Connect with us

Genel

Su izcileri Sarıyer’de yetişecek

Published

on

blank
Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi iş birliği ile yürütülen “Su İzcileri” projesi ile ilkokul çocuklarına suyun önemi ve su tasarrufunu anlatan farkındalık eğitimi verildi. Recaizade Ekrem İlkokulu’nda başlatılan proje kapsamında sulardan numune alan öğrenciler bunları İstanbul Üniversitesi’nin laboratuvarında analiz edecek.

Avrupa Birliği destekli eğitim portalı eTwinning üzerinden yürütülen “Geleceğe Nefes Ol” projesinin yerel kuruluşlar iş birliği kapsamında Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi anlamlı bir projeye imza attı. Okullarda başlatılan “Su İzcileri” projesinin ilk durağı Recaizade Ekrem İlkokulu oldu. İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Gözde Özbayram yaptığı sunumda suyun hayati önemine, yönetimine ve tasarrufuna dikkat çekti. Özbayram, sunumun sonunda su tasarrufu için neler yapılması gerektiğini çocuklara anlattı. Programa öğrencilerin yanı sıra; Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Emrah Soylu, Recaizade Ekrem İlkokulu Müdürü Gürkan Alcan, İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Latife Köker, projenin İstanbul koodinatörü Şenay Süren, okul aile birliği ve öğretmenler katıldı. Eğitimin sonunda plastik kullanımını azaltma amacıyla öğrencilere su matarası dağıtıldı.

SUDAN ÇOK DAHA FAZLASINI İFADE EDİYOR

İnsanlar tarafından tüketime bağlı olarak su kullanım kapsamını gösteren Su Ayakizi’nin önemine değinen Dr.Özbayram; “Su Ayak İzi kavramı, doğrudan tüketilen sudan çok daha fazlasını ifade ediyor. Yeme, içme, temizlik, kişisel bakım gibi ihtiyaçlarımız için kullandığımız su, buz dağının sadece görünen yüzü. Kullandığımız ürünler üretilirken hatırı sayılır miktarda su tüketiliyor. Sudaki ayak izimiz de tüm bu kriterler hesaba katılınca ortaya çıkıyor” diye konuştu.

“SULARIMIZIN KORUNMASI BİRİNCİL GÖREVLERİMİZDEN OLMALIDIR”

“Proje ile su izcileri yetiştireceğiz” diyen Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun ise yaptığı konuşmada; “Ekolojik sistemin sürdürülebilirliği ve güvenliği için su, hayati bir değer taşımaktadır. Son derece değerli olan sularımızın kirletilmemesi için ülke insanımızın bilinçlendirilmesi başta olmak üzere, sularımızın korunması birincil görevlerimizden olmalıdır. Bunun da ön koşulu gelecek nesillere temiz su kaynakları ve yaşanabilir bir çevre bırakmaktır. Bugün Recaizade Ekrem İlkokulunda başlatılan bu proje ile su izcileri yetiştireceğiz, çocuklarımızda su ile ilgili her konuda farkındalık oluşturacağız” dedi.

Genel

Sarıyer’de aidatlar cep yakıyor

Published

on

blank

Enflasyonun artmasıyla son yıllarda ev sahipleri ve kiracılar için büyük gider kalemlerinden biri haline gelen aidatlar, Sarıyer’de yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi.

Konumu, sosyal alanları, temizlik ve güvenlik hizmetleri gibi kriterlere göre değişiklik gösteren konut aidatları, site ya da apartmanlarda yaşayan ev sahipleri ve kiracılar için yüklü giderler arasında yer alıyor. Bir gayrimenkul teknoloji platformunun, İstanbul’un 39 ilçesinde site içi ve site dışı aidat rakamlarını incelediği İstanbul Konut Aidat Raporu’na göre, İstanbul’da ortalama aidatlar site içerisinde yüzde 107 site dışında yüzde 118 artış gösterdi. Sitelerde en yüksek aidat ödeyen ilçe ortalama bin 971 lira ile Şişli olurken en düşük aidat ödemesi 423 lira ile Arnavutköy ilçesinde gerçekleşti. En yüksek aidatlarda ise 8 bin 575 TL ortalama ile Şişli, 7 bin 477 TL ile Büyükçekmece, 7 bin 334 TL ile Beşiktaş ilk üçte yer alıyor.

SİTE DIŞINDA ZİRVE SARIYER’İN

Site dışı aidat ödemelerinde ise ilk sırayı 533 lira ile Sarıyer ve Beyoğlu paylaşıyor. Bu ilçeleri 420 lira ile Kadıköy ve 359 lira ile Beşiktaş ve 275 lira ile Bakırköy takip ediyor.

Continue Reading

Genel

Vergili: Turban Tesisi kış aylarında evsiz vatandaşlarımıza tahsis edilsin

Published

on

blank

Hava sıcaklığının düşmesi ve yılın ilk kar yağışının ardından deneyimli siyasetçi Erhan Vergili, sokakta yaşayan vatandaşlar ve ihtiyaç sahipleri için Sarıyer Belediyesi’ne çağrıda bulundu.

Kilyos’ta bulunan Turban Tesisleri’nin kış ayları boyunca sokakta yaşayan evsiz vatandaşlara tahsis edilmesi konusunda Sarıyer Belediyesi’ni göreve davet eden Vergili, ihtiyaç sahipleri için de sıcak yemek dağıtılması gerektiğini belirtti.

“Vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapılıyor?

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Vergili, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Hava sıcaklıkları düştü, Meteoroloji’den gelen bilgiler önümüzdeki günlerde yoğun kar yağışı olacağını gösteriyor. Peki Sarıyer Belediyesi evsiz insanlarımız ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapıyor? Yılın sadece belirli günlerinde hizmet veren Kilyos Turban Tesisleri kış aylarında sokakta yaşayan vatandaşlarımız için tahsis edilmeli, barınma, giyecek ve yiyecek ihtiyaçları karşılanmalı. Bunun yanı sıra 2019’daki açıklanan ama aradan geçen 4 yıla rağmen tamamlanamayan Aşevi projesi de bir an önce hayata geçirilmeli. Bu sayede ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek dağıtılabilir.

blank

Continue Reading

Genel

Emirgan’da görme engelli çiftin çığlıkları sahili inletti

Published

on

blank

Emirgan Sahili‘nde yürüdükleri sırada merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Yardım seslerini duyan vatandaşların kurtararak banka oturttuğu çift uzun süre kendine gelemedi.

Olay, önceki gün saat 16:00 sıralarında meydana geldi. Sarıyer Emirgan Sahili’nde önlerindeki merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Çiftin yardım seslerini duyan sahildeki vatandaşlar onların yardımına koştu. Vatandaşların seferber olduğu olayda, önce genç kadın ardından da erkek arkadaşı denizden çıkartıldı. Sırılsıklam olan iki arkadaş ardından da banka oturtuldu. Neye uğradığını şaşıran çift olayın şokunu uzun süre atlatamadı. Çiftin durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler

blank