Connect with us

Genel

SARIYER’DE TOPLU TAŞIMA VE ULAŞIM SIKINTISI…

Published

on

blank

Sarıyer içerisinde son dönemde iyice yoğunlaşan trafik ve İETT’nin Sarıyer’e olan bazı ulaşım seferlerini azaltması, Sarıyerlileri iyice çileden çıkarttı.

Sarıyer Merkez Mahallesi Şehit Mithat Yılmaz Caddesi’nde son dönemde artan trafik, vatandaşları iyice çileden çıkarttı.

Tünelin açılmasıyla birlikte Sarıyer’in içindeki trafik son yıllarda iyice rahatlamıştı.Tünel yolunun Hacıosman’a bağlanması ile vatandaşlar, araçları ile Hacıosman bayırına 5 dakika gibi bir sürede ulaşabilirken, Sarıyer’in içinden geçen toplu taşıma araçları da, trafik sorunu yaşamadan Sarıyer’den çıkabiliyordu.Ancak Sarıyerli bazı vatandaşlarında bize ilettiği şikayetler doğrultusunda, Sarıyer içerisindeki trafik, son dönemde tünel açılmadan önceki halini bulmuş durumda.Sarıyerliler, özellikle toplu taşıma araçlarıyla Hacıosman metro istasyonuna 10 dakika yerine, trafik yüzünden en az 30 dakika kadar bir sürede varabildiklerini ifade ediyorlar.

TRAFİĞİN SORUNU: IŞIKLAR VE DURAKLAR

Vatandaşlar, Sarıyer Şehit Mithat Yılmaz Caddesi’nde çokça trafik ışığının bulunduğunu belirterek, özellikle Sarıyer’in çıkışında bulunan trafik ışıklarının, karakol sokağının trafiğe kapatılmasıyla birlikte anlamsız bir trafiğe sebebiyet verdiğini söylüyorlar.

Vatandaşlar, otobüs şoförlerini de bu konuda duyarlı olmaya çağırıyor.Otobüs duraklarının önü boş olmasına rağmen, otobüs şoförlerinin ısrarla yolcuları duraklara yanaşmadan, yol ortasından aldıklarını belirten vatandaşlar, bu durumu trafiğin en önemli sebepleri arasında görüyor.

TOPLU TAŞIMA SEFERLERİNİN AZALTILMASINA TEPKİ

Sarıyerli vatandaşların bir tepkisi de, İETT’ye oldu.Sarıyer’de 25-T Sarıyer-Taksim hattının kaldırılması ve 59-RS Sarıyer-Rumeli Hisarüstü otobüsünün seferlerinin azaltılması, Sarıyerlilerin ulaşımda sıkıntılar yaşamasına neden oluyor.Vatandaşlar, Hacıosman-Maslak-Levent güzergahına otobüsle gidemediklerini, Büyükşehir’in kendilerini ısrarla Hacıosman metroya yönlendirdiğini; ancak özellikle hafta sonu seferlerinde de Hacıosman metro istasyonuna toplu taşımanın az olduğunu ifade ederek, toplu taşıma seferlerinin daha fazla arttırılması ve 25-T hattının tekrardan seferlere başlamasını talep ediyor.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

TBMM Başkanvekili Celal Adan’dan MHP Sarıyer’e ziyaret

Published

on

blank

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili ve MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan, MHP Sarıyer İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. İlçe Başkanı Dursun Karabacak ve yönetimine hayırlı olsun dileğinde bulundu.

TBMM Başkanvekili ve MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan ziyaretinde önümüzdeki başkanlık ve milletvekili seçimlerinin önemine dikkat çekildi. MHP ilçe yönetiminden Sarıyerde ulaşılmayan hane, erişilemeyen kimse kalmayacak şekilde çalışılmasını isteyen Adan, gereken özen ve hassasiyetin gösterilmesini istedi.

KARABACAK’TAN TEŞEKKÜR

TBMM Başkanvekili ve MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan’ın ilçe ziyareti nedeniyle duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Karabacak, “Liderimiz Sayın Dr. Devlet Bahçeli’nin emir ve direktifleri doğrultusunda çalışmaya devam edeceklerini belirterek, Sarıyer’de üç hilali hakettiği şekilde dalgalandırmaya devam edeceğiz” dedi.

blank

Continue Reading

Genel

İBB’den Sarıyer’de Hulusi Kentmen seferi

Published

on

blank

Türk Sineması’nın ‘tonton amcası’ Hulusi Kentmen, doğumunun 111. yıl dönümünde İETT otobüsü ile anılıyor. Rumeli Hisarı’nda bulunan İETT durağındaki Kentmen fotoğrafına atıfta bulunularak, aynı duraktan geçen bir otobüsün dış cephesi, usta sanatçının resimleriyle kaplandı.

