” diyen Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Nadir Günday, “Sarıyer büyük bir alan ve geneli ormanlık bölgeden oluşuyor. Biz ulaşabildiğimiz kadar fazla hayvana ulaşmak için paydaşlarımızla beraber elimizden geleni yapıyoruz. Benim vatandaşlardan bir ricam var. Bazen diğer ilçelerden hayvanlar bizim ilçemize, özellikle orman bölgelerine bırakılıyor. Ama bu hayvanları her zaman bulmamız mümkün olmuyor ve hayvanlar telef oluyor. Bu konuda duyarlılık bekliyorum. Oluşturulan komisyon çok değerli bu noktada vatandaşlarımızdan da destek alıyoruz. Bizim bilmediğimiz ama vatandaşlarımızın bizleri yönlendirdiği alanlar da oluyor. O alanlarda da incelemede bulunarak besleme noktası oluşturmak için harekete geçiyoruz. Vatandaşlarla sürekli iletişim halindeyiz.” açıklamalarında bulundu.

GÖNÜLLÜ VATANDAŞ ARANIYOR

“İlçemizdeki sokak hayvanlarının mama ve su ihtiyaçlarını gönüllülerle koordineli bir şekilde gideriyoruz” diyen Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, “Ulaşabildiğimiz hayvanların beslenmesi ya da tedavi görmeleri öncelikli amaçlarımız arasında. “Sokak Hayvanları İzleme Komisyonu”nu kurduk. Bunun yanı sıra bir de “Sokak Hayvanları Besleme Grubu Komisyonu” oluşturduk ve başkanlığına da sivil paydaşlarımızdan arkadaşlarımızı getirdik. Yerel yönetimin yaptığı faaliyetlerin yanı sıra bu komisyon ile sivil vatandaşların da destekleri alınıyor. Bugün etkinliğimize güzel bir katılım var. Her mahallede, her sokakta ne kadar hayvan var ve bunlarla alakalı neler yapabiliriz, konuşacağız. Bize katılmak isteyen gönüllüler varsa kaymakamlık ya da belediye ile iletişime geçebilirler. Cuma gününden sonra daha kapsamlı bir sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Restoranlar da artık paket servisi yapmaya başladı. Bu da sokak hayvanlarına verilen yemekleri azaltmış olacak. O yüzden burada yaptığımız çalışma çok değerli. Sarıyer Belediyesi, sokak hayvanlarının temiz yemek ve suya erişmeleri için çok güzel bir sistem hazırlamış, üstü kapalı olan bu kaplardan hayvanlar beslenebiliyor. Vatandaşlarımızdan bunlara sahip çıkma konusunda duyarlılık bekliyorum” şeklinde konuştu.

“YAŞAM HAKTIR”

“Gönüllü olduğunu bilen belediye çalışanlarının kendisine ulaştığını ve birlikte güzel adımlar attıklarını belirten Çiğdem Saka, “Yaşam haktır, hiçbir canlının yaşam hakkı elinden alınamaz” diyor. Özellikle pandemi ve soğuk havalarda sokak hayvanlarının insanlara daha çok ihtiyacı olduğunun altını çizen Saka, sözlerine şöyle devam ediyor: “Onların aç kalmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Tüm gönüllüler bize ulaşabilir. Bu konuda komisyon olarak tam destek diyoruz. Çevremizde ulaşamadığımız sokak hayvanı kalmasın istiyoruz.”

Genel

Gazeteci Murat Sabuncu Sarıyerlilerle buluştu

Published

on

blank

Gazeteci ve Halk TV’nin programcısı Murat Sabuncu, Sarıyerliler Derneği ile Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği söyleşiye katıldı.

Sarıyerliler Derneği ile Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi, Sarıyerliler Derneği’nde gazeteci, Halk TV’nin programcısı Murat Sabuncu ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Gerçekleşen söyleşiye, ev sahibi olarak Sarıyerliler Derneği Başkanı Hayati Kaptanoğlu ve yöneticileri ile ADD Sarıyer İlçe Başkanı Fahrettin Serdaroğlu ve yöneticilerinin yanı sıra, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı Mustafa Yazıcı ve İlçe Sekreteri Filiz Caca, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Sarıyer Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyeleri Mustafa Balcı ile Ayşen Ağma, yazarlar Cafer Hergünsel ile Yekta Aydın, Emekli Genelkurmay Başsavcısı Hasan Saim Öztürk ve iki derneğin üyeleri katılım sağladı.

