Connect with us

Genel

Uzman isimler 1. Sarıyer Ekonomi Kongresi’nde buluştu

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi ve Borsa Uzmanları Derneği iş birliğiyle düzenlenen 1.Sarıyer Ekonomi Kongresi 19-20 Kasım tarihlerinde iş, siyaset ve ekonomi dünyasından uzman konukların katılımıyla Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Ekonomideki yeni gelişmeler, finansal okuryazarlık, yatırımcı psikolojisi gibi önemli konuların masaya yatırıldığı kongrede, sermaye piyasalarının yeteri kadar gelişmediğinin altı çizildi.

Sarıyer Belediyesi ve Borsa Uzmanları Derneği tarafından bu yıl ilki düzenlenen 1. Sarıyer Ekonomi Kongresi’nde; ekonominin dünü ve bugünü, dünya ve Türkiye ekonomisi, belediyeler için finansal çözümler, sermaye piyasalarının gelişimi, sermaye piyasalarında değişim ve bağımsız yatırım danışmanlığı, yatırımcı ilişkileri ve finansal iletişim, girişimcilik ve finansal okuryazarlık başlıkları ele alındı. İki gün süren etkinliğe; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Ömer Rıfat Gencal,  Demokrat Parti İstanbul İl Başkanı Ekrem Eray Arda, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç’ın yanı sıra iş, siyaset ve ekonomi dünyasından çok sayıda isim katıldı. Kongrenin açılış konuşmasını yapan Başkan Şükrü Genç, Türkiye’deki geçim sıkıntısının inanılmaz boyutlara geldiğini belirterek, çıkış yolları bulmak için acil çözüm önerilerine ihtiyaç olduğunu belirtti.

MAĞDUR YATIRIMCILARI PİYASAYA KAZANDIRMAK MÜMKÜN

Kongrede açılış konuşmacılarından Borsa Uzmanları Derneği Başkanı Ali Aydemir, sermaye piyasalarının yeteri kadar gelişemediğini söyleyerek şöyle konuştu; “3 milyon civarında bir yatırımcı var. Sermaye Piyasası Kanunu’nda ciddi anlamda düzenlemeye gidilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sistemin yönetilmesi için bağımsız yatırım danışmanlığı dediğimiz bir sistemin oluşması gerekiyor. Baktığımız zaman sermaye piyasaları oluşmayan ülkelerin çok geride kaldığını, gelişmiş ülkelere baktığımız zaman ise finansal okuryazarlık derslerinin verildiğini görüyoruz.”

GÜVEN ORTAMI SAĞLANIRSA REFAH DA YÜKSELİR

DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Ömer Rıfat Gencal, “Türkiye’nin şu anki mevcut durumunda şeffaf, hesap verebilir, liyakate dayalı kurumsal çerçeveyi ortaya koyabilirsek eğer, ki altılı masanın en büyük amaçlarından biri budur. Yani ortak aklı ortaya koyabilir, parlamenter sisteme ilişkin sorunları ortadan kaldırarak yeniden güven ortamı oluşmasını sağlayabilirsek Türkiye’de hiçbir şeye muhtaç olmadan refahın çok hızlı şekilde yükseldiğini hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

İKİZ AÇIK SIKINTISI VAR

Bir ülkede makroekonomik istikrar yoksa o ülkede sermaye piyasalarının sağlıklı bir şekilde gelişemeyeceğini belirten İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta ise şunları kaydetti, “Mesela bir ikiz açık sıkıntımız var. Türkiye ekonomisinin çok daha kötü olduğu ifade edilen yıllarda dahi hem bütçe hem cari açığı aynı anda yaşamadı. Dolayısıyla bizim gibi böyle rezerv parası olmayan gelişmekte olan bir ülkenin bir ikiz açığı kaldırma ihtimali yok.”

blank

FİNANSAL OKURYAZARLIĞI SAĞLAMAK SİYASİ BİR TERCİHTİR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık şu şekilde konuştu; “Finansal okuryazarlık olursa bu sadece borsa, sermaye piyasası, finans piyasası için değil, vatandaş da iktidardakilerin yaptıklarını ya da bir bütçeyi en basit haliyle okuyabilir, oradaki neden sonuç ilişkilerini kurabilir ya da başarısını ölçen kriterleri çok rahat kendi görebilir, algı yönetimi de o zaman ortadan kalkar. Türkiye’nin kaynakları yeterlidir. Doğru politikalarla çok kısa süre içerisinde, planlamayla bütün sorunların çözüldüğünü hep birlikte göreceğiz”

DÜNYA EKONOMİSİ NEREYE GİDİYOR?