İETT, sinema kariyeri boyunca 278 farklı sinema filminde oynayan, özellikle baba ve komiser rolleri ile 7’den 77’ye büyük hayran kitlesine sahip olan usta sanatçı Hulusi Kentmen’i unutmadı. İETT, Kentmen’in doğum günü olan 20 Ocak tarihinde onun ismine özel olarak tasarladığı otobüs ile yolcuları buluşturdu. Sanatçının, Rumeli Hisarı’nda İETT durağındaki fotoğrafına atıfta bulunularak aynı duraktan geçen İstinye Dereiçi – Kabataş / 22 hattındaki bir otobüsün dış cephesi, yeniden tasarlanarak hazırlandı ve doğum gününde sefere başladı.

Kentmen’in fotoğraflarının yer aldığı otobüs, bir hafta yollarda olacak. İstanbullular, İstinye Dereiçi – Kabataş hattından geçen otobüsü kullanabilecek. İETT, ülkemizin kültür ve sanat alanındaki duayen isimlerini çeşitli etkinliklerle anmaya devam edecek.

Continue Reading

Genel

İstanbul’un taksilerinde yeni dönem

Published

on

blank

İBB, İstanbul’da boş – dolu taksi tartışmasını bitirecek önemli bir karara imza attı. Yolcuların taksiye erişimini kolaylaştıracak ve taksicilerin yaşadığı olumsuzlukları ortadan kaldıracak Akıllı Tepe Lambası uygulaması, UKOME’de onaylandı.

Ocak ayı UKOME toplantısında, İstanbul’daki boş – dolu taksi tartışmasını bitirecek önemli bir teklif sundu. Buğra Gökçe, Akıllı Tepe Lambası uygulamasının, İstanbul’daki taksi mağduriyetlerini giderecek çok önemli bir uygulama olduğunu söyledi. Gökçe, “İstanbullulardan taksilerin yolcu seçtiği yönünde yoğun şikayetler de alıyoruz. Yolcuların taksiye erişimini kolaylaştıracak ve taksicilerin yaşadığı olumsuzlukları ortadan kaldıracak bu sistem, dünyanın bütün önemli kentlerinde uygulanıyor” diye konuştu.

Teklif, değerlendirmelerin ardından UKOME üyelerinin oy çokluğuyla onaylandı. 3 ay içerisinde uygulamaya konulacak sistemde, şoförlerin korunması için panik butonu da bulunacak.

DOLU / BOŞ / RZV / S.O.S YAZACAK

Taksimetre ile bağlantılı olacak sistemde, yolculuk başladığı andan itibaren tepe lambasında “DOLU” ibaresi yer alacak. Yolculuk sonuna kadar dışarıdan müdahale ile yolculuk sonuna kadar değişiklik yapılamayacak. Yolculuk sonunda ise tepe lambasında “BOS” ibaresi yer alacaktır. Taksi şoförü çağrısını yanıtladığı yolcusunu almaya giderken akıllı tepe lambası “RZV” şeklinde değiştirilecek. Şoförün panik butonuna basması durumunda taksinin kolluk kuvvetleri tarafından görülebilmesi adına tepe lambasında S.O.S ifadesi yer alacak.

İfadelerde farklı ışıklandırma rengi olacak. TAKSİ-Sarı, DOLU-Kırmızı, BOS-Yeşil, RZV-Kırmızı ve S.O.S-Kırmızı renklerde olacak. Akıllı tepe lambaları taksinin önünden ve arkasından okunabilecek ve gün ışığında dahi görünebilecek şekilde çift taraflı ekranlı ve dış müdahalelere karşı korunaklı olacak.

HIRSIZLIK SUÇU İŞLEYEN ŞOFÖR OLAMAYACAK

Yine İBB’nin gündeme getirdiği teklifle, hırsızlık suçunu işleyen kişiler toplu ulaşım şoförü olamayacak. Oy birliğiyle alınan kararla; hırsızlık, nitelikli hırsızlık, gece vakti hırsızlık, dolandırıcılık, nitelikli dolandırıcılık, parada sahtecilik suçlarını işleyen kişilere, İBB artık toplu ulaşım aracı kullanım belgesi vermeyecek.

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, daha önceden taciz, şiddet içeren suçları işleyenlere toplu ulaşım kullanım belgesi verildiğini hatırlatarak, “İstanbullulardan gelen talep üzerine buna hırsızlık ve hırsızlığa bağlı suçları da ekledik. Söz konusu suçu işleyenler; taksi, minibüs ve servis gibi toplu ulaşım aracı belgesi alamayacak” dedi.

TOPLU ULAŞIM ARACI REKLAM STANDARDI DA BELİRLENDİ

UKOME’de, ticari araçlara reklam takılması ve bulundurulmasında uyulacak usul ve esaslara yönelik bir standart da getirildi. Taksi ve taksi dolmuş levhasını kapatmayacak ve tavanda bulunan plaka numarasını örtmeyecek şekilde ve yüksekliği 50 santimetreyi aşmayacak reklam panosu takılabilecek.

Continue Reading

Popüler

blank