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ KONUŞULDU

Sarıyerliler Derneği’nden gerçekleşen ve yoğun bir katılımın olduğu söyleşide katılımcılar, gazeteci Murat Sabuncu’ya Türkiye’nin geleceği, yaklaşan genel seçimle ve siyasi partilerin izlediği yol ile ilgili birçok soru yöneltti. Keyifli geçen ve iki buçuk saat kadar süren söyleşinin ardından katılımcılar ile gazeteci Murat Sabuncu, Sarıyerliler Derneği’nin terasında bir hatıra fotoğrafı çektirdi.

blank blank blank

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de Karadeniz’deki deniz kirliliğiyle mücadele anlatıldı

Published

on

blank

‘Karadeniz’de Deniz Kirliliği ile Mücadele İçin Pilot Yenilikçi Çözümler’ etkinliği BKSM’de 65 ilkokul öğrencisinin katılımıyla yapıldı. Toplantıda konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bu proje ile Karadeniz’de ekosistem tahribatını önlemeye katkı sağlamayı hedefliyoruz. Yerel yönetimlerin içinde olmadığı bir çözüm başarıya ulaşamaz” dedi.

Sarıyer Belediyesi, Karadeniz Ekonomik İş Birliği Örgütü, AB Delegasyonu ve ABD İstanbul Başkonsolosluğu Karadeniz’deki deniz kirliliği için yeniden bir araya geldi. ‘Karadeniz’de Deniz Kirliliği ile Mücadele İçin Pilot Yenilikçi Çözümler’ projesi kapsamında Sarıyer Belediyesi Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde (BKSM) 65 ilkokul öğrencisine çalışmayla alakalı bilgi verildi, bilgilendirici kitaplardan oluşan okul kiti, geri dönüştürülmüş tişört ve oyuncak hediye edildi. Etkinliğe; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Karadeniz Ekonomik İş Birliği Örgütü Uluslararası Daimi Temsilcisi Lazăr Comănescu ve ABD İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell’in yanı sıra birçok ülkenin İstanbul konsolosu katıldı.

DENİZLERDE 150 TON ÇÖP YÜZÜYOR

Açılış konuşmasını yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, projenin asıl amacının çocuklara daha temiz bir doğa bırakmak olduğunu söyleyerek, “Küçük yaştan itibaren geri dönüşümün önemi, atık yönetimi eğitimleri verilmeli ki büyüdüklerinde bu sorumlulukla hareket etsinler. Yaşamın kaynağı sudur. Onu korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak zorundayız. Bunu yapmanın yolu da sürdürülebilirlik kriterlerini yaşamın her alanında uygulamaktan geçer. Maalesef aşırı avlanma ile denizleri kurutuyoruz. Müsilaj bugün gün yüzüne çıkmış olabilir ama uzmanlar belirtilerinin uzun zamandır görüldüğünün altını özellikle çiziyor. Hor kullanılan doğal kaynaklar bir şekilde tepkisini gösteriyor. Hayalet avcılık yapmaya devam eden avcılar deniz canlıları için tehdit oluşturmakta, tüm ekosisteme zarar vermektedir. Bünyelerinde bulundurdukları plastik ve kurşun sebebiyle çevre kirliliğine de sebep olmaktadır. Okyanus ve denizlerde yaklaşık 100-150 ton civarı atık yüzdüğü tahmin ediliyor. Bu kirliliğin önüne geçemediğimiz takdirde canlı yaşamını kaybetmeye devam edeceğiz. Bu proje ile Karadeniz’de ekosistem tahribatını önlemeye katkı sağlamayı hedefliyoruz. Yerel yönetimler bu konuda mutlaka çözümün içinde yer almalıdır. Yerel yönetimlerin içinde olmadığı bir çözüm başarıya ulaşamaz. Bu projenin bir örnek oluşturmasını diliyorum” dedi.