Kongrenin ilk gününün birinci oturumunda “Dünya ve Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor?” başlığı ele alındı. Moderatörlüğünü Dalfin Kurucusu Mustafa Aşkın’ın yaptığı programda Prof. Dr. Sinan Alçın, Prof. Ege Yazgan, Prof. Dr. Şevket Sayılgan ve Prof. Dr. Zeynep Öktem, Türkiye ekonomisinin gelişim sürecini, dünya ve Türkiye ekonomisinde yaşananları ve beklentileri konuştu. Dr. Sibel K.Bayraktar’ın moderatörlüğünü ikinci oturumda; Sarıyer Belediye Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, Prof. Dr. Ali Hepşen ve Prof. Dr. Ali Akdemir, Mustafa Taşkın ve Ömer Rıfat Gencal “Belediyeler İçin Finansal Çözümler”i konuştu. Konferansın ilk günü ekonomi yazarı Reyhan Baysan’ın moderatörlüğünde; Ekonomi Yazarı İbrahim Kahveci, Finansal Yatırımcılar Derneği Başkanı, Ekonomist, Yatırımcı Ali Bahçuvan, Aktio Danışmanlık Kurucu Ortağı İlkay Arıkan, Dr. Sibel K.Bayraktar ve BUD Başkanı Ali Aydemir gibi alanında uzman isimlerin “Sermaye Piyasalarının Gelişimini” başlığını masaya yatırmasının ardından son buldu.

SPK’DA DENETİM YOK!

Kongrenin ikinci gününde ilk oturumun konusu Sermaye Piyasalarında Değişim ve Bağımsız Yatırım Danışmanlığı oldu. Rahim Ak’ın moderatörlüğünde gerçekleşen oturuma Dalfin Danışmanlık’tan Mustafa Aşkın, Tafralı Kurumsal Kurucu Mehmet Tafralı, BUD Başkanı Ali Aydemir ve Ecofoli Kitle Fonlama Platformu A.Ş. Genel Müdürü Arif Ünver konuşmacı olarak katıldı. “SPK’larda denetim olmadığını ifade eden Dalfin Danışmanlık’tan Mustafa Aşkın, “Bu kurumlarda insan kaynağının değişmesi yeniden yapılandırılması lazım. Piyasayı bilen insan yok. Bağımsız yatırım danışmanlığı, suçlar, iç yönetmelikler eksik olan araçlar var Türkiye’de. Amerika’ya, Londra’ya gittiğinizde zaman tünelinden geçmiş gibi oluyorsunuz” dedi.

HALKA AÇILMADAN KURUMSAL OLAMAZSINIZ

Tafralı Kurumsal Kurucu Mehmet Tafralı ise “Biz yatırımla ilgili bir şey önerirken alt yapısını hazırlıyoruz. Ama sosyal medyada bu yok. Belli bir kesimin söylediği bilgiler yayılıyor.  Biz belgeli, tescilli bir derneğiz. Bağımsız yatırım danışmanlığının kuralı finansal okuryazarlıktır. Halka açık olmayan firmaların bir kısmında halka açık olma zorunluluğu olmalı. Çoğu aile şirketi ve kayıt dışı. Halka açılmadan tam kurumsal olamazsınız” dedi.

HUKUKSAL YATIRIM OLMADIĞI İÇİN GÜVEN YOK

“1983 yılından beri sermaye piyasalarıyla ilgileniyorum” diyen Ali Aydemir konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bir kurumunun düzenli olarak yaşaması için belli alt yapıların oluşması lazım. Örneğin; eğitim, hukuksal yapı. Hukuksal yatırım oturmadığı için güven yok. Bazı insanlar da kendilerine iş edinmek adına sosyal medyada ortaya çıkıyorlar ve insanları yönlendiriyorlar. Bir süre sonra geniş bir ağ toplanıyor etrafta.

