Connect with us

Genel

Uzmanlar Sarıyer’den uyardı: Suyun bir metreküpüne bile ihtiyacımız olacak

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi, Türkiye Ormancılar Derneği ve Kuzey Ormanları Savunması tarafından “Dünya Ormancılık Haftası” etkinlikleri kapsamında Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta, ‘İstanbul Ormanlarının 20 Yılı ve Geleceği masaya yatırıldı. Geçtiğimiz yıl yaşamını kaybeden İsmet Yücel’e ait “Doğadan Sanata” isimli sergi ile başlayan etkinliğin açılış konuşmasını Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şube Başkanı Sezai Kaya ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yaptı. Genç, yaptığı konuşmada ortada bir risk varsa bu riskin en aza indirilmesi gayreti içinde olunmasına vurgu yaptı.

Dünya Ormancılık Haftası, Sarıyer Belediyesi, Türkiye Ormancılar Derneği ve Kuzey Ormanları Savunması’nı bir konferansta bir araya getirdi. Akciğerlerimiz olan ormanlarımız için büyük önem teşkil eden konuların konuşulduğu toplantının açılış konuşmasını yapan Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şubesi Başkanı Sezai Aydın, “Nüfusu hızla artarak 20 milyona yaklaşan bir kentin mevcut ormanları, aşırı nüfustan, kentleşmeden, baskıdan nasibini muhakkak ki alıyor. Bunu hepimiz yaşıyoruz. Ormancılık dışı tahsislere İstanbul’da da maruz kalan birçok alan var. Bunların yanı sıra mega projeler dediğimiz çalışmalar ve sürdürdükleri oto yollar ve bağlantılı olarak köprülerin su kaynaklarının bölmeleri, kesintiye uğratmaları ayrı bir sorun. Bütün bunlardan kaynaklanan İstanbul’un önemli oksijen kaynağı olan ormanların delik deşik edilmesiyle karşı karşıyayız. Bunun son 20 yılı böyle. İstanbul’un kuzeyinde 15-20 yıl sonra nasıl bir tabloyla karşılaşacağımızı görür gibiyim onun için. İstanbul’daki bu yaşam alanlarının, ormanların ciddi anlamda yönetilmesinin ötesinde statü değişikliğine de ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Bu mücadele yürüten altını doldurabilecek bilgi ve birikime sahip insanların bu konudaki mücadelenin farkında olması önemlidir” dedi.

KANAL İSTANBUL’UN DÜŞÜNÜLMESİN DAHİ ANLAMSIZ

Sarıyer’in, İstanbul’un orman bakımından en zengin ilçesi olduğunu ve bu zenginliği devam ettirme çabası içinde olduklarını ifade eden Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, yerel yöneticilere bu konuda büyük görev düştüğünün altını çizerken; “İstanbul konuşuluyorsa ve ormana bağlı yaşam konuşuluyorsa yerel yöneticilerin bu işe çok daha sık eğilmesi gerekir.  Çünkü yaşam insana çok şey öğretiyor. Pandemi ile bunu çok yakından gördük. Herkes doğaya koştu, doğaya gitti. Tüm bunlara rağmen bir cehalet yaşamaktayız. Düşünsenize elimizde var olan ormanları bırakın korunmasını, tam tersi yok edilmesi konusunda çok ciddi bir çaba içinde olunması insanı çok yoruyor. Şu son orman yangınlarında bunu yakından gördük. Bu sadece bir orman meselesi değil. Son sel felaketlerinde aynı şeyi çok net gördük. Ortada bir risk varsa, bu riski en aza indirme gayreti içinde olmamız lazım. Rantın ön planda tutulduğu bir dünyada bizlerin, sizlerin ve yapılan tespitlerin yer bulamayacağını biliyoruz ama bunu mutlaka ve mutlaka okullarda çocuklara anlatmak bile çok çok önemli. Bir Kanal İstanbul felaketi hazırlanıyor. Böyle bir şey nasıl düşünülür anlamak mümkün değil. Dediğim gibi, mesele sadece orman değil; tarım alanlarının, yeraltı sularının kaybedilmesi çok büyük bir felaket. Çevreciler, HES’ler diye bağırırken kimse dinlemedi. Şu anda HES felaketi yaşanıyor. Biz elimizden geldiğince korumaya çalışıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun büyük çabaları var. Kent ormanları oluşturmaya çalışıyor. Bunun her bir alanda getirisinin çok yüksek olduğuna bakmak lazım. Yani ormanlık alanları kesip ondan sonra binaların balkonunda, çatılarında orman yaratmaya çalışmanın çok bir faydasının olmadığını bilmek lazım” şeklinde konuştu.