BİLGİLENDİRİCİ BİR KİT OLUŞTURDUK

Karadeniz Ekonomik İş Birliği Örgütü Uluslararası Daimi Temsilcisi Lazăr Comănescu, “Karadeniz de deniz kirliliğinin önlenmesi için yürütülen bu projede yer almaktan kıvanç duyuyorum. Projenin amacı Karadeniz’de deniz kirliliği ve deniz atıklarının azaltılması ve ilgili sorunlara yenilikçi çözümler aramaktır. Bugün ki etkinlik deniz kirliliği sorunu, plastik atıkların geri dönüşümü ve hayalet ağlar hakkında üye ülkelerde gelecek nesillerin bilgilendirilmesi için düzenleniyor. Bunun için bilgilendirici bir okul kiti oluşturduk. Kitin içerisinde bir kitap, bir günlük, geri dönüştürülmüş çanta, oyuncak ve tişört bulunuyor. Söz konusu atıkları bu şekilde faydalı parçalara dönüştürüyoruz. Ortaklarımızın desteği olmadan çalışmalarımızda başarıya ulaşmamız mümkün değil. Sarıyer Belediyesi, Belediye Başkanı Şükrü Genç ve ekibine değerli desteği için çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

BOĞAZ HERKESE ÇOK FAZLA ŞEY SUNUYOR

ABD İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell ise, “Başkonsolosluğumuz Sarıyer ilçesinde bulunuyor. Yani çalışanlarımız ve onların aileleri için Boğaz’ın keyfini çıkarmak İstanbul’da yaşamak ile eş anlamlıdır. Boğaz, bu şehirde yaşayan herkese çok fazla şey sunuyor. Sadece küresel ticaret için önem taşıyan bir deniz yolu değil, aynı zamanda açıklarında balıkçılık yapanların ekmek kapısı ve kıyılarında gezip, sularında yüzen herkesin faydalandığı bir doğal kaynak. Deniz kirliliğinin yol açabileceği hasarın bilincindeyiz. İşte bu yüzden hem yurt içinde denizlerdeki çöplerin azaltılması ve yok edilmesi için çalışmalar yapmakta hem de diğer ülkelerin atık yönetimi çalışmalarında onlara destek olmaktayız. Bu çalışmalar sularımızı korumak için yaptığımız çalışmaların sadece bir kısmı” ifadelerini kullandı.

KİRLİLİĞİN YÜZDE 45’İ BALIK AĞLARINDAN

Gama Recycle Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kaplan, “Pet şişelerden özellikle balık ağları ve denizden toplanan pet şişeleri geri kazandıktan sonra onları polyester elyafa dönüştürdük. Tişört için iplik yaptık ve bunları yüzde elli oranında pamukla karıştırıp kumaş haline getirdik. Aynı zamanda elde ettiğimiz elyafın bir kısmını oyuncaklar için dolgu elyafı olarak kullandık. Bir de polar battaniye yaptık. Umarım beğenmişsinizdir. Denizlerdeki kirliliğin yaklaşık yüzde 45’i balık ağlarından yüzde 10’u da balıkçılık malzemelerinden oluşuyor. Yüzde 15’i de ambalaj atıklarından oluşuyor. Geleceği kurtarmak için çözümlere ihtiyacımız var” dedi.

blank

Continue Reading

Genel

Sarıyer’in muhtarlarının acı günü

Published

on

blank

Sarıyer’in sevilen iki muhtarı, aynı gün anne ve baba acısı yaşadılar. Huzur Mahallesi Muhtarı Nurgül Çakır’ın babası hayatını kaybederken, aynı gün içerisinde bir diğer acı da, Garipçe Muhtarı Elvan Ateş Aslan’ın annesinden geldi.

Sarıyer’in sevilen iki kadın muhtarının acı günü… Huzur Mahallesi Muhtarı Nurgül Çakır, sabah saatlerinde babasının vefat ettiğini duyurdu. Bir diğer vefat haberi ise Garipçe’den geldi. Akşam saatlerinde Garipçe Muhtarı Elvan Ateş Aslan’ın annesinin vefat ettiği öğrenildi.

Huzur Mahallesi Muhtarı Nurgül Çakır’ın babasının cenazesi, yarın (19 Ocak 2022 Çarşamba) Giresun Görele’den öğle namazına müteakip kalkacak. Elvan Ateş Aslan’ın annesinin cenazesi ile ilgili ise henüz bilgi paylaşılmadı.

Sarıyer Son Baskı gazetesi olarak, Huzur Mahallesi Muhtarı Nurgül Çakır’a ve Garipçe Muhtarı Elvan Ateş Aslan’a başsağlığı dileriz.

Continue Reading

Popüler

blank