SİYASAL FİNANSMAN ELE ALINMALI

“Sokakta yürüyen insanların ekonomik kalkınmada pay alabilmesinin kaynağı sermaye piyasasının tabana yayılmasıdır” diyen Arif Ünver konuşmasına şöyle devam etti; “Memleketin arzu ettiği  fonlar para piyasaları üzerinden değil sermaye piyasaları üzerinden olmalı. Siyasette bunları konuşabileceğiniz kimse yok. Anlatsak da karşınızdakilerin anladığı kadar oluyor. Türkiye de 8 trilyon TL mevduat var. Fonlama bankacılık üzerinden yapılıyor. Mevduat tarafından ağırlık bireylerde. Türkiye’nin önündeki engel fonlama modeli bankacılık lobisidir. Siyasal finansmanın ele alınması lazım.”

YATIRIM RİSKLİ BİR ORTAM

Moderatörlüğünü Ekonomi Yazarı Perihan Tantuğ’un yaptığı ikinci oturumda ise Yatırımcı İlişkileri ve Finansal İletişim başlığını, Prof. Dr. Erdinç Altay, Dalfin Kurucusu Bahadır Dalkılıç, Ahlatçı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Sitare Beşe ve Yatırımcı Çetin Ganioğlu ele aldı. Yatırımcı psikolojisini slayt ile anlatan konuşmacı Prof. Dr. Erdinç Altay; “Yatırım geçmiş değil gelecekle beklentilerle alakalıdır. Yatırım riskli bir ortam. Para günümüzde hayatta kalmanın göstergesidir diyerek yatırımcı psikolojisiyle ilgili önemli bilgiler verdi.

TÜRKİYE’DE LİYAKAT VE İSTİFA SİSTEMİ YOK

Yatırımcı psikolojini yönetmesi için kilit taşı var mıdır sorusuna eğitim cevabını veren Bahadır Dalkılıç ise şöyle konuştu; “Yatırımcılıkta güvendiğimiz insanların peşinden gitme durumu var. Finansal okur-yazarlık diyoruz ama temel eğitime dayandığını unutmamız gerekiyor. Eğitim ailede başlıyor. Yatırımcı kararını verirken yatırım fonlarına bakmalı ama Türkiye’de bu çok iyi değil. Türkiye’de iki sistem çalışmıyor. Bunlar; liyakat ve istifa.”

SERMAYE PİYASALARI GELİŞİRSE TÜRKİYE EKONOMİSİ DE GELİŞİR

Piyasayı geliştirmek için neler yapmalıyız sorusunu yanıtlayan Ahlatçı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Sitare Beşe; “Yatırım kitlesinde ciddi bir değişim var. Belki çağın getirdiği hızlandırmadır. Yatırımcı burada olayın merkezi. Yatırımcı korunmalı ve büyümeli ki sermaye piyasaları büyüsün. Yatırımcı eğitme misyonumuz var. O yüzden bilgili personel yetişmesi çok önemli. Sermaye Piyasaları gelişirse Türkiye ekonomisi de gelişir. Bunlar olursa Türkiye çağdaş, adil bir ülke olabilir” diye konuştu.

DENEYİMLİ İNSANLAR YÖNETMELİ

Piyasadaki yatırımcı kitlesi hakkında konuşan profesyonel yatırımcı Çetin Ganioğlu; “Türk insanı sermaye yönetimine güvenmiyor. Bunun sağlanması için hukuk reformu olması lazım. Siyasiler daha çok para kazansın diye Borsa ortaya çıkıyor. Yandaşların şirketleri yükseliyor. Çünkü fiyatlar yükselince kamu bankasından kaynak alınıyor. Kimse temettü vermiyor. SPK’yı, İMKB’yi deneyimli insanlar yönetmeli. Bunları düzeltmeden yatırımcı sayısını artıramayız. Kurumsallaşmalıyız” dedi.

