Connect with us

Genel

Uluslararası balık göçü günü Sarıyer’de kutlandı

Published

on

blank

Doğal halde akan dereleri korumak ve farkındalık oluşturmak için Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi iş birliği ile Kilyos Seymenağa Deresi’nde bir etkinlik düzenlendi. 24 Ekim Dünya Balık Göçü Günü’nde Aşk Akıyor-Love Flow  temasıyla gerçekleşen programda insan yaşamında, kültüründe önemli yer tutan balıkların, nehirlerin, göllerin ve denizlerin sorunlarına dikkat çekildi. İstanbul’da yaşayan dereleri görmenin bir şans olduğunu söyleyen Prof. Dr. Meriç Albay; “Sarıyer İstanbul’un en şanslı ilçelerinden bir tanesi. Yaşayan dereler açısından örnek gösterebileceğimiz tek ilçe” dedi.

Dünya Balık Göçü Vakfı tarafından 2014 yılından beri her iki yılda bir kutlanan Dünya Balık Göçü Günü etkinliği bu yıl Sarıyer’de gerçekleşti. Bir elin parmağını geçmeyen doğal halde akan dereleri korumak ve sorunları yerinde tespit etmek amacıyla İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi iş birliği ile Seymenağa Deresi’nde yapılan etkinliğe; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, başkan yardımcıları, muhtarlar, meclis üyeleri, İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Meriç Albay, Prof. Dr. Devrim Memiş, Doç. Dr. Özcan Gaygusuz, Dr.Gökhan Tunçelli ve İSKİ Daire Başkanı Fevzi Ünal katıldı. Balık göçünün önemi ve göç yolları üzerindeki yapıların (bent, baraj vs) biyoçeşitliliğe verdiği zararın anlatıldığı programda dereden su ve balık örnekleri alınarak, incelemeye gönderildi.  Ayrıca derenin Karadeniz’le buluştuğu alanda özellikle de sahillerde ve piknik alanlarında sık sık karşılaşılan çöp sorununa dikkat çekmek için temizlik çalışması yapıldı.

TÜM DÜNYANIN DİKKATİNİ ÇEKECEK

Seymenağa Deresi’nde yapılan çalışmanın Türkiye’de bir ilk olacağını söyleyen Prof. Dr. Devrim Memiş; “Sarıyer Belediyesi ile yaptığımız çalışma sayesinde bu derede çalışma yapacağız ve balıkların serbest dolaşmasını sağlayacağız. Bu Türkiye’de bir ilk olacak ve tüm dünyanın dikkatini çekecek.”

“KARNEMİZ HİÇ İYİ DEĞİL”

Çok katlı binaları yapmanın büyük iş olmadığını, asıl önemli olanın biyoçeşitliliği korumak olduğunun altını çizen Prof. Dr. Meriç Albay şu şekilde konuştu; “Ülkeler sadece apartmanları ve gökdelenleriyle ürettikleri devasal yapılarla anılmıyorlar. Zenginlik aslında havada uçan kuş, sudaki balık yani hayatın insanlara sunduklarıyla değerlendiriliyor. Türkiye’de 400’ün üzerinde balık türü var fakat yarısı tehlike altında. Düşünün bir balık türünün ortadan kalkması, bir ağaç türünün ortadan kalkması bizi endişelendirmeli. Türkiye’nin zenginliğini artık insana yatırım, doğaya yatırım ile örtüştürmesi lazım. Bu konuda karnemiz hiç iyi değil. Hemen hemen her yerde bariyerler kurarak göç yollarını tıkamışız. Şu an da belki de son 5-10 yıldır ülkemiz HES’lerle uğraşıyor. Bir takım iyi yönleri olabilir ama bu yapıların sürdürürebilir kanal olduğunu konusundan emin değilim.” Programa katılan İSKİ Daire Başkanı Fevzi Ünal ise bölge ile ilgili ciddi bir çalışmanın ihale sürecinde olduğunu belirtti.

 DOĞAL YAPISINDAN DOLAYI ÇOK ÖNEMLİ

Sarıyer’in doğal yapısından dolayı önemli bir ilçe olan olduğunu söyleyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç; “Yaşam gereksinimlerimizi bir şekilde karşılamaya çalışıyoruz ve bunun karşılığında çok ciddi paralar harcanıyor. Kaybettiklerimiz kazanmaya çalıştıklarımızdan çok daha ağır. Planlayarak yaptığımız işleri düzeltme şansımız da olur.  İstanbul’un doğal yapısı açısından en önemli yer Sarıyer. Bu duyarlılığı okullarda başlatmalıyız. Bugün HES’lerin doğal yaşama zararlarını görüyoruz.” dedi.

BALIK GÖÇ GÜNÜ’NDE AMAÇLANAN NEDİR?

Türkiye’de bilinen 409 tatlısu balık türünün 1/3 nesli tehlike altında olup 4 tatlısu balık türü tamamen yok olmuştur. Ülkemizde balık çeşitliliğinin yaklaşık %50’si endemik türlerden oluşmaktadır. Biyoçeşitliliği bu kadar zengin olan topraklarımızda mevcut balık türleri yaşam mücadelesi vermekte ve yaşam alanlarındaki bozulmalarla yok olma tehlikesi her geçen gün daha da artmaktadır. Kısacası balıklarımız için yaşam alanları giderek daralmaktadır.

