Connect with us

Genel

Sarıyer’de Türkiye’nin tapusu Lozan kutlandı

Published

on

blank

Sarıyer’de Türkiye’nin tapusu Lozan Barış Antlaşması’nın 98. yılı kutlandı. Kutlama etkinliği, koronavirüs önlemleri kapsamında gerçekleştirildi.

24 Temmuz 1923’te imzalanarak tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tapusu olan Lozan Barış Antlaşması, 98. yıldönümünde her yıl olduğu gibi Sarıyer Merkez’de kutlandı. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Sarıyer Lozan Mübadilleri Derneği ve Sarıyerliler Derneği tarafından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen etkinliğe; CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, ADD Sarıyer Şube Başkanı Fahrettin Serdaroğlu ve yönetim kurulu üyeleri, ÇYDD Sarıyer Şube Başkanı Gül Çağlayan ve yönetim kurulu üyeleri, Sarıyer Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Zehra Filiz Yerebasmaz ve yönetim kurulu üyeleri, Sarıyerliler Derneği Başkanı Hayati Kaptanoğu ve yönetim kurulu üyeleri, CHP Sarıyer İlçe Kadın Kolları Başkanı Sunay Sevinç, CHP Sarıyer İlçe Başkan Yardımcısı Metin Güner ve yönetim kurulu üyeleri, İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkan Yardımcısı Filiz Çaha Caca ve yönetim kurulu üyeleri, Emirgan’ı Sevenler Derneği Başkanı Cafer Hergünsel, Sarıyer Spor Kulübü Genel Sekreteri Bayramali Koçoğlu, Sarıyer Belediye Meclisi üyeleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

SERDAROĞLU: SEN KİMSİN Kİ O KAHRAMANLARIN ADINI ANMIYORSUN?

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte konuşan ADD Sarıyer Şube Başkanı Fahrettin Serdaroğlu, “Tarihin tüm izlerini silmeye çalışıyorlar. Statlardan Atatürk adını kaldırıyorlar. Yeni bir toplum yaratmaya çalışıyorlar. Atatürk’e laf söyleyemeyenler Lozan ve İsmet İnönü ile Atatürk’e vurmaya çalışıyorlar. Kıbrıs’ın kurtuluşunun 47. yılında düzenlenen törende Kıbrıs’ı alan Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan’ın adını dahi anmama hafifliğini gösterenleri kınıyorum. Aramızda Kıbrıs Gazisi Hacı Mehmet Bayraktar var. Kıbrıs’ı bu arkadaşlarımız aldı. Sen kimsin ki o kahramanların adlarını anmıyorsun? Lozan’ı da, Montrö’yü de, Kabotaj’ı da, tüm ulusal günlerimizi yok etmeye çalışıyorlar. Lozan’a karşı olmak vatana karşı olmaktır. Fakat biz direneceğiz. Korkmak yok. Sonuna kadar bu vatan için mücadele edeceğiz” dedi.

YEREBASMAZ: LOZAN, TÜRK TARİHİNDE BİR DÖNÜM NOKTASIDIR

ADD Sarıyer Şube Başkanı Fahrettin Serdaroğlu’nun ardından konuşan Sarıyer Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Zehra Filiz Yerebasmaz, “Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk’ta Lozan Barış Antlaşması’nı benzeri görülmemiş siyasi zafer olarak tanımlıyor. Bunun anlamını bugün iyice kavramamız gerekiyor. Bu diplomatik zaferin temelini ulusumuz, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazandığı Kurtuluşu Savaşı’ndan itibaren oluşturdu. Türkleri tarih sahnesinden silmek isteyen emperyalist güçler karşısında kale gibi direnç gösteren, müzakereleri diplomatik başarıyla sonlandıran, İnönü Savaşlarının kahramanı İsmet İnönü’nün katkısını unutmamak gerekiyor. Bizler de her yıl döneminde olduğu gibi bu yıl da Lozan’ın Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tapusu olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Atatürk’ün, dönemin en güçlü ülkelerine diz çöktürdüğü bir antlaşmadır. 1. Dünya Savaşı’nda yenilgiye maruz kalan Osmanlı hem ekonomi hem siyasi hem de askeri olarak batılı ülkelerin hakimiyetine girmiş, vatan toprakları dört bir koldan işgal edilmişti. Ulus olarak can, mal, namus ve inanç güvenliğimiz tehdit altındaydı. Lozan ile kaybedilen Anadolu sınır toprakları yeniden belirlendi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tanındı. Lozan, Türk tarihinde bir dönüm noktasıdır” ifadelerini kullandı.