DOĞAL HAYATIN HABİTATINI YOK ETTİLER

Orman Yüksek Mühendisi Dr. Abbas Şahin’in, “İstanbul ormanlarının değişiminin 50 yıllık analizi ve gelecekteki işlevini anlattığı konferansta, Prof. Dr. Doğan Kantarcı, İstanbul Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu ve İstanbul Kanalı’nın Kuzey Ormanları’na, su tüketimine ve hava kirliliğine etkileri üzerine değerlendirmeler yaptı. Prof. Dr. Alper Hüseyin Çolak’ın, Sarıyer’in önemli orman alanlarından biri olan Belgrad Ormanı’nı mercek altına aldığı konuşmasının ardından Prof. Dr. Zeynel Arslangündoğdu, mega kentin yaban hayatına ışık tutarken, Prof. Dr. Kenan Ok, İstanbul halkının ormanlardan beklentilerinin karşılanması ve kurumlar arası eş güdümün sorununa değindi. Birbirinden değerli akademisyenlerin İstanbul ormanları başta olmak üzere Türkiye ormanlarını da mercek altına aldığı konferansta “orman olmazsa su olmaz, su olmazsa yaşam olmaz” mesajı verildi. Yapımı tamamlanan üçüncü köprü ve İstanbul havalimanının yanı sıra Kanal İstanbul projelerinin doğal hayatın habitatını yok ettiklerini vurguladılar.

İSTANBUL HALKININ ORMANLARA İHTİYACI VAR

Madencilik yüzenden yok olmaya yüz tutulan zeytinin önemine vurgu yapmak için katılımcılara zeytin fidanlarının verildiği etkinlik sonrasında sonuç bildirgesi yayınladı. Ormanların konuşulduğu konferansa katılan akademisyenler, hazırladıkları sonuç bildirgesinde şunlar yer aldı;

“Gelişen toplumsal yapı, bütün dünyada olduğu gibi, İstanbul halkının da ormanlara olan ihtiyacını artırmaktadır. Nüfusu hızla artan toplum, piknik gibi bazı rekreasyonel taleplerini artırırken, kaliteli su temini, iklim değişiminden korunma alanlarında rahatsızlıklar hissetmeye başlamış, fakat ormanlar ile bu gereksinimleri arasındaki ilişkiyi tam olarak kavrayamamıştır. Bu eksiklikte, başta ormancılık kurumları olmak üzere, eğitimden güvenliğe, belediyecilikten sivil toplumculuğa kadar uzanan pek çok kurumdan beklenen hizmetin alınamamasının büyük etkisi bulunmaktadır.

Her geçen gün daha kalabalıklaşan, daha karmaşık çevresel, ekonomik ve sosyal sorunlar yumağının bir parçası haline gelen İstanbul ili ve çevresi ormanlarının, toplumun orman varlığının sürekliliğini sağlama isteği doğrultusunda yönetilmesi gereklidir. Bu kapsamda, toplumun duyarlılık gösterdiği ormanların işgal ve faydalanmalardan korunması, toprakların korunurken, suyun nicelik ve niteliklerinin iyileştirmesi, iklim tehdidinin azaltılması, yaban hayatına daha iyi yaşam alanlarının sunulması doğrultusunda yönetilmesi gereklidir. Uygulanacak yönetim biçiminin, başta ormancılık kurumları olmak üzere, diğer kamu kurumları ile yerel yönetimleri, sivil toplum örgütlerini, birbirinin rakibi değil ortağı haline getirecek bir yaklaşımla yürütülmesi gereklidir. İstanbul çevresinde kalan son orman varlığının, sınırlı kesimlerin kısa dönem kazançları yerine, kurumlar arası eş güdüm içesinde hazırlanmış ve yönetilecek, tüm İstanbullulara hizmet eden, orman-doğa temelli değerlerin yaşanarak içselleştirildiği konu olması gereklidir”.

blank

Genel

Sarıyer’de aidatlar cep yakıyor

Published

on

blank

Enflasyonun artmasıyla son yıllarda ev sahipleri ve kiracılar için büyük gider kalemlerinden biri haline gelen aidatlar, Sarıyer’de yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi.