Göç eden balıkların sorunlarına dikkat çekmek için “Dünya Balık Göç Günü”nde farklı ülkelerin iştiraki ile farkındalık yaratılmak istenmiştir. Dünya Balık Göçü Vakfı’nın öncülüğünde insan yaşamında, kültüründe önemli yer tutan balıkların, nehirlerin, göllerin ve denizlerin sorunlarına dikkat çekmek için organize edilen kutlamalar kapsamında her yaş grubundan bireyin bu konuda hassasiyetini artırarak, dikkatleri bu soruna çekmek hedeflenmektedir. Bu sayede yurttaşlardan, sorunun değil çözümün bir parçası olmaları için yerel ve merkezi otoritelere etkin kararlar almaları hususunda çağrı yapmaları istenmektedir. Bunun yanında birçok ülkede balık göçünü engelleyen bentler, barajlar yıkılmakta, balıkların özgürce göç ederek üreme ve nesillerini devam ettirmeleri için ortam yaratılmaktadır.  Bu uygulama ile tüm dünyada nehirlerde mutlu balık yaşam projesinin yaygınlaşması amaçlanmaktadır.

Genel

İstanbul’da vaka sayısı arttı

Published

on

blank

Sağlık Bakanlığının açıkladığı her 100 bin kişide görülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) haftalık vaka sayısı verilerine göre, İstanbul’da bir önceki haftaya göre dikkati çeken artış gözlendi. Haritada İstanbul’un rengi kırmızı oldu.

27 Şubat-5 Mart’ı kapsayan her 100 bin kişideki vaka sayıları, İstanbul’da 111,57, Ankara’da 54,83, İzmir’de 66,47 oldu. Bir önceki haftaya (20-26 Şubat) ait her 100 bin kişideki Kovid-19 vaka sayıları İstanbul’da 89,90, Ankara’da 39,84, İzmir’de ise 53,42 olarak belirlenmişti.

Üç büyükşehrin Kovid-19 vaka sayılarındaki artış dikkati çekerken bölgesel bazda da Karadeniz Bölgesi’ndeki iller en yüksek oranlara, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki iller ise en az vaka sayılarına sahip olmayı sürdürdü.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de 8 Mart yürüyüşü

Published

on

blank

Sarıyer’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için önce çelenk sunma töreni, ardından yürüyüş gerçekleştirilecek.

Sarıyer Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Sarıyer Merkez’deki Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni ve sonrasında Sarıyer Merkez’den Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’na yürüyüş gerçekleştirilecek. Program 11:00’de başlayacak ve 13:00’te sona erecek.

Continue Reading

Genel

İşte 1 Haziran’da Türkiye’yi bekleyen koronavirüs tablosu…

Published

on

blank

1 Haziran’da Türkiye’yi nasıl bir Covid tablosu bekliyor? sorusunun cevabı merak edilirken ABD’den dikkat çeken bir araştırma sonuçları geldi.

Mutasyona uğramış virüsün yayılmasıyla Türkiye’de günlük vaka sayıları bir süredir 10 binin üzerinde seyrediyor.

Özellikle Ankara’da vaka oranlarının 3’te 2’sinin mutant olduğuna dair raporlar var.

Mevcut tabolda yatak doluluk oranının bu hafta yüzde 49,1’e, yüzde 63,2’ye yükseldiği; buna karşın hastalarda zatürre oranının bu hafta yüzde 3,6’ya, ventilatör doluluk oranının da yüzde 28,3’e düştüğü görülüyor.

Ancak ABD’de Washington Üniversitesi’ne bağlı “The Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME)” tarafından Türkiye için yayımlanan yeni projeksiyon umut verici.

Gazete Oksijen’in aktardığına göre üç ay sonra, yani 1 Haziran’da Türkiye’de beklenen durum şöyle öngörülüyor:

– Aşılama bu hızla devam ederse günlük vefat sayısı 1 Haziran’da 22’ye kadar gerileyecek. Hatta sıcak havalarda maske kullanımında rehavete kapılmazsak bu sayısı 17’ye kadar gerileyebilir.

– Türkiye’de 27 Kasım’da açıklanmaya başlanan günlük vaka sayısı o zaman 30 binli rakamlardaydı. Aşılama ve kısıtlamalar ile 1 Haziran’da günlük vaka sayısının şu anki trendin sürmesi durumunda 3 bin 406’ya gerileceği öngörülüyor. Eğer maske kullanımı da sıkı bir şekilde devam ederse 2 binli rakamlara ulaşmak mümkün olacak. Ancak varyantların etkisini değerlendiren kötü senaryoda vaka sayısının 1 Haziran’da bile 6 bin 680 olabileceği tahmin ediliyor.

– Alınan önlemlerin tam etkisini göstermesi için en önemli kriterlerden biri maske kullanımı. Bu konuda uluslararası standart nüfusun yüzde 95’inin maske kullanımı konusunda kararlı olması. Ancak Türkiye’de yüzde 87’lerde olduğu tahmin edilen maske kullanım oranının yaz rehavetiyle 1 Haziran’da yüzde 83’e kadar gerilemesi bekleniyor.

– Türk sağlık sistemi Covid yoğunluğunu 1 Haziran’da tamamen geride bırakmış olacak. Yoğun bakım ve normal yatak kullanımı kapasitenin 10’da birine kadar gerileyecek.

Continue Reading

Popüler