PSİKOLOJİMİZİ OLUMLANDIRMAMIZ LAZIM

Girişimcilik ve Finansal Okuryazarlık adlı son oturumun moderatörlüğünü ise Ekonomi Yazarı Murat Tufan yaptı. Konuşmacı olarak ise Prof. Dr. Ali Akdemir, Finans Akademi Kurucusu Sadi Aslangiray, Finansal Danışman Yunus Kaya, İNFO Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Şahin ve Alnus Yatırım Araştırma Direktörü Volkan Dükkancık yer aldı. Yunus Şahin; “Bu işin başı ev bütçesinden geçer diyen” İNFO Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Şahin “Finansal okur-yazarlık daha ilkokullarda öğretilmesi gereken gelir- gider dengesidir” şeklinde konuştu.  Alnus Yatırım Araştırma Direktörü Volkan Dükkancık ise  “Bütçemizi dengeledikten sonra ne kadarını yatırıma ayırmamız gerektiğini belirlememiz gerekiyor. Ne kadar teknik bilgiye sahip olalım kendi psikolojimizle olumlandıramazsak bu bilgiler bir noktada tıkanır” dedi. Finansal Danışman Yunus Kaya,  “Her sene kriz oluyor. Bu krizden güçlenerek çıkmamız lazım ve yatırımcıyı eğitmemiz lazım” derken, Finans Akademi Kurucusu Sadi Aslangiray ise sürekli değişen bir mevzuat konusu olduğunun altını çizdi.

Genel

İBB’nin “Genç Üniversiteli Desteği” için başvurular başladı

Published

on

blank

İBB’nin ‘Genç Üniversiteli Desteği’ projesinde öğrencilere geri ödemesiz olarak verilecek 6000 TL’lik eğitim desteği için başvurular başladı. Destekten faydalanmak isteyen öğrenciler, 20 Ekim tarihine kadar İBB’nin “İstanbul Senin” mobil uygulaması üzerinden başvuru yapılabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Genç Üniversiteli Desteği” projesi kapsamında üniversite öğrencilerini ekonomik anlamda desteklemek için 75 bin öğrenciye 6000 TL’lik eğitim yardımında bulunuyor.

Başvurmak isteyen öğrencilerin kendisinin ya da ailesinin İstanbul’da ikamet etmesi, devlet ya da vakıf/özel üniversitelerinde yüzde 100 burslu okuması gerekiyor. Ara sınıf ve son sınıf öğrencilerinin de yılsonu başarı notunun 100 üzerinden en az 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olması da istenen kriterler arasında yer alıyor.

“İSTANBUL SENİN” ÜZERİNDEN BAŞVURULACAK

Destekten faydalanmak isteyen öğrencilerin İBB’nin “İstanbul Senin” uygulamasını indirerek, uygulama üzerinden başvuru yapması gerekiyor. Proje ve kriterler hakkında detaylı bilgiler de “İstanbul Senin” mobil uygulamasında yer alıyor. 26 Eylül’de başlayan başvurular 20 Ekim tarihine sonlanacak.

“Genç Üniversiteli Desteği” projesi kapsamında sağlanan destekler geri ödemesiz ve faizsiz olarak veriliyor. “Genç Üniversiteli Desteği” kapsamında, projenin yapıldığı ilk dönem olan 2019-2020 eğitim öğretim döneminde 29 bin 423 öğrenciye destek sağlandı. 2020-2021 eğitim öğretim döneminde 33 bin 763 öğrenciye, 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde 51 bin 992 öğrenciye destek verildi. 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde ise 75 bin öğrenciye 4 bin 500 TL geri ödemesiz eğitim yardımı sağlandı.

Genç Üniversiteli Başvuru Genel Şartları

  • T.C. vatandaşı olmak
  • Öğrencinin kendisinin veya ailesinin/anne-baba vefat durumunda yakınının İstanbul’da ikamet etmesi
  • Ön lisans, Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora öğrencisi olmak
   • Ön lisans – Lisans Öğrencileri için üst yaş sınırı 30
   • Yüksek Lisans – Doktora Öğrencileri için üst yaş sınırı 40
  • Normal öğrenim süresinin içinde eğitimine devam ediyor olmak
  • Devlet üniversitesinde okuyor olmak veya Vakıf / Özel üniversitede yüzde yüz burslu okuyor olmak
  • Ara sınıf ve son sınıf öğrencileri için yılsonu başarı notunun en az 100 üzerinden 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olması
  • Gelir durumu açısından maddi desteğe ihtiyacı olmak

 

Genç Üniversiteli İstenilen Evraklar

  • Sabıka kaydı almadığına dair belge
  • Disiplin cezası almadığına dair belge
  • Aile Vukuatlı Nüfus kayıt örneği belgesi
  • Öğrenci belgesi
  • Transkript belgesi
  • Vakıf/özel okullarda okuyan öğrenciler için %100 bursluluk belgesi
  • Ailenin maddi durumunu gösteren belgeler (Gelir belgesi, Maaş bordrosu vb.)
  • Varsa kendisinin ya da aile bireylerinin engelli raporu fotokopisi
  • Varsa okuyan kardeşleri gösteren belgeler
  • Yurtta veya kirada kaldığına dair belge
  • Öğrencinin banka hesap bilgilerini içeren belge

