Connect with us

Genel

Sarıyer’de Türkiye’nin tapusu Lozan kutlandı

Published

on

blank

Sarıyer’de Türkiye’nin tapusu Lozan Barış Antlaşması’nın 98. yılı kutlandı. Kutlama etkinliği, koronavirüs önlemleri kapsamında gerçekleştirildi.

24 Temmuz 1923’te imzalanarak tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tapusu olan Lozan Barış Antlaşması, 98. yıldönümünde her yıl olduğu gibi Sarıyer Merkez’de kutlandı. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Sarıyer Lozan Mübadilleri Derneği ve Sarıyerliler Derneği tarafından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen etkinliğe; CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, ADD Sarıyer Şube Başkanı Fahrettin Serdaroğlu ve yönetim kurulu üyeleri, ÇYDD Sarıyer Şube Başkanı Gül Çağlayan ve yönetim kurulu üyeleri, Sarıyer Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Zehra Filiz Yerebasmaz ve yönetim kurulu üyeleri, Sarıyerliler Derneği Başkanı Hayati Kaptanoğu ve yönetim kurulu üyeleri, CHP Sarıyer İlçe Kadın Kolları Başkanı Sunay Sevinç, CHP Sarıyer İlçe Başkan Yardımcısı Metin Güner ve yönetim kurulu üyeleri, İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkan Yardımcısı Filiz Çaha Caca ve yönetim kurulu üyeleri, Emirgan’ı Sevenler Derneği Başkanı Cafer Hergünsel, Sarıyer Spor Kulübü Genel Sekreteri Bayramali Koçoğlu, Sarıyer Belediye Meclisi üyeleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

SERDAROĞLU: SEN KİMSİN Kİ O KAHRAMANLARIN ADINI ANMIYORSUN?

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte konuşan ADD Sarıyer Şube Başkanı Fahrettin Serdaroğlu, “Tarihin tüm izlerini silmeye çalışıyorlar. Statlardan Atatürk adını kaldırıyorlar. Yeni bir toplum yaratmaya çalışıyorlar. Atatürk’e laf söyleyemeyenler Lozan ve İsmet İnönü ile Atatürk’e vurmaya çalışıyorlar. Kıbrıs’ın kurtuluşunun 47. yılında düzenlenen törende Kıbrıs’ı alan Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan’ın adını dahi anmama hafifliğini gösterenleri kınıyorum. Aramızda Kıbrıs Gazisi Hacı Mehmet Bayraktar var. Kıbrıs’ı bu arkadaşlarımız aldı. Sen kimsin ki o kahramanların adlarını anmıyorsun? Lozan’ı da, Montrö’yü de, Kabotaj’ı da, tüm ulusal günlerimizi yok etmeye çalışıyorlar. Lozan’a karşı olmak vatana karşı olmaktır. Fakat biz direneceğiz. Korkmak yok. Sonuna kadar bu vatan için mücadele edeceğiz” dedi.

YEREBASMAZ: LOZAN, TÜRK TARİHİNDE BİR DÖNÜM NOKTASIDIR

ADD Sarıyer Şube Başkanı Fahrettin Serdaroğlu’nun ardından konuşan Sarıyer Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Zehra Filiz Yerebasmaz, “Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk’ta Lozan Barış Antlaşması’nı benzeri görülmemiş siyasi zafer olarak tanımlıyor. Bunun anlamını bugün iyice kavramamız gerekiyor. Bu diplomatik zaferin temelini ulusumuz, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazandığı Kurtuluşu Savaşı’ndan itibaren oluşturdu. Türkleri tarih sahnesinden silmek isteyen emperyalist güçler karşısında kale gibi direnç gösteren, müzakereleri diplomatik başarıyla sonlandıran, İnönü Savaşlarının kahramanı İsmet İnönü’nün katkısını unutmamak gerekiyor. Bizler de her yıl döneminde olduğu gibi bu yıl da Lozan’ın Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tapusu olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Atatürk’ün, dönemin en güçlü ülkelerine diz çöktürdüğü bir antlaşmadır. 1. Dünya Savaşı’nda yenilgiye maruz kalan Osmanlı hem ekonomi hem siyasi hem de askeri olarak batılı ülkelerin hakimiyetine girmiş, vatan toprakları dört bir koldan işgal edilmişti. Ulus olarak can, mal, namus ve inanç güvenliğimiz tehdit altındaydı. Lozan ile kaybedilen Anadolu sınır toprakları yeniden belirlendi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tanındı. Lozan, Türk tarihinde bir dönüm noktasıdır” ifadelerini kullandı.

Genel

Zekeriyaköy’de 5 Milyon liralık uyuşturucu operasyonu

Published

on

blank

Sarıyer Asayiş Büro Amirliği polisleri yoğun koku üzerine Zekeriyaköy’de bir eve yaptığı baskında, piyasa değeri yaklaşık 5 milyon lira olan 17 kilogram marihuana ele geçirdi.

Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği polisleri, önceki hafta Pazar günü saat 02.00 sıralarında Zekeriyaköy’de uygulama yaptı. Uygulama esnasında polis ekipleri, bir binanın bahçesinden yoğun uyuşturucu madde kokusu geldiğini fark etti. Bunun üzerine ekipler, belirlenen adresi bir süre izlemeye aldı. Binanın çevresinde araç ve yaya yoğunluğunun olduğunun görülmesi üzerine yapılan çalışmada şahısların girdiği dairenin M.M.K. isimli şahsa ait olduğu belirlendi.

SARIYER ASAYİŞİN YİNE GÖZÜNDEN KAÇMADI

Çalışmaların ardından operasyon için düğmeye basan Sarıyer Asayiş Büro Amirliği polisleri, binanın çevresinde güvenlik önlemleri aldı. Ardından harekete geçen polis, dairede ve müştemilatında yaptığı aramada piyasa değeri yaklaşık 5 milyon lira olan 17 kilo 258 gram marihuana ele geçirdi. Aramaların ardından M.M.K. isimli şahıs gözaltına alındı. Devam eden çalışmalar çerçevesinde binanın bodruma katına inen polis, gördüğü manzara karşısında adeta şoke oldu. Katta uyuşturucu madde yetiştirmek maksatlı düzenek kurulduğunun görülmesi üzerine inceleme yapıldı. İçeride 81 adet Marihuana ekili saksı, marihuana bitkisi dalları, Led ışıklı sistemleri, bağlantı kabloları, plastik boru ve hortumlar, havalandırma boruları ve motorları, nem cihazı, buhar cihazı, termostat ve çok sayıda vantilatör ele geçirildi.

UYUŞTURUCU İMAL VE TİCARET SUÇUNDAN TUTUKLANDI

Gözaltına alınarak emniyete getirilen şahsın ifadesi alınarak adli işlemleri yapıldı. Ardından adliyeye sevk edilen şahsı, çıkarıldığı mahkemece, “Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Continue Reading

Genel

Sarıyer Belediyesi’nin personelleri sağlık taramasından geçti

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi, ortaya çıkabilecek sağlık problemlerinin önceden belirlenmesi amacıyla personeline sağlık taraması yapıyor. Sağlık İşleri Müdürlüğü koordinatörlüğünde gerçekleşen çalışma sonrasında sonuçlar uzman doktorlar tarafından değerlendirilecek.

Sarıyer Belediyesi, iş sağlığı ve güvenliği kapsamında personele sağlık taraması yapıyor. Muayeneler kapsamında; akciğer filmi, görme ve işitme testi, kan tetkikleri ve fiziksel muayene yapılarak tarama verileri personele ait sağlık takibi dosyalarına işleniyor. Ayrıca personele iş sağlığı ve güvenliği hakkında düzenli olarak eğitimler de veriliyor. Çalışanların sağlığını önemsediklerini belirten Sağlık İşleri Müdürü Dr. Armağan Eren, belediye bünyesinde çalışan personelin yaptıkları işe bağlı olarak gelişebilecek sağlık problemleri ve iş risklerini tespit etmenin ve çalışanları bu risklerden korumanın öncelikleri olduğunu söyledi.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’in sevilen ismi hayatını kaybetti

Published

on

blank

Sarıyer’in sevilen isimlerinden, bir dönem Sarıyer Lisesi Mezunlar Derneği Başkanlığı görevini yürüten Ali Tuncer Hülagü hayatını kaybetti.

Sarıyer’in sevilen isimlerinden Ali Tuncer Hülagü vefat etti. Acı haberi ailesi sosyal medya hesabından duyurdu. Bir dönem Sarıyer Lisesi Mezunları Derneği Başkanlığını yapan Ali Tuncer Hülagü, 2017’de seçildiği görevini başarıyla sürdürmüştü.

Ali Tuncer Hülagü’nün cenazesi, bugün ikindi namazına müteakip Sarıyer Merkez Camii’nden kaldırılacak ve Kilyos Mezarlığı’na defnedilecek.

Sarıyer Son Baskı gazetesi olarak, Ali Tuncer Hülagü’ye Allah’tan rahmet, tüm sevenlerine ise başsağlığı dileriz.

Continue Reading

Popüler

blank