Genel

EÇADEM çocukları engel tanımıyor

Published

on

blank

EÇADEM öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde muhteşem bir etkinliğe imza attı. Ritimden dramaya, halk oyunlarından piyanoya kadar hazırladıkları sahne şovlarını aileleri için sergileyen çocukların mutlulukları görülmeye değerdi.

Sarıyer Belediyesi ve Koç Üniversitesi iş birliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle kurulan Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi (EÇADEM) öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde hazırladıkları gösterilerle gönülleri fethetti. Piyano gösterisi ile başlayan etkinlik ritim gösterisiyle devam etti. Yeşilçam filmlerinden kesitlerin yer aldığı oyunda Adile Naşit ve Türkan Şoray gibi usta oyuncuları canlandıran öğrencilerin performansı büyük alkış aldı. Etkinlikte Burak Pasun’un zeybek gösterisi büyük beğeni kazanırken, insan ve hayvan etkileşiminden yararlanarak, fizyolojik ve psikolojik mekanizmaları harekete geçiren, metabolizmada sağlığı olumlu yönde geliştiren değişiklikleri başlatan hayvan destekli terapi gösterisinin ardından sahne alan halk oyunları ekibini izleyenler ayakta alkışladı.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Koç Üniversitesi Rektör Vekili ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, EÇADEM Müdürü Arzu İnan, Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeleri Hayrettin Dereli ve Nihal Yeşilbaş ile EÇADEM öğrencilerinin aileleri katıldı.

YAŞAMLARINA DOKUNUYORUZ

6 yıl önce engelli çocuklara ve ailelerine destek vermek amacıyla EÇADEM’in kurulduğunu ifade eden Koç Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, “Engelli çocukların ve ailelerinin bakım ile danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, bu vesile ile aile bütünlüğünün korunması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla çok önemli bir görevi yerine getiren EÇADEM projesine büyük katkı sağlayan Sarıyer Belediyesi’nden onur duyduğumuzu belirtmek isterim. EÇADEM olarak engelli bireylerin ve ailelerinin yaşamlarına dokunmak, ailelerin bakım ve yüklerine nefes olabilmek, gençlerimizin öz bakım becerilerini ve öz güvenlerini artıracak çalışmalar yaparak onlara katkı sağlamak için çok çalışıyoruz” dedi.

SINIRLAMANIN KİMSEYE FAYDASI YOK

Yaşamın her alanında engelli bireylerin hayat kalitelerini arttıran projelere imza atmaya büyük özen gösterdiklerinin altını çizen Sarıyer Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, “Yaşam bize sızlanmanın hiç kimseye faydası olmadığını öğretti. EÇADEM, oluşturacağınız küçük yaşam alanının koca yüreklere, milyonlara nasıl ulaşabildiğinin en somut örneğidir. Bireyi, sadece kendisine yapılacak eğitimle değil, ailesinin ruhsal olarak, psikolojik olarak duruma hazırlanması ile ilgili yapacağımız çok şey var. Küçük küçük fedakarlıklarla kocaman yüreklere dokunabiliriz” dedi.

Continue Reading

Genel

Reşitpaşa’da amcasıyla bekçiyi yaralayan şahıs intihar etti!

Published

on

blank

Reşitpaşa’da yolda yürüyen bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C.’yi silahla ağır yaralayan Hüseyin Arslan(20) aynı silahla intihar etti.

Olay, saat 22.00 sıralarında, Sarıyer Reşitpaşa Mahallesi Kıbrıs Caddesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, istirahatte olan bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C. caddede yürüdükleri sırada silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan amca ile yeğen ihbar üzerine sevk edilen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Olaya ilişkin çalışma başlatan polis ekipleri, saldırıyı gerçekleştiren Hüseyin Arslan’ın motosikletle kaçtıktan sonra Cengiz Topel Caddesi’nde aynı silahla kendisini başından vurarak intihar ettiği ve hayatını kaybettiği belirlendi.

Ekiplerin olaya ilişkin çalışmaları sürüyor.

Continue Reading

Genel

Kılıçdaroğlu’ndan İstinye’ye ziyaret

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’deki İspirliler Derneği’nde vatandaşlarla buluştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’de bulunan Erzurum İspirliler Derneği’nde mahallelilerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’na CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ve CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek de eşlik etti. Mahallede yoğun ilgiyle karşılanan Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada ekonomiden, yaşam koşullarına dair ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı süreçle ilgili önemli konulara değindi. Dernek yöneticilerinin sorularına da cevap veren Kılıçdaroğlu, onlara CHP’nin tüm bu sorunları nasıl çözeceğini de birçok çözüm yolu sunarak anlattı.

 

Continue Reading

Popüler

blank