Continue Reading

Genel

Sarıyer Gönüllüleri sokak hayvanları için toplandı

Published

on

blank

Sarıyer Gönüllüleri adı altında bir araya gelen hayvanseverler, sokak hayvanlarının farklı bölgelere taşınmasını sağlayan belediyelere karşı önlemler alınması gerektiğini savundu, kontrolsüz üreme sorunu için kısırlaştırma çağrısında bulundu.

Sarıyer’de buluşan bir grup hayvansever, sokak hayvanlarını başka bölgelere nakleden belediyelere karşı yaptırım uygulanmasını talep ederek, kontrolsüz üreme sorununu önlemek amacıyla tüm belediyelere kısırlaştırma seferberliği başlatılması çağrısında bulundu.

Sarıyer Gönüllüleri olarak adlandırdıkları bu grup, Sarıyer Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk heykeli önünde toplandı ve “Kısırlaştır, Aşılat, Yerinde Yaşat. Sokak Hayvanları Sahipsiz Değildir.” yazılı bir pankart açtı.

Hayvanseverler adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Yağmur Üstündağ Türkeli, sokak hayvanlarının toplatılması ve yok edilmesine yönelik söylemleri eleştirdi.

“HAYVANLARIN YAŞAM HAKLARI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”

Bazı belediyelerin sokak hayvanlarının kısırlaştırılması gibi görevlerini ihmal ettiğini belirten Türkeli, şöyle devam etti: “Kısırlaştırma görevini yerine getirmeyen, eziyet eden, hayvanları farklı bölgelere atan belediyelere yaptırım uygulanmalı, kontrolsüz üretimin önüne geçilmeli. Konunun çözümü için tüm siyasi partilerin belediyelerine kısırlaştırma seferberliği ve gönüllüler ile beraber koordineli bir şekilde çalışma çağrısında bulunuyoruz. Sonuna kadar hayvanların yaşam hakları için mücadele edeceğimizi gerek kurumlara gerekse sokak hayvanlarının toplatılmasının çözüm olacağına inanan kişilere buradan bir kez daha sesleniyoruz. 2004’te çıkan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun üzerinden 19 yıl geçmesine rağmen birçok belediye, ilgili kanunun ‘kısırlaştır, aşılat ve yerinde yaşat’ hükmüne uymamıştır. Hatta bazı belediyeler hala kısırlaştırma merkezi kurmamakta, hayvanları toplarken bir kısmını öldürmekte, kalanları da kırsala atarak çoğalmasına sebep olmaktadır.”

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de trafik kazası: 2 yaralı

Published

on

blank

Sarıyer’de direksiyon hakimiyetini kaybeden şoför, kullandığı kamyonetle yol çalışması yapan iş makinasına çarptı. Kazada, kamyonet şoförü ile iş makinasının şoförü yaralandı.

Kaza, saat 10.00 sıralarında Kuzey Marmara Otoyolu Ankara istikameti, Yavuz Sultan Selim Köprüsü girişinde meydana geldi. İddiaya göre, Mustafa Güngör kullandığı 46 ADR 933 plakalı kamyonetin direksiyon hakimiyetini kaybetti. Güngör, kullandığı kamyonetle yol çizgisi çalışması yapan Muammer Yıldızbaş’ın kullandığı 34 EYS 522 plakalı iş makinasına yandan çarptı. Kazada her iki şoför de araçta sıkıştı. İhbar üzerine olay yerine itfaiye, sağlık ve jandarma ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekipleri araçlarının içinde sıkışan her iki şoförü de kurtararak sağlık ekiplerine teslim etti. Yaralılar, olay yerindeki ilk müdahalenin arından hastaneye kaldırıldı. İki yaralının da hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

Kaza nedeniyle Kuzey Marmara Otoyolu Ankara istikametinde trafik yoğunluğu yaşandı. Trafik akışı iki şeritten kontrollü olarak sağlandı. Kazaya karışan araçların kaldırılmasının ardından trafik akışı normale döndü.

Kaza ile ilgili inceleme devam ediyor.

Continue Reading

Popüler