Konumu, sosyal alanları, temizlik ve güvenlik hizmetleri gibi kriterlere göre değişiklik gösteren konut aidatları, site ya da apartmanlarda yaşayan ev sahipleri ve kiracılar için yüklü giderler arasında yer alıyor. Bir gayrimenkul teknoloji platformunun, İstanbul’un 39 ilçesinde site içi ve site dışı aidat rakamlarını incelediği İstanbul Konut Aidat Raporu’na göre, İstanbul’da ortalama aidatlar site içerisinde yüzde 107 site dışında yüzde 118 artış gösterdi. Sitelerde en yüksek aidat ödeyen ilçe ortalama bin 971 lira ile Şişli olurken en düşük aidat ödemesi 423 lira ile Arnavutköy ilçesinde gerçekleşti. En yüksek aidatlarda ise 8 bin 575 TL ortalama ile Şişli, 7 bin 477 TL ile Büyükçekmece, 7 bin 334 TL ile Beşiktaş ilk üçte yer alıyor.

SİTE DIŞINDA ZİRVE SARIYER’İN

Site dışı aidat ödemelerinde ise ilk sırayı 533 lira ile Sarıyer ve Beyoğlu paylaşıyor. Bu ilçeleri 420 lira ile Kadıköy ve 359 lira ile Beşiktaş ve 275 lira ile Bakırköy takip ediyor.

Continue Reading

Genel

Vergili: Turban Tesisi kış aylarında evsiz vatandaşlarımıza tahsis edilsin

Published

on

blank

Hava sıcaklığının düşmesi ve yılın ilk kar yağışının ardından deneyimli siyasetçi Erhan Vergili, sokakta yaşayan vatandaşlar ve ihtiyaç sahipleri için Sarıyer Belediyesi’ne çağrıda bulundu.

Kilyos’ta bulunan Turban Tesisleri’nin kış ayları boyunca sokakta yaşayan evsiz vatandaşlara tahsis edilmesi konusunda Sarıyer Belediyesi’ni göreve davet eden Vergili, ihtiyaç sahipleri için de sıcak yemek dağıtılması gerektiğini belirtti.

“Vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapılıyor?

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Vergili, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Hava sıcaklıkları düştü, Meteoroloji’den gelen bilgiler önümüzdeki günlerde yoğun kar yağışı olacağını gösteriyor. Peki Sarıyer Belediyesi evsiz insanlarımız ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapıyor? Yılın sadece belirli günlerinde hizmet veren Kilyos Turban Tesisleri kış aylarında sokakta yaşayan vatandaşlarımız için tahsis edilmeli, barınma, giyecek ve yiyecek ihtiyaçları karşılanmalı. Bunun yanı sıra 2019’daki açıklanan ama aradan geçen 4 yıla rağmen tamamlanamayan Aşevi projesi de bir an önce hayata geçirilmeli. Bu sayede ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek dağıtılabilir.

blank

Continue Reading

Genel

Emirgan’da görme engelli çiftin çığlıkları sahili inletti

Published

on

blank

Emirgan Sahili‘nde yürüdükleri sırada merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Yardım seslerini duyan vatandaşların kurtararak banka oturttuğu çift uzun süre kendine gelemedi.

Olay, önceki gün saat 16:00 sıralarında meydana geldi. Sarıyer Emirgan Sahili’nde önlerindeki merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Çiftin yardım seslerini duyan sahildeki vatandaşlar onların yardımına koştu. Vatandaşların seferber olduğu olayda, önce genç kadın ardından da erkek arkadaşı denizden çıkartıldı. Sırılsıklam olan iki arkadaş ardından da banka oturtuldu. Neye uğradığını şaşıran çift olayın şokunu uzun süre atlatamadı. Çiftin